رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۲
 • کد خبر : 3052
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : صدها هکتار از جنگل‌ها و مراتع کوسالان خاکستر شد
آتش‌سوزی گسترده در کوهستان‌های کردستان؛

صدها هکتار از جنگل‌ها و مراتع کوسالان خاکستر شد

هفته گذشته عرصه وسیعی از جنگل‌ها و مراتع کوسالان در سروآباد طعمه حریق شد و صدهاهکتار از جنگلهای این کوهستان از بین رفت. فرماندار شهرستان سروآباد گفت: دستگاه‌های مرتبط در کنار مردم و فعالین سازمان‌های مردم نهاد برای مهار آن تلاش کردند. علی مفاخری به ایرنا گفت: آتش سوزی در جنگل های منطقه حفاظت شده […]

هفته گذشته عرصه وسیعی از جنگل‌ها و مراتع کوسالان در سروآباد طعمه حریق شد و صدهاهکتار از جنگلهای این کوهستان از بین رفت. فرماندار شهرستان سروآباد گفت: دستگاه‌های مرتبط در کنار مردم و فعالین سازمان‌های مردم نهاد برای مهار آن تلاش کردند.
علی مفاخری به ایرنا گفت: آتش سوزی در جنگل های منطقه حفاظت شده کوسالان در محدوده روستای رزاب شهرستان سروآباد در طول هفته ادامه داشت و اگرچه در چندین نوبت مهار شد اما متاسفانه به دلیل وزش باد دوباره آتش شعله‌ور می‌شد.
وی با بیان اینکه ستاد بحران شهرستان سروآباد ۲ بار تشکیل جلسه داد، اظهارداشت: اقدامات لازم برای مهار آتش سوزی در جنگل‌های منطقه حفاظت شده کوسالان شهرستان سروآباد با همکاری انجمن های مردم نهاد، تشکل های زیست محیطی، دهیار، شوراهای اسلامی، امامان جمعه و مردم سایر روستاها انجام شده است.
فرماندار سروآباد ادامه داد: به دلیل توپوگرافی خشن منطقه، سخت گذر بودن مسیرهای آن و مناطق صخره ای و سنگلاخی در مسیر آتش سوزی، مهار آتش را با مشکل روبرو کرد و باعث از بین رفتن پوشش گیاهی و جنگلی در سطح وسیعی از این منطقه شده است.
وی ضمن قدرانی و تشکر از تلاش و همکاری مردم محلی و انجمن های مردم نهاد و حضور آنها در این منطقه گفت: علت اصلی آتش سوزی و میزان نابودی پوشش گیاهی و جنگلی در این منطقه تاکنون مشخص و اعلام نشده است.
برخی از سازمان های مردم نهاد منطقه خبر از ادامه آتش سوزی در منطقه کوسالان به مدت چهار روز دادند.
منطقه کوسالان و شاهو طی مصوبه شماره ۳۰۳ کمیسیون زیر بنایی دولت، درسال ۱۳۸۸، به عنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست کردستان پیوسته است.
این منطقه با وسعت ۵۷ هزار و ۲۳۶هکتار در استان کردستان، حدفاصل شهرستانهای سروآباد، مریوان و کامیاران واقع شده است.
در این منطقه تاکنون ۱۱۷ گونه پرنده، ۲۳ گونه پستاندار،۱۷ گونه خزنده و ۲۴۲ گونه گیاهی، شناسایی شده و مهمترین گونه های جانوری آن کل و بز، خرس قهوه ای، قوچ و میش، کرکس، هما و عقاب طلایی است.
بر اساس اعلام انجمن سبز چیای مریوان آتش سوزی بعد از سه روز متوالی با تلاش امدادگران این انجمن و نیروهای داوطلب مردمی مهار شد و بر اثر آن قریب به هزار هکتار از جنگل‌ها و مراتع این منطقه حفاظت‌شده دچار خسارت شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.