رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۲ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 23 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۴
 • کد خبر : 3006
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : جمیله معصومی؛ تنها زن اروسی‌ساز ایران

بانو جمیله معصومی ۲۷ آذر ماه سال ۵۲، در یک روز سرد پاییزی در محله قطارچیان شهر سنندج بدنیا آمد. وی تک فرزند دختر خانواده بود و دوران کودکی‌اش را با بازی و شیطنت‌های کودکانه در کنار سه برادرش سپری کرد. جمیله از کودکی به هنر و کارهای هنری بسیار علاقه‌مند بود و از همان […]

بانو جمیله معصومی ۲۷ آذر ماه سال ۵۲، در یک روز سرد پاییزی در محله قطارچیان شهر سنندج بدنیا آمد. وی تک فرزند دختر خانواده بود و دوران کودکی‌اش را با بازی و شیطنت‌های کودکانه در کنار سه برادرش سپری کرد. جمیله از کودکی به هنر و کارهای هنری بسیار علاقه‌مند بود و از همان سنین خردسالی بافت گلیم را از مادر بزرگوارش فرا گرفت و در مقطع راهنمایی نیز در طرح کادر مدرسه خیاطی و بافتنی را آموخت. وی تحصیلات دانشگاهی را در رشته حسابداری سپری کرد و پس از آن به پرورش گل در منزل همت گماشت و توانست سی نوع گیاه کاکتوس را به جهت علاقه و تفریح در خانه پرورش دهد که در نوع خود در جهان کم نظیر است.
در کنار روحیه هنری‌اش وی فعالیت گسترده‌ای را نیز در رشته ورزشی کوهنوردی آغاز کرد و توانست ۸۰ درصد کوه‌های مرتفع ایران را فتح کند که از بارزترین آنها صعود به قله ۵۶۰۰ متری دماوند و کسب گواهی افتخار برای این صعود ارزشمند است.
از مورد علاقه‌ترین رشته‌های هنری که جمیله از کودکی با آن انس داشت، نازک‌کاری بود. در عهد کودکی که همرا ه پدرش عصرها به کارگاه چوب بری و نازک‌کاری رفیق پدرش می‌رفت تا گپی بزنند و به او کمک کنند، جمیله کوچولو محو تماشای استادکار می‌شد که چگونه از یک تکه چوب زیباترین اشکال را خلق می‌نماید و این قضیه تا سال ۷۲ در گوشه ذهن او باقی ماند تا اینکه با ورود به خانه فرهنگ سنندج نزد استاد مرحوم علی اکبر بهزادیان این آرزو تبدیل به واقعیت شد و ۲ سال مداوم به یادگیری هنر نازک‌کاری پرداخت و پس از بازنشسته شدن استاد بهزادیان توانست به عنوان مربی خانه فرهنگ جایگزین استادش شود و سالها به امر آموزش در آن حرفه مشغول بود تا اینکه در سال ۷۷ با استاد مرحوم نعمت الله محمودی آشنا شد؛ در آن زمان استاد مرحوم در رشته گره چینی و اروسی‌سازی مشغول به مرمت آثار میراث فرهنگی بود که بانو معصومی توانست به مدت ۵ سال نیز زیر نظر این بزرگوار افتخار شاگردی کسب نماید و آنگونه که خود می‌گوید این مدت نقطه عطف زندگی‌اش شد و توانست تجربات ارزشمندی کسب کند و همزمان در رشته هنرهای چوبی در دانشگاه تهران مشغول به تحصیل شد که پس از اخذ فوق دیپلم هنرهای چوبی از سازمان میراث فرهنگی تهران مدرک معادل لیسانس افتخاری به وی اعطا گردید. پس از بازگشت از تهران به مدت ۸ سال در دانشگاه علمی‌کاربردی سنندج در رشته هنرهای چوبی تدریس کرد و مدت ۲ سال نیز در اداره میراث فرهنگی سنندج به مرمت آثار کهنه و آسیب‌دیده مشغول شد و در سازمان فنی و حرفه ای نیز به مدت ۴ سال به آموزش هنرجویان پرداخت.
بانو جمیله در سال ۸۸ با شخصی که ایشان هم در رشته نازک‌کاری و هنرهای چوبی استاد هستند ازدواج کرد و هم اکنون نیز این زوج موفق و توانمند پا به پای هم در کارگاه شخصی‌شان به ساخت اروسی و هنرهای چوبی مشغول هستند.لازم به ذکر است که تعداد کل اساتید اروسی ساز در ایران ۷ نفر می‌باشد که بانو جمیله معصومی تنها زن اروسی‌ساز ایران محسوب می‌شود که در این رشته فنی و هنری با میراث فرهنگی کشورمان فعالیت دارد.
او می‌گوید هیچ وقت برای انجام هیچ کاری دیر نیست و تا کاری را شروع نکرده‌اید هرگز نگویید نمی‌توانم…

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...