رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۴ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 21 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۴
 • کد خبر : 3149
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : رییس‌جمهور پاسخگو باشد

درمراسم تحلیف آقای حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران، بیشترین و شاید اولین موضوعی که در کانون توجه همگان قرار گرفت، عدم حضور اقلیت بزرگ دینی (اهل تسنن) بود؛ اقلیتی که به شرکت در انتخابات ایمان داشتند و آرزوهای خود را به پیروزی آقای روحانی گره زده بودند. دررابطه با عدم حضور این […]

درمراسم تحلیف آقای حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران، بیشترین و شاید اولین موضوعی که در کانون توجه همگان قرار گرفت، عدم حضور اقلیت بزرگ دینی (اهل تسنن) بود؛ اقلیتی که به شرکت در انتخابات ایمان داشتند و آرزوهای خود را به پیروزی آقای روحانی گره زده بودند.
دررابطه با عدم حضور این دسته از جمعیت شهروند در مراسم تحلیف آقای حسن روحانی به سراغ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می‌رویم:
آقای روحانی برای دومین بار و برابر اصل ۱۲۱ قانون اساسی سوگند خوردند متن سوگند به این شرح است :
بسم الله رحمن الرحیم
«من به‌عنوان رئیس جمهور در پیشگاه قران کریم و در برابر ملت ایران به خداوند قادر متعال سوگند یاد می‌کنم که پاسدار مذهب رسمی کشور باشم و همه استعداد و صلاحیت خویش را در راه ایفای مسولیت‌هایی که برعهده گرفته‌ام، بکارگیرم و خود را وقف خدمت به مردم و اعتلای کشور، ترویج دین و اخلاق، پشتیبانی از حق و گسترش عدالت سازم و از هرگونه خودکامگی بپرهیزم و از آزادی و حرمت اشخاص و حقوقی که قانون اساسی برای ملت شناخته است حمایت کنم. درحراست از مرزها واستقلال سیاسی و اقتصادی و فرهنگی کشور از هیچ اقدامی دریغ نورزم و با استعانت از خداوند و پیروی از پیامبر اسلام و ائمه اطهار قدرتی را که ملت به عنوان امانتی مقدس به من سپرده است همچون امینی پارسا و فداکار نگهدار باشم و آن را به منتخب ملت پس از خود بسپارم».
به‌طورخلاصه آقای روحانی سوگند خوردند که: ۱- پاسدارقانون اساسی کشور باشد۲- خودرا وقف خدمت به مردم نماید۳- خودرا وقف خدمت به کشور کند۴- خود راوقف ترویج دین و اخلاق نماید
۵- خودرا وقف گسترش عدالت سازد۶- ازحقوقی که قانون اساسی برای ملت شناخته حمایت کند.
علاوه بر سوگندی که رئیس جمهور یاد می‌کند ماده۱۳ قانون تعیین حدود وظایف و اختیارات و مسولیت‌های ریاست جمهوری اسلامی ایران تصریح دارد: “به منظور پاسداری از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و در اجرای اصل ۱۱۳ قانون اساسی، رئیس جمهور از طریق نظارت، کسب اطلاع، بازرسی، پیگیری، بررسی و اقدامات لازم، مسول اجرای قانون اساسی می‌باشد.”
حال که آقای روحانی برای آغاز دومین دور ریاست جمهوری سوگند خوردند و با توجه به قانون وظایف رئیس جمهور به بعضی اصول قانون اساسی اشاره می‌کنیم.
اصل ۱۱: «به حکم آیه کریمه ان هذه امتکم امه واحده و انا ربکم فاعبدون، همه مسلمانان یک امت‌اند و دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است سیاست کلی خود را برپایه ائتلاف و اتحاد ملل اسلامی قرار دهد و کوشش پیگیر به عمل آورد تا وحدت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جهان اسلام را تحقق بخشد.»
اصل ۱۲ :
«دین رسمی ایران، اسلام و مذهب جعفری اثنی عشری است…. و مذاهب دیگر اسلامی، اعم از حنفی، شافعی، مالکی، حنبلی و زیدی دارای احترام کامل می‌باشند …»
اصل ۱۹ :
“«مردم ایران از هر قوم و قبیله که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند اینها سبب امتیاز نخواهد بود.»
برابر اصل ۱۱۳ قانون اساسی، مسوولیت اجرای قانون اساسی به عهده رئیس جمهور است و هرگاه از اصول قانون اساسی تخطی صورت گیرد یا این اصول نقض گردند، رئیس جمهور به حکم اصل ۱۲۲ قانون اساسی در برابر ملت و رهبر و مجلس شورای اسلامی مسوول می باشد.»
شایسته است با به‌کارگیری اختیار و وظیفه‌ای که قانون تعیین حدود و وظایف و اختیارات رئیس جمهور در ماده ۱۳ در عهده ایشان قرار داده، جناب آقای روحانی، علت نقض اصول قانون اساسی در مراسم تحلیف را پیگیری و به ملت، رهبر و مجلس گزارش دهند. باشد که اصل ۱۲۲قانون اساسی مراعات شده باشد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.