رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۹
 • کد خبر : 3074
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : صنعت گردشگری در خدمت اشتغال جوانان کردستان
در سفر رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به سنندج مطرح شد:

صنعت گردشگری در خدمت اشتغال جوانان کردستان

روژان: سید محسن علوی: در اجرای طرح ضربتی تولید و اشتغال برای ۲۰۳ نفر در زمینه گردشگری و صنایع دستی در روستاهای سلین، پالنگان و نوره شغل ایجاد خواهد شد.

دکتر «زهرا احمدی‌پور» معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری دوشنبه دوم مرداد در سفری یک روزه به استان کردستان پس از بازدید از چند نقطه گردشگری و طرح توسعه صنعت توریسم در این استان در جمع فعالان اقتصادی حوزه گردشگری و صنایع‌دستی استان کردستان برگزار گفت: ثبت جهانی اورامان با جدیت پیگیری می‌شود و این امر نیازمند مشارکت و همکاری تمام دستگاه‌ها و استان‌های مرتبط با این پرونده است.
احمدی‌پور با اشاره به مزایای ثبت شهرها در فهرست میراث‌ جهانی افزود: گردشگران خارجی، بازدید از شهرهای جهانی را در برنامه سفر خود می‌گنجانند و همین امر موجب رشد و رونق گردشگری در این شهرها می‌شود، بی‌تردید با ثبت جهانی اورامان و همچنین با ثبت مریوان بعنوان شهر جهانی کلاش، شاهد حضور گردشگران بیشتری در استان کردستان خواهیم بود.
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به اینکه نگاه دولت به سمت توسعه و رونق گردشگری است، تصریح کرد: ورود گردشگران به کشور به‌معنای وجود امنیت است و با سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری، هزینه تأمین امنیت کاهش می‌یابد.
احمدی‌پور گفت: «تصدی‌گری امور بر عهده بخش خصوصی است و دستگاه‌های دولتی باید تسهیل‌گر باشند و بر اجرای فعالیت‌ها نظارت کنند.
وی احصای مشکلات و دستیابی به راه‌حل رفع آنها را در گرو مشارکت بخش خصوصی و دولتی دانست و افزود: برای رفع این مشکلات باید از قوانین موجود استفاده کرد و اگر نقص قانونی وجود دارد باید آن را برطرف کرد.
احمدی‌پور با اشاره به اینکه تعریف تورهای مشترک گردشگری برای استان‌ها می‌تواند راهکار مناسبی برای معرفی مقاصد جدید گردشگری باشد، افزود: برگزاری نشست‌ها و همایش‌های دستگاه‌های دولتی در سایر استان‌ها و تمرکززدایی از برگزاری این برنامه‌ها در تهران، باید مورد توجه قرار گیرد، چراکه با برگزاری این نشست‌ها و همایش‌ها، شاهد برگزاری تورهای رسانه‌ای، ورود سمن‌ها به این استان‌ها و آشناسازی و معرفی مقاصد جدید گردشگری به گردشگران داخلی و خارجی خواهیم بود.
احمدی‌پور با اشاره به اینکه سازمان میراث‌فرهنگی قصد دارد با استفاده از ظرفیت‌های سه حوزه میراث‌فرهنگی‌، صنایع‌دستی و گردشگری اشتغال پایدار ایجاد کند تصریح کرد: برای اجرای طرح ضربتی تولید و اشتغال ۴ استان به‌عنوان پایلوت انتخاب شده‌اند که مبنای انتخاب این استان‌ها داشتن بیشترین نرخ بیکاری بوده است.
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ادامه داد: ایجاد کانون فارغ‌التحصیلان بیکار در حوزه‌های میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و رشته‌های مرتبط با این حوزه‌ها باید مورد توجه قرار گیرد، استفاده از این بانک اطلاعاتی و اشتغال به‌کار فارغ‌التحصیلان در امور اجرایی پروژه‌ها و فعالیت‌های طرح ضربتی تولید و اشتغال می‌تواند در تمام استان‌ها مثمرثمر باشد.
او گفت: در برخی استان‌ها، ایجاد این بانک اطلاعاتی در دستور کار قرار گرفته است تا به فراخور توانایی‌ها و استعدادها، از این افراد برای اجرای طرح ضربتی تولید و اشتغال سازمان میراث‌فرهنگی بهره‌مند شویم.

