رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۵ شوال ۱۴۳۹
 • 2018 Tuesday 19 June

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۹
 • کد خبر : 3166
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : آقای استاندار به گفته‌هایتان دلخوش باشیم یا از رفتارتان متأسف؟

چگونه است که جناح اصلاح‌طلب همیشه از سرکوب مطبوعات توسط اصولگرایان انتقاد می‌نماید و در رسانه‌های خویش و سخنرانی‌هایشان آنها را مورد سرزنش قرار می‌دهند اما در عمل خود بدتر از رقیب عمل می‌کنند؟ این تناقض را چگونه قبول کنیم؟

استاندار کردستان در جلسه شورای اداری هفته قبل که با حضور مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی برگزار شد سخنانی زیبا در مورد جایگاه رسانه، نقش خبرنگار و ضرورت ایجاد رابطه مداوم و مستمر مدیریت استان با روزنامه‌نگاران بیان کرد که در جای خود قابل تقدیر و در شرایط فعلی قابل نقد است و اصل انتقاد به خود استاندار برمی‌گردد و ایشان را به توجه به موارد ذیل دعوت می‌کنم.
موارد فوق از استانداری که سالها سابقه مدیریت ارشد داشته و تجاربی به درازای چند دهه رسانه‌ای دارد و در این حوزه پیشکسوت می‌باشد کاملا قابل قبول بوده و کمتر از این انتظار نمی‌رود؛ اما در حوزه عمل به این افکار انتقاداتی متوجه ایشان است و واضح بگویم رفتارشان در قبال رسانه عکس تجارب و دانسته‌هایشان می‌باشد زیرا ارتباطشان با خبرنگاران و روزنامه‌نگاران چنان محدود است که دسترسی به وی برای غیر خودی‌های جناحی محال بوده و سابقه یک‌سال انتظار مصاحبه با ایشان و جواب ندادن به درخواست کتبی گفتگو در خاطرات نگارنده موجود است. تمام روابط صمیمی استاندار و مدیریت ارشد استان با رسانه‌های حرفه‌ای به ۳ موضوع خلاصه می‌شود۱- گفته‌هایی نظیر آنچه در نشت اخیر شورای اداری بیان شد ۲- دعوت به جلسات برای پوشش اخبار ۳- دادن چند کارت هدیه ۵۰ یا ۱۰۰ هزار تومانی در مناسبات خاص.
گستره این رویکرد رسانه‌ای آقای زاهدی تنها به خود وی محدود نیست و دایره مدیران ارشد همکار و همراه را نیز در برگرفته و نوع برخورد آنان چنان زننده و همراه با بی‌احترامی است که در مواردی به هیچ وجه قابل تحمل نمی‌باشد. برای اثبات این ادعا اشاره می‌کنم به گریزان بودن رئیس سازمان برنامه و بودجه از رسانه‌های غیر خودی که خاطره تلخ بیش از یکسال انتظار مصاحبه با ایشان هم در بایگانی خاطرات نگارنده موجود است.
اکنون جا دارد تناقضات موجود بین افکار، گرایشات و ادعای اصلاح‌طلبی این حضرات را مورد بررسی قرار دهیم زیرا به رسمیت شناختن رسانه و تنوع افکار، رکن اساسی اصلاح‌طلبی است و این را نقطه قوت فکری و اوج دموکراتیک بودن گرایش سیاسی خویش به حساب می‌آورند.

چگونه است که جناح اصلاح‌طلب همیشه از سرکوب مطبوعات توسط اصولگرایان انتقاد می‌نماید و در رسانه‌های خویش و سخنرانی‌هایشان آنها را مورد سرزنش قرار می‌دهند اما در عمل خود بدتر از رقیب عمل می‌کنند؟ این تناقض را چگونه قبول کنیم؟
این حضرات باید بدانند که دوگانگی در رفتار و گفتار مدیران و سیاستمداران موجب سقوط اعتبار اخلاقی اصلاح‌طلبان و مقبولیت اصلاحات شده و اثراتی ماندگار در ذهن افکار عمومی می‌گذارد.
اگر این گفته را قبول ندارند به سابقه ظهور برق آسای سال ۷۶ این جریان فکری سیاسی و کاهش تدریجی مقبولیت آن، نگاهی انداخته و خود قضاوت نمایند.
امیدوارم که این واقعیت فراموش نشود که ورود اصلاحات به نظام قدرت ناشی از حمایت معجزه‌آسای رسانه‌ها بود و حضرات بترسند که این حمایت روزی برعکس گردد.

صدیق مینایی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...