رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۹
 • کد خبر : 3166
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : آقای استاندار به گفته‌هایتان دلخوش باشیم یا از رفتارتان متأسف؟

چگونه است که جناح اصلاح‌طلب همیشه از سرکوب مطبوعات توسط اصولگرایان انتقاد می‌نماید و در رسانه‌های خویش و سخنرانی‌هایشان آنها را مورد سرزنش قرار می‌دهند اما در عمل خود بدتر از رقیب عمل می‌کنند؟ این تناقض را چگونه قبول کنیم؟

استاندار کردستان در جلسه شورای اداری هفته قبل که با حضور مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی برگزار شد سخنانی زیبا در مورد جایگاه رسانه، نقش خبرنگار و ضرورت ایجاد رابطه مداوم و مستمر مدیریت استان با روزنامه‌نگاران بیان کرد که در جای خود قابل تقدیر و در شرایط فعلی قابل نقد است و اصل انتقاد به خود استاندار برمی‌گردد و ایشان را به توجه به موارد ذیل دعوت می‌کنم.
موارد فوق از استانداری که سالها سابقه مدیریت ارشد داشته و تجاربی به درازای چند دهه رسانه‌ای دارد و در این حوزه پیشکسوت می‌باشد کاملا قابل قبول بوده و کمتر از این انتظار نمی‌رود؛ اما در حوزه عمل به این افکار انتقاداتی متوجه ایشان است و واضح بگویم رفتارشان در قبال رسانه عکس تجارب و دانسته‌هایشان می‌باشد زیرا ارتباطشان با خبرنگاران و روزنامه‌نگاران چنان محدود است که دسترسی به وی برای غیر خودی‌های جناحی محال بوده و سابقه یک‌سال انتظار مصاحبه با ایشان و جواب ندادن به درخواست کتبی گفتگو در خاطرات نگارنده موجود است. تمام روابط صمیمی استاندار و مدیریت ارشد استان با رسانه‌های حرفه‌ای به ۳ موضوع خلاصه می‌شود۱- گفته‌هایی نظیر آنچه در نشت اخیر شورای اداری بیان شد ۲- دعوت به جلسات برای پوشش اخبار ۳- دادن چند کارت هدیه ۵۰ یا ۱۰۰ هزار تومانی در مناسبات خاص.
گستره این رویکرد رسانه‌ای آقای زاهدی تنها به خود وی محدود نیست و دایره مدیران ارشد همکار و همراه را نیز در برگرفته و نوع برخورد آنان چنان زننده و همراه با بی‌احترامی است که در مواردی به هیچ وجه قابل تحمل نمی‌باشد. برای اثبات این ادعا اشاره می‌کنم به گریزان بودن رئیس سازمان برنامه و بودجه از رسانه‌های غیر خودی که خاطره تلخ بیش از یکسال انتظار مصاحبه با ایشان هم در بایگانی خاطرات نگارنده موجود است.
اکنون جا دارد تناقضات موجود بین افکار، گرایشات و ادعای اصلاح‌طلبی این حضرات را مورد بررسی قرار دهیم زیرا به رسمیت شناختن رسانه و تنوع افکار، رکن اساسی اصلاح‌طلبی است و این را نقطه قوت فکری و اوج دموکراتیک بودن گرایش سیاسی خویش به حساب می‌آورند.

چگونه است که جناح اصلاح‌طلب همیشه از سرکوب مطبوعات توسط اصولگرایان انتقاد می‌نماید و در رسانه‌های خویش و سخنرانی‌هایشان آنها را مورد سرزنش قرار می‌دهند اما در عمل خود بدتر از رقیب عمل می‌کنند؟ این تناقض را چگونه قبول کنیم؟
این حضرات باید بدانند که دوگانگی در رفتار و گفتار مدیران و سیاستمداران موجب سقوط اعتبار اخلاقی اصلاح‌طلبان و مقبولیت اصلاحات شده و اثراتی ماندگار در ذهن افکار عمومی می‌گذارد.
اگر این گفته را قبول ندارند به سابقه ظهور برق آسای سال ۷۶ این جریان فکری سیاسی و کاهش تدریجی مقبولیت آن، نگاهی انداخته و خود قضاوت نمایند.
امیدوارم که این واقعیت فراموش نشود که ورود اصلاحات به نظام قدرت ناشی از حمایت معجزه‌آسای رسانه‌ها بود و حضرات بترسند که این حمایت روزی برعکس گردد.

صدیق مینایی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...