رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۸
 • کد خبر : 3039
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : گرسنگی پنهان و آشکاردر کردستان

باتوجه به موج جدید گرسنگی پنهان در استان کردستان وضعیت غذایی مردم در حالت اسفناکی قرارگرفته و این وضع غذایی غم‌انگیز، ایجاب می‌کند دولت، سیاست غذایی درستی مبتنی بر مدیریت و نظارت صحیح اتخاذ کند. آنچه برعهده مدیران دولتی است تلاش برای توسعه متوازن و ایجاد اشتغال و در نهایت رسیدن به افق‌های روشن سلامت […]

باتوجه به موج جدید گرسنگی پنهان در استان کردستان وضعیت غذایی مردم در حالت اسفناکی قرارگرفته و این وضع غذایی غم‌انگیز، ایجاب می‌کند دولت، سیاست غذایی درستی مبتنی بر مدیریت و نظارت صحیح اتخاذ کند. آنچه برعهده مدیران دولتی است تلاش برای توسعه متوازن و ایجاد اشتغال و در نهایت رسیدن به افق‌های روشن سلامت به ویژه تامین و تنوع در سبد غذایی مردم است. درصورتی ما قادر خواهیم بود به یک توسعه اقتصادی پایدار برسیم که با استفاده از فرصت‌ها و قابلیت‌های موجود استان بستری برای بهبود وضعیت غذایی مردم فراهم کنیم؛ چرا که توسعه اقتصادی با شناخت ظرفیتهای موجود، تنها عامل مقابله با رکود و عقب‌ماندگی است، رکود و عقب‌ماندگی با همه بحران‌هایی که ایجاد می‌کند؛ ازجمله بیکاری (معضل بیکاری دراستان کردستان معلول است وگرنه با وجود قابلیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در استان بیکاری نمی بایست وجود داشته باشد و علت این همه بیکاری در ضعف سیستماتیک ساختار اداری و در راس آن گماردن افرادی فاقد تخصص در مدیریت استان است که عملا جامعه را به سوی قهقرا برده است.) نتیجه این بی‌توجهی، فقر عمومی است که استان را در سراشیبی فلاکت قرارداده است. متاسفانه سیاست‌های دولت در کردستان یک سیاست مبتنی بر عقلانیت و استفاده از انرژی و توان مردم برای مقابله با بحران‌ها نیست و این امر عملا توسعه اقتصادی استان را با یک چالش جدی و قاعدتا بن‌بست روبرو کرده است. طبیعی است رهایی از این نوع سیاست تنها از راه توسعه اقتصادی سازنده با اتکاء بر دانش و آگاهی میسر خواهد بود و بس…که در مطلبی جداگانه بدان خواهم پرداخت.
زجرآورترین و دردناک‌ترین پدیده‌ای که امروز تمام مسایل اساسی را تحت‌الشعاع خود قرار داده فقر و بیماری با تمام عواقب و تبعات آن است که امروز به طور پنهانی و نامریی علنا از نشاط و پویایی جامعه کاسته و روز به روز جامعه را رنجورتر و فرسوده‌تر کرده است.
تهی شدن سفره مردم و یکنواختی و عاری بودن آن از کیفیت غذایی، نمایانگر گسترش گرسنگی کمی و کیفی است که وخیم‌ترین نوع گرسنگی است که سیل ویرانگر آن جامعه را به نابودی کشانده است؛ آنچنانکه یکی از عوارض این نوع گرسنگی، از بین رفتن تدریجی قدرت ذایقه تشخیص کمبودهای خویش است؛ به گونهای که بسیاری از مردم، تشخیص ذایقه غذایی خود را ازدست داده‌اند. به عبارتی دیگر، قادر نیستند تشخیص دهند که بدنشان برای زندگی طبیعی به چه چیزی نیازمند است. تنها احساس اشتها می‌کنند که آن هم کاذب و تصنعی است و به دلیل تغذیه نامناسب تسلط بر نیازهای اصلی بدنشان را به نوعی ازدست داده‌اند. باتوجه به جنبه روانی بودن اشتها، آنان ازخوردن احساس لذت نمی‌برند…
اهمیت فوق‌العاده غذا از لحاظ بیولوژیکی برکسی پوشیده نیست و این یک واقعیت اجتناب‌ناپذیراست؛ چراکه غذا، حیاتی‌ترین و ضروری‌ترین نیاز بدن است؛ به وسیله غذاست که فرد می‌تواند تحرک داشته باشد و فکرکند. حال اگر انسانی به اندازه مور دنیاز به هر دلیلی انرژی کافی به بدنش نرسد، از گرسنگی پنهان رنج می‌برد و درنتیجه، تفاوت فاحش میان درآمد بدن و هزینه آن به وجود می‌آید که بدن در نتیجه آن تحلیل می‌رود و لحظه به لحظه فرسوده‌تر می‌شود و در پایان منجر به بروز انواع بیماری‌های خطرناک و غیر قابل مداوا می‌شود. یکی از شکل‌های گرسنگی پنهان که دراستان کردستان بسیار شایع است گرسنگی پروتیین و نرسیدن این ماده حیاتی به بدن است که پزشکان آنرا ماده اصلی برای حفظ حیات و تعادل بدن می‌دانند؛ علی‌الخصوص گوشت و شیر که از آن به نام غذای کامل نام می‌برند. براساس یک تحقیق و گزارش مستند در استان میزان سرانه مصرف شیر سالیانه هرفرد میانسال تقریبا۵۲ کیلوگرم است این درحالیست که برمبنای شاخص سازمان بهداشت جهانی و کشورهای پیشرفته سرانه مصرف لبنیات (شیر) درطول یکسال ۳۰۰ کیلوگرم محاسبه شده است که در کشورهای اسکاندیناوی میانگین سرانه مصرف بین ۴۵۰الی ۵۰۰ کیلوگرم متغیراست که حد ایده آل و مطلوب نامیده می‌شود. این درحالی است که دانشمندان یکی از دلایل شادی و نشاط در جوامع مترقی را مرتبط با سبد غذایی کامل و مکفی افراد آن جامعه می‌دانند که در قالب یک چهارچوب منطقی و قاعده‌مند تنظیم و در سطح جامعه اجرا می‌شود. از سوی دیگر سن مبتلا شدن به پوکی استخوان در اروپا بالاتر از۸۰ سالگی ست در حالیکه این امر در استان کردستان بین ۳۵ الی ۴۰ سالگی است. حال اگر این شاخص را به کل موادغذایی مصرفی خود تعمیم دهیم، می‌توان نتیجه گرفت که سفره ما چقدر تهی و خالی است و باتوجه به اختلاف فاحشی که با استانداردهای سازمان بهداشت جهانی داریم رشد انواع بیماری‌های صعب‌العلاج با توجه به وضعیت بسیار بدغذایی امروز ما اجتناب ناپذیر است.
متاسفانه عدم مسولیت‌پذیری سازمان‌ها و ادارات مربوطه با اگاهی وعلم به وضعیت فلاکت‌بار غذایی در استان و عواقب خطرناک آن به دلیل عدم نظارت دقیق بر تولید و توزیع عادلانه و سالم‌سازی محصولات از یک طرف و گرانی لجام‌گسیخته و سرسام‌آور اقلام مواد غذایی با در نظر گرفتن پایین بودن درآمد مردم از دیگرسو، روزبه روز سبد غذایی مردم تهی‌تر می‌شود که به تبع آن با گسترش انواع بیماری‌ها بخش زیادی از هزینه‌های مردم که بایستی صرف خرید موادغذایی در موقع خودش می‌شد امروز بالاجبار صرف خرید دارو می‌شود و این نشان از ضعف مدیریت در ساختار نظام پزشکی کشور است. بهترین راهکارجهت کاهش خرید هزینه‌های مربوط به خرید دارو این است که بودجه‌ای صرف جلوگیری از گسترش روزافزون بیماری‌ها شود. بایستی شکل و ماهیت خدمات بهداشتی متناسب با دستورالعمل‌های سازمان بهداشت جهانی تغییر کند. محوریت قراردادن تربیت و آموزش سیستماتیک و مدون مروجین بهداشت و خدمات اولیه بهداشتی در سطح مناطق محروم و فقیرنشین به منظور جلوگیری از گسترش بیماری‌ها و آسیب‌های اجتماعی از طریق توسعه بهداشت و ارائه برنامه تغذیه سالم باید وجهه همت متولیان نظام بهداشت و سلامت قرار گیرد و با تجدید نظر در سیاست‌ها، منابع و ثروتهای ملی که در اختیار اقلیتی ثروتمند است در امر سلامت روح و روان و بهداشت عمومی بکار گرفته شود (براساس نظام دوقطبی که در حوزه بهداشت و سلامت در کشور به وجود آمده فقرا به دلیل فقرمالی روی به تحمل بیماری و خوددرمانی آورده‌اند و ثروتمندان اگر بیمار شوند زیر نظر بهترین متخصصین درمان مداوا می‌شوند) که گرفتار فقر و گرسنگی و بیماری شده‌اند. بدون شک با دگرگونی در سیاست‌ها و نظارت دقیق دستگاههای متولی، می‌توان به هدفی رسید که سازمان بهداشت جهانی آن را «عدالت درتندرستی» خوانده است؛ در غیر این صورت هر برنامه‌ای بی نتیجه خواهد بود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.