رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹
 • کد خبر : 3184
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : هفته فرهنگی کردستان در کیش برگزار می‌شود

مدیرکل امور اجتماعی استانداری کردستان در جمع خبرنگاران استان از برگزاری هفته فرهنگی کردستان در کیش خبر داد. جمال ارشدی افزود: سال گذشته هفته فرهنگی کردستان در بندرانزلی برگزار شد و امسال نیز باهدف معرفی توانمندی‌های استان قرار است هفته فرهنگی را در کیش برگزار کنیم و منتظر موافقت مسئولان آنجا هستیم. وی با اشاره […]

مدیرکل امور اجتماعی استانداری کردستان در جمع خبرنگاران استان از برگزاری هفته فرهنگی کردستان در کیش خبر داد.
جمال ارشدی افزود: سال گذشته هفته فرهنگی کردستان در بندرانزلی برگزار شد و امسال نیز باهدف معرفی توانمندی‌های استان قرار است هفته فرهنگی را در کیش برگزار کنیم و منتظر موافقت مسئولان آنجا هستیم. وی با اشاره به کارنامه قابل دفاع خود از زمان آغاز فعالیت‌ها افزود: بررسی وضعیت آسیب‌های اجتماعی، خودکشی، طلاق، تأثیرات اقلیم کردستان بر روی هویت فرهنگی شهروندان، انجام کارهای پژوهشی و ترویج الگوهای فرهنگی از جمله کارهای انجام شده در حوزه اجتماعی استان بوده است.
وی گفت: علاوه بر اقدامات انجام شده در حوزه آسیب‌شناسی طلاق، عوامل آن نیز بررسی شد و خوشبختانه از رتبه ۴ کشوری به رتبه ۱۲ رسیدیم.
وی با اشاره به معضلات حاشیه‌نشینی اظهار کرد: تشکیل کارگروه ارتقای اجتماعی، فرهنگی و سلامت بازآفرینی شهری در مناطق حاشین‌نشین و سکونت‌گاه‌های غیررسمی استان از دیگر کارهای انجام شده بوده و در این راستا حدود ۴۴ پروژه تعریف شده است.
تخصیص ۷.۵ میلیارد تومان به مناطق حاشیه‌‌نشین ‌

مدیرکل امور اجتماعی استانداری کردستان گفت: احداث ۲۵ خانه سلامت، ۲۰ سرای محله، ۵ اورژانس اجتماعی، کتابخانه عمومی، کمک به تجهیز مدارس، تشکیل کارگروه کودکان و نوجوانان و تدوین سند بومی حقوق شهروندی از جمله کارهای مدنظر در کارگروه ذکر شده بوده و در این راستا ۱۰۰ میلیارد تومان به وزارت کشور اختصاص گرفته که سهم استان از این میزان هفت میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است. وی گفت: در حوزه فرهنگی نیز تلاش کردیم که فضا بازتر باشد و در گام نخست وضعیت فرهنگی استان را بررسی کردیم و با پیگیری‌های انجام شده دبیرخانه جشنواره دائمی فرهنگ و اقوام ایرانی را در سنندج ثبت کردیم و معتقد هستم که این موفقیت برای کردستان یک برند است. مدیرکل امور اجتماعی استانداری کردستان خاطر نشان کرد: تأسیس نمایندگی بنیاد ایران شناسی در سنندج از دیگر کارهای انجام شده و هم‌اکنون به دنبال آن هستیم تا مرکز اسناد ملی در استان دائر کنیم و مذاکرات آن انجام شده است. وی گفت: در سال ۹۴ جمعاً به فیلم‌سازان و نویسندگان کتاب ۵۰ میلیون تومان کمک شد و سال گذشته نیز ۴۰ میلیون به فیلم‌سازان و ۳۰ میلیون به نویسندگان کتاب پرداخت شد. وی با اشاره به کارهای انجام شده در حوزه سازمان‌های مردم نهاد گفت: قبلاً ۴۷ انجمن در استانداری کردستان و فرمانداری‌های استان فعال بودند که در حال حاضر ۱۱۸ انجمن مشغول به فعالیت و ۳۵ انجمن در حال مجوز گرفتن هستند و از رشد ۲۸۳ درصدی برخوردار بوده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...