رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۲ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 23 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۶
 • کد خبر : 2975
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : افول ستاره بخت کردها در کابینه جدید

با انتشار لیست های متواتری از سوی رسانه‌ها و افراد نزدیک به هسته تصمیم‌گیری دولت دوازدهم و عدم حضور گزینه کرد اهل سنتی در این لیست، ستاره بخت کردها برای حضور در کابینه رو به افول گذاشته است. بسیار از کارشناسان و فعالان سیاستی در کشور بر این باورند که بین خدمات یک فرد، گروه […]

با انتشار لیست های متواتری از سوی رسانه‌ها و افراد نزدیک به هسته تصمیم‌گیری دولت دوازدهم و عدم حضور گزینه کرد اهل سنتی در این لیست، ستاره بخت کردها برای حضور در کابینه رو به افول گذاشته است.
بسیار از کارشناسان و فعالان سیاستی در کشور بر این باورند که بین خدمات یک فرد، گروه و یا منطقه جغرافیایی در ایام انتخابات و جایگاه و موقعیت آنان پس از پیروزی در انتخابات رابطه معناداری وجود دارد. بدین معنی که در این ایام به هر میزان افراد و گروه‌های انتخاباتی بتوانند تلاش‌های موفقیت‌آمیزی از خود نشان دهند به همان میزان در ایام پسا انتخاباتی نیز از شانس بیشتری برای دستیابی به موقعیت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی برخوردار هستند.
انتخابات ریاست جمهوری سال جاری فرصتی فراهم آورد تا براساس این پیش‌فرض فعالان سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مناطق کردنشین با آغوشی باز به سوی انتخابات رجوع نموده تا از این طریق بتوانند به آن جایگاه شایسته‌ای که خود در نظر دارند نائل آیند. به هرحال انتخابات با وجود تمام فراز و نشیب‌ها با خودنمایی و یکه تازی مناطق کردنشین به پایان رسید و نوای شاد و امیدبخشی را به اردوگاه این حاشیه نشینان سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به ارمغان آورد.
برکسی پوشیده نیست که در کشور ایران، کابینه دولت نقش بسیار اساسی در تقسیم سهم مناطق از فرصت‌های پیشرفت به خود اختصاص می‌دهند. گزارشی که اخیرا به صورت نقشه توزیعی وزرای دولت‌های مختلف در پهنه کشور منتشر شده بود را می توان گواهی بر این ادعا دانست به این معنی که رابطه تقریبا معنی داری بین نقشه مناطق توسعه یافته کشور و نقش زدگاهی وزرای سابق وجود دارد.
شاید بر همین اساس (توسعه سرزمینی) بوده باشد که بسیار از فعالان انتخاباتی حامی دولت آتی (دولت دوازدهم) در میتینگ‌های سیاسی خود بر حضور یک وزیر کردِ اهل سنت تاکید داشتند. اگر چه آقای حسن روحانی هیچ‌گاه وعده‌ای مبنی بر حضور یک کرد اهل سنت در دولت را ندادند؛ با این وجود در بسیاری از شوهای انتخاباتی و تبلیغاتی نمایندگان ایشان در کردستان یکی از وعده‌های آنان برای مردم کردستان وعده انتخاب وزرایی از میان کردهای اهل سنت بود.
با اتمام انتخابات و اثبات نقش اثرگذار مناطق کردنشین در پیروزی انتخاباتی حسن روحانی، بسیار از افراد و گروه‌های منتسب به دولت و اصلاح‌طلبان با زبانی شاکرانه در برابر شکوه ۷۴ درصدی مردم کردستان و نواحی پیرامونی صحبت می‌کردند. نگاهی به صفحات روزنامه‌های پس از انتخابات و تحلیل‌های اصلاح‌طلبان و حامیان دولت به خوبی گواهی بر این مهم است.
از این ایام به بعد شور و امیدواری بسیاری جمعیت فعالان سیاسی کردستان را فرا گرفت و در برای دریافت دستمزد تلاش‌های خود بی‌صبرانه در انتظار بودند. شاید نقطه اوج این دوران پسا انتخاباتی انتشار لیستی از برخی از برجستگان این روزهای جامعه کردستان بوده باشد. بر اساس این لیست که از محافل اصلاح‌طلبان نزدیک به دولت انتشار یافته بود آقایان اسعد اردلان، بیژن ذولفقارنسب، عابد فتاحی، جلال جلالی زاده، محمد رئوف قادری، عبدالله چمن گلی، سید عماد حسینی، سید معروف صمدی، حاصل داسه، ستار عزیزی و عبدالکریم حسین زاده به عنوان گزینه‌های مد نظر جبهه حامیان دولت در کردستان و محتمل برای انتصاب به یکی از وزارت‌خانه‌ها تعریف شده بودند.
این لحظات اوج، بسیار سریع به سرآمد و فرجامی نامعلوم اوج حضور یک کردِ اهل سنت را به حضیضی دلهره آور و تاریک تبدیل کرد. شاید انتشار لیست‌های متفاوتی از گزینه‌های احتمالی و بدون در نظر گرفتن حضور کردهای اهل سنت نتواند دلیل منطقی برای ایجاد نامیدی به حضور کردها در کابینه باشد؛ با این وجود انتشار لیست‌های متواتری که همگی بر دور شدن از نیل به مقصود تاکید دارد شاهد افول لحظه‌ای روزنه‌های امیدواری با شتاب بسیار زیادی هستیم. با این وجود باز تا لحظه نهایی اعلام رسمی نمی‌توان هیچ اعلام نظری قطعی داشت.
در این رابطه لازم است اشاره شود که موج بلندی از گلایه‌مندی‌ها و انتقادهای مدنی به سوی دولت و مبلغان آن در استان‌های کردنشین در حال نشانه رفتن است که پیام غالب این انتقادات کنش ضعیف پساانتخاباتی نمایندگان ستادی دولت و یا بدعهدی دولت می‌باشد؛ باین وجود اظهار نظرات دسته‌ای از نمایندگان انتخاباتی دولت در کردستان به سبک گلایه‌گونه نیز جای تامل بسیار زیادی دارد (برای نمونه انتشار مطلبی با عنوان «آیا ما ساده لوحیم؟» بر روی صفحه شخصی رئیس ستاد انتخاباتی دولت در استان کردستان) و گواهی بر فشار شدید اما محفلی از سوی فعالان منطقه‌ای بر این افراد دارد. با این وجود جز صبر و امیدواری چاره‌ای نیست.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...