رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۵
 • کد خبر : 3105
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : تأثیرات منطقه‌ای استقلال کردستان

موسسه رند RAND یکی از مهمترین مراکز پژوهشی و تحقیقاتی آمریکاست که وزن و جایگاه ویژه‌ای در حوزه سیاستگذاری و تدوین استراتژی‌های سیاسی، دیپلماتیک و نظامی ایالات متحده آمریکا دارد. در سال ۲۰۱۶ این موسسه اقدام به انتشار کتابی با عنوان «تاثیرات منطقه ای استقلال کردستان» (Regional Implications of Independent Kurdistan) نمود. این کتاب در […]

موسسه رند RAND یکی از مهمترین مراکز پژوهشی و تحقیقاتی آمریکاست که وزن و جایگاه ویژه‌ای در حوزه سیاستگذاری و تدوین استراتژی‌های سیاسی، دیپلماتیک و نظامی ایالات متحده آمریکا دارد. در سال ۲۰۱۶ این موسسه اقدام به انتشار کتابی با عنوان «تاثیرات منطقه ای استقلال کردستان» (Regional Implications of Independent Kurdistan) نمود. این کتاب در ۱۶۰ صفحه به رشته تحریر درآمده و در آن نویسندگان کوشیده اند تا طی ۵ فصل مختلف واکنشهای ایران، ترکیه و عراق به استقلال احتمالی اقلیم کردستان را پیش‌بینی کنند.
لازم به ذکر است در بخش هایی از این کتاب هم به دیدگاههای «اردشیر پشنگ»، پژوهشگر مسائل کُردها، رفرنس داده شده است، که در ادامه خواهد آمد:
صفحه ۱۲۳ کتاب: با این همه از نظر «اردشیر پشنگ»، پژوهشگر میهمان مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه در تهران، دیپلماسی فرهنگی موثر و فعال می‌تواند استقلال کردستان عراق را برای ایران از فاز تهدید خارج کرده و به یک فرصت مبدل سازد. او همچنین پیشنهاد می‌کند که ایران همبستگی زبانی و فرهنگی خود با کُردها، نظیر سنت‌های مشترک از جمله نوروز را برجسته کند. چنین رویکردی مشابه استراتژی ترکیه در کوبیدن بر طبل ترکستان بزرگ است که از آناتولی تا مغولستان امتداد می‌یابد.
صفحات ۱۲۶ و ۱۲۷ کتاب: پشنگ تحلیل‌گر اصلاح‌طلب معتقد است که ایران با یک استراتژی آینده نگرانه می‌تواند از استقلال کردستان به‌جای تهدید یک فرصت بسازد. او معتقد است که ایران روابط خود را به بغداد شیعی محدود کرده است. پشنگ همچنین می‌نویسد، به دلیل مسائل ژئوپلیتیک، قطع نظر از اینکه چه حکومتی در عراق بر سر کار بوده، این کشور «همواره برای ایران یک رقیب به حساب می‌آمده است. او همچنین یکی از معدود کسانی است که پیشنهاد می‌کند ایران سرمایه‌گذاری در اقتصاد مناطق کردنشین را افزایش داده و جایگاه کُردها را در مناصب حکومتی ارتقا دهد تا از جذابیت احتمالی یک کردستان مستقل برای جماعات کُرد خود بکاهد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.