رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۴ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 21 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۷
 • کد خبر : 3170
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : طرح هادی شهر سنندج
سیروس ثنایی

طرح هادی شهر سنندج

در نمایشگاه کتاب گالری هنرسنندج به کتابی برخوردم تحت عنوان طرح هادی شهر سنندج نوشته‌ی ایوان آلتن که توسط شاهو کشاورزی ترجمه شده است. از دیدن این کتاب، هم خوشحال شدم و هم متأسف؛ خوشحال از این جهت که درسال ۱۳۳۶ شهر من با داشتن ۴۵۰۰۰ جمعیت و درحالی‌که تازه تبدیل به مرکز استان شده […]

در نمایشگاه کتاب گالری هنرسنندج به کتابی برخوردم تحت عنوان طرح هادی شهر سنندج نوشته‌ی ایوان آلتن که توسط شاهو کشاورزی ترجمه شده است.
از دیدن این کتاب، هم خوشحال شدم و هم متأسف؛ خوشحال از این جهت که درسال ۱۳۳۶ شهر من با داشتن ۴۵۰۰۰ جمعیت و درحالی‌که تازه تبدیل به مرکز استان شده است توسط معمار و شهرساز عضو انجمن معماران آمریکا مورد مطالعه همه جانبه قرارگرفته و برای آن طرح هادی تهیه شده است و دیگر اینکه دارای یک شورای شهر فعال بوده که ‌به طور مستمر تشکیل جلسه داده و طرح‌ها وایده‌های آلتن را کارشناسانه بررسی و اظهار نظر کرده‌اند.
آلتن می‌گوید طرح شهر سنندج، تنها مختص به این شهرنیست، بلکه چارچوب و پیکره‌ی اصلی طرح قابل تعمیم به دیگر شهرهای خاور میانه می‌باشد.
در این طرح مطالعاتی، کلیه‌ی جزئیات شامل جاده‌ی کمربندی، خیابان‌ها و بلوارها، مناطق مسکونی، سایت اداری، شهرک صنعتی، آرامستان، پارک‌ها، زمین‌های بازی و نواحی تفریحی، جمع آوری زباله و تمیزکردن خیابان‌ها، ترافیک، گردشگری و احداث هتل، پروژه‌ی خانه‌سازی، لوله‌کشی آب آشامیدنی،کف‌سازی خیابانها و… مد نظر قرار گرفته است.
و آنچه اهمیت بیشتری دارد جلسات شورای شهر است که به طور مستمر برگزار و پیشنهادات، ایده‌ها و طرح‌های آلتن مورد بررسی و پیگیری قرارگرفته است.
اما ازاین بابت متأسف شدم که باگذشت بیش از ۶ دهه بسیاری از مسائل ومشکلاتی که در گزارش مذکور مورد بحث قرار گرفته هم اکنون نیز با آن دست به گریبانیم و بلکه مشکلات جدیدی نیز به آن افزوده شده است.
مطالعه‌ی این کتاب را به همه‌ی دوستداران توسعه‌ی سنندج توصیه می‌کنم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.