رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۲ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 23 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۳
 • کد خبر : 3089
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : بررسی تحولات خاورمیانه

روژان: ین نکته ظریف قابل تحمل نباشد اما واقعیت‌های امروز و مشترکات دیروز، به ویژه در عرصه هشت سال جنگ تحمیلی نشان داد که کوردهای عراق متحد استراتژیک جمهوری اسلامی ایران بودند و این نقطه مشترک در مبارزه با داعش در سالهای اخیر نیز به نحو بسیار گسترده‌ای تجربه شد.

در این روزها که مردم عراق در جشن و پایکوبی خروج داعش از موصل هستند البته با ویرانه‌های وصف‌ناپذیر بر جای مانده، خاورمیانه وارد مرحله جدیدی شده است، مرحله‌ای که آبستن هرگونه بحران تازه یا شوک درمانی دیگری است. وقتی به حرف‌های سیاستمداران در سال‌های قبل نگاه کنیم حرف‌های خانم کلینتون قابل تامل‌تر است و بیشتر به واقعیت نزدیک می‌شود؛ زمانی که گفت: «خاورمیانه را شخم میزنیم». اکنون بعد از گذشت سال‌ها و پشت سر نهادن بحرانهای متعدد که به معنای واقعی برای کشورهایی همچون آمریکا، روسیه ، فرانسه، انگلیس و رژیم صهیونیستی پول‌ساز بوده و عصاره کشورهای عربی بخصوص عربستان گرفته شده اظهارات خانم کلینتون بیشتر قابل فهم است. اکنون که مرحله «شخم زدن» به قول او تمام شده باید منتظر بود و دید چه بذری در این شخم‌گاه می‌کارند و منتظر برداشت چه محصولی خواهند بود؟ بی‌شک سردمداران انگلیس و کاخ سفید پس از یک دوره طولانی‌مدت تحمیل جنگ فرسایشی به ملت افغانستان، سوریه و عراق و بهار عربی اینک به دنبال تقسیم کشورها هستند، البته اول ویرانی و بعد تقسیم. با این کار چند هدف را با یک گلوله زده‌اند و آن هم اینکه: اول از خطرهای احتمالی کشورهای دارای جغرافیایی وسیع برای رژیم صهیونیستی می‌کاهند، دوم هر کشور بعد از ویرانی نیاز به بازسازی دارد که منبع بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری و ورود شرکت‌ها و کارتل‌های آمریکایی و اروپایی به آنجاست و سوم ایجاد تفرقه و دشمنی‌های مرزی، قومی و منطقه‌ای ما بین کشورها که این امر خود مولد تضعیف و تخریب کشورها از جهات مختلف می‌شود و در نهایت بستری فراهم می‌کند تا هر زمان ابر قدرتها خواستند با ایجاد بحرانی جدید همه را به جان هم بیندازند و خود از دور نظاره‌گر باشند و به فکر منافع خود. این روزها همه حرف از پایان خلافت داعش می‌زنند غافل از اینکه روزی طالبان و القاعده و… وجود داشتند و فقط ابزاری در راستای منافع بعضی کشورها بودند و اکنون داعش از این گروه‌ها مستثنی نیست.
اروزی خود آن را پروراندند و امروز شادی کاذب به مردم هدیه می‌دهند؛ اما آیا تفکری که القاعده، طالبان و داعش را به وجود آورد از بین رفته یا قوی‌تر شده است؟! در واقع مشخص است که داعش پول‌سازترین گروه تروریستی برای کشورهای پرورش دهنده آن بوده است. حال سوالی به ذهن می‌رسد و آن اینکه چکار باید کرد تا تئوریسین‌های انگلیسی و آمریکایی به اهداف خود که همان وارد کردن شوک‌های جدید اما اینبار به نوعی دیگر است نرسند.
در چنینی اوضاعی، تعامل و گفتگوهای منطقی به‌دور از احساسات و آینده‌نگری مبتنی بر واقعیت با حفظ مصالح ملی در جغرافیای فرهنگی و سیاسی باید در دستور کار قرار گیرد. قطعا با خروج داعش از عراق آمریکایی‌ها در صدد تغییراتی استراتژیک در خاور میانه هستند و تنها راه جلوگیری از ایجاد جنگ جدید در منطقه، تجدید نظر در مسائل منطقه‌ای و روابط با کشورهاست، مواردی که در گذشته اتفاق نیفتاده به این معنا نیست که در آینده هم رخ نخواهد داد؛ پس با همین منطق ساده باید به جای رفتارهای قهرآمیز درصدد مدیریت کردن درست تغییرات منطقه‌ای بود. به طور مثال: قطعا تمامیت ارضی سوریه دیگر در اختیار بشار اسد نیست و آنگونه که مشخص است دیگر نخواهد بود، موضوع کردها در این تحولات بسیار مهم و راهبردی است، آمریکا و متحدانش روی کوردهای عراق و سوریه حساب ویژه‌ای باز کرده‌اند؛ البته با زیرکی تمام. نکته بسیار مهم و حیاتی این است که نباید با رفتارهای نسنجیده شرایط را برای آمریکایی‌ها مهیا کرد تا با پیاده کردن استراتژی‌های خود سبب بروز مشکلات اساسی شوند. شاید برای بسیاری‌ها این نکته ظریف قابل تحمل نباشد اما واقعیت‌های امروز و مشترکات دیروز، به ویژه در عرصه هشت سال جنگ تحمیلی نشان داد که کوردهای عراق متحد استراتژیک جمهوری اسلامی ایران بودند و این نقطه مشترک در مبارزه با داعش در سالهای اخیر نیز به نحو بسیار گسترده‌ای تجربه شد. در جغرافیای خاورمیانه، کردستان عراق ثابت کرده که در مقایسه با سایر کشورها همسایه متحد و خوبی برای ایران بوده و در آینده نیز هرگونه ثبات در این منطقه به سود ایران رقم خواهد خورد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...