رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۰
 • کد خبر : 3034
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : راه‌های شناخت اعتیاد
پدران و مادران بخوانند؛

راه‌های شناخت اعتیاد

درحالیکه روزانه شاهد اخبار خوشایند و نویدبخشی از کسب مدارج علمی و موفقیت جوانان در عرصه‌های مختلف هستیم متاسفانه به همان نسبت نیز خبرهای ناخوشایندی از انحراف و ابتلای جوانان به مواد افیونی در رسانه‌ها منتشر می‌شود که مایه تاسف است. اگرچه ریشه‌کنی این معضل در عصر حاضر غیرممکن می‌نمایاند اما می‌توان با اراده جمعی […]

درحالیکه روزانه شاهد اخبار خوشایند و نویدبخشی از کسب مدارج علمی و موفقیت جوانان در عرصه‌های مختلف هستیم متاسفانه به همان نسبت نیز خبرهای ناخوشایندی از انحراف و ابتلای جوانان به مواد افیونی در رسانه‌ها منتشر می‌شود که مایه تاسف است. اگرچه ریشه‌کنی این معضل در عصر حاضر غیرممکن می‌نمایاند اما می‌توان با اراده جمعی و کمک گرفتن از انجمن‌های مردمی و حساس کردن خانواده‌ها در برابر پیامدهای خانمان‌سوز اعتیاد جلو این هیولای کشنده و مهلک را گرفت. در یک برداشت کلی می‌توان گفت آنچه مایه تاسف است ناآگاهی بخشی از جامعه از جمله پدران و مادران به اعتیاد، راههای مبارزه با آن و علایم تشخیص معتادان است و تاسف بار تر اینکه بخش قابل توجهی از معتادین را جوانان تحصیل کرده تشکیل می‌دهند. به گفته رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان در حال حاضر۲۱ هزار نفر معتاد در استان کردستان وجود دارد که ۹ هزار نفر از آنها در سنندج زندگی می‌کنند.
راستی مقصر کیست برای از بین بردن اعتیاد در جامعه چکار باید کرد و پدران و مادران و مسوولان حکومتی در این مبارزه چه وظیفه‌ای بر دوش دارند؟ برای پاسخ یه این سوالات و بسیاری از ناگفته‌های دیگر پای صحبت‌های دکتر دکتر حسین ناجی نشستیم؛ کسی که از نزدیک با بیماران ابتلا به مواد افیونی سر و کار دارد و گفته‌های ایشان می‌تواند برای بسیاری از پدران و مادران ناآگاه در بحث اعتیاد زنگ خطر و هشداری جدی باشد:
گفتگو:بهنام محمدمرادی
*علت گرایش جوانان به اعتیاد چیست؟
بسیاری از جوانان امروز خود را گم کرده‌اند و این جوانان توسط افراد سودجو سریعا جذب می‌شوند و به دام آنها می‌افتند با مصرف ترامادل، مشروبات الکلی و مواد مخدر جدید به اسم گل (حشیش صنعتی) گل به مراتب اثرات مخرب بیشتری نسبت به خود حشیش دارد
*روش سم زدایی سریع آیا موثر است؟
این روش از ده سال قبل وجود داشته بیمارانی که تحت این نوع درمان قرار می‌گیرند باید در مراکز مجهز مراقبت شوند، در اتاق عمل بیمار بستری میشود و با داروهای که پادزهر مواد مخدر هستند به آنها تزریق میشود، همراه این پادزهر یک سری داروهای آرام بخش به آنها داده میشود و مریض احساس خماری را درک نمیکند به همین دلیل معتادین این روش را بهتر میدانند در حالی که مبنای درمان اعتیاد مشاوره و درمان با برنامه است، اصل درمان اعتیاد شامل: مشاوره های انگیزشی، مشاوره های مستمر و طولانی مدت است چه با خود بیمار و چه با خانواده بیمار. ما الگویی داریم به نام مثلث درمان که شامل بیمار، خانواده و تیم درمان میشود، اگر هر کدام از این اضلاع هرم دچار مشکل شود امیدی به بهبودی بیمار نیست چون هرسه مکمل همدیگرند، در راستای درمان اول باید بیمار انگیزه کافی برای درمان داشته باشد دوم تیم درمان به خوبی مراحل مشاوره و درمان را طی کنند و سوم خانواد بیمار کاملا هماهنگ با تیم درمان در جهت بهبود بیمار هماهنگ با تیم درمان در جهت بهبود وضع بیمار کمک کنند چه از لحاظ روحی و چه از لحاظ مادی، خانواده ها باید به مراتب از لحاظ روانی پشتیبان بیمار باشند چون اعتیاد بیماری اجتماعی، روانی و بیولوژیکی است.
