رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۹
 • کد خبر : 3102
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ترجمه کوردی “حیدربابایه سلام” به‌زودی به بازار می‌آید

«حیدربابایه سلام» معروفترین اثر استاد شهریار تبریزی است. این منظومه اثری فاخر در زبان و ادبیات ترکی آذری محسوب می‌شود. غنای ادبی و لطافت شعری آن با ناله جدایی اثر استاد هیمن مکریانی و به نوعی با مجموعه “شارەکەم سنە”ی استاد حق شناس قابل مقایسه است. استاد رسول کریمی متخلص به “سوتاو” شاعر معاصر مهابادی […]

«حیدربابایه سلام» معروفترین اثر استاد شهریار تبریزی است. این منظومه اثری فاخر در زبان و ادبیات ترکی آذری محسوب می‌شود.
غنای ادبی و لطافت شعری آن با ناله جدایی اثر استاد هیمن مکریانی و به نوعی با مجموعه “شارەکەم سنە”ی استاد حق شناس قابل مقایسه است.
استاد رسول کریمی متخلص به “سوتاو” شاعر معاصر مهابادی سالها قبل این اثر ماندگار شهریار را به کردی ترجمه کرد. تسلط یگانه مترجم شیرین سخن به هر دو زبان کردی و ترکی آذری باعث شده که نغزی و لطافت سخن شاعر آذری بی کم و کاست مهمان زبان کردی هم بشود. این اثر فاخر که سالها به دلیل مشکلات مالی گرد و خاک می‌خورد، قرار است به زودی روی پیشخوان کتابفروشی‌ها قرار گیرد.
منظومه “حیدربابایه سلام” تا کنون به اغلب زبانهای زنده زنیا ترجمه شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.