رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۴ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 21 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۴
 • کد خبر : 3163
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : بحران آب قربانی گرفت
نزاع خونین بر سر آب در شهرستان سردشت؛

بحران آب قربانی گرفت

عصر روز چهارشنبه ۲۵ مرداد نزاع دو خانواده در یکی از روستاهای سردشت بر سر آب، یک کشته و سه زخمی برجای گذاشت. آن‌گونه که خبرگزاری‌ها نوشته‌اند در این درگیری خونین منزل مسکونی ضارب ساعتی پس از درگیری به آتش کشیده شد و احتمال افزایش تعداد کشته‌ها از میان مصدومان وجود دارد. تابناک در این […]

عصر روز چهارشنبه ۲۵ مرداد نزاع دو خانواده در یکی از روستاهای سردشت بر سر آب، یک کشته و سه زخمی برجای گذاشت. آن‌گونه که خبرگزاری‌ها نوشته‌اند در این درگیری خونین منزل مسکونی ضارب ساعتی پس از درگیری به آتش کشیده شد و احتمال افزایش تعداد کشته‌ها از میان مصدومان وجود دارد.
تابناک در این ‌باره نوشته است: کار بحران آب کشور به آدم‌کشی رسید و این تازه آغاز ماجراست. مسئول فروکش کردن خشم مردم محلی و افرادی که گاه و بیگاه بر سر منابع آب به اختلاف بر می‌خورند، کیست؟ وقتی جا به جایی تنها چند دقیقه در دسترسی به آب کشاورزی زمینه ساز وقوع قتل می‌شود، چه افقی برای بحران آب می توان متصور شد؟ بر این اساس مدیران ارشد ملی و استانی چگونه می خواهند در سال‌های پیش رو بحران‌های آبی بسیار بزرگ‌تری که کشور با آنها دست به گریبان است را مدیریت کنند؟
اگرچه تنش‌های آبی و درگیری‌های به وجود آمده بر سر آب نمونه‌های زیادی دارد و اگر برای آن فکری اساسی نشود حالا حالاها در جامعه ما قربانی خواهد گرفت، اما تنش‌های آبی روز چهارشنبه که در شهرستان سردشت استان آذربایجان غربی رخ داد، واقعه تلخ دیگری بود که نشان داد در کشور ما حتی در شهرستان‌هایی که حجم بارندگی قابل توجهی دارند نیز برخی افراد بر سر آب درگیر می شوند و آدم می‌کشند.
اگرچه در مورد دلیل اصلی بروز این درگیری و قربانی شدن کشاورزان موضوع نوبت دهی آب عنوان شده است، اما در سال‌های اخیر بر اثر خشکسالی، استفاده بی رویه از منابع آب، حفر بی‌شمار چاه های غیر مجاز، ایجاد سدهای بی شمار و… معضل کم‌آبی را خصوصاً در مناطق روستایی افزایش داده و همین مسئله ریشه اصلی چنین نزاع هایی است؛ نزاع هایی که با شرایطی که بر کشور حاکم است نمی توان انتظار داشت در آینده آن هم در ابعاد وسیع تر رخ ندهد.
خشک شدن بسیاری از تالاب‌های کشور، تشدید پدیده گرد و غبار در کشور، کاهش حجم آب بسیاری از رودهای فصلی و دائمی کشور، سهمیه‌بندی شدن آب در برخی شهر و استان‌های کشور، اجرای چندین طرح عظیم انتقال آب، تصمیم مسئولان به اجرای طرح های جدید انتقال آب و… همگی از جمله نشانه‌هایی است که می‌توان به استناد آنها به بحرانی بودن وضعیت آب در کشور و لزوم اتخاذ مدیریت های صحیح و مردم پایه در این مسیر اشاره کرد.
مدیران و مسئولان ارشد کشور باید یک بازبینی جدی در نحوه مدیریت و برخورد خود با مسائل آبی کشور داشته باشند و به این حقیقت برسند که دیگر فرصت برای دست روی دست گذاشتن و به سادگی از کنار مسائل مهمی مثل بحران آب و مشکلات آبی گذشتن گذشته است.
انتظار می‌رود در سال‌هایی که پیش روست و با عبرت گرفتن از حوادث اینچنینی، سیاست های توسعه‌ای مسئولان در مناطقی که از نظر توانمندی‌های آبی ظرفیت کافی ندارد مورد بازبینی قرار گیرد و در مناطق توانمند نیز توسعه بر اساس اصول توسعه پایدار و مبتنی بر علایق و نیازهای اجتماعی مردم دنبال شود.
وقوع حوادثی از این دست در کردستان نیز دور از انتظار نیست کما اینکه بر اساس گفته مقامات قضایی، حجم زیادی از پرونده‌های دادگستری را موضوع اختلافات روستاییان بر سر منابع محدود آبی تشکیل می‌دهند. بدون شک با توجه به حساسیت موضوع و طرح آن در سطحی بالاتر از جمله اختلافات بر سر انتقال آب از کردستان به استان‌های دیگر و پیگیری این موضوع از سوی نمایندگان مردم اگر متولیان امور آب برای عدالت در توزیع منابع آبی چاره‌ای جدی نیندیشند در آینده شاهد گسترش بحران در سطحی کلان‌تری خواهیم بود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.