رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۴
 • کد خبر : 3149
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : رییس‌جمهور پاسخگو باشد

درمراسم تحلیف آقای حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران، بیشترین و شاید اولین موضوعی که در کانون توجه همگان قرار گرفت، عدم حضور اقلیت بزرگ دینی (اهل تسنن) بود؛ اقلیتی که به شرکت در انتخابات ایمان داشتند و آرزوهای خود را به پیروزی آقای روحانی گره زده بودند. دررابطه با عدم حضور این […]

درمراسم تحلیف آقای حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران، بیشترین و شاید اولین موضوعی که در کانون توجه همگان قرار گرفت، عدم حضور اقلیت بزرگ دینی (اهل تسنن) بود؛ اقلیتی که به شرکت در انتخابات ایمان داشتند و آرزوهای خود را به پیروزی آقای روحانی گره زده بودند.
دررابطه با عدم حضور این دسته از جمعیت شهروند در مراسم تحلیف آقای حسن روحانی به سراغ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می‌رویم:
آقای روحانی برای دومین بار و برابر اصل ۱۲۱ قانون اساسی سوگند خوردند متن سوگند به این شرح است :
بسم الله رحمن الرحیم
«من به‌عنوان رئیس جمهور در پیشگاه قران کریم و در برابر ملت ایران به خداوند قادر متعال سوگند یاد می‌کنم که پاسدار مذهب رسمی کشور باشم و همه استعداد و صلاحیت خویش را در راه ایفای مسولیت‌هایی که برعهده گرفته‌ام، بکارگیرم و خود را وقف خدمت به مردم و اعتلای کشور، ترویج دین و اخلاق، پشتیبانی از حق و گسترش عدالت سازم و از هرگونه خودکامگی بپرهیزم و از آزادی و حرمت اشخاص و حقوقی که قانون اساسی برای ملت شناخته است حمایت کنم. درحراست از مرزها واستقلال سیاسی و اقتصادی و فرهنگی کشور از هیچ اقدامی دریغ نورزم و با استعانت از خداوند و پیروی از پیامبر اسلام و ائمه اطهار قدرتی را که ملت به عنوان امانتی مقدس به من سپرده است همچون امینی پارسا و فداکار نگهدار باشم و آن را به منتخب ملت پس از خود بسپارم».
به‌طورخلاصه آقای روحانی سوگند خوردند که: ۱- پاسدارقانون اساسی کشور باشد۲- خودرا وقف خدمت به مردم نماید۳- خودرا وقف خدمت به کشور کند۴- خود راوقف ترویج دین و اخلاق نماید
۵- خودرا وقف گسترش عدالت سازد۶- ازحقوقی که قانون اساسی برای ملت شناخته حمایت کند.
علاوه بر سوگندی که رئیس جمهور یاد می‌کند ماده۱۳ قانون تعیین حدود وظایف و اختیارات و مسولیت‌های ریاست جمهوری اسلامی ایران تصریح دارد: “به منظور پاسداری از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و در اجرای اصل ۱۱۳ قانون اساسی، رئیس جمهور از طریق نظارت، کسب اطلاع، بازرسی، پیگیری، بررسی و اقدامات لازم، مسول اجرای قانون اساسی می‌باشد.”
حال که آقای روحانی برای آغاز دومین دور ریاست جمهوری سوگند خوردند و با توجه به قانون وظایف رئیس جمهور به بعضی اصول قانون اساسی اشاره می‌کنیم.
اصل ۱۱: «به حکم آیه کریمه ان هذه امتکم امه واحده و انا ربکم فاعبدون، همه مسلمانان یک امت‌اند و دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است سیاست کلی خود را برپایه ائتلاف و اتحاد ملل اسلامی قرار دهد و کوشش پیگیر به عمل آورد تا وحدت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جهان اسلام را تحقق بخشد.»
اصل ۱۲ :
«دین رسمی ایران، اسلام و مذهب جعفری اثنی عشری است…. و مذاهب دیگر اسلامی، اعم از حنفی، شافعی، مالکی، حنبلی و زیدی دارای احترام کامل می‌باشند …»
اصل ۱۹ :
“«مردم ایران از هر قوم و قبیله که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند اینها سبب امتیاز نخواهد بود.»
برابر اصل ۱۱۳ قانون اساسی، مسوولیت اجرای قانون اساسی به عهده رئیس جمهور است و هرگاه از اصول قانون اساسی تخطی صورت گیرد یا این اصول نقض گردند، رئیس جمهور به حکم اصل ۱۲۲ قانون اساسی در برابر ملت و رهبر و مجلس شورای اسلامی مسوول می باشد.»
شایسته است با به‌کارگیری اختیار و وظیفه‌ای که قانون تعیین حدود و وظایف و اختیارات رئیس جمهور در ماده ۱۳ در عهده ایشان قرار داده، جناب آقای روحانی، علت نقض اصول قانون اساسی در مراسم تحلیف را پیگیری و به ملت، رهبر و مجلس گزارش دهند. باشد که اصل ۱۲۲قانون اساسی مراعات شده باشد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...