رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۹
 • کد خبر : 3091
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : قاطعیت در مدیریت، حلقه مفقوده شهرداری
اگر شهردار، شهردار باشد!

قاطعیت در مدیریت، حلقه مفقوده شهرداری

این روزها در ارتباط با انتخاب شهرداران ازسوی منتخبین دور پنجم شوراها مباحث زیادی مطرح است. قبل از هر چیز بهتر است تعریفی جامع از مدیریت شهری داشته باشیم؛ وضع شهر را خوب تجزیه و تحلیل کنیم، نیازهایش را تشخیص دهیم و سپس ببینیم به اقتضای زمان چه کسی در این شرایط ضریب موفقیتش در […]

این روزها در ارتباط با انتخاب شهرداران ازسوی منتخبین دور پنجم شوراها مباحث زیادی مطرح است. قبل از هر چیز بهتر است تعریفی جامع از مدیریت شهری داشته باشیم؛ وضع شهر را خوب تجزیه و تحلیل کنیم، نیازهایش را تشخیص دهیم و سپس ببینیم به اقتضای زمان چه کسی در این شرایط ضریب موفقیتش در این دستگاه عریض و طویل بیشتر است؛ آنهم بدون دخالت دادن منافع شخصی و گروهی که هرآنچه بر سر شهر آمده است بیشتر متاثر از این نوع دیدگاه است. یعنی همه به فکر خویش هستند نه شهر؛ چرا که اگر غیر از این بود اینک باید شهر سنندج، مرکز استان کردستان با مراکز دیگر استان‌ها برابری می‌کرد. چه بر سرمان آمده که امروز باید در اغلب شاخص‌ها و نمادهای شهری در ردیف آخر کشوری باشیم.
باید اذعان داشت مدیریت یک فن و دانش اکتسابی است و برخلاف نظریه‌پردازان امروزی ارتباط چندانی با مدرک و رشته تحصیلی ندارد، هرچند نافی نقش تحصیلات دانشگاهی نیستیم.
مدیریت شهرداری، با تمام مدیریتهای دستگاههای اجرائی متفاوت است. شهرداری دستگاهی ستادی و اجرائی است که با کلیه اقشار و افراد جامعه، از تحصیل‌کرده، و عوام گرفته تا نخبه و دانشمند، اهل، نااهل و صالح و ناصالح، باایمان و بی‌ایمان، متدین، بی‌دین، فحاش، مودب و… از بدو تولد تا مرگ و تدفین سروکار دارد. مانند اداره کل ثبت احوال و ثبت اسناد، یا راه و شهرسازی یا غیره نیست که تنها قشر یا اقشار مخصوصی با آن سروکار دارد باشند. پس مدیریتی جامع کامل و توانمند با فن مدیریتی صحیح و صبری در حد ستایش می‌طلبد؛ فلذا خصوصیات این مدیر با مدیریت دستگاه‌های اجرائی دیگر متفاوت است. شهردار یعنی خدمتگزار مردم، کلاس و پرستیژ مدیریت را در شهرداری کار تعیین می‌کند. شهردار مقامی اجرایی است نه تشریفاتی.
شهردار باید دانشش را برای مردم و شهرنشینان بخواهد، نه برای خود؛ یعنی فداکاری کند و خدمتگزار مردم باشد، درنتیجه خود بی‌بهره و نصیب از مال دنیوی می‌گردد، اما افتخار بزرگ‌زیستن را برای همیشه نصیبش می‌شود.
شرط اولیه برای یک شهردار موفق، داشتتن تعهد و اعتقاد قلبی به نظام جمهوری اسلامی و پاسخگویی به شهروندان است. علاوه بر این، به قوانین شهرداری و قوانین قضائی، ثبتی و تملک املاک اشراف داشته باشد که سرش کلاه نگذارند.
از ساخت و ساز بی‌رویه نه با تخریب و زیان‌رساندن به مردم بلکه با برنامه اصلاحی طرحهای جامع، تفصیلی -جلوگیری کند و برای روان‌سازی ترافیک شهری برنامه داشته باشد.
سامان‌دهی به تراکم فروشی‌ها و قطع کردن ارتباط کسانی که به باندهای انبوه‌سازی متصل‌اند؛ زیرا در گذشته مواردی داشته‌ایم که چون طبقات را به تمایل انتخاب کرده و پارکینگ را به مسکونی تبدیل و زیرزمین را به پارکینگ بدون توجه به قوانین و مقررات ملی ساختمان و مصوبه کمیسیون ماده ۵ تغییر کاربری داده‌اند به نوعی مجموعه مدیریت شهرداری از شهردار منطقه گرفته تا معاونت شهرسازی و شهردار مرکزی را زیر سوال برده‌اند.
یکی از وظایف اصلی شهردار، ایجاد محیطی مطلوب و دلپذیر و مستعان محیط زیست سالم جهت شهروندان است. بهبود ورودی‌های شهر، معابر، توسعه فضای سبز، توسعه تفریح‌گاه و تفرج‌گاه جهت شهروندان باید در دستور اولیه کار قرار گیرد. منابع و طرح درآمدزا برای تامین هزینه‌های شهرداری ایجاد نماید. ناوگان شهری را سروسامان دهد؛ هزینه‌های سربار را کاهش داده و بودجه را به نحوی پیشبینی و تحویل شورا دهد که رشد درآمد و کاهش هزینه و پرداخت بدهی‌های شهرداری را فرایند داشته باشد.
برخی شهرداران تعریض خیابان مردوخ را امری غیر ممکن می‌دانند، اما راهکاری وجود دارد که تعریض این خیابان نه تنها هزینه‌ای ندارد بلکه اجرای آن برای شهرداری سود آور و درآمدزا نیز می‌باشد. همچنین تعریض کوچه بافت فرسوده از ابتدای دخانیات و دفتر نماینده محترم ولی فقیه تا خیابان شهدا به سادگی قابل اجراست.
شهردار باید برنامه‌های خودرا در کلیه امور اعلام و مهلت جهت انجام، تعیین نماید و متعهد شود درصورت عدم انجام ظرف مدت ۲۴ساعت استعفایش را تقدیم شورا خواهد کرد. برنامه روان سازی ترافیک را با تعیین مهلت، ارائه و تعهد کند رفع موانع فیزیکی از معابر قطعی است. واحد فنی و شهرسازی را چنان سروسامان دهد که باند مافیای انبوه‌سازی منهدم و به انبوه‌سازان صالح تبدیل شوند. جهت مهار آبهای سطحی و هدایت به تصفیه‌خانه برنامه‌ریزی کند، باتوجه به بحران آب، مهار آبهای سطحی ضروری و واجب است. برنامه خروجی پارک آبیدر را توجیه و اجرا نماید. شهردار باید شب را از روز بازنشناسد. شهردار خوب و مردمی درب اتاقش ریموت نمی‌خواهد، اگر توانمند و قاطع باشد دفتر کارش به محل تجمع ارباب رجوع تبدیل نخواهد شد.
رفع ناهنجاری‌های شهر از وظایف اصلی شهردار است. شهردار باید با رفتگران بتواند ناهار یا صبحانه صرف نماید، نه تکبرش غیر قابل تحمل باشد. شهردار باید نوکر مردم باشد؛ نوکری که با انجام وظیفه، مردم خدمات او را پاس بدارند و داوطلبانه در اجرای طرح‌های عمران شهری مشارکت و با رغبت نسبت به پرداخت عوارض اقدام کنند.
شهردار نیاز به چند خودرو و چند راننده و چند خدمتکار ندارد، انجام این امور بسیار ساده و سهل است، اقتدار می‌خواهد و بس و اقتدار نیز از سلامت مالی، کاری و اخلاقی حاصل می‌گردد. شهردار توانمند شهرداری است که هر شش ماه بیلان کاری و مالی به شورا تحویل و نمایندگان مردم در شورا بیلان را با افتخار در رسانه‌ها به اطلاع مردم برساند.
منابع ملی به همه نسلها تعلق دارد، یک نسل حق استفاده از تمام منابع و مراتع را ندارد، شهر سنندج نیاز به بازبینی و تجدید نظر در طرح تغصیلی و محدود کردن اختیارات کمیسیون ماده۵ و ماده۱۲دارد تا منابع ملی از این بیشتر به یغما نرود، وضعیت شهرسازی از این بیشتر نابسامان نگردد و جلو تخلفات و رانت‌خواری اعضای کمیسیون گرفته شود.
سه‌راه حافظ را کمیسیون و شهرداری به فنا کشیدند، بدون توجه به وضعیت ترافیک مجتمع آپارتمانی ۱۸طبقه داده شد.
بلوار کردستان را کمیسیون ماده ۵ تجاری کرد و این تخلف، کاملا مبین است، شهر سنندج شهرداری می‌طلبد که دلسوز شهر و ازخود گذشته باشد. شهرداری دستگاهی عام‌المنفعه است و به تمام مردم شهر تعلق دارد، اموال شهرداری، اموال مردم است. باید تراکم سطح و ارتفاع، به صورت یکسان و عادلانه در تمام شهر و شهرکها مشخص گردد تا هرکس به سلیقه خود و با کلاه شرعی مجوز ساخت و ساز صادر نکند و قطعا نظام مهندسی و اداره کل استاندارد نیز همکاری و قوه قضاییه مساعدت لازم معمول می‌دارد. البته اگر شهردار قاطع باشد نیاز به مداخله ضوابط قضائی و سایرین نخواهد بود، تدبیر شهردار، خود بالاترین ضابط اجرائی است. تعامل با دستگاه‌هایی چون، آب وفاضلاب، برق، گاز و مخابرات ضروری است تا بدون هماهنگی نتوانند حفاری نمایند.
شهردار، باید جهت یافتن کوچه خاکی در شهر جایزه تعیین کند و خسارات ناشی از وجود دست‌انداز و سرعت‌گیر غیر استاندارد را به مالکان خودروها بپردازد.
تمام مواردی که در این یادداشت بدان اشاره شد قابلیت اجرایی دارد مشروط بر اینکه شهردار شهردار باشد!!

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.