*چه افرادی بیشتر در معرض خطر گرایش به مواد مخدر هستند؟
افرادی که داری خصوصیاتی از قبیل افسردگی، بیش فعالی، دو قطبی بودن، دارای شخصیت ضد اجتماع هستند، قبلا آمارهای دقیق از رده سنی، میزان تحصیلات ، شغل افراد معتاد داشتیم اما اکنون چنین مرکزی که آمارهای دقیق را جمع آوری کند وجود ندارد و چون چنین داده‌هایی در اختیار نیست قطعا نمیتوان برنامه استراتژیک برای جلوگیری از جذب جوانان به سمت مواد مخدر داشت. اکنون تنها آماری که وجود دارد این است که چند نفر معتاد به متادون یا گل داریم که متاسفانه کافی نیست، برای تجزیه و تحلیل و تهیه برنامه های جامع و راهبردی به آمارهای بیش از اینها نیاز است.
در مرکز اعتیاد جدا از سم زدایی مهارتی های به بیمار آموزش داده میشود که بسیار لازم و حیاتی است  برای پیش برد روند درمان مانند: مهارت نه گفتن، مهارت حل مساله، مهارت کنترل استرس، درمان اعتیاد یعنی تمامی موارد؛ نه فقط اینکه بیمار مراجعه کند دارو دریافت نماید و خدا حافظ… این کاملا اشنباه است.
بیمار، خانواده و جامعه باید این را درک کنند که مغز افراد معتاد برا اثر تخریب مواد مخدر دچار تغییراتی شده به این معنا که فرد معتاد قابلیت تجزیه و تحلیل مسائل را کمتر دارد و به محض گرفتن داده سریعا آن را هدایت میکند به سمت خروجی یا نتیجه گرفتن به نوعی به دنبال کوتاه ترین راه ممکن می گردند و او اینکه غیر منطقی باشد و این مطلب در شرایطی که بیمار دچار استرس و تنش شود بیشتر نیز میشود
داروهایی تحت عنوان بالا بردن قدرت حافظه یا تمرکز در بین دانشجویان باب شده آیا استفاده از این داروها جایز است؟
به هیچ وجه و کاملا این داروها اعتیاد آور و مضر هستند برای فرد چه از لحاظ جسمی و چه از لحاظ روانی و باعث تخریب قسمتهایی از مغز میشود که قابل جبران نیست.
محرمانه بودن اسامی افرادی که به مطب مراجعه می‌کنند چقدر است؟
بنده سالهای سال است که در زمینه ترک اعتیاد فعالیت می کنم و می توانم با اطمینان عرض کنم که تمامی اطلاعات بیمار محرمانه بوده و هست و تحت هیچ شرایطی این اطلاعات درز نخواهد کرد اینجا ذکر یک نکته حایز اهمیت است و آن هم این است که خانواده ها و بیماران عزیز باید بدانند که تشکیل پرونده همانند تمامی مراکز پزشکی درمانی کاملا برای روند بهبود بیمار الزامی است و این تشکیل پرونده‌هامانند تشکیل پرونده برای یک بیمار قلبی یا تصادفی و یا هر بیمار دیگر است. حتی گاهی من دکتر نزدیکترین افراد بیمار به عنوان همراه از اتاق خارج میکنم تا بیمار مطالب را کاملا محرمانه و بدون استرس به من بگوید تا در روند درمانش بیشتر مفید باشد.
آیا ویزیت بیمار یا فرد معتاد در منزل یا در محل کار امکان پذیر است؟
برای ویزیت کردن و مشاوره دادن بله چنین چیزی امکان پذیر است اما برای توزیع دارو از طرف پزشک معالج چنین کاری غیر قانونی است و امکان ندارد.
