رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
 • الجمعة ۸ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Friday 19 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۸
 • کد خبر : 3084
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : حج عامل وحدت مسلمانان است
نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری:

حج عامل وحدت مسلمانان است

نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری حج را عامل گسترش و ترویج وحدت و برادری میان مسلمانان جهان دانست. به گزارش فارس، ماموستا فایق رستمی در همایش متمرکز آموزشی ـ توجیهی زائران کاروان‌های حج تمتع استان کردستان گفت: حج بزرگترین کنگراه مسلمانان جهان است که درس وحدت و برادری و اتحاد را به همه […]

نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری حج را عامل گسترش و ترویج وحدت و برادری میان مسلمانان جهان دانست.
به گزارش فارس، ماموستا فایق رستمی در همایش متمرکز آموزشی ـ توجیهی زائران کاروان‌های حج تمتع استان کردستان گفت: حج بزرگترین کنگراه مسلمانان جهان است که درس وحدت و برادری و اتحاد را به همه ما می‌آموزد و باید از این فرصت برای تقویت وحدت و برادری میان مسلمانان بهره برد.
وی با اشاره به اینکه همه ما امت رسول خداوند هستیم، افزود: سرچشمه و سرلوحه اخلاق همه ما مسلمانان اخلاق رسول خداست و باید اخلاقمداری را از رسول خدا آموخت.
وی خاطرنشان کرد: امروز اخلاق و سیره پیامبر(ص) در وجود کسانی دیده می‌شود که با تمام وجود خود را برای حضور در سرزمین وحی و رسالت خداشناسی آماده کرده‌اند و آماده پاک شدن و کسب تقوا هستند.
نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اهمیت و جایگاه طواف خانه خدا نزد مسلمانان یادآور شد: باید خالصانه در سرزمین وحی حاضر شد و با جان و دل به طواف خانه خدا پرداخته شود چرا که طواف قلبی انسان را به خداوند نزدیک می‌کند. ماموستا رستمی اضافه کرد: پیامبر(ص) فرموده‌اند هرگاه بعد از مرگم کسی مرا زیارت کند مانند زمانی است که حضوری و در زمان حیاتم مرا زیارت کرده باشد. وی همچنین به زائران توصیه کرد مسائل دینی و شرعی و احکام را به خوبی در سفر خود رعایت کنند تا سفری پربار و بدون مشکل در پیش داشته باشند. در این مراسم بیدارپور از سرکاروان‌های استان نیز به نحوه رعایت مسائل بهداشتی توسط زائران پرداخت و شیوه‌های رعایت مسائل بهداشتی را مطرح کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...