رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱ ربيع ثاني ۱۴۴۰
 • 2018 Monday 10 December

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۵
 • کد خبر : 3190
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : سنندج در حسرت نمایشگاه دائمی

دیارمان سنندج در طول سال شاهد برگزاری نمایشگاه‌های مختلف است. نبود فضای نمایشگاهی و تجهیزات مناسب برای برگزاری مطلوب و شایسته، همواره یکی از معضلات جدی در این حوزه است. قریب دو دهه از آغاز کلنگ زنی برای احداث مکان شرکت نمایشگاه‌های کردستان در نزدیکی جاده ساحلی سنندج می‌گذرد و همچنان مردم چشم‌انتظار اقدام عملی […]

دیارمان سنندج در طول سال شاهد برگزاری نمایشگاه‌های مختلف است. نبود فضای نمایشگاهی و تجهیزات مناسب برای برگزاری مطلوب و شایسته، همواره یکی از معضلات جدی در این حوزه است. قریب دو دهه از آغاز کلنگ زنی برای احداث مکان شرکت نمایشگاه‌های کردستان در نزدیکی جاده ساحلی سنندج می‌گذرد و همچنان مردم چشم‌انتظار اقدام عملی در زمینه ساخت واحداث این مجموعه نمایشگاهی هستند و متاسفانه در طول این دو دهه اقدام مثبت واساسی انجام نشده است.
تعدد و تنوع برگزاری نمایشگاه‌های مختلف در مرکز استان نیز نتوانسته سرعت در این امر مهم و حیاتی را برای متولیان ساخت این مکان، الزام آور کند. سزاوار نیست که مرکز استان فاقد فضای مطلوب و تجهیزات مناسب واستاندارد برای بر گزاری نمایشگاه با معیارها وشاخص‌های موجود کشوری باشد و شایسته نیست که متولیان برگزاری نمایشگاه بعضا از داربست‌های مستعمل ساختمانی و یا چادرهایی کهنه و مندرس جهت چیدمان و سازه نمایشگاهی استفاده کنند. برای مثال در آخرین مورد می‌توان به نمایشگاهی با موضوع صنایع دستی و هدایا در پارک کودک سنندج در دهه اول مردادماه اشاره کرد که فاقد استانداردهای لازم در زمینه تجهیزات نمایشگاهی و حتی چیدمان غرفه بود و این نوع سازه نمایشگاهی به نوعی منسوخ شده و در سایر نقاط کشور استفاده نمی‌شود.
مردم انتظار دارند که کیفیت و کمیت در بر گزاری مطلوب یک نمایشگاه همواره مد نطر بر گزارکنندگان و عوامل اجرائی باشد.
امیدواریم استاندار کردستان همچنان‌که برای تعیین تکلیف زمین نمایشگاه ضرب‌الاجل تعیین کردند برای ساخت بنای نمایشگاه‌های استان نیز اهتمام کنند و با پیگیری اتاق بازرگانی سنندج در آینده‌‌ای نزدیک شاهد آغاز عملیات اجرایی پروژه ضروری و لازم مجموعه شرکت نمایشگاههای کردستان با داشتن همه استاندارد های لازم باشیم. قطعا وجود این مجموعه می‌تواند کمک شایان و قابل توجهی به رونق افتصادی و ایجاد انگیزه در فضای کسب و کار و حتی اشتغالزایی برای تعدادی از جوانان سنندجی منجر شود.

عباد زینبی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...