رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۸
 • کد خبر : 3124
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ساخت لودر خورشیدی توسط دو مخترع کردستانی

لودر خورشیدی و هیدرولیکی که نمونه خارجی ندارد و برای معابر باریک و پارک‌ها و واحدهای صنعتی کارآیی دارد توسط دو جوان ساخته شده است. لودر خورشیدی و هیدرولیکی ساخت دو جوان کردستانی اهل سنندج بنام حمید صمدی و امید زندی است که برای نخستین بار چنین خودرویی صنعتی در چنین حجمی که با انرژی […]

لودر خورشیدی و هیدرولیکی که نمونه خارجی ندارد و برای معابر باریک و پارک‌ها و واحدهای صنعتی کارآیی دارد توسط دو جوان ساخته شده است. لودر خورشیدی و هیدرولیکی ساخت دو جوان کردستانی اهل سنندج بنام حمید صمدی و امید زندی است که برای نخستین بار چنین خودرویی صنعتی در چنین حجمی که با انرژی خورشیدی کار می کند ساخته می شود.
حمید صمدی یکی از سازندگان این لودر خورشیدی و هیدرولیکی در گفتگو با خبرنگار کردپرس اظهار داشت: این لودر توانایی نصب تمام ادوات کشاورزی را دارد در تمامی پارک‌ها کوچه‌ها و معابر باریک می‌تواند کار انجام دهد و همچنین در گاوداری‌ها بهترین کارایی را دارد چون هیچگونه صدای ناهنجاری ندارد.
صمدی افزود: با همکاری مخترع و دوست بزرگوارم امید زندی موفق به طراحی و ساخت این لودر شده ایم و نام آن را “هیزی کردستان” یعنی قدرت کردستان گذاشته ایم چون هم در حین نداشتن سر و صدا، قدرتمند و کارآمد است و توسط دو کرد سننندجی ساخته شده است تا برای کردستان و کشور منفعت و توسعه در برداشته باشد.
وی افزود: این لودر توانایی بلند کردن یک تن وزن را دارد و حدود یک سال وقت برای ساخت آن صرف کردیم و حدود ۱۴ میلیون تومان نیز هزینه صرف خرید ادوات و لوازم آن شده است.
وی گفت: این لودر نمونه خارجی ندارد و برای معابر و جاهای تنگ و کوچه‌های باریک بهترین استفاده را دارد و در مکان‌های صنعتی هم می‌توان از آن بهره مفید و کافی را گرفت و انرژی آن توسط خورشید تامین می‌شود و هم اکنون نمونه آزمایشی آن آماده ارائه است.
صمدی در پایان با بیان اینکه این لودر در راستای حمایت از تولید داخلی و اشتغال منطقه و کشور ساخته شده است و انتظار هست مسؤلان برای حمایت از این اختراع و تولید بهینه و تقویت آن ما را حمایت کنند و از کاغذ بازی و روال وقت اداری دوری کنند تا شاهد توسعه استان و تولید داخلی باشیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...