رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۷
 • کد خبر : 3170
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : طرح هادی شهر سنندج
سیروس ثنایی

طرح هادی شهر سنندج

در نمایشگاه کتاب گالری هنرسنندج به کتابی برخوردم تحت عنوان طرح هادی شهر سنندج نوشته‌ی ایوان آلتن که توسط شاهو کشاورزی ترجمه شده است. از دیدن این کتاب، هم خوشحال شدم و هم متأسف؛ خوشحال از این جهت که درسال ۱۳۳۶ شهر من با داشتن ۴۵۰۰۰ جمعیت و درحالی‌که تازه تبدیل به مرکز استان شده […]

در نمایشگاه کتاب گالری هنرسنندج به کتابی برخوردم تحت عنوان طرح هادی شهر سنندج نوشته‌ی ایوان آلتن که توسط شاهو کشاورزی ترجمه شده است.
از دیدن این کتاب، هم خوشحال شدم و هم متأسف؛ خوشحال از این جهت که درسال ۱۳۳۶ شهر من با داشتن ۴۵۰۰۰ جمعیت و درحالی‌که تازه تبدیل به مرکز استان شده است توسط معمار و شهرساز عضو انجمن معماران آمریکا مورد مطالعه همه جانبه قرارگرفته و برای آن طرح هادی تهیه شده است و دیگر اینکه دارای یک شورای شهر فعال بوده که ‌به طور مستمر تشکیل جلسه داده و طرح‌ها وایده‌های آلتن را کارشناسانه بررسی و اظهار نظر کرده‌اند.
آلتن می‌گوید طرح شهر سنندج، تنها مختص به این شهرنیست، بلکه چارچوب و پیکره‌ی اصلی طرح قابل تعمیم به دیگر شهرهای خاور میانه می‌باشد.
در این طرح مطالعاتی، کلیه‌ی جزئیات شامل جاده‌ی کمربندی، خیابان‌ها و بلوارها، مناطق مسکونی، سایت اداری، شهرک صنعتی، آرامستان، پارک‌ها، زمین‌های بازی و نواحی تفریحی، جمع آوری زباله و تمیزکردن خیابان‌ها، ترافیک، گردشگری و احداث هتل، پروژه‌ی خانه‌سازی، لوله‌کشی آب آشامیدنی،کف‌سازی خیابانها و… مد نظر قرار گرفته است.
و آنچه اهمیت بیشتری دارد جلسات شورای شهر است که به طور مستمر برگزار و پیشنهادات، ایده‌ها و طرح‌های آلتن مورد بررسی و پیگیری قرارگرفته است.
اما ازاین بابت متأسف شدم که باگذشت بیش از ۶ دهه بسیاری از مسائل ومشکلاتی که در گزارش مذکور مورد بحث قرار گرفته هم اکنون نیز با آن دست به گریبانیم و بلکه مشکلات جدیدی نیز به آن افزوده شده است.
مطالعه‌ی این کتاب را به همه‌ی دوستداران توسعه‌ی سنندج توصیه می‌کنم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...