رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۴ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 21 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۹
 • کد خبر : 3166
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : آقای استاندار به گفته‌هایتان دلخوش باشیم یا از رفتارتان متأسف؟

چگونه است که جناح اصلاح‌طلب همیشه از سرکوب مطبوعات توسط اصولگرایان انتقاد می‌نماید و در رسانه‌های خویش و سخنرانی‌هایشان آنها را مورد سرزنش قرار می‌دهند اما در عمل خود بدتر از رقیب عمل می‌کنند؟ این تناقض را چگونه قبول کنیم؟

استاندار کردستان در جلسه شورای اداری هفته قبل که با حضور مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی برگزار شد سخنانی زیبا در مورد جایگاه رسانه، نقش خبرنگار و ضرورت ایجاد رابطه مداوم و مستمر مدیریت استان با روزنامه‌نگاران بیان کرد که در جای خود قابل تقدیر و در شرایط فعلی قابل نقد است و اصل انتقاد به خود استاندار برمی‌گردد و ایشان را به توجه به موارد ذیل دعوت می‌کنم.
موارد فوق از استانداری که سالها سابقه مدیریت ارشد داشته و تجاربی به درازای چند دهه رسانه‌ای دارد و در این حوزه پیشکسوت می‌باشد کاملا قابل قبول بوده و کمتر از این انتظار نمی‌رود؛ اما در حوزه عمل به این افکار انتقاداتی متوجه ایشان است و واضح بگویم رفتارشان در قبال رسانه عکس تجارب و دانسته‌هایشان می‌باشد زیرا ارتباطشان با خبرنگاران و روزنامه‌نگاران چنان محدود است که دسترسی به وی برای غیر خودی‌های جناحی محال بوده و سابقه یک‌سال انتظار مصاحبه با ایشان و جواب ندادن به درخواست کتبی گفتگو در خاطرات نگارنده موجود است. تمام روابط صمیمی استاندار و مدیریت ارشد استان با رسانه‌های حرفه‌ای به ۳ موضوع خلاصه می‌شود۱- گفته‌هایی نظیر آنچه در نشت اخیر شورای اداری بیان شد ۲- دعوت به جلسات برای پوشش اخبار ۳- دادن چند کارت هدیه ۵۰ یا ۱۰۰ هزار تومانی در مناسبات خاص.
گستره این رویکرد رسانه‌ای آقای زاهدی تنها به خود وی محدود نیست و دایره مدیران ارشد همکار و همراه را نیز در برگرفته و نوع برخورد آنان چنان زننده و همراه با بی‌احترامی است که در مواردی به هیچ وجه قابل تحمل نمی‌باشد. برای اثبات این ادعا اشاره می‌کنم به گریزان بودن رئیس سازمان برنامه و بودجه از رسانه‌های غیر خودی که خاطره تلخ بیش از یکسال انتظار مصاحبه با ایشان هم در بایگانی خاطرات نگارنده موجود است.
اکنون جا دارد تناقضات موجود بین افکار، گرایشات و ادعای اصلاح‌طلبی این حضرات را مورد بررسی قرار دهیم زیرا به رسمیت شناختن رسانه و تنوع افکار، رکن اساسی اصلاح‌طلبی است و این را نقطه قوت فکری و اوج دموکراتیک بودن گرایش سیاسی خویش به حساب می‌آورند.

چگونه است که جناح اصلاح‌طلب همیشه از سرکوب مطبوعات توسط اصولگرایان انتقاد می‌نماید و در رسانه‌های خویش و سخنرانی‌هایشان آنها را مورد سرزنش قرار می‌دهند اما در عمل خود بدتر از رقیب عمل می‌کنند؟ این تناقض را چگونه قبول کنیم؟
این حضرات باید بدانند که دوگانگی در رفتار و گفتار مدیران و سیاستمداران موجب سقوط اعتبار اخلاقی اصلاح‌طلبان و مقبولیت اصلاحات شده و اثراتی ماندگار در ذهن افکار عمومی می‌گذارد.
اگر این گفته را قبول ندارند به سابقه ظهور برق آسای سال ۷۶ این جریان فکری سیاسی و کاهش تدریجی مقبولیت آن، نگاهی انداخته و خود قضاوت نمایند.
امیدوارم که این واقعیت فراموش نشود که ورود اصلاحات به نظام قدرت ناشی از حمایت معجزه‌آسای رسانه‌ها بود و حضرات بترسند که این حمایت روزی برعکس گردد.

صدیق مینایی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.