رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۴ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 21 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۸
 • کد خبر : 3124
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ساخت لودر خورشیدی توسط دو مخترع کردستانی

لودر خورشیدی و هیدرولیکی که نمونه خارجی ندارد و برای معابر باریک و پارک‌ها و واحدهای صنعتی کارآیی دارد توسط دو جوان ساخته شده است. لودر خورشیدی و هیدرولیکی ساخت دو جوان کردستانی اهل سنندج بنام حمید صمدی و امید زندی است که برای نخستین بار چنین خودرویی صنعتی در چنین حجمی که با انرژی […]

لودر خورشیدی و هیدرولیکی که نمونه خارجی ندارد و برای معابر باریک و پارک‌ها و واحدهای صنعتی کارآیی دارد توسط دو جوان ساخته شده است. لودر خورشیدی و هیدرولیکی ساخت دو جوان کردستانی اهل سنندج بنام حمید صمدی و امید زندی است که برای نخستین بار چنین خودرویی صنعتی در چنین حجمی که با انرژی خورشیدی کار می کند ساخته می شود.
حمید صمدی یکی از سازندگان این لودر خورشیدی و هیدرولیکی در گفتگو با خبرنگار کردپرس اظهار داشت: این لودر توانایی نصب تمام ادوات کشاورزی را دارد در تمامی پارک‌ها کوچه‌ها و معابر باریک می‌تواند کار انجام دهد و همچنین در گاوداری‌ها بهترین کارایی را دارد چون هیچگونه صدای ناهنجاری ندارد.
صمدی افزود: با همکاری مخترع و دوست بزرگوارم امید زندی موفق به طراحی و ساخت این لودر شده ایم و نام آن را “هیزی کردستان” یعنی قدرت کردستان گذاشته ایم چون هم در حین نداشتن سر و صدا، قدرتمند و کارآمد است و توسط دو کرد سننندجی ساخته شده است تا برای کردستان و کشور منفعت و توسعه در برداشته باشد.
وی افزود: این لودر توانایی بلند کردن یک تن وزن را دارد و حدود یک سال وقت برای ساخت آن صرف کردیم و حدود ۱۴ میلیون تومان نیز هزینه صرف خرید ادوات و لوازم آن شده است.
وی گفت: این لودر نمونه خارجی ندارد و برای معابر و جاهای تنگ و کوچه‌های باریک بهترین استفاده را دارد و در مکان‌های صنعتی هم می‌توان از آن بهره مفید و کافی را گرفت و انرژی آن توسط خورشید تامین می‌شود و هم اکنون نمونه آزمایشی آن آماده ارائه است.
صمدی در پایان با بیان اینکه این لودر در راستای حمایت از تولید داخلی و اشتغال منطقه و کشور ساخته شده است و انتظار هست مسؤلان برای حمایت از این اختراع و تولید بهینه و تقویت آن ما را حمایت کنند و از کاغذ بازی و روال وقت اداری دوری کنند تا شاهد توسعه استان و تولید داخلی باشیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.