رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۵ شوال ۱۴۳۹
 • 2018 Tuesday 19 June

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۹
 • کد خبر : 3133
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ساحل سد قشلاق و معضلی به‌نام زباله
گفت‌وگو با عضو انجمن شنه‌ی نوژین

ساحل سد قشلاق و معضلی به‌نام زباله

سد قشلاق سنندج با گنجایش و امکان ذخیره ۲۲۴ میلیون مترمکعب آب؛ منبع تأمین آب شرب و بهداشت شهروندان سنندجی و همچنین بخش‌های کشاورزی و صنعت وخدمات منطقه است، اما در پاره‌ای موارد از جمله در استفاده‌های تفریحی؛ ضوابط حفاظت کیفی وبهداشت محیط در ساحل مخزن سد مراعات نمی‌گردد که این امر افزایش هزینه‌های تصفیه […]

سد قشلاق سنندج با گنجایش و امکان ذخیره ۲۲۴ میلیون مترمکعب آب؛ منبع تأمین آب شرب و بهداشت شهروندان سنندجی و همچنین بخش‌های کشاورزی و صنعت وخدمات منطقه است، اما در پاره‌ای موارد از جمله در استفاده‌های تفریحی؛ ضوابط حفاظت کیفی وبهداشت محیط در ساحل مخزن سد مراعات نمی‌گردد که این امر افزایش هزینه‌های تصفیه آب و پیامدهای منفی و تهدیدات بهداشتی به همراه دارد.
سواحل دریاچه سد قشلاق به دلیل ورود تعداد زیادی مسافر و گردشگر در طول روز زمینه مساعدی برای انباشت زباله است و از این رو فعالان محیط زیست ادامه آن را برای سلامت شهروندان مخاطره‌آمیز می دانند. سال گذشته شرکت آب منطقه‌ای و میراث فرهنگی با مشارکت چند موسسه و انجمن محیط زیست در حرکتی نمادین اقدام به پاکسازی سواحل دریاچه سد قشلاق از زباله کردند. بعد از این، خبرهایی مبنی بر آمادگی شرکت آب منطقه ای کردستان برای واگذاری امور تنظیف حاشیه سد قشلاق در رسانه‌ها مطرح شد و متعاقب آن دست اندرکاران انجمن محیط زیست شنه‌ی نوژین پیگیر موضوع شدند و این پیگیری هم در روژان و رسانه‌های دیگر بازتاب داشت. به موجب این خبرها فرمانداری سنندج وارد عمل شد و جلسه ای در 24/6/95 با حضور چندین انجمن زیست محیطی و دستگاه های دولتی مرتبط با موضوع، تشکیل و در آن مقرر شد جمع آوری و حمل زباله ساحل سد وحدت ظرف مدت دو ماه به مناقصه گذاشته شود و محیط زیست نیز پایش دوره‌ای داشته باشد و به عنوان ضابط قضایی با متخلفین برخورد کند.
انجمن شنه نوژین به عنوان یکی از اننجمنهای فعال در این زمینه نامه نگاری هایی با شرکت آب منطقه‌ای و ادارات محیط زیست و منابع طبیعی کردستان آغاز کرد اما آنگونه که عضو هیات مدیره انجمن می‌گوید تا کنون این مکاتبات و پیگیری‌ها به نتیجه نرسیده و همچنان شاهد آلودگی سواحل سد قشلاق هستیم.
عضو انجمن شنه‌ی نوژین هفته گذشته در گفتگو با خبرنگار روژان گفت: علاوه بر به مناقصه گذاشتن جمع آوری و حمل زباله های اطراف سد، در آن جلسه مقرر شد پایش دوره ای آب سد وحدت از لحاظ شاخص آلاینده ها نیز تحت نظارت علوم پزشکی صورت گیرد.
کیان صولی افزود: بعد از گذشت چندین ماه انجمن های زیست محیطی کردستان با انتشار نامه ای از همکاری نکردن امور منابع آب سنندج انتقاد کردند.
وی اظهارداشت: در نشست فرمانداری مذاکراتی برای واگذاری این امر به عده ای از اشخاص حقیقی ساکن روستای سراب قامیش انجام گرفت اما در حالی که معاون حفاظت و بهره برداری در رسانه ها هزینه پاکسازی ماهیانه را ۳۰ میلیون ریال اعلام کرده بود، هزینه پیشنهادی به این افراد را به ۱۰ درصد مبلغ اعلام شده قبلی یعنی سه میلیون ریال کاهش داد.
وی افزود: براثر پیگیری‌های، فرمانداری سنندج در مورخ 27/1/96 طی نامه‌ای به امور آب بر تسریع در این امر تاکید کرده و طبق خبرهای رسیده اخیرا امر پاکسازی، تنظیف و انتقال زباله های حاشیه سد به مناقصه گذاشته شده ولی از جزییات آن خبری نداریم و امیدواری امور آب در این زمینه شفاف سازی و اطلاع رسانی کند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...