رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۴ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 21 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۲
 • کد خبر : 3199
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : فعالیت سیاسی نداریم، مطالبات مردم را به نظام سیاسی منتقل می‌کنیم
گفت‌وگوی روژان با مدیر داخلی جامعه کوردهای مقیم مرکز

فعالیت سیاسی نداریم، مطالبات مردم را به نظام سیاسی منتقل می‌کنیم

حفظ فرهنگ هر ملتی در گرو یکپارجگی و ثبات آن ملت در جغرافیایی مشخص و مکانی ثابت است اما کردها در ایران به دلیل پراکندگی و سکونت آنان در دیگر شهرها همواره در معرض گسست فرهنگی بوده‌اند. به واسطه برخورداری از تمرکز امکانات در تهران امروزه جمعیت زیادی از کردها در تهران اقامت دارند و […]

حفظ فرهنگ هر ملتی در گرو یکپارجگی و ثبات آن ملت در جغرافیایی مشخص و مکانی ثابت است اما کردها در ایران به دلیل پراکندگی و سکونت آنان در دیگر شهرها همواره در معرض گسست فرهنگی بوده‌اند. به واسطه برخورداری از تمرکز امکانات در تهران امروزه جمعیت زیادی از کردها در تهران اقامت دارند و همین امر علاقه‌مندان را به ضرورت وجود تشکیلاتی منسجم برای حفظ هویت و فرهنگ آنان تشویق نمود. جامعه کردهای مقیم مرکز ازجمله تشکیلاتی است که در حال حاضر در چارچوب قوانین کشور فعالیت می‌کند و در سال‌های اخیر نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ بومی و حل معضلات کردهای پایتخت داشته است. این جامعه امروزه به کانونی برای دوستداران فرهنگ و ادب کردی تبدیل شده و در آن برنامه‌های متعددی در طول سال به اجرا گذاشته می‌شود. برای آشنایی با فعالیتهای فرهنگی در این نهاد مردمی، خبرنگار ما با مدیر داخلی جامعه سرکار خانم توران زندی مصاحبه‌ای انجام داده است که در ادامه می‌آید:

حطا حسینی

* به عنوان سخن اول دوست داریم درباره ضرورت‌های تشکیل جامعه و اهداف آن توضیح دهید.
– سلام و احترام خود را به شما و همکارن زحمت کش و خوانندگان محترم هفته‌نامه وزین روژان تقدیم می‌نمایم. من مدیر داخلی  و دبیر کمیته زنان جامعه کُردهای مقیم مرکز هستم. در پاسخ به سوال شما باید بگویم، جامعه کُردهای مقیم مرکز یک نهاد غیر انتفاعی و مردم نهاد (NGO)  در تهران (بزرگترین شهر کورد نشین ایران