رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۸
 • کد خبر : 3059
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : سیاسی‌کاری مانع توسعه استان کردستان شده است

روژان: دستگاه قضایی با کسی عقد اخوت نبسته و با افراد خاطی در هر رده‌ای که باشد مطابق قانون و در راستای وظیفه ذاتی خود که همان دفاع از حقوق مردم و حاکمیت است برخورد خواهد کرد.

دادستان عمومی و انقلاب سنندج با اشاره به وضعیت نگران کننده ناهنجاری‌های مختلف در کردستان، بیکاری را یکی از عوامل گسترش ناهنجاری‌ها دانست و گفت: همراهی مردم به ویژه رسانه‌های جمعی با دستگاه‌های خدمات رسان یکی از نیازهای اصلی است و این مهم در دستگاه قضا به ویژه دادستانی در اولویت قرار دارد.
به گزارش خبرنگار روژان، اکبر جوهری هفته گذشته در جمع خبرنگاران با اشاره به وظایف دادستانی گفت: دادستان به عنوان مدعی‌العموم در دفاع از مردم و حق و حقوق حاکمیت ورود پیدا می‌کند و به همین دلیل مردم باید ارتباط و تعامل خوبی با دادستانی داشته باشند و ما محدودیتی برای این ارتباط و همکاری نداریم.
وی با اشاره به اینکه کردستان در بحث اشتغال دچار مشکل اساسی است، افزود: امروز شمار زیادی از مدیران در استان کردستان سیاست‌زده شده‌اند و خدمت به مردم و تلاش برای توسعه کردستان را فراموش کرده‌اند و حل این مشکلات در گرو بازنگری در رویکرد مدیران دولتی است.
دادستان سنندج، سیاسی‌کاری و باندبازی را مانع توسعه استان کردستان عنوان کرد و یادآور شد: آن این امر باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاران رغبتی به حضور در استان پیدا نکنند.
وی رویکرد جدید دستگاه قضا را تلاش برای استفاده از ظرفیت‌های مردمی ازجمله سازمان‌های مردم نهاد و رسانه‌های جمعی برای پیشگیری از وقوع جرم، عنوان کرد و گفت: خوشبختانه دادستانی سنندج در تعامل با مردم برای پیشگیری از وقوع جرم پیشگام بوده و در همین راستا شورای مصلحین در طول سه سال اخیر با جلب رضایت خانواده‌های مقتولین، از اجرای ۱۶ مورد حکم قصاص جلوگیری کرد.
جوهری دستگاه قضا را مدافع اصلی جذب سرمایه گذاری معرفی کرد و افزود: دستگاه قضا در قالب شورای دستگاه‌های نظارتی مدافع اصلی حضور سرمایه‌گذار در استان کردستان است و مانعی در این زمینه وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه قبل از انقلاب برنامه‌ای برای توسعه استان کردستان وجود نداشت و متاسفانه در اوایل انقلاب نیز حرکت‌های ضد انقلاب و همچنین هشت سال دفاع مقدس مانع سرمایه گذاری در کردستان شد گفت: با کمال تاسف امروز نیز در شرایط فعلی بعضی از مدیران با توجه صرف به مسائل جناحی و سیاسی مانع سرمایه گذاری در این استان هستند. البته در این راستا با افرادی که در این زمینه مشکل تراشی کرده‌اند برخورد شده و این روند نیز به صورت جدی دنبال می‌شود.
وی با بیان اینکه اغلب فعالیت‌های عمرانی و اقتصادی در استان کردستان طی سالهای اخیر نتیجه مصوبات سفر مقام معظم رهبری به این استان است، گفت: متاسفانه سیستم اجرایی و مدیریتی در استان کردستان به وظایف خود عمل نمی‌کند و نگران‌کننده‌تر آنکه حتی مدیران و مسئولان استان در بعضی از موارد توان اجرایی کردن مصوبات سفر مقام معظم رهبری را هم نداشتند و به همین دلیل فرصت‌های زیادی در این بخش در شماری از حوزه‌ها به هدر رفت.
وی هشدار داد: دستگاه قضایی با کسی عقد اخوت نبسته و با افراد خاطی در هر رده‌ای که باشد مطابق قانون و در راستای وظیفه ذاتی خود که همان دفاع از حقوق مردم و حاکمیت است برخورد خواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...