رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
 • الجمعة ۸ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Friday 19 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۵
 • کد خبر : 2973
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : جهانگیری: پیگیر رفع موانع توسعه کردستان هستم
در دیدار با نمایندگان استان کردستان مطرح شد؛

جهانگیری: پیگیر رفع موانع توسعه کردستان هستم

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور شنبه گذشته در دیدار با مجمع نمایندگان استان کردستان، با اشاره به رای بالای کردستانی‌ها به دکتر روحانی گفت: مردم استان کردستان حق بزرگی به گردن ایران دارند و با وجود همه مشکلات، حضوری گسترده، آگاهانه و معنادار در پای صندوق‌های رای داشتند که این موضوع عظمت مردم کردستان […]

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور شنبه گذشته در دیدار با مجمع نمایندگان استان کردستان، با اشاره به رای بالای کردستانی‌ها به دکتر روحانی گفت: مردم استان کردستان حق بزرگی به گردن ایران دارند و با وجود همه مشکلات، حضوری گسترده، آگاهانه و معنادار در پای صندوق‌های رای داشتند که این موضوع عظمت مردم کردستان را نشان می‌دهد.
وی گفت: امیدوارم مسایل این استان نظیر ایجاد راه‌های روستایی و توسعه صنعتی و کشاورزی در چارچوب اجرای سند توسعه کردستان هرچه سریعتر مرتفع شود.
وی گفت: به عنوان معاون اول رییس جمهور پیگیر رفع موانع توسعه استان بر اساس سند توسعه کردستان خواهم بود تا مردم شریف این استان شاهد اتفاقات خوبی در آینده باشند.
جهانگیری با بیان اینکه تمام قول هایی که در سفر رییس جمهور به استان داده شده محقق خواهد شد، گفت: مسایل قومی، سیاسی و مذهبی نباید مانعی بر سر حل مشکلات کشور و نیازهای مردم باشد.
وی خواستار تشریک مساعی استاندار و نمایندگان کردستان برای فراهم کردن زمینه های حضور بخش خصوصی به منظور توسعه صنعتی بویژه ایجاد صنایع تبدیلی به منظور اشتغالزایی و ایجاد ارزش افزوده بیشتر برای کشاورزان شد.
وی با بیان اینکه داشتن مرز مشترک با کشور همسایه می تواند به کانون خوبی برای توسعه استان تبدیل شود، تصریح کرد: دولت امیدوار است تا تصویب منطقه آزاد بانه و مریوان در مجلس شورای اسلامی بخشی از مسایل مرزی در کردستان حل و فصل شود.
وی سپس به موضوع کولبری در استان اشاره کرد و با ابراز تاسف از رواج این شغل طاقت فرسا به دلیل مشکلات معیشتی، اظهار داشت: دیدن تصاویر مردم منطقه که برای امرار معاش از طریق کولبری بارهای سنگین و حجیمی را بردوش حمل می کنند دردآور است و باید برای کمک به آنها چاره ای اندیشیده شود.
جهانگیری با تاکید بر اینکه استاندار و نمایندگان مجلس باید برای ساماندهی و حل و فصل این موضوع طرح هایی نظیر ایجاد بازارچه های مرزی ارایه کنند، گفت: دولت برای حل این مساله از ایده ها و طرح های جایگزین و حتی کمک مادی به منظور برطرف کردن نیازهای این قشر از جامعه حمایت می کند تا کولبری به عنوان یک شغل از حیات اجتماعی کردستان رخت بربندد.
پیش از سخنان معاون اول رییس جمهور استاندار کردستان در سخنانی ضرورت تلاش و کار مضاعف برای توسعه استان و لزوم تخصیص منابع برای اجرایی شدن مصوبات دولت در ایجاد و تکمیل زیرساخت ها را یادآور شد و گفت: استان کردستان ظرفیت های خوبی در حوزه گردشگری و بوم گردی دارد و در زمینه ساخت اماکن اقامتی و هتل های ۵ ستاره گام های خوبی برداشته است.
دولت به کردها اعتماد کند
در همین حال، علی محمد مرادی، دیدار نمایندگان استان با معاون اول رئیس جمهور را مثبت و اظهارات جهانگیری را امیدبخش توصیف کرد
نماینده مردم قروه و دهگلان در گفتگو با خبرنگار ما محور مباحث مطرح شده در نشست را حول محور توسعه کردستان، جبران عقب ماندگی‌ها و کمک به حل معضل بیکاری در استان عنوان کرد و افزود: در کنار اینها، نمایندگان مردم به اتفاق از دولت خواستند رای بالای کردستانی‌ها به دکتر روحانی را جبران کند.
وی با اشاره به پتانسیل کردستان در بخش کشاورزی خاطرنشان ساخت: یکی از مطالبات جدی ما افزابش سهم کردستان در استفاده از منابع آبی برای رونق بخش کشاورزد به ویژه در حوزه سدهای قوچم و سورال بود که معاون رییس جمهور قول مساعد داد در این زمینه نهایت مساعدت را به عمل آورد.
وی گفت: اشتغال با سرمایەگذاری و توجه به ظرفیت‌ها ایجاد می شود، دشتهای قروه و دهگلان بسیار حاصلخیز و مساعد برای افزایش راندمان تولید هستند و افزایش تخصیص آب از سدها جهت تبدیل زمینهای دیم به آبی می تواند ضریب تولیدات کشاورزی را افزایش دهد و بیکاری را از بین ببرد.
مرادی نقش و اهمیت برگزاری چنین نشست‌هایی در رسیدن به اجماع نمایندگان مردم و دولتمردان برای خدمت به مردم را مهم توصیف و اظهارامیدواری کرد در پرتو این همدلی و وفاق شاهد برداشتن گامهای اساسی برای حل مشکلات استان باشیم.
وی بخش دیگری از مطالبات نمایندگان را استفاده از توانمندی نیروهای تحصیل کرده و کاردان در بدنه دولت عنوان کرد و گفت: از دولت تدبیر و امید انتظار داریم با اعتماد به مردم و بکارگیری نیروهای بومی در مدیریت‌ها زمینه همگرایی و وحدت را بیشتر فراهم کند. مردم باید احساس کنند همچنانکه در انتخابات بیشترین رای را به نسبت جمعیت به دولت دادند و در تعیین سرنوشت کشور تعیین کننده بودند در اداره کشور نیز نقش دارند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...