چه راه‌کاری برای جلوگیری از کشیده شدن جوانان و نوجوانان به سمت مواد مخدر وجود دارد؟
واقعیت امر این است که جوانان و نوجوانان بیشتر تابع احساسات و هیجانات جوانی هستند تا منطق و بر همین اساس باید در مدرسه، دبیرستان و دانشگاه برای جوانان و نوجوانان محیطی فراهم شود که به معلمین، اساتید با تجربه و متعهد اعتماد کنند و فرهنگ مشاوره کردن را باید از سنین پایین به آنها آموزش داد باید خانواده ها بخصوص پدر و مادر فضایی را ما بین خود و فرزندان ایجاد کنند که در هنگام بروز مسائل عاطفی یا مشکلات به آنها اعتماد کنند و از تجربه نزدیکان خود استفاده کنند نه از دوستان بی تجربه خود که با تصمیمات غلط و ناپخته باعث تباهی زندگی یک جوان میشوند.
خانواده‌ها از روی چه علائمی متوجه شوند که فرزند آنها مواد مخدر مصرف می‌کند؟
از نوع رفتار باید متوجه شد البته نباید این نوع رفتار را با رفتار سن بلوغ اشتباه گرفت در سن بلوغ جوان مغرور است کمی پرخاشگر است و بیشتر سعی در به کرسی نشاندن حرف خود دارد و مشکل از همین غرور کاذب جوان شروع میشود و حس کنجکاوی او را به سمت مواد مخدر سوق می دهد. الته شدت و ضعف این کشش به محیط و شرایط برمیگردد مانند تشویق دوستان ناباب، توجه نکردن خانواده به نیازهای عاطفی و غیره. جوان با مصرف مواد مخدر صنعتی دچار یکسری رفتارهای غیز طبیعی میشود مانند کم خوابی های غیر عادی ، پرخاشگری های طولانی مدت ، کم اشتهایی، گریزان بودن از خانواده ، دوست داشتن تنهایی، دروغ گو شدن، اعتیاد از دروغ سرچشمه میگیرد ، جوان به جای شرکت در مهمانی های خانوادگی به دوستان خود و مهمانی های آنها پناه می برد. اینجاست که خانواده باید دوستان قرزند خود را بهتر بشناسند و از سلامت آنها اطمینان حاصل کنند، جامعه ما اکنون در حال گذر از فرهنگ سنتی به مدرنیته است؛ در زمان حال ما نه پیرو سنتها هستیم و نه تابع مدرنیته و این زمان آبستن بسیاری از مشکلات اجتماعی است که باید برای آن برنامه مدون و خوبی طرح شود. واقعیت امر این است که شبکه‌های ماهواره ای و واینترنت و شبکه های اجتماعی جوان ها را از واقعیت دور کرده و فکر و ذهن او را دچار توهم نموده مه این بسیار خطرناک است و قابل تامل.
آماری که از تعداد معتادین و مواد مصرفی در استان کردستان وجود دارد چقدر واقعی است؟
متاسفانه آمار رسمی که مبنای علمی و تحقیقی داشته باشد وجود ندارد چون باید یک تحقیق میدانی صورت گیرد و بعد آن را با روش های درست علمی به جامعه تعمیم داد تا بتوان به نتایج دقیقی دست پیدا کرد. آمارهای حال حاضر فقط تعداد مراجعین را نشان می دهد در حالی که بسیاری از معتادین به دلیل اینکه هنوز به مرحله بحرانی نرسیده اند مراجعه نمیکنند یا از مراجعه به پزشک امتناع میکنند؛ به دلیل اینکه تهیه مواد برای شخص معتاد بسیار راحت تر است تا مراجعه به پزشک و طی کردن روند درمان و بنا به دلایل ذکر شده بسیاری از معتادین در آمارها وجود ندارند و متاسفانه تعداد معتادین روز به روز بیشتر میشوند مخصوصا در خانمها که هنوز خود را نشان نداده و قطعا در آینده شاهد سونامی معتادین خانمها خواهیم بود
در حال حاضر چه نوع مواد مخدری بیشتر مصرف می‌شود؟
تریاک و شیره، هروئین بیشترین مصرف را دارند و متاسفانه مصرف مواد ترکیبی رو به افزایش است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.