رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۲ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 23 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۰
 • کد خبر : 2999
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ۶ سال در انتظار موافقت طرح کشاورزی- توریستی سروآباد
باغداری اراضی ملی، توان اجرای دستورالعمل‌ها را ندارند

۶ سال در انتظار موافقت طرح کشاورزی- توریستی سروآباد

روژان: در اراضی کشاورزی برای طرح توسعه باغات دیم مشکلی نداریم، اما متاسفانه در اراضی ملی با مشکلاتی مواجه هستیم و نمی‌توانیم در آنها طرحی انجام دهیم.

روژان: مدیر جهاد کشاورزی سروآباد گفت: از سال ۹۰ یک طرح توریستی کشاورزی در ۳ هزار و ۴۰۰ هکتار به کمسیون ماده ۸ ارسال شده است اما همچنان پس از ۶ سال این طرح بی‌پاسخ مانده است.
مجید قاسمی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، اظهار داشت: بهره‌برداران در بحث باغداری در اراضی ملی توان اجرای قوانین و دستورالعمل‌ها را ندارند که ابطال پروانه، واگذاری و هزینه سالیانه از جمله این مشکلات است.
وی اراضی ملی را یکی از مشکلات مهم گریبان‌گیر کشاورزان دانست و گفت: مشکل دیگر کشاورزان در سروآباد، نزدیک‌بودن مراتع به مناطق جنگلی است.
وی خاطرنشان کرد: اجرای برخی قوانین موجب ایجاد مشکل برای بهره‌برداران شده است در صورتی که بهره‌برداران از زمین‌های کشاورزی ارتزاق می‌کنند.
مدیر جهاد کشاورزی سروآباد خاطرنشان کرد: جهاد کشاورزی به تمامی تعهدات خود نسبت به کشاورزان عمل می‌کند و مشکلی در این زمینه نداریم، اما به دلایلی نمی‌توانیم در اراضی ملی وارد شویم.
وی با بیان اینکه منطقه سروآباد ۱۲۰ هزار هکتار است، تصریح کرد: ۵۷ هزار هکتار از این مناطق، جزو منطقه‌ حفاظت‌شده است و مابقی زمین‌های کشاورزان و باغداران است.
مدیر جهاد کشاورزی سروآباد عنوان کرد: متاسفانه در برخی مناطق حفاظت‌شده افراد سودجو مشغول ویلاسازی و تخریب مراتع و جنگل‌ها هستند.
وی اظهار داشت: در اراضی کشاورزی برای طرح توسعه باغات دیم مشکلی نداریم، اما متاسفانه در اراضی ملی با مشکلاتی مواجه هستیم و نمی‌توانیم در آنها طرحی انجام دهیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...