رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۴ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 21 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۹
 • کد خبر : 3133
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ساحل سد قشلاق و معضلی به‌نام زباله
گفت‌وگو با عضو انجمن شنه‌ی نوژین

ساحل سد قشلاق و معضلی به‌نام زباله

سد قشلاق سنندج با گنجایش و امکان ذخیره ۲۲۴ میلیون مترمکعب آب؛ منبع تأمین آب شرب و بهداشت شهروندان سنندجی و همچنین بخش‌های کشاورزی و صنعت وخدمات منطقه است، اما در پاره‌ای موارد از جمله در استفاده‌های تفریحی؛ ضوابط حفاظت کیفی وبهداشت محیط در ساحل مخزن سد مراعات نمی‌گردد که این امر افزایش هزینه‌های تصفیه […]

سد قشلاق سنندج با گنجایش و امکان ذخیره ۲۲۴ میلیون مترمکعب آب؛ منبع تأمین آب شرب و بهداشت شهروندان سنندجی و همچنین بخش‌های کشاورزی و صنعت وخدمات منطقه است، اما در پاره‌ای موارد از جمله در استفاده‌های تفریحی؛ ضوابط حفاظت کیفی وبهداشت محیط در ساحل مخزن سد مراعات نمی‌گردد که این امر افزایش هزینه‌های تصفیه آب و پیامدهای منفی و تهدیدات بهداشتی به همراه دارد.
سواحل دریاچه سد قشلاق به دلیل ورود تعداد زیادی مسافر و گردشگر در طول روز زمینه مساعدی برای انباشت زباله است و از این رو فعالان محیط زیست ادامه آن را برای سلامت شهروندان مخاطره‌آمیز می دانند. سال گذشته شرکت آب منطقه‌ای و میراث فرهنگی با مشارکت چند موسسه و انجمن محیط زیست در حرکتی نمادین اقدام به پاکسازی سواحل دریاچه سد قشلاق از زباله کردند. بعد از این، خبرهایی مبنی بر آمادگی شرکت آب منطقه ای کردستان برای واگذاری امور تنظیف حاشیه سد قشلاق در رسانه‌ها مطرح شد و متعاقب آن دست اندرکاران انجمن محیط زیست شنه‌ی نوژین پیگیر موضوع شدند و این پیگیری هم در روژان و رسانه‌های دیگر بازتاب داشت. به موجب این خبرها فرمانداری سنندج وارد عمل شد و جلسه ای در ۲۴/۶/۹۵ با حضور چندین انجمن زیست محیطی و دستگاه های دولتی مرتبط با موضوع، تشکیل و در آن مقرر شد جمع آوری و حمل زباله ساحل سد وحدت ظرف مدت دو ماه به مناقصه گذاشته شود و محیط زیست نیز پایش دوره‌ای داشته باشد و به عنوان ضابط قضایی با متخلفین برخورد کند.
انجمن شنه نوژین به عنوان یکی از اننجمنهای فعال در این زمینه نامه نگاری هایی با شرکت آب منطقه‌ای و ادارات محیط زیست و منابع طبیعی کردستان آغاز کرد اما آنگونه که عضو هیات مدیره انجمن می‌گوید تا کنون این مکاتبات و پیگیری‌ها به نتیجه نرسیده و همچنان شاهد آلودگی سواحل سد قشلاق هستیم.
عضو انجمن شنه‌ی نوژین هفته گذشته در گفتگو با خبرنگار روژان گفت: علاوه بر به مناقصه گذاشتن جمع آوری و حمل زباله های اطراف سد، در آن جلسه مقرر شد پایش دوره ای آب سد وحدت از لحاظ شاخص آلاینده ها نیز تحت نظارت علوم پزشکی صورت گیرد.
کیان صولی افزود: بعد از گذشت چندین ماه انجمن های زیست محیطی کردستان با انتشار نامه ای از همکاری نکردن امور منابع آب سنندج انتقاد کردند.
وی اظهارداشت: در نشست فرمانداری مذاکراتی برای واگذاری این امر به عده ای از اشخاص حقیقی ساکن روستای سراب قامیش انجام گرفت اما در حالی که معاون حفاظت و بهره برداری در رسانه ها هزینه پاکسازی ماهیانه را ۳۰ میلیون ریال اعلام کرده بود، هزینه پیشنهادی به این افراد را به ۱۰ درصد مبلغ اعلام شده قبلی یعنی سه میلیون ریال کاهش داد.
وی افزود: براثر پیگیری‌های، فرمانداری سنندج در مورخ ۲۷/۱/۹۶ طی نامه‌ای به امور آب بر تسریع در این امر تاکید کرده و طبق خبرهای رسیده اخیرا امر پاکسازی، تنظیف و انتقال زباله های حاشیه سد به مناقصه گذاشته شده ولی از جزییات آن خبری نداریم و امیدواری امور آب در این زمینه شفاف سازی و اطلاع رسانی کند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.