رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷
 • الخميس ۹ محرم ۱۴۴۰
 • 2018 Thursday 20 September

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۵
 • کد خبر : 3190
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : سنندج در حسرت نمایشگاه دائمی

ديارمان سنندج در طول سال شاهد برگزاري نمايشگاه‌هاي مختلف است. نبود فضاي نمايشگاهي و تجهيزات مناسب براي برگزاري مطلوب و شايسته، همواره يكي از معضلات جدي در اين حوزه است. قريب دو دهه از آغاز كلنگ زني براي احداث مكان شركت نمايشگاه‌هاي كردستان در نزديكي جاده ساحلي سنندج مي‌گذرد و همچنان مردم چشم‌انتظار اقدام عملي […]

ديارمان سنندج در طول سال شاهد برگزاري نمايشگاه‌هاي مختلف است. نبود فضاي نمايشگاهي و تجهيزات مناسب براي برگزاري مطلوب و شايسته، همواره يكي از معضلات جدي در اين حوزه است. قريب دو دهه از آغاز كلنگ زني براي احداث مكان شركت نمايشگاه‌هاي كردستان در نزديكي جاده ساحلي سنندج مي‌گذرد و همچنان مردم چشم‌انتظار اقدام عملي در زمينه ساخت واحداث اين مجموعه نمايشگاهي هستند و متاسفانه در طول اين دو دهه اقدام مثبت واساسي انجام نشده است.
تعدد و تنوع برگزاری نمايشگاه‌هاي مختلف در مركز استان نيز نتوانسته سرعت در اين امر مهم و حیاتی را براي متوليان ساخت این مکان، الزام آور کند. سزاوار نيست كه مركز استان فاقد فضاي مطلوب و تجهيزات مناسب واستاندارد براي بر گزاري نمايشگاه با معيارها وشاخص‌هاي موجود كشوري باشد و شايسته نيست كه متوليان برگزاري نمايشگاه بعضا از داربست‌هاي مستعمل ساختماني و يا چادرهايي كهنه و مندرس جهت چيدمان و سازه نمايشگاهي استفاده کنند. براي مثال در آخرين مورد مي‌توان به نمايشگاهي با موضوع صنایع دستي و هدايا در پارك كودك سنندج در دهه اول مردادماه اشاره کرد كه فاقد استانداردهاي لازم در زمينه تجهيزات نمايشگاهي و حتي چيدمان غرفه بود و اين نوع سازه نمايشگاهي به نوعي منسوخ شده و در ساير نقاط كشور استفاده نمي‌شود.
مردم انتظار دارند كه كيفيت و كميت در بر گزاري مطلوب يك نمايشگاه همواره مد نطر بر گزاركنندگان و عوامل اجرائي باشد.
اميدواريم استاندار کردستان همچنان‌که برای تعیین تکلیف زمین نمایشگاه ضرب‌الاجل تعیین کردند برای ساخت بنای نمایشگاه‌های استان نیز اهتمام کنند و با پیگیری اتاق بازرگانی سنندج در آينده‌‌ای نزديك شاهد آغاز عملیات اجرایی پروژه ضروری و لازم مجموعه شركت نمايشگاههاي كردستان با داشتن همه استاندارد هاي لازم باشیم. قطعا وجود اين مجموعه مي‌تواند كمك شايان و قابل توجهي به رونق افتصادي و ايجاد انگيزه در فضاي كسب و كار و حتي اشتغالزايي براي تعدادي از جوانان سنندجي منجر شود.

عباد زینبی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...