رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۵ شوال ۱۴۳۹
 • 2018 Tuesday 19 June

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۴
 • کد خبر : 3180
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : انتخاب شهرداران بر مدار مصالح عمومی یا منافع شخصی

آنگونه که شهردار سنندج می‌گوید: ظرف ۱۰ سال گذشته از سال ۸۵ تا ۹۵ تعداد نیروهای شهرداری از ۸۹۰ نفر به ۲ هزار و ۱۴۵ نفررسیده است یعنی بیش از ۱۲۰۰ نفر در این ده سال استخدام شده‌اند. آیا این حجم نیرو آن‌هم به گفته شهردار که ۵۳ درصد آنان زیر دیپلم هستند برای تقویت شهرداری و خدمت به شهروندان به کار گرفته شده‌اند؟ آیا تنها این مورد برای شوراها لکه سیاهی محسوب نمی‌شود؟

این روزها با نزدیک شدن به آغاز کار دور پنجم شوراهای اسلامی شهر و روستا بار دیگر انتخاب شهرداران و تحول در مدیریت شهری موضوع داغ اغلب محافل رسمی است.
موضوعی که می‌توان آنرا چالش بزرگ مدیریتی در اغلب شهرها دانست. بسیاری بر این عقیده‌اند که اگرچه نفس شورا امر پسندیده‌ای است و می‌توان آنرا مدلی از دموکراسی و مدیریت مردم بر مردم تلقی کرد اما تعدد تصمیم‌گیری و در برخی موارد اعمال سلایق و دخالت سازمان‌ها و گروه‌های ذی‌نفوذ موجب شده است این پارلمان محلی که به نوعی برآیند افکار عمومی است نتواند از جایگاه قانونی خود و مصالح مردم دفاع کند و منافع عمومی را بر منافع گروه‌ها ترجیح دهد؛ از همین رو کارکرد شوراها در چهار دوره گذشته جای انتقادهای بسیار دارد. از سوی دیگر شهرداران نیز که رویکردشان تابعی از شوراست نتوانسته‌اند مدیریت قاطعی از خود نشان دهند. برای نمونه آمار جذب نیرو در شهرداری مرکز استان کردستان واقعا جای تامل دارد. آنگونه که شهردار سنندج می‌گوید: ظرف ۱۰ سال گذشته از سال ۸۵ تا ۹۵ تعداد نیروهای شهرداری از 890 نفر به ۲ هزار و 145 نفررسیده است یعنی بیش از 1200 نفر در این ده سال استخدام شده‌اند. آیا این حجم نیرو آن‌هم به گفته شهردار که 53 درصد آنان زیر دیپلم هستند برای تقویت شهرداری و خدمت به شهروندان به کار گرفته شده‌اند؟ آیا تنها این مورد برای شوراها لکه سیاهی محسوب نمی‌شود؟ اینک شهرداری سنندج برای پرداخت حقوق پرسنل خود هر ماه کابوس می‌بیند چه برسد به برنامه‌ریزی برای توسعه شهر.
یکی دیگر از محورهای اصلی در شهرداری‌ها بی‌ثباتی در مدیریت‌های قبلی است؛ به گونه‌ای که میانگین عمر مدیریت شهرداران قبلی سنندج از دو سال تجاوز نمی‌کند. تازه در این دوسال نیز قطعا تصدیق خواهید کرد بیشتر دغدغه پاسخگویی و انجام سفارشات این و آن، قدرت هرگونه برنامه‌ریزی و اعمال مدیریت را از شهرداران سلب خواهد کرد.
عدم ثبات در مدیریت و به تبع آن تاخیرهای چندین ساله، هزینه‌های گزافی بر سازمان شهرداری تحمیل می‌کند.
حال سوال این است هزینه‌های ناشی افزایش مصالح و دستمزد طرح‌هایی که با تاخیر اغلب ده ساله به بهره‌برداری می‌رسند بر دوش چه کسی سنگینی می‌کند؟ غیر از این است که تاوان آن را باید شهروندان بپردازند؟
حال که در آستانه آغاز بکار شوراهای دور پنجم هستیم امید است شوراها با بازگشت به خرد جمعی، وظایف قانونی و تمرکز بر اصول و مبانی قانون شوراها و بر اساس سوگندی که یاد خواهند کرد تنها مصلحت جامعه و مردم را در نظر بگیرند و فارغ از زدو بندهای مرسوم، فکری به حال اوضاع بی‌سرو سامان اغلب شهرهای استان به ویژه سنندج بکنند.
قطعا کارنامه شوراها در اذهان مردم بایگانی خواهد شد و آیندگان رای و انتخاب آن‌ها را به قضاوت خواهند نشست.

هژیر الله‌مرادی سردبیر

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...