رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۵
 • کد خبر : 2973
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : جهانگیری: پیگیر رفع موانع توسعه کردستان هستم
در دیدار با نمایندگان استان کردستان مطرح شد؛

جهانگیری: پیگیر رفع موانع توسعه کردستان هستم

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور شنبه گذشته در دیدار با مجمع نمایندگان استان کردستان، با اشاره به رای بالای کردستانی‌ها به دکتر روحانی گفت: مردم استان کردستان حق بزرگی به گردن ایران دارند و با وجود همه مشکلات، حضوری گسترده، آگاهانه و معنادار در پای صندوق‌های رای داشتند که این موضوع عظمت مردم کردستان […]

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور شنبه گذشته در دیدار با مجمع نمایندگان استان کردستان، با اشاره به رای بالای کردستانی‌ها به دکتر روحانی گفت: مردم استان کردستان حق بزرگی به گردن ایران دارند و با وجود همه مشکلات، حضوری گسترده، آگاهانه و معنادار در پای صندوق‌های رای داشتند که این موضوع عظمت مردم کردستان را نشان می‌دهد.
وی گفت: امیدوارم مسایل این استان نظیر ایجاد راه‌های روستایی و توسعه صنعتی و کشاورزی در چارچوب اجرای سند توسعه کردستان هرچه سریعتر مرتفع شود.
وی گفت: به عنوان معاون اول رییس جمهور پیگیر رفع موانع توسعه استان بر اساس سند توسعه کردستان خواهم بود تا مردم شریف این استان شاهد اتفاقات خوبی در آینده باشند.
جهانگیری با بیان اینکه تمام قول هایی که در سفر رییس جمهور به استان داده شده محقق خواهد شد، گفت: مسایل قومی، سیاسی و مذهبی نباید مانعی بر سر حل مشکلات کشور و نیازهای مردم باشد.
وی خواستار تشریک مساعی استاندار و نمایندگان کردستان برای فراهم کردن زمینه های حضور بخش خصوصی به منظور توسعه صنعتی بویژه ایجاد صنایع تبدیلی به منظور اشتغالزایی و ایجاد ارزش افزوده بیشتر برای کشاورزان شد.
وی با بیان اینکه داشتن مرز مشترک با کشور همسایه می تواند به کانون خوبی برای توسعه استان تبدیل شود، تصریح کرد: دولت امیدوار است تا تصویب منطقه آزاد بانه و مریوان در مجلس شورای اسلامی بخشی از مسایل مرزی در کردستان حل و فصل شود.
وی سپس به موضوع کولبری در استان اشاره کرد و با ابراز تاسف از رواج این شغل طاقت فرسا به دلیل مشکلات معیشتی، اظهار داشت: دیدن تصاویر مردم منطقه که برای امرار معاش از طریق کولبری بارهای سنگین و حجیمی را بردوش حمل می کنند دردآور است و باید برای کمک به آنها چاره ای اندیشیده شود.
جهانگیری با تاکید بر اینکه استاندار و نمایندگان مجلس باید برای ساماندهی و حل و فصل این موضوع طرح هایی نظیر ایجاد بازارچه های مرزی ارایه کنند، گفت: دولت برای حل این مساله از ایده ها و طرح های جایگزین و حتی کمک مادی به منظور برطرف کردن نیازهای این قشر از جامعه حمایت می کند تا کولبری به عنوان یک شغل از حیات اجتماعی کردستان رخت بربندد.
پیش از سخنان معاون اول رییس جمهور استاندار کردستان در سخنانی ضرورت تلاش و کار مضاعف برای توسعه استان و لزوم تخصیص منابع برای اجرایی شدن مصوبات دولت در ایجاد و تکمیل زیرساخت ها را یادآور شد و گفت: استان کردستان ظرفیت های خوبی در حوزه گردشگری و بوم گردی دارد و در زمینه ساخت اماکن اقامتی و هتل های ۵ ستاره گام های خوبی برداشته است.
دولت به کردها اعتماد کند
در همین حال، علی محمد مرادی، دیدار نمایندگان استان با معاون اول رئیس جمهور را مثبت و اظهارات جهانگیری را امیدبخش توصیف کرد
نماینده مردم قروه و دهگلان در گفتگو با خبرنگار ما محور مباحث مطرح شده در نشست را حول محور توسعه کردستان، جبران عقب ماندگی‌ها و کمک به حل معضل بیکاری در استان عنوان کرد و افزود: در کنار اینها، نمایندگان مردم به اتفاق از دولت خواستند رای بالای کردستانی‌ها به دکتر روحانی را جبران کند.
وی با اشاره به پتانسیل کردستان در بخش کشاورزی خاطرنشان ساخت: یکی از مطالبات جدی ما افزابش سهم کردستان در استفاده از منابع آبی برای رونق بخش کشاورزد به ویژه در حوزه سدهای قوچم و سورال بود که معاون رییس جمهور قول مساعد داد در این زمینه نهایت مساعدت را به عمل آورد.
وی گفت: اشتغال با سرمایەگذاری و توجه به ظرفیت‌ها ایجاد می شود، دشتهای قروه و دهگلان بسیار حاصلخیز و مساعد برای افزایش راندمان تولید هستند و افزایش تخصیص آب از سدها جهت تبدیل زمینهای دیم به آبی می تواند ضریب تولیدات کشاورزی را افزایش دهد و بیکاری را از بین ببرد.
مرادی نقش و اهمیت برگزاری چنین نشست‌هایی در رسیدن به اجماع نمایندگان مردم و دولتمردان برای خدمت به مردم را مهم توصیف و اظهارامیدواری کرد در پرتو این همدلی و وفاق شاهد برداشتن گامهای اساسی برای حل مشکلات استان باشیم.
وی بخش دیگری از مطالبات نمایندگان را استفاده از توانمندی نیروهای تحصیل کرده و کاردان در بدنه دولت عنوان کرد و گفت: از دولت تدبیر و امید انتظار داریم با اعتماد به مردم و بکارگیری نیروهای بومی در مدیریت‌ها زمینه همگرایی و وحدت را بیشتر فراهم کند. مردم باید احساس کنند همچنانکه در انتخابات بیشترین رای را به نسبت جمعیت به دولت دادند و در تعیین سرنوشت کشور تعیین کننده بودند در اداره کشور نیز نقش دارند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.