رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۵ شوال ۱۴۳۹
 • 2018 Tuesday 19 June

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۴
 • کد خبر : 3149
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : رییس‌جمهور پاسخگو باشد

درمراسم تحلیف آقای حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران، بیشترین و شاید اولین موضوعی که در کانون توجه همگان قرار گرفت، عدم حضور اقلیت بزرگ دینی (اهل تسنن) بود؛ اقلیتی که به شرکت در انتخابات ایمان داشتند و آرزوهای خود را به پیروزی آقای روحانی گره زده بودند. دررابطه با عدم حضور این […]

درمراسم تحلیف آقای حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران، بیشترین و شاید اولین موضوعی که در کانون توجه همگان قرار گرفت، عدم حضور اقلیت بزرگ دینی (اهل تسنن) بود؛ اقلیتی که به شرکت در انتخابات ایمان داشتند و آرزوهای خود را به پیروزی آقای روحانی گره زده بودند.
دررابطه با عدم حضور این دسته از جمعیت شهروند در مراسم تحلیف آقای حسن روحانی به سراغ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می‌رویم:
آقای روحانی برای دومین بار و برابر اصل ۱۲۱ قانون اساسی سوگند خوردند متن سوگند به این شرح است :
بسم الله رحمن الرحیم
«من به‌عنوان رئیس جمهور در پیشگاه قران کریم و در برابر ملت ایران به خداوند قادر متعال سوگند یاد می‌کنم که پاسدار مذهب رسمی کشور باشم و همه استعداد و صلاحیت خویش را در راه ایفای مسولیت‌هایی که برعهده گرفته‌ام، بکارگیرم و خود را وقف خدمت به مردم و اعتلای کشور، ترویج دین و اخلاق، پشتیبانی از حق و گسترش عدالت سازم و از هرگونه خودکامگی بپرهیزم و از آزادی و حرمت اشخاص و حقوقی که قانون اساسی برای ملت شناخته است حمایت کنم. درحراست از مرزها واستقلال سیاسی و اقتصادی و فرهنگی کشور از هیچ اقدامی دریغ نورزم و با استعانت از خداوند و پیروی از پیامبر اسلام و ائمه اطهار قدرتی را که ملت به عنوان امانتی مقدس به من سپرده است همچون امینی پارسا و فداکار نگهدار باشم و آن را به منتخب ملت پس از خود بسپارم».
به‌طورخلاصه آقای روحانی سوگند خوردند که: ۱- پاسدارقانون اساسی کشور باشد۲- خودرا وقف خدمت به مردم نماید۳- خودرا وقف خدمت به کشور کند۴- خود راوقف ترویج دین و اخلاق نماید
۵- خودرا وقف گسترش عدالت سازد۶- ازحقوقی که قانون اساسی برای ملت شناخته حمایت کند.
علاوه بر سوگندی که رئیس جمهور یاد می‌کند ماده۱۳ قانون تعیین حدود وظایف و اختیارات و مسولیت‌های ریاست جمهوری اسلامی ایران تصریح دارد: “به منظور پاسداری از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و در اجرای اصل ۱۱۳ قانون اساسی، رئیس جمهور از طریق نظارت، کسب اطلاع، بازرسی، پیگیری، بررسی و اقدامات لازم، مسول اجرای قانون اساسی می‌باشد.”
حال که آقای روحانی برای آغاز دومین دور ریاست جمهوری سوگند خوردند و با توجه به قانون وظایف رئیس جمهور به بعضی اصول قانون اساسی اشاره می‌کنیم.
اصل ۱۱: «به حکم آیه کریمه ان هذه امتکم امه واحده و انا ربکم فاعبدون، همه مسلمانان یک امت‌اند و دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است سیاست کلی خود را برپایه ائتلاف و اتحاد ملل اسلامی قرار دهد و کوشش پیگیر به عمل آورد تا وحدت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جهان اسلام را تحقق بخشد.»
اصل ۱۲ :
«دین رسمی ایران، اسلام و مذهب جعفری اثنی عشری است…. و مذاهب دیگر اسلامی، اعم از حنفی، شافعی، مالکی، حنبلی و زیدی دارای احترام کامل می‌باشند …»
اصل ۱۹ :
“«مردم ایران از هر قوم و قبیله که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند اینها سبب امتیاز نخواهد بود.»
برابر اصل ۱۱۳ قانون اساسی، مسوولیت اجرای قانون اساسی به عهده رئیس جمهور است و هرگاه از اصول قانون اساسی تخطی صورت گیرد یا این اصول نقض گردند، رئیس جمهور به حکم اصل ۱۲۲ قانون اساسی در برابر ملت و رهبر و مجلس شورای اسلامی مسوول می باشد.»
شایسته است با به‌کارگیری اختیار و وظیفه‌ای که قانون تعیین حدود و وظایف و اختیارات رئیس جمهور در ماده ۱۳ در عهده ایشان قرار داده، جناب آقای روحانی، علت نقض اصول قانون اساسی در مراسم تحلیف را پیگیری و به ملت، رهبر و مجلس گزارش دهند. باشد که اصل ۱۲۲قانون اساسی مراعات شده باشد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...