استاندار کردستان:
گردشگری یکی از مهم‌ترین راه‌های ایجاد اشتغال در کردستان است

استاندار کردستان نیز با تأکید بر اینکه مشکل اصلی کشور و استان بحث بیکاری است و گردشگری یکی از راه‌های مهم ایجاد اشتغال است گفت: همه به این باور رسیده‌ایم که گردشگری یکی از راه‌های مهم ایجاد اشتغال است، در نتیجه هر چه در بحث گردشگری تسهیل صورت گیرد زودتر به اشتغال منجر می‌شود.
عبدالمحمد زاهدی با اشاره به قانون ممنوعیت ساخت مراکز اقامتی از سوی مراکز دولتی افزود: این قانون متأسفانه اجرا نشد، من موافق اجرای این قانون (با در نظر گرفتن ملاحظات) هستم زیرا تجربه نشان داد که هزینه نگهداری یک مهمانسرا برای یک سازمان دولتی حتی بیشتر از آن است که تمام مهمانان خود را در هتل پنج ستاره سکونت دهد.
استاندار کردستان با اشاره به مسئله اسکان مسافران در مدارس تصریح کرد: باید مسائل مربوط به گردشگری به بخش خصوصی و نهادهای تخصصی گردشگری واگذار شود.
او درباره دریاچه زریوار گفت: این دریاچه از اهمیت محیط ‌زیستی و گردشگری مهمی برخوردار است. ستادی برای سامان‌دهی آن ایجاد شد و شناسایی کرد که ورود فاضلاب روستایی به این دریاچه یکی از مشکلات است، البته این مشکل امسال به‌طور کامل حل خواهد شد. مشکل عمده دیگر در زریوار نیزارهای دریاچه است. سازمان حفاظت محیط‌زیست باید به نتیجه برسد که آیا این نیزارها، که به سرعت در حال پوشاندن سطح دریاچه هستند، باید باقی بماند یا از بین برود.
در ادامه این نشست فیاضی مدیرکل حوزه طبیعت گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری دو مدل فعالیتی را که می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان منشأ ایجاد اشتغال در روستا شود توضیح داد و راه‌ برون‌رفت استان کردستان از مشکلات پیش رو را در حوزه طبیعت‌گردی دانست.
او درباره محور آبی هجیج به سلین گفت: این آمادگی وجود دارد که با تجربیات سایر مناطق یک طرح مطالعاتی در این زمینه تهیه و پیشنهادهایی برای توسعه بوم‌گردی در این مناطق ارائه شود. همچنین می‌توان در این مسیر مکان‌هایی را برای استراحت گردشگران فراهم کرد. مدیرکل صندوق کارآفرینی امید نیز اعلام آمادگی کرده که از توسعه گردشگری در این مسیر آبی حمایت کند.
فیاضی گفت: پرنده‌نگری ظرفیت بی‌نظیری برای کشور است، ظرفیت و تنوع پرنده‌های موجود در کشور با کل قاره اروپا و آفریقا برابری می‌کند. پرنده‌نگری یک ظرفیت ویژه است که می‌تواند اقتصاد محلی را متحول کند. با آموزش به جوامع محلی، ایجاد سامانه‌ای برای ثبت این پرندگان و اطلاع‌رسانی می‌توان این صنعت را توسعه داد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان:
اجرای طرح ضربتی اشتغال در کردستان برای ۲۰۳ نفر شغل ایجاد می‌کند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان در دومین جلسه شورای اداری استان با حضور رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: اجرای طرح ضربتی اشتغال در سه روستای استان موجب ایجاد شغل برای ۲۰۳ نفر می شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان سید محسن علوی افزود: برای نخستین بار در سال ۸۵ در دولت نهم روستاهای هدف گردشگری مصوب شدند که متاسفانه در حد تصویب ماند و مورد توجه قرار نگرفتند.
وی گفت: با اجرای طرح ضربتی اشتغال در سالهای اخیر در کشور، روستاهای هدف گردشگری مورد توجه مسئولان سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت که یکی از مهمترین اقدامات در راستای توسعه گردشگری روستایی بود.
وی اظهارداشت: قراراست این طرح در مرحله اول در ۷۶ روستای کشور اجرا شود که سهم استان کردستان در این رابطه سه روستای سلین، نوره و پالنگان است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان ادامه داد: روستاهای هدف گردشگری استان که اجرای این طرح در آنها از امروز آغاز شده شامل سلین در شهرستان سروآباد، پالنگان در کامیاران و نوره از توابع شهرستان سنندج است که خوشبختانه با همکاری مسئولین استان، مورد استقبال مردم این روستاها قرار گرفته است.
علوی گفت: تاکنون اقدامات مختلفی در بخش های صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی در این سه روستا انجام و در حال اجرا است.
وی عنوان کرد: برگزاری دوره‌های آموزشی در حوزه‌های گردشگری و صنایع دستی، راه‌اندازی خانه‌های مسافر، پرداخت تسهیلات برای ایجاد هتل و رستوران‌های سنتی، تهیه بانک اطلاعاتی و نقشه‌برداری سه‌بعدی، انجام مطالعات و نیازسنجی صنایع دستی از جمله اقدامات انجام شده در این سه روستا است.
وی اظهارداشت: پیش‌بینی می شود با اجرای این طرح در این سه روستا در بخش صنایع دستی برای ۱۲۲ نفر و در بخش گردشگری هم برای ۸۱ نفر اشتغال ایجاد شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...