رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۵
 • کد خبر : 3044
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : چراغ کم‌سوی لحاف‌دوزی در سنندج

روژان: هزینه گزاف ماهیانه حق بیمه شرایط را برای شاغلان این حرفه سخت کرده است و آن‌گونه که کاک صدیق می‌گوید اگر لحاف‌دوزان تحت حمایت دولت قرار نگیرند استادکاران نمی‌توانند شاگردانی تربیت کنند و آینده این حرفه به بوته فراموشی سپرده خواهد شد.

اگر به گوشه و کنار و کوچه پس کوچه‌های سنندج گذر کنیم بعضا و به ندرت با مشاغل قدیمی و کهن دیارمان مواجه می‌شویم که با تاسف فراوان می‌توان گفت بسیاری از این مشاغل در معرض از بین رفتن و نابودی هستند.
حرفه لحاف و تشک‌دوزی و ساخت پشتی و بالش از صنایع و هنرهای قدیمی سنندج است که صنعت‌کاران و هنرمندان این حرفه در گذشته بازار پر رونقی داشتند و بسیاری از افراد به صورت حرفه‌ای به این کار مشغول بودند. اما با تغییر جامعه و جایگزینی صنایع ماشینی نظیر پتو، امروزه در کمتر خانواده‌ای می‌توان لحاف پیدا کرد. یکی از عزیزان فعال که علیرغم سختی کار و درآمد اندک هنوز در سنندج به لحاف‌دوزی اشتغال دارد کاک «صدیق مکاییلی» می‌باشد؛ این استاد کار، قریب ۴٧ سال تلاش و زحمت در این حرفه را در سابقه شغلی خود دارد و علیرغم تمام بی‌مهری‌ها و بی‌توجهی‌ها همچنان با سر پنجه دستان هنرمندش خانه آرای شهروندان کردستانی است و چراغ کم‌نور این حرفه را در سنندج روشن نگه داشته ‌است.
امروزه مهمترین رقیب حرفه لحاف‌دوزی وجود و وفور اجناس وارداتی چینی و بی‌کیفیت وعرضه نامحدود آن در عرصه بازار است و جناب مکاییلی و سایر استادکاران این حرفه که اکنون تعداد آنها به تعداد انگشتان دست هم نمی‌رسد از این قضیه رنج می‌برند و اجناس فراوان بی‌کیفیت چینی سبب رکود کسب وکار فعالان این حرفه شده است.
چراغ لحاف‌دوزی در سنندج سوسو می‌زند و البته هستند هنوز بسیاری از خانوادهای سنندجی که مشتاق خرید و سفارش دادن جهت استفاده از لحاف و تشک سننی هستند و با کمکهای خود مانع از یبن رفتن این حرفه و عامل حفظ فرهنگ استفاده از تولیدات داخلی شده‌اند. با کاک‌صدیق برای لحظاتی هم‌کلام شدیم و اطلاعاتی مفید و مختصر در خصوص پیشکسوتان این حرفه در شهر سنندج در دهه‌های گذشته در اختیار ما گذاشت که در میان آنها می توان به اقایان: مرحوم حاج محمد لحاف‌دوزیان ، مرحوم اقبال محمدی، مرحوم فتاح احمدی، مرحوم موسی واسمی، مرحوم عبدالله سنندجی، مرحوم علی سنندجی، مرحوم اقبال گرامیار و مرحوم یوسف صلاحیان و اساتیدی که اکنون در قید حیات بوده و مشغول فعالیت هستند مانند اقایان محمد نجفی، حسین زندی و جمیل اسماعیلی اشاره کرد.
شاید در نگاه اول لحاف‌دوزی را شغلی ساده در ردیف دوزندگی پنداشت که با سوزن و نخ و استفاده از پنبه یا پشم رواندازی به نام لحاف یا زیراندازی به نام تشک ساخته می‌شود اما وقتی به آثار تولیدی آنان می‌نگری می‌توان در گوشه گوشه آن جلو‌ه‌های زیبایی از هنر دید که هنرمند این صنعت، با چیره‌دستی تمام بر بستر چند تکه پارچه و مشتی پنبه یا پشم بی‌روح جانی تازه بدان بخشیده است.
با توجه به تجربه چندین ساله استاد صدیق و استفاده از ذوق هنری یکی از طراحان این حرفه (کاک محمد رسولی) که تبحر و ذوق هنری ایشان در طراحی و نقوشی که همواره با دستان توانمند خود می‌کشد لحاف‌های ساخت وی، چشم نواز بوده و در این بازار بی‌رونقی نیز مشتریان خاص خود دارد.
آنچه جای نگرانی دارد، عدم حمایت بیمه‌ای از فعالان این حرفه است که به یک معضل اساسی تبدیل شده و نگاه غیرهنری به لحاف‌دوزی از آسیب‌های جدی است که در مسیر لحاف‌دوزان سنتی قرار دارد؛ به گونه‌ای که اگر روال به همین ترتیب پیش برود شاید تا چند سال دیگر آثاری از این هنر نتوان یافت. هزینه گزاف ماهیانه حق بیمه شرایط را برای شاغلان این حرفه سخت کرده است و آن‌گونه که کاک صدیق می‌گوید اگر لحاف‌دوزان تحت حمایت دولت قرار نگیرند استادکاران نمی‌توانند شاگردانی تربیت کنند و آینده این حرفه به بوته فراموشی سپرده خواهد شد.
امیدواریم متولیان حوزه صنایع دستی و میراث فرهنگی با عنایت و نگاه ویژه به این حرفه و به جهت کمک به حفظ و ماندگاری آن برای مشکل حق بیمه فعالان این حرفه چاره‌ای اساسی بیندیشند. کیفیت و تنوع طرح و رنگ در دوخت و ساخت لحاف سبب شده که هنوز این حرفه در برابر واردات بی رویه اجناس چینی و تولید شده توسط ماشین‌های مکانیکی دوخت ودوز مقاومت نماید.
از لحاظ قیمّت نیز به سبب مناسب بودن و ماندگاری بالا برای سال‌های متمادی و حق انتخاب برای مشتری در همه مواردی که در تولید و دوخت یک لحاف مؤثر است از جمله مزیت‌های قابل توجه در لحاف‌دوزی می‌باشد.
انتظاری که از شبکه استانی کردستان نیز می‌رود معرفی و تبلیغ این حرفه قدیمی در میان برنامه‌ها با توجه به تأثیر مثبت این رسانه بر ذهن مخاطب و خانواده‌ها است. امید که شاهد رونق و شکوفایی این حرفه همچون سال‌های نه چندان دور در دیارمان باشیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.