رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۸
 • کد خبر : 3145
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : پیشکسوتان رسانه‌ سرمایه استان هستند
استاندار کردستان در جمع دست‌اندرکاران رسانه‌های جمعی به مناسبت روز خبرنگار:

پیشکسوتان رسانه‌ سرمایه استان هستند

استاندار کردستان کار در مطبوعات را سخت و زیان‌آور دانست و تاکید کرد خبرنگاران جوان از تجارب بزرگان این عرصه استفاده کنند تا دچار آسیب نشوند. عبدالمحمد زاهدی در جمع دست‌اندرکاران رسانه‌های جمعی به مناسبت روز خبرنگار با اعلام اینکه کار خبرنگاری و رسانه‌ها با گذشته کاملا متفاوت شده است تحلیل رویدادها از سوی اصحاب […]

استاندار کردستان کار در مطبوعات را سخت و زیان‌آور دانست و تاکید کرد خبرنگاران جوان از تجارب بزرگان این عرصه استفاده کنند تا دچار آسیب نشوند.
عبدالمحمد زاهدی در جمع دست‌اندرکاران رسانه‌های جمعی به مناسبت روز خبرنگار با اعلام اینکه کار خبرنگاری و رسانه‌ها با گذشته کاملا متفاوت شده است تحلیل رویدادها از سوی اصحاب رسانه را ضروری دانست و گفت: خبرنگاران ما صرفا به اطلاع‌رسانی و تولید خبر بسنده نکنند بلکه با ارایه تحلیلهای روز زمینه دانش‌افزایی را در جامعه فراهم کنند.
وی پیش نیاز توسعه را آگاهی خواند و گفت: زیربنای توسعه جامعه آگاهی است و کسانی‌که آگاهی می‌رسانند نقش اساسی در جامعه دارند.
استاندار کردستان بخشی‌نگری و دنبال مصالح شخصی رفتن را یکی از آسیب‌های رسانه‌های استان دانست و اضافه کرد: اصحاب رسانه باید منافع عمومی جامعه را نیز مدنظر قرار دهند و لازمه این کار حرفه‌ای بودن است.

وی افزود: تجربه این چهار سال به من ثابت کرده زمانیکه خبرنگاری از من سوالی به عنوان استاندار می‌پرسد می‌توانم حدس بزنم اهل کدام محله و منطقه است چرا که تنها سوالات خود را محدود به منطقه خود می‌کند در حالیکه خبرنگار حرفه‌ای باید کل جامعه و شهر و استان را بنگرد.
وی پیشکسوتان رسانه را سرمایه‌های استان دانست و با تاکید بر استفاده جوانان از تجارب آنان افزود: کار خبرنگاری صرفا دانش نیست و تجربه می‌تواند به کمک دانش راه را برای خبرنگاران تسهیل کند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...