رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
 • الجمعة ۸ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Friday 19 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۲
 • کد خبر : 3052
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : صدها هکتار از جنگل‌ها و مراتع کوسالان خاکستر شد
آتش‌سوزی گسترده در کوهستان‌های کردستان؛

صدها هکتار از جنگل‌ها و مراتع کوسالان خاکستر شد

هفته گذشته عرصه وسیعی از جنگل‌ها و مراتع کوسالان در سروآباد طعمه حریق شد و صدهاهکتار از جنگلهای این کوهستان از بین رفت. فرماندار شهرستان سروآباد گفت: دستگاه‌های مرتبط در کنار مردم و فعالین سازمان‌های مردم نهاد برای مهار آن تلاش کردند. علی مفاخری به ایرنا گفت: آتش سوزی در جنگل های منطقه حفاظت شده […]

هفته گذشته عرصه وسیعی از جنگل‌ها و مراتع کوسالان در سروآباد طعمه حریق شد و صدهاهکتار از جنگلهای این کوهستان از بین رفت. فرماندار شهرستان سروآباد گفت: دستگاه‌های مرتبط در کنار مردم و فعالین سازمان‌های مردم نهاد برای مهار آن تلاش کردند.
علی مفاخری به ایرنا گفت: آتش سوزی در جنگل های منطقه حفاظت شده کوسالان در محدوده روستای رزاب شهرستان سروآباد در طول هفته ادامه داشت و اگرچه در چندین نوبت مهار شد اما متاسفانه به دلیل وزش باد دوباره آتش شعله‌ور می‌شد.
وی با بیان اینکه ستاد بحران شهرستان سروآباد ۲ بار تشکیل جلسه داد، اظهارداشت: اقدامات لازم برای مهار آتش سوزی در جنگل‌های منطقه حفاظت شده کوسالان شهرستان سروآباد با همکاری انجمن های مردم نهاد، تشکل های زیست محیطی، دهیار، شوراهای اسلامی، امامان جمعه و مردم سایر روستاها انجام شده است.
فرماندار سروآباد ادامه داد: به دلیل توپوگرافی خشن منطقه، سخت گذر بودن مسیرهای آن و مناطق صخره ای و سنگلاخی در مسیر آتش سوزی، مهار آتش را با مشکل روبرو کرد و باعث از بین رفتن پوشش گیاهی و جنگلی در سطح وسیعی از این منطقه شده است.
وی ضمن قدرانی و تشکر از تلاش و همکاری مردم محلی و انجمن های مردم نهاد و حضور آنها در این منطقه گفت: علت اصلی آتش سوزی و میزان نابودی پوشش گیاهی و جنگلی در این منطقه تاکنون مشخص و اعلام نشده است.
برخی از سازمان های مردم نهاد منطقه خبر از ادامه آتش سوزی در منطقه کوسالان به مدت چهار روز دادند.
منطقه کوسالان و شاهو طی مصوبه شماره ۳۰۳ کمیسیون زیر بنایی دولت، درسال ۱۳۸۸، به عنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست کردستان پیوسته است.
این منطقه با وسعت ۵۷ هزار و ۲۳۶هکتار در استان کردستان، حدفاصل شهرستانهای سروآباد، مریوان و کامیاران واقع شده است.
در این منطقه تاکنون ۱۱۷ گونه پرنده، ۲۳ گونه پستاندار،۱۷ گونه خزنده و ۲۴۲ گونه گیاهی، شناسایی شده و مهمترین گونه های جانوری آن کل و بز، خرس قهوه ای، قوچ و میش، کرکس، هما و عقاب طلایی است.
بر اساس اعلام انجمن سبز چیای مریوان آتش سوزی بعد از سه روز متوالی با تلاش امدادگران این انجمن و نیروهای داوطلب مردمی مهار شد و بر اثر آن قریب به هزار هکتار از جنگل‌ها و مراتع این منطقه حفاظت‌شده دچار خسارت شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...