رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۴ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 21 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۳
 • کد خبر : 3089
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : بررسی تحولات خاورمیانه

روژان: ین نکته ظریف قابل تحمل نباشد اما واقعیت‌های امروز و مشترکات دیروز، به ویژه در عرصه هشت سال جنگ تحمیلی نشان داد که کوردهای عراق متحد استراتژیک جمهوری اسلامی ایران بودند و این نقطه مشترک در مبارزه با داعش در سالهای اخیر نیز به نحو بسیار گسترده‌ای تجربه شد.

در این روزها که مردم عراق در جشن و پایکوبی خروج داعش از موصل هستند البته با ویرانه‌های وصف‌ناپذیر بر جای مانده، خاورمیانه وارد مرحله جدیدی شده است، مرحله‌ای که آبستن هرگونه بحران تازه یا شوک درمانی دیگری است. وقتی به حرف‌های سیاستمداران در سال‌های قبل نگاه کنیم حرف‌های خانم کلینتون قابل تامل‌تر است و بیشتر به واقعیت نزدیک می‌شود؛ زمانی که گفت: «خاورمیانه را شخم میزنیم». اکنون بعد از گذشت سال‌ها و پشت سر نهادن بحرانهای متعدد که به معنای واقعی برای کشورهایی همچون آمریکا، روسیه ، فرانسه، انگلیس و رژیم صهیونیستی پول‌ساز بوده و عصاره کشورهای عربی بخصوص عربستان گرفته شده اظهارات خانم کلینتون بیشتر قابل فهم است. اکنون که مرحله «شخم زدن» به قول او تمام شده باید منتظر بود و دید چه بذری در این شخم‌گاه می‌کارند و منتظر برداشت چه محصولی خواهند بود؟ بی‌شک سردمداران انگلیس و کاخ سفید پس از یک دوره طولانی‌مدت تحمیل جنگ فرسایشی به ملت افغانستان، سوریه و عراق و بهار عربی اینک به دنبال تقسیم کشورها هستند، البته اول ویرانی و بعد تقسیم. با این کار چند هدف را با یک گلوله زده‌اند و آن هم اینکه: اول از خطرهای احتمالی کشورهای دارای جغرافیایی وسیع برای رژیم صهیونیستی می‌کاهند، دوم هر کشور بعد از ویرانی نیاز به بازسازی دارد که منبع بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری و ورود شرکت‌ها و کارتل‌های آمریکایی و اروپایی به آنجاست و سوم ایجاد تفرقه و دشمنی‌های مرزی، قومی و منطقه‌ای ما بین کشورها که این امر خود مولد تضعیف و تخریب کشورها از جهات مختلف می‌شود و در نهایت بستری فراهم می‌کند تا هر زمان ابر قدرتها خواستند با ایجاد بحرانی جدید همه را به جان هم بیندازند و خود از دور نظاره‌گر باشند و به فکر منافع خود. این روزها همه حرف از پایان خلافت داعش می‌زنند غافل از اینکه روزی طالبان و القاعده و… وجود داشتند و فقط ابزاری در راستای منافع بعضی کشورها بودند و اکنون داعش از این گروه‌ها مستثنی نیست.
اروزی خود آن را پروراندند و امروز شادی کاذب به مردم هدیه می‌دهند؛ اما آیا تفکری که القاعده، طالبان و داعش را به وجود آورد از بین رفته یا قوی‌تر شده است؟! در واقع مشخص است که داعش پول‌سازترین گروه تروریستی برای کشورهای پرورش دهنده آن بوده است. حال سوالی به ذهن می‌رسد و آن اینکه چکار باید کرد تا تئوریسین‌های انگلیسی و آمریکایی به اهداف خود که همان وارد کردن شوک‌های جدید اما اینبار به نوعی دیگر است نرسند.
در چنینی اوضاعی، تعامل و گفتگوهای منطقی به‌دور از احساسات و آینده‌نگری مبتنی بر واقعیت با حفظ مصالح ملی در جغرافیای فرهنگی و سیاسی باید در دستور کار قرار گیرد. قطعا با خروج داعش از عراق آمریکایی‌ها در صدد تغییراتی استراتژیک در خاور میانه هستند و تنها راه جلوگیری از ایجاد جنگ جدید در منطقه، تجدید نظر در مسائل منطقه‌ای و روابط با کشورهاست، مواردی که در گذشته اتفاق نیفتاده به این معنا نیست که در آینده هم رخ نخواهد داد؛ پس با همین منطق ساده باید به جای رفتارهای قهرآمیز درصدد مدیریت کردن درست تغییرات منطقه‌ای بود. به طور مثال: قطعا تمامیت ارضی سوریه دیگر در اختیار بشار اسد نیست و آنگونه که مشخص است دیگر نخواهد بود، موضوع کردها در این تحولات بسیار مهم و راهبردی است، آمریکا و متحدانش روی کوردهای عراق و سوریه حساب ویژه‌ای باز کرده‌اند؛ البته با زیرکی تمام. نکته بسیار مهم و حیاتی این است که نباید با رفتارهای نسنجیده شرایط را برای آمریکایی‌ها مهیا کرد تا با پیاده کردن استراتژی‌های خود سبب بروز مشکلات اساسی شوند. شاید برای بسیاری‌ها این نکته ظریف قابل تحمل نباشد اما واقعیت‌های امروز و مشترکات دیروز، به ویژه در عرصه هشت سال جنگ تحمیلی نشان داد که کوردهای عراق متحد استراتژیک جمهوری اسلامی ایران بودند و این نقطه مشترک در مبارزه با داعش در سالهای اخیر نیز به نحو بسیار گسترده‌ای تجربه شد. در جغرافیای خاورمیانه، کردستان عراق ثابت کرده که در مقایسه با سایر کشورها همسایه متحد و خوبی برای ایران بوده و در آینده نیز هرگونه ثبات در این منطقه به سود ایران رقم خواهد خورد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.