رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۹
 • کد خبر : 3133
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ساحل سد قشلاق و معضلی به‌نام زباله
گفت‌وگو با عضو انجمن شنه‌ی نوژین

ساحل سد قشلاق و معضلی به‌نام زباله

سد قشلاق سنندج با گنجایش و امکان ذخیره ۲۲۴ میلیون مترمکعب آب؛ منبع تأمین آب شرب و بهداشت شهروندان سنندجی و همچنین بخش‌های کشاورزی و صنعت وخدمات منطقه است، اما در پاره‌ای موارد از جمله در استفاده‌های تفریحی؛ ضوابط حفاظت کیفی وبهداشت محیط در ساحل مخزن سد مراعات نمی‌گردد که این امر افزایش هزینه‌های تصفیه […]

سد قشلاق سنندج با گنجایش و امکان ذخیره ۲۲۴ میلیون مترمکعب آب؛ منبع تأمین آب شرب و بهداشت شهروندان سنندجی و همچنین بخش‌های کشاورزی و صنعت وخدمات منطقه است، اما در پاره‌ای موارد از جمله در استفاده‌های تفریحی؛ ضوابط حفاظت کیفی وبهداشت محیط در ساحل مخزن سد مراعات نمی‌گردد که این امر افزایش هزینه‌های تصفیه آب و پیامدهای منفی و تهدیدات بهداشتی به همراه دارد.
سواحل دریاچه سد قشلاق به دلیل ورود تعداد زیادی مسافر و گردشگر در طول روز زمینه مساعدی برای انباشت زباله است و از این رو فعالان محیط زیست ادامه آن را برای سلامت شهروندان مخاطره‌آمیز می دانند. سال گذشته شرکت آب منطقه‌ای و میراث فرهنگی با مشارکت چند موسسه و انجمن محیط زیست در حرکتی نمادین اقدام به پاکسازی سواحل دریاچه سد قشلاق از زباله کردند. بعد از این، خبرهایی مبنی بر آمادگی شرکت آب منطقه ای کردستان برای واگذاری امور تنظیف حاشیه سد قشلاق در رسانه‌ها مطرح شد و متعاقب آن دست اندرکاران انجمن محیط زیست شنه‌ی نوژین پیگیر موضوع شدند و این پیگیری هم در روژان و رسانه‌های دیگر بازتاب داشت. به موجب این خبرها فرمانداری سنندج وارد عمل شد و جلسه ای در ۲۴/۶/۹۵ با حضور چندین انجمن زیست محیطی و دستگاه های دولتی مرتبط با موضوع، تشکیل و در آن مقرر شد جمع آوری و حمل زباله ساحل سد وحدت ظرف مدت دو ماه به مناقصه گذاشته شود و محیط زیست نیز پایش دوره‌ای داشته باشد و به عنوان ضابط قضایی با متخلفین برخورد کند.
انجمن شنه نوژین به عنوان یکی از اننجمنهای فعال در این زمینه نامه نگاری هایی با شرکت آب منطقه‌ای و ادارات محیط زیست و منابع طبیعی کردستان آغاز کرد اما آنگونه که عضو هیات مدیره انجمن می‌گوید تا کنون این مکاتبات و پیگیری‌ها به نتیجه نرسیده و همچنان شاهد آلودگی سواحل سد قشلاق هستیم.
عضو انجمن شنه‌ی نوژین هفته گذشته در گفتگو با خبرنگار روژان گفت: علاوه بر به مناقصه گذاشتن جمع آوری و حمل زباله های اطراف سد، در آن جلسه مقرر شد پایش دوره ای آب سد وحدت از لحاظ شاخص آلاینده ها نیز تحت نظارت علوم پزشکی صورت گیرد.
کیان صولی افزود: بعد از گذشت چندین ماه انجمن های زیست محیطی کردستان با انتشار نامه ای از همکاری نکردن امور منابع آب سنندج انتقاد کردند.
وی اظهارداشت: در نشست فرمانداری مذاکراتی برای واگذاری این امر به عده ای از اشخاص حقیقی ساکن روستای سراب قامیش انجام گرفت اما در حالی که معاون حفاظت و بهره برداری در رسانه ها هزینه پاکسازی ماهیانه را ۳۰ میلیون ریال اعلام کرده بود، هزینه پیشنهادی به این افراد را به ۱۰ درصد مبلغ اعلام شده قبلی یعنی سه میلیون ریال کاهش داد.
وی افزود: براثر پیگیری‌های، فرمانداری سنندج در مورخ ۲۷/۱/۹۶ طی نامه‌ای به امور آب بر تسریع در این امر تاکید کرده و طبق خبرهای رسیده اخیرا امر پاکسازی، تنظیف و انتقال زباله های حاشیه سد به مناقصه گذاشته شده ولی از جزییات آن خبری نداریم و امیدواری امور آب در این زمینه شفاف سازی و اطلاع رسانی کند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...