رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۵ شوال ۱۴۳۹
 • 2018 Tuesday 19 June

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۶
 • کد خبر : 3196
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : برگزاری جلسه مناسب سازی شهرها برای معلولین در فضای انتقاد و وعده

روژان: دومین جلسه کمیته مناسب سازی معابر و ساختمانها برای معلولین کردستان با حضور رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی مناسب‌سازی کشور، استاندار، معاون امور عمرانی استانداری، جمعی از مدیران ادارات مرتبط و نمایندگان معلولین در سالن جلسات سازمان بهزیستی استان برگزار شد. کردستان در ردیف استانهای پیشرو قرار دارد مدیرکل بهزیستی کردستان با تاکید بر ضرورت […]

روژان: دومین جلسه کمیته مناسب سازی معابر و ساختمانها برای معلولین کردستان با حضور رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی مناسب‌سازی کشور، استاندار، معاون امور عمرانی استانداری، جمعی از مدیران ادارات مرتبط و نمایندگان معلولین در سالن جلسات سازمان بهزیستی استان برگزار شد.
کردستان در ردیف استانهای پیشرو قرار دارد
مدیرکل بهزیستی کردستان با تاکید بر ضرورت مناسب سازی برای معلولین گفت: رفتارها و کارهایی که معلولین انجام می‌دهند از عهده افراد سالم برنمی آید و این نشان می‌دهد معلولیت ناتوانی و محدودیت نیست اما در کنار این موضوع باید امور مربوط به آسان سازی انجام امور روزمره برای این قشر انجام شود تا با حداقل مشکل کارهایشان را پیگیری کنند.
صباح قریشی افزود: مناسب سازی الزام قانونی مدیریت شهری و روستایی است اما به علت بی‌توجهی‌های چند دهه قبل در طراحی شهری اجرای این امر با مشکل و مانع روبرو می باشد که باید این کار در شرایط فعلی با جدیت پیگیری گشته و در طراحی های جدید اصول مربوط به مناسب سازی رعایت گردد.
وی تصریح کرد: بر اساس ارزیابی‌های انجام گرفته کردستان در ردیف استانهای پیشرو قرار دارد و اگر چنین ادامه یابد در آینده نزدیک به اهداف تعیین شده خواهیم رسید.
صدور پایان کار منوط به رعایت مناسب سازی است
مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری کردستان با اشاره به قرار گرفتن مناسب سازی در روند شهرسازی استان گفت: اقدامات خوبی در این راستا انجام شده از جمله نهادینه شدن ضرورت مناسب‌سازی در روند شهرسازی اما تا رسیدن به وضعیت مناسب فاصله زیادی داریم و باید بیش از پیش انجام این امر را در دستور کار قرار دهیم.
جمشید اسدی افزود: صدور پایان کار برای ادارات دولتی، نهادهای عمومی و مدارس منوط به رعایت قوانین مناسب سازی است.
وی خاطر نشان کرد: سال گذشته شهرک بهاران سنندج به عنوان پایلوت طرح مناسب سازی انتخاب گردید تا ضمن اجرای طرح نقاط ضعف و قوت را نیز به دست آوریم و از این تجربه در سایر نقاط شهری استان استفاده نماییم.
شهرداری‌ها به نواقص معابر رسیدگی کنند
معاون توانبخشی بهزیستی کردستان در مورد برنامه ریزیهای انجام شده در کمیته مناسب سازی اظهار کرد: بررسی راهکارهای مناسب سازی از جمله در مدارس، معابر، خیابانها، اتوبوسها، مراکز درمانی و دستگاههای خود پرداز بانکها انجام شده و در موارد زیادی این کارها انجام شده که در جای خود مورد تقدیر می‌باشد.
مشفق افزود: کمبود موزایکهای پولکی، وجود چاله‌های متعدد و غیر استاندارد بودن تعدادی از سرعت‌گیرها در خیابانها و پیاده روها مشکلاتی برای معلولین ایجاد نموده که از شهرداریها درخواست می‌کنیم با عنایت ویژه به این نواقص رسیدگی کنند.
معلولین ناچارند ترک تحصیل کنند
عضو انجمن دفاع از حقوق معلولین قروه با اعتراض به نبود جدیت در رسیدگی به موانع تردد در نظام شهرسازی استان گفت: کوهستانی بودن استان و بی‌توجهی به استانداردهای شهرسازی در حوزه معلولین، مشکلات بسیاری برای این قشر ایجاد نموده از جمله اختلاف سطح پیاده‌رو و سواره‌رو، سرعت‌گیر خیابانها، اجرا نکردن محل تردد معلولین در ساختمان ادارات، پاساژها، مراکز درمانی، سالن‌های ورزشی و بانک‌ها.
صادق حسین‌زاده افزود: نبود دستشویی مخصوص معلولان سبب شده تا تعدادی از معلولان ترک تحصیل کنند.
شهرداری سنندج برنامه ریزی برای مناسب سازی را در دستور کار دارد
معاون خدمات شهری شهرداری سنندج خبر از برنامه‌ریزی این نهاد برای تامین نیاز معلولان داد و اعلام کرد: من معتقدم که معابر شهری معلول هستند که این قشر عزیز نمی توانند به راحتی تردد کنند و باید تمام برنامه‌های شهرسازی ما بر اساس نیاز سنجی معلولان طراحی گردد.
رخزادی افزود: شهرداری سنندج با نگاهی کارشناسی به مناسب سازی می‌نگرد و در راستای تامین نیاز معلولان اقدامات فراوانی انجام داده است.
وی در ادامه اظهار کرد: در زمینه اجرای طرح پایلوت شهرک بهاران اقداماتی از قبیل پل گذاری مخصوص معلولان در معابر و خیابانها، مراکز خدماتی، بانکها، مراکز تجاری و سالنهای ورزشی انجام داده است.
معلولان مریوان نیاز به رسیدگی بیشتر دارند
عضو انجمن نابینایان مریوان با اشاره به وجود مشکلات فراوان در مریوان گفت: در تمام شهرهای استان موانع زیادی برای تردد معلولان وجود دارد که این موانع در شهرهای کوچک بیشتر بوده و اراده‌ای برای رفع آنها وجود ندارد.
خالد مدنی‌فر افزود: باید در کمیته مناسب سازی هر شهر یک معلول حضور داشته باشد تا برنامه‌ریزیها با دقت کافی انجام پذیرد زیرا این قشر بهتر می توانند ضرورتها را تشخیص دهند.
مرزبندی بین سالم و معلول منطقی نیست
رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی مناسب سازی کشور نهادینه نشدن مناسب سازی در طراحی شهری و روستایی را مشکل اصلی نامید و گفت: مناسب سازی نباید تنها مختص به معلولین باشد بلکه باید مناسب سازی برای تمام اقشار جامعه باشد و مرزبندی بین سالم و معلول امری منطقی نیست.
ابراهیم کاظمی مومن سرایی افزود: یکی از بسترهای مناسب سازی در کردستان به رسمیت شناختن حقوق معلولین در رویکرد مدیران است که این موضوع در برخی استانها وجود ندارد و ما این را بستری مناسب برای برنامه ریزی می‌دانیم.
وی کردستان را استان موفق در مناسب سازی نامید و تصریح کرد: یزد با ۵۹ درصد مناسب سازی رتبه اول و کردستان با ۴۱ درصد رتبه دوم را به خود اختصاص داده و تهران با ۲۴ درصد در رده آخر قرار دارد.
وی خاطر نشان کرد: در میان ادارات هم سازمان بهزیستی با ۶۱ درصد رتبه اول و سازمان نظام پزشکی با ۲۱درصد رتبه آخر کشور را دارد.
نباید شهر با معلول بیگانه باشد
معاون عمرانی استانداری کردستان مناسب سازی را ضرورتی انکار ناپذیر دانست و گفت: باید شرایطی فراهم کنیم که شهرها و روستاها دوستدار معلولین باشند و تمام تفاوتها در حقوق شهروندی معلول و غیر معلول را از بین ببریم.
امیر قادری افزود: نباید معابر، خیابانها، اماکن عمومی و ادارات ما با معلولین بیگانه باشند و مدیریت شهری و روستایی بر اساس شرایط معلولان برنامه ریزی نمایند.
وی تصریح کرد: این که مناسب سازی اعتبارات کلان می‌خواهد نباید موجب فرار از اجرای پروژها گردد و کردستان با اجرای برنامه‌ها و پروژه‌های متعدد تا کنون توانسته به بخشی از وظایفش عمل کند.
قادری اظهار کرد: حضور معلولین در کمیته مناسب سازی ضروری است و از وجودشان در این نهاد استفاده خواهیم کرد.
تا ۴ سال دیگر مناسب سازی کردستان پایان می یابد
استاندار کردستان با اشاره به وجود اراده محکم در مدیریت استان برای تامین نیاز معلولین گفت: مناسب سازی ترکیبی از علم و فن است و تشخیص ضرورتها را باید خود این قشر انجام دهند که رسیدن به این نقطه تنها با استفاده از مشاوران ذیصلاح و خود معلولین مهیا می‌گردد.
عبدالمحمد زاهدی افزود: اگر در یک شهر بزرگ تنها یک معلول داشته باشیم باید مناسب سازی را برای آسودگی آن یکنفر انجام دهیم زیرا معلول هم یک انسان دارای حقوق شهروندی بوده و نیاز به تردد برای تامین نیازهایش دارد.
وی اعلام کرد: تمام امکانات استان به معلولان تعلق دارد و طوری برنامه ریزی کرده‌ایم که تا ۴ سال آینده برنامه مناسب سازی را به پایان برسانیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...