رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
 • الجمعة ۸ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Friday 19 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۵
 • کد خبر : 3003
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : دعای خیر رهبری بدرقه زوج مریوانی

مقام معظم رهبری هفته گذشته یک جلد کلام الله مجید را با خط خود به این زوج جوان هدیه و برایشان آرزوی خوشبختی کردند.

این روزها کمتر کسی است که اقدام بجا و ستودنی زوج جوان مریوانی که زندگی مشرک خود را ساده و در کتابخانه روستا آغاز کردند را نشنیده باشد. ذوج جوانی از روستای سردوش مریوان که با کمترین هزینه در کتابخانه روستا جشن گرفتند و هزینه مراسم ازدواج خود را صرف امور خیریه کردند. این خبر به برکت رسانه‌های جمعی خیلی زود مرزها و ذهنها را درنوردید و آوازه این اقدام پسندیده موجی از تحسین در سراسر کشور ایجاد کرد.
تاثیرگذاری این اقدام زوج مریوانی تنها به تقدیر و تجلیل وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعدادی از سازمان ها و نهادهای فرهنگی و هنری کشور ختم نشد و تاثیر آن تا آنجا پیش رفت که مقام معظم رهبری هفته گذشته یک جلد کلام الله مجید را با خط خود به این زوج جوان هدیه و برایشان آرزوی خوشبختی کردند.
محمد توانا حسینی ۲۲ ساله سن دانشجوی دانشگاه فرهنگیان سنندج است و آنگونه که خود می‌گوید از دوران دبیرستان به کتاب و کتابخوانی علاقه وافر داشته و هم‌اینک با برگزاری کلاس های قرآن، اخلاق و معارف اسلامی در کانون فرهنگی و هنری روستا، تعداد زیادی از اهالی روستا را نیز جذب برنامه ها و فعالیت ها این کانون کرده است.

هدیه وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کار فرهنگی و اجتماعی زوج کتابدار روستای سردوش مریوان را ستود.
سرپرست اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی سه‌شنبه گذشته به همراه امام جمعه مریوان و معاون فرماندار مریوان با حضور در روستای سردوش، پیام صالح امیری وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی را طی مراسمی به ذوج مریوانی ابلاغ کرد.
در بخشی از این پیام آماده است: «ابتکار خلاقانه شما عزیزان و برپایی جشن آسمانی ازدواج در محیط کتابخانه روستای دوستدار کتاب سردوش، اقدامی فرهنگی و برای همه ما ایرانیان یادآور روح و معنای واقعی ازدواج است که مایه هویت ما به شمار می رود.»
وزیر ارشاد در قسمتی دیگر از این پیام با اشاره به اینکه به گواهی تاریخی، انسان هایی که در کتابخانه به هم می رسند، عمیق ترین شناخت را نسبت به یکدیگر پیدا می کنند تاکید کرده است: اگر پیوند همه انسان‌های امروز در کنار کتاب و از راه کتاب برقرار می‌شد شاهد جهانی زیباتر بودیم.
این زوج جوان روستای سردوش مریوان در اقدامی بسیار زیبا و فرهنگی مراسم ازدواج خود را در اردیبهشت ماه سال جاری در محل کتابخانه عمومی مشارکتی روستا برگزار کردند و این روستا و کتابخانه از سوی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی به عنوان روستای دوستدار کتاب معرفی و در مراسمی از زوج کتابدار تقدیر و قدردانی به عمل آمد.
سرودش مریوان در منطقه‌ای جنگلی و سرسبز در جوار دریاچه زریبار در ۱۰کیلومتری شهر مریوان در نقطه صفر مرزی در میان جنگلهای بلوط و باغات و درختان میوه و گردو محصور است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...