رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۴ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 21 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۴
 • کد خبر : 3177
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : خاک، هر کیلو خاک ۱۰۰۰تومان!
لزوم ایجاد شب بازار در دیواندره

خاک، هر کیلو خاک ۱۰۰۰تومان!

شاید جای تعجب باشد اما در فصل برداشت و فروش گندم قیمت خاک هم بالا می‌رود و با قیمت گندم رقابت می‌کند. متاسفانه ما تاحدی بی وجدان شدیم که به قوت لایموت و برکت خدا هم رحم نمی‌کنیم و بدون توجه به عواقب کار، خاک را به قیمت گندم عرضه می‌کنیم. من دنبال مقصر نیستم؛ […]

شاید جای تعجب باشد اما در فصل برداشت و فروش گندم قیمت خاک هم بالا می‌رود و با قیمت گندم رقابت می‌کند.
متاسفانه ما تاحدی بی وجدان شدیم که به قوت لایموت و برکت خدا هم رحم نمی‌کنیم و بدون توجه به عواقب کار، خاک را به قیمت گندم عرضه می‌کنیم.
من دنبال مقصر نیستم؛ همان مسوول، همان راننده، همان کشاورز و یا همان دلال، همه جزئی از این جامعه هستند. مهم نیست چه کسی این کار را انجام می‌دهد مهم این است که ما نسبت به همدیگر احساس مسوولیت نداریم.
داستان کوردی فولکور و آموزنده‌ای هست که ذکر آن در اینجا بی‌مناسبت نیست:
می‌گویند روزی مردی گذارش به مغازه فردی شیاد می‌افتد که در ترازو تقلب می‌کرد و سنگ وزنه را گڵ (نوعی مواد خشک خوراکی نظیر پودر فشرده توت سفید که ترکیبی از گیاهان است و در منطقه سقز تولید می‌شد) انتخاب می‌کرد.
خریدار طلب قند می‌کند و مغازه‌دار هم به انبار می‌رود تا برایش آماده کند. نگاه می‌کند مشتری از گل ترازو تکه‌ای را می‌دزدد؛ مغازه‌دار چون به صرفش بود خودش را مشغول می‌کند تا مشتری مقدار بیشتری از گل بردارد اما مشتری نمی‌داند به همان میزان که از وزن گل کم شود از خیر قندی که می خرد باید بگذرد.
امروز نیز داستان افزودن خاک به گندم دقیقا مانند این کار است؛ ما برای سود بیشتر در گندممان خاک می‌ریزیم در شیرهایمان آب می‌ریزیم غافل از اینکه همین گندم و شیر را باید خودمان یا فرزندانما ن یا همسایگانمان مصرف ‌کنیم.
البته این کار علت دارد و ریشه آن هم «اُفت» گرفتن‌های غیر واقعی توسط مراکز خرید گندم است. کشاورز و یا دلال در واقع با این کار در پی جبران اُفت گندم است.
متاسفانه این حرکت شاید سود لحظه‌ای نصیب کند اما موجب پَر کشیدن اعتماد و تنگ شدن عرصه کسب و کار به روی مردم هم می‌شود.
نیاز است با توجه به پیامد نامطلوب این کار، مجازاتی برای متخلفین لحاظ نمایند تا این عمل زشت فراگیر نشود.

***

دریچه‌های فروش محصولات در دیواندره را مسدود نکنیم آنرا مدیریت کنیم؛ فروش و بازاریابی، لازمه استمرار تولید است. وقتی شهر سرشار از فروشندگان سیار است بخش دیگر را برای عرضه محصولات ترغیب کنیم.

شهرداری با انتشار آگهی‌های مختلف در تلاش است با اقناع دست‌فروشان به بهانه سد معبر آنان را از تلاش برای کسب روزی و ارتزاق بازدارد که تجربه نشان داده است این اقدام جز اتلاف وقت دستاوردی ندارد و دارای تبعاتی برای خانوارهای ضعیفی است که از طریق دست‌فروشی معیشت خود و خانوار تحت تکفل را می‌نمایند. امروزه نحوه مدیریت دست‌فروشان از مباحث عمده اغلب شهرهاست؛ زیرا اقدامات حذفی و چکشی کارساز نیست و تجربه سال‌های گذشته نیز ثابت کرده که اعمال زور و خشونت نه تنها باعث کاهش فروشندگی دراین شهر نشده بلکه منجر به حوادث ناخوشایندی هم شده است؛ لذا در این نوشتار نکاتی به عنوان پیشنهاد به مجموعه مدیریت شهری و مدیریت بازار ارائه می‌گردد.
شکستن ساختارهای سنتی کسب و کار و تغییر سلایق خریداران موجب شده است که هر روز هم تولیدکننده و هم توزیع کننده با چالش‌های جدی روبرو شوند. قلب تپنده اقتصاد، همین فروشندگان از خرده فروش گرفته تا فروشگاههای کلان هستند که با تامین مایحتاج مشتری، خون در رگهای اقتصاد شهر جاری می‌کنند.
دیواندره شهری پر است از فروشندگان رنگارنگ و فعال است که آنان به دلایل مختلف بیشتر ترجیح می‌دهند محصولات خود را کنار خیابان عرضه کنند و با توجه به امیختگی بازار قیمت محصول و تبلیغ فروشندگان، میوه و دست فروشها از آیتم مکان بر مشتری تاثیرمی گذارند.
از طرف دیگر رشد روز افزون این فروشندگان نشان از فروش مطلوب است و باید انرا مسیر دهیم نه مسدود کنیم.
شکی نیست سد معبر از زیبایی شهر می کاهد اما این شهروندان فقیر و بیکار هستند که از سر بیکاری و لاعلاجی برآن دامن می‌زند. ساختار بازار شهر دیواندره هنوز سنتی است و جلوه شهر به خود نگرفته و همین امر موجب شده که از روز اول این عرصه‌ی داد و ستد با چالش دست فروشی روبرو شود و مسیر دادن به آن اینک جزو وظایف مدیران شهری است و به‌نظر می‌رسد برای حل این مشکل باید ابتدا به‌ساکن از تغییر رفتار مصرف کننده شروع کرد. مردم واقعا دوست دارند و علاقه‌مند هستند کالا و میوه ارزان‌قیمت و باکیفیت خریداری کنند و ایجاد چنین فضایی برای کسب و کار به گونه‌ای که هم فروشنده و هم خریدار راضی باشد، مدیریت خلاقانه می‌طلبد. با ایجاد شب‌بازار دست فروشان دارای هویت مشخص و معلوم و تجمیع آنان جهت مدیریت بازار گام برداریم.
هویت دادن به دست‌فروشان مقدمه مدیریت آن است؛ با صدور کارت مخصوص و تشکیل پرونده برای دست فروش و ایجاد بازار دایمی می‌توان مشکل دست‌فروشان را مرتفع کرد. پیشنهاد می‌شود برای شروع، از پارک ۲۲ گولان اقدام گردد بعد هر هفته این بازار به صورت گردشی در یکی از محلات ایجاد شود. مطمئنا بعد از مدتی برای تغییرات فصلی هم مسیر خود را پیدا خواهد کرد و شهر هم از عارضه سد معبر بهبود می‌یابد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.