رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۸
 • کد خبر : 3174
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کردستان در تدارک برگزاری کنگره ۵۴۰۰ شهید استان
در کمیته رسانه ستاد کنگره اعلام شد؛

کردستان در تدارک برگزاری کنگره ۵۴۰۰ شهید استان

بعد از برگزاری موفق کنگره پیشمرگان مسلمان کرد در سال ۱۳۹۴ اینک استان کردستان در تدارک برگزاری کنگره ۵۴۰۰ شهید استان کردستان است که در سال ۱۳۹۷ برگزار می‌شود و فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از برگزاری آن به عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی استان کردستان یاد می‌کند. سردار محمدحسین رجبی در کمیته رسانه ستاد کنگره […]

بعد از برگزاری موفق کنگره پیشمرگان مسلمان کرد در سال ۱۳۹۴ اینک استان کردستان در تدارک برگزاری کنگره ۵۴۰۰ شهید استان کردستان است که در سال ۱۳۹۷ برگزار می‌شود و فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از برگزاری آن به عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی استان کردستان یاد می‌کند.
سردار محمدحسین رجبی در کمیته رسانه ستاد کنگره با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر در کردستان کارهای فرهنگی برجسته‌ای صورت گرفته که برگزاری کنگره پیشمرگان مسلمان کرد در سال ۹۴ و میزبانی از یک میلیون و ۵۰۰ هزار زائر راهیان نور و ایجاد باغ موزه دفاع مقدس از مصادیق این برنامه‌های شاخص فرهنگی است افزود: کنگره ملی ۵ هزار و ۴۰۰ شهید یکی دیگر از کارهای فاخر فرهنگی است که باید به بهترین وجه برگزار شود.

کنگره باید به یک حرکت ماندگار تبدیل شود
استاندار کردستان هم گفت: تجربه موفق برگزاری کنگره شهدای پیشمرگ کرد مسلمان را در سال ۹۴ داشتیم و همین انتظارات را از ما بالا برده است و طبیعتا کنگره ۵۴۰۰ شهید باید در سطح و تراز بسیار بالاتری برگزار شود.
عبدالمحمد زاهدی بر همکاری و تعامل همه دستگاه‌ها در برگزاری کنگره تاکید کرد و با اشاره به اینکه عملیات‌های بزرگی در دوران دفاع مقدس در استان انجام شده است خواستار تهیه تقویم این عملیاتها و انعکاس آن در رسانه‌های جمعی شد.
وی اصحاب رسانه را به تهیه مقاله و یادداشت و تامین محتوا در رابطه به دوران دفاع مقدس و ایثارگری شهدا دعوت کرد وگفت: لازم است که به مردم کشور در قالب این محتواها بگوییم که امنیتی که امروز در کشور دارید حاصل ایثارگری و تلاش‌های جدی شهدا و تلاش‌های مردم این خطه مرزی است.
وی خاطرنشان کرد: ما هر کار مثبتی که انجام دهیم آن طرف مرزها به ما ایراد می‌گیرند، برای ما آنچه دشمنان می‌گویند مهم نیست ما کار خود را انجام می‌دهیم و از داد و فریادهای آنان می‌دانیم که کاری که انجام می‌‌دهیم درست است.

۱۰۰ زندگینامه شهدا در مطبوعات و خبرگزاری‌ها منتشر شده است
رئیس کمیته رسانه ستاد کنگره ۵۴۰۰ شهید استان کردستان گفت: تا به حال در مطبوعات استان زندگینامه ۱۰۰ نفر از شهیدان استان منتشر شده است.
عبدالرضا میقانی اظهارداشت: در اولین جلسه گرامیداشت۵ هزار و ۴۰۰ شهید استان کردستان که در اول اسفند ماه گذشته برگزار شد۶، کارگروه کمیته رسانه برای فعالیت در این زمینه تشکیل شد.
وی خاطرنشان کرد: مطبوعات محلی و نشریات سراسری، خبرگزاری‌ها، فضای مجازی، خواهران، تولید محتوا و رصد از جمله کارگروه‌های کمیته رسانه ستاد کنگره ۵۴۰۰ شهید استان است.
میقانى بیان داشت: در مطبوعات و خبرگزاری‌های استان کردستان تا به حال نزدیک به ۱۰۰ زندگینامه شهدا درج شده است.

شهدا نماد دفاع مردم کردستان از انقلاب هستند
مسوول اجرایی ستاد کنگره ۵۴۰۰ شهید استان کردستان گفت: ۵ هزار و ۴۸۱ شهید نمادی از مجاهدت مردم این استان در دفاع از دین، اعتقادات و انقلاب اسلامی است که نسبت به سایر استان‌ها نه تنها کمتر نبوده بلکه بیشتر بوده است.
ابراهیم حسینی افزود: از رسانه‌ها به خاطر تلاش‌هایی که در راستای برگزاری هرچه پرمحتواکردن کنگره ۵۴۰۰ شهید استان انجام می‌دهند، تقدیر می‌کنم.
وی افزود: اگر در گذشته راهبرد دشمن این بود که واقعیات کردستان را واونه جلوه دهد این بستر الان به وسیله کنگره فراهم شده است که این فضا را متحول کنیم.
حسینی تصریح کرد: این میزان شهید مربوط به زمانی است که مردم کردستان کمتر از یک میلیون جمعیت داشته باشد و این نشان از انقلابی‌بودن مردم این استان است.
وی با تاکید بر اینکه شهدای ما اهل هیچ جریان سیاسی و مادیاتی نبوده‌اند، گفت: نگاه ما به شهدا باید نگاه راهبردی باشد.
وی اظهار داشت: بحث زندگی نامه شهدا نیست ما می‌خواهیم به وسیله این کنگره الگوهای ویژه را که به وسیله آنان به دشمنان فایق آمدیم بشناسانیم.
حسینی خاطرنشان کرد: برخی استان‌های ما صدها فیلم کوتاه در مورد شهدای خود ساخته و در فضاهای مجازی پخش کرده‌اند، اما متاسفانه ما در این زمینه اقدامی نکرده‌ایم.
مسوول اجرایی ستاد کنگره ۵۴۰۰ شهید استان کردستان تصریح کرد: تولید فیلم یکی از ۱۲۰ برنامه هدف‌گذاری شده است، سعی داریم زندگی بسیاری از شهدای برجسته استان را در قالب فیلم تولید و به جامعه معرفی کنند.
در این جلسه روسای کارگروه‌های کمیته رسانه گزارشی از برنامه‌ها و فعالیتهای صورت گرفته ارایه کردند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...