رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۹
 • کد خبر : 3127
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : آغاز عملیات اجرایی باند دوم محور بوکان- سقز
با حضور وزیر راه و شهرسازی و جمعی از مسوولان استان صورت گرفت؛

آغاز عملیات اجرایی باند دوم محور بوکان- سقز

هفته گذشته غباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در سفر استانی خود به کردستان به همراه جمعی از مسوولان استان به سقز رفت و از آغاز عملیات توسعه راه ارتباطی سقز- بوکان خبر داد. در این سفر از بیمارستان جدیدالاحداث ۲۳۵ تختخوابی بازدید بعمل آمد و معاون وزیر دکتر علیزاده گفت تا پایان امسال ساختمان […]

هفته گذشته غباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در سفر استانی خود به کردستان به همراه جمعی از مسوولان استان به سقز رفت و از آغاز عملیات توسعه راه ارتباطی سقز- بوکان خبر داد. در این سفر از بیمارستان جدیدالاحداث ۲۳۵ تختخوابی بازدید بعمل آمد و معاون وزیر دکتر علیزاده گفت تا پایان امسال ساختمان آن تکمیل و جهت تجهیزات پزشکی، درمانی به وزارت بهداشت تحویل داده خواهد شد. در پایان این سفر از فردودگاه سقز نیز بازدید بعمل آمد؛ طرحی که از سالها پیش آغاز شده و از انجام آن تاکنون خبری نیست.
در این سالها مسئولان زیادی از پروژه فرودگاه سقز بازدید کردند اما هنوز مساحت کلی این طرح تملک نیافته است.
محسن بیگلری نماینده سقز و بانه ساخت فرودگاه شهر سقز را مطالبه ۲۲ ساله مردم استان کردستان و آذربایجان غربی دانست و گفت: متاسفانه این پروژه در حال حاضر در تعطیلی به سر می‌برد.
وی با بیان اینکه با یک دستور وزیر راه و شهرسازی پیمانکار آماده است کار را شروع کند، خطاب به وزیر گفت: انتظار داریم با دستور شما حل این مشکل تسریع شود و مناقصه انتخاب پیمانکار اغاز گردد.
بیگلری ادامه داد: گلایه مردم استان مربوط به وزارت آقای اخوندی نیست و عقب ماندگی‌های کردستان به طول تاریخ برمی‌گردد و من به عنوان نماینده دو دوره مردم سقز در مجلس شورای اسلامی شهادت می دهم آقای اخوندی بسیاری از عقب ماندگی های تاریخی کردستان را کاست.
نماینده مردم سقز و بوکان با بیان اینکه آخوندی یکی از وزرای سیاسی کابینه است اما هیچ وقت سیاسی عمل نکرده است، ادامه داد: امروز را به دلیل وصل کردن کردستان به آذربایجان غربی و شرقی با افتتاحیه آغاز عملیات اجرایی بزرگراه سقز به بوکان روزی طلایی برای کردستان میدانم و از اینکه توجه ویژه ای به آبادانی کردستان دارید تشکر می‌کنم.
خبرنگار ما در گزارشی از این سفر نوشته است: بیمارستان ۲۳۵ تختخوابی باید تا پایان سال ۹۵ به بهره‌برداری می رسید اما این طرح تا ۲ سال دیگر هم آماده نخواهد شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...