رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۲ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 23 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۵
 • کد خبر : 3105
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : تأثیرات منطقه‌ای استقلال کردستان

موسسه رند RAND یکی از مهمترین مراکز پژوهشی و تحقیقاتی آمریکاست که وزن و جایگاه ویژه‌ای در حوزه سیاستگذاری و تدوین استراتژی‌های سیاسی، دیپلماتیک و نظامی ایالات متحده آمریکا دارد. در سال ۲۰۱۶ این موسسه اقدام به انتشار کتابی با عنوان «تاثیرات منطقه ای استقلال کردستان» (Regional Implications of Independent Kurdistan) نمود. این کتاب در […]

موسسه رند RAND یکی از مهمترین مراکز پژوهشی و تحقیقاتی آمریکاست که وزن و جایگاه ویژه‌ای در حوزه سیاستگذاری و تدوین استراتژی‌های سیاسی، دیپلماتیک و نظامی ایالات متحده آمریکا دارد. در سال ۲۰۱۶ این موسسه اقدام به انتشار کتابی با عنوان «تاثیرات منطقه ای استقلال کردستان» (Regional Implications of Independent Kurdistan) نمود. این کتاب در ۱۶۰ صفحه به رشته تحریر درآمده و در آن نویسندگان کوشیده اند تا طی ۵ فصل مختلف واکنشهای ایران، ترکیه و عراق به استقلال احتمالی اقلیم کردستان را پیش‌بینی کنند.
لازم به ذکر است در بخش هایی از این کتاب هم به دیدگاههای «اردشیر پشنگ»، پژوهشگر مسائل کُردها، رفرنس داده شده است، که در ادامه خواهد آمد:
صفحه ۱۲۳ کتاب: با این همه از نظر «اردشیر پشنگ»، پژوهشگر میهمان مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه در تهران، دیپلماسی فرهنگی موثر و فعال می‌تواند استقلال کردستان عراق را برای ایران از فاز تهدید خارج کرده و به یک فرصت مبدل سازد. او همچنین پیشنهاد می‌کند که ایران همبستگی زبانی و فرهنگی خود با کُردها، نظیر سنت‌های مشترک از جمله نوروز را برجسته کند. چنین رویکردی مشابه استراتژی ترکیه در کوبیدن بر طبل ترکستان بزرگ است که از آناتولی تا مغولستان امتداد می‌یابد.
صفحات ۱۲۶ و ۱۲۷ کتاب: پشنگ تحلیل‌گر اصلاح‌طلب معتقد است که ایران با یک استراتژی آینده نگرانه می‌تواند از استقلال کردستان به‌جای تهدید یک فرصت بسازد. او معتقد است که ایران روابط خود را به بغداد شیعی محدود کرده است. پشنگ همچنین می‌نویسد، به دلیل مسائل ژئوپلیتیک، قطع نظر از اینکه چه حکومتی در عراق بر سر کار بوده، این کشور «همواره برای ایران یک رقیب به حساب می‌آمده است. او همچنین یکی از معدود کسانی است که پیشنهاد می‌کند ایران سرمایه‌گذاری در اقتصاد مناطق کردنشین را افزایش داده و جایگاه کُردها را در مناصب حکومتی ارتقا دهد تا از جذابیت احتمالی یک کردستان مستقل برای جماعات کُرد خود بکاهد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...