رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۲ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 23 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۳
 • کد خبر : 3057
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : محرومیت در کشور ناشی از ضعف مدیران است
نماینده رهبر انقلاب در کردستان:

محرومیت در کشور ناشی از ضعف مدیران است

نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: فلسفه و اساس تاسیس کمیته امداد به تدبیر حضرت امام (ره) رسیدگی و کمک به قشر فقیر و نیازمند جامعه است و اگر محروم و فقیری درکشور می بینیم این از ضعف و بی دقتی مدیران و مسئولین است و در پیشگاه خدا باید پاسخگو باشند. آیت الله […]

نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: فلسفه و اساس تاسیس کمیته امداد به تدبیر حضرت امام (ره) رسیدگی و کمک به قشر فقیر و نیازمند جامعه است و اگر محروم و فقیری درکشور می بینیم این از ضعف و بی دقتی مدیران و مسئولین است و در پیشگاه خدا باید پاسخگو باشند.
آیت الله سید محمد حسینی شاهرودی در اولین دوره آموزشی منطقه ای مدیران استانی کمیته امداد استانهای آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل زنجان وکردستان اظهارداشت: فلسفه و اصل واساس تاسیس کمیته امدادبه تدبیر حضرت امام (ره) رسیدگی و کمک به قشر فقیر و نیازمند جامعه است چون دراصل نظام اسلامی نباید یک نفر فقیر و نیازمند درجامعه وجودداشته باشد و اگر محروم و فقیری درکشور می بینیم این از ضعف وبی دقتی مدیران و مسئولین است.
آیت الله حسینی شاهرودی افزود: دراساس جمهوری اسلامی که نظامی برگرفته از مکتب الهی است مسئله معیشت و اقتصاد از مسائل مهم جامعه است و مسئولین در برابر فقر جامعه در پیشگاه خدا باید پاسخگو باشند.
وی در ادامه تصریح کرد: کلیه مدیران ومسئولین درکمیته امداد به طبع قبول مسئولیت باید تاحد تمام وکمال وظیفه خودکه حل مشکل معیشت فقراونیازمندان است تلاش وسرعت عمل به خرج دهند.
ایشان یادآور شدند: با توجه به قول مساعدت دولت دوازدهم درجهت حل مشکلات اقتصادی مردم مدیران و مسئولین در کمیته امداد نیز بایدسعی و جدیت خود را دراین زمینه به حد مطلوب برسانند.
نماینده ولی فقیه اظهارداشت: ما شاهدهستیم که کمیته امداد گذشته از وظایف اساسی خود در زمینه ایجاد اشتغال نیز یکی از نهادهای برتر است و باید با این سیایت و سرعت پیش برود که زمانی برسد کسی تحت پوشش نداشته باشیم.
ایشان یکی از وظایف کمیته امدادپیشگیری درایجاد فقر دانست وگفت: کمیته امدادباید تغییررویکرد دهد واین قابلیت رادارد که برای خانواده های فقیر ایجاد اشتغال کند تا اینکه آنها را تحت پوشش قرار دهد و راهها وا بتکاراتی که باعث عدم ایجاد فقر می شود ارائه و روی آن کارکند.
وی در ادامه گفت: کمیته امدادباید مسئله فقرکه یکی از مشکل اصلی جامعه است به عنوان یک گفتمان ومطالبه عمومی وتحقیقی درجوامع طرح وپیگیری کند.
نماینده ولی فقیه بیان داشت: درست است که بحث مادی درکمیته امداد درمرحله اول است اما انتظارمی رودکمیته امداد نقش تربیتی ویک نگاه معنوی فرهنگی دربین خانواده های تحت پوشش ایجاد کند.
حضرت آیت الله حسینی شاهرودی تصریح کرد: خداوند انسانها را به شیوه های مختلف آزمایش می کند و این صحنه آزمایشی است برای کسانی که نیازمند هستند و آنهایی که نیازمند رامی بینند. خداوند می خواهد ببیند این دسته افراد از ظرفیت آزمایش چگونه استفاده می کنند.
نماینده ولی فقیه بااشاره به بخش فرهنگی کمیته امداد گفت: ما به این قضایا باید نگاه قرآنی داشته باشیم وراههای قرآنی را ترویج دهیم ونگاه به این نهاد انقلابی را به نگاه اشتغال و تامین اقتصاد عوض کنیم. چنانکه نام کمیته امداد آمد فکرها به سمت وسوی فقر نرود و به سمت و سوی اشتغال و کاربرود.
حضرت آیت الله حسینی شاهرودی افزود:جامعه باید به سمت پرداخت زکات برود و پرداخت زکات در جامعه فرهنگسازی شود و اگر زکات به درستی پرداخت شود هیچ فقیری درجامعه پیدا نمی شود که این از دستورات قرآن است
وی افزود: انفاق وصدقه به نیازمندان از دستورات صریح قرآن است و بالاترین تشویق صدقه زمانی است که خود انسان احتیاج دارد اما باوجود احتیاج به نیازمندان کمک می کند و باید این صدقه و کمک در راه خداو برای رضای خدا باشد و این فرهنگ در جامعه ترویج شود.
نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: کمیته امداد باید چنان عمل کند که خانواده ها و افراد تحت پوشش به تدریج از تحت پوشش خارج و از لحاظ درآمد و اشتغال خود کفا شوند.
نماینده ولی فقیه در استان در بخش پایانی سخنانش افزود: کمیته امداد در بخش اشراف اطلاعاتی باید قوی و دقیق باشد وتحقیق وتفحص بیشتری درجهت تحت پوشش نیازمندان انجام دهد چون هستند کسانی که به خاطر عفتی که دارند حاضر نیستند فقر و نیازمندی خودرابگویند و باید سراغ آنها رفت و به آنها کمک کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...