رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۴ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 21 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۶
 • کد خبر : 2975
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : افول ستاره بخت کردها در کابینه جدید

با انتشار لیست های متواتری از سوی رسانه‌ها و افراد نزدیک به هسته تصمیم‌گیری دولت دوازدهم و عدم حضور گزینه کرد اهل سنتی در این لیست، ستاره بخت کردها برای حضور در کابینه رو به افول گذاشته است. بسیار از کارشناسان و فعالان سیاستی در کشور بر این باورند که بین خدمات یک فرد، گروه […]

با انتشار لیست های متواتری از سوی رسانه‌ها و افراد نزدیک به هسته تصمیم‌گیری دولت دوازدهم و عدم حضور گزینه کرد اهل سنتی در این لیست، ستاره بخت کردها برای حضور در کابینه رو به افول گذاشته است.
بسیار از کارشناسان و فعالان سیاستی در کشور بر این باورند که بین خدمات یک فرد، گروه و یا منطقه جغرافیایی در ایام انتخابات و جایگاه و موقعیت آنان پس از پیروزی در انتخابات رابطه معناداری وجود دارد. بدین معنی که در این ایام به هر میزان افراد و گروه‌های انتخاباتی بتوانند تلاش‌های موفقیت‌آمیزی از خود نشان دهند به همان میزان در ایام پسا انتخاباتی نیز از شانس بیشتری برای دستیابی به موقعیت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی برخوردار هستند.
انتخابات ریاست جمهوری سال جاری فرصتی فراهم آورد تا براساس این پیش‌فرض فعالان سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مناطق کردنشین با آغوشی باز به سوی انتخابات رجوع نموده تا از این طریق بتوانند به آن جایگاه شایسته‌ای که خود در نظر دارند نائل آیند. به هرحال انتخابات با وجود تمام فراز و نشیب‌ها با خودنمایی و یکه تازی مناطق کردنشین به پایان رسید و نوای شاد و امیدبخشی را به اردوگاه این حاشیه نشینان سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به ارمغان آورد.
برکسی پوشیده نیست که در کشور ایران، کابینه دولت نقش بسیار اساسی در تقسیم سهم مناطق از فرصت‌های پیشرفت به خود اختصاص می‌دهند. گزارشی که اخیرا به صورت نقشه توزیعی وزرای دولت‌های مختلف در پهنه کشور منتشر شده بود را می توان گواهی بر این ادعا دانست به این معنی که رابطه تقریبا معنی داری بین نقشه مناطق توسعه یافته کشور و نقش زدگاهی وزرای سابق وجود دارد.
شاید بر همین اساس (توسعه سرزمینی) بوده باشد که بسیار از فعالان انتخاباتی حامی دولت آتی (دولت دوازدهم) در میتینگ‌های سیاسی خود بر حضور یک وزیر کردِ اهل سنت تاکید داشتند. اگر چه آقای حسن روحانی هیچ‌گاه وعده‌ای مبنی بر حضور یک کرد اهل سنت در دولت را ندادند؛ با این وجود در بسیاری از شوهای انتخاباتی و تبلیغاتی نمایندگان ایشان در کردستان یکی از وعده‌های آنان برای مردم کردستان وعده انتخاب وزرایی از میان کردهای اهل سنت بود.
با اتمام انتخابات و اثبات نقش اثرگذار مناطق کردنشین در پیروزی انتخاباتی حسن روحانی، بسیار از افراد و گروه‌های منتسب به دولت و اصلاح‌طلبان با زبانی شاکرانه در برابر شکوه ۷۴ درصدی مردم کردستان و نواحی پیرامونی صحبت می‌کردند. نگاهی به صفحات روزنامه‌های پس از انتخابات و تحلیل‌های اصلاح‌طلبان و حامیان دولت به خوبی گواهی بر این مهم است.
از این ایام به بعد شور و امیدواری بسیاری جمعیت فعالان سیاسی کردستان را فرا گرفت و در برای دریافت دستمزد تلاش‌های خود بی‌صبرانه در انتظار بودند. شاید نقطه اوج این دوران پسا انتخاباتی انتشار لیستی از برخی از برجستگان این روزهای جامعه کردستان بوده باشد. بر اساس این لیست که از محافل اصلاح‌طلبان نزدیک به دولت انتشار یافته بود آقایان اسعد اردلان، بیژن ذولفقارنسب، عابد فتاحی، جلال جلالی زاده، محمد رئوف قادری، عبدالله چمن گلی، سید عماد حسینی، سید معروف صمدی، حاصل داسه، ستار عزیزی و عبدالکریم حسین زاده به عنوان گزینه‌های مد نظر جبهه حامیان دولت در کردستان و محتمل برای انتصاب به یکی از وزارت‌خانه‌ها تعریف شده بودند.
این لحظات اوج، بسیار سریع به سرآمد و فرجامی نامعلوم اوج حضور یک کردِ اهل سنت را به حضیضی دلهره آور و تاریک تبدیل کرد. شاید انتشار لیست‌های متفاوتی از گزینه‌های احتمالی و بدون در نظر گرفتن حضور کردهای اهل سنت نتواند دلیل منطقی برای ایجاد نامیدی به حضور کردها در کابینه باشد؛ با این وجود انتشار لیست‌های متواتری که همگی بر دور شدن از نیل به مقصود تاکید دارد شاهد افول لحظه‌ای روزنه‌های امیدواری با شتاب بسیار زیادی هستیم. با این وجود باز تا لحظه نهایی اعلام رسمی نمی‌توان هیچ اعلام نظری قطعی داشت.
در این رابطه لازم است اشاره شود که موج بلندی از گلایه‌مندی‌ها و انتقادهای مدنی به سوی دولت و مبلغان آن در استان‌های کردنشین در حال نشانه رفتن است که پیام غالب این انتقادات کنش ضعیف پساانتخاباتی نمایندگان ستادی دولت و یا بدعهدی دولت می‌باشد؛ باین وجود اظهار نظرات دسته‌ای از نمایندگان انتخاباتی دولت در کردستان به سبک گلایه‌گونه نیز جای تامل بسیار زیادی دارد (برای نمونه انتشار مطلبی با عنوان «آیا ما ساده لوحیم؟» بر روی صفحه شخصی رئیس ستاد انتخاباتی دولت در استان کردستان) و گواهی بر فشار شدید اما محفلی از سوی فعالان منطقه‌ای بر این افراد دارد. با این وجود جز صبر و امیدواری چاره‌ای نیست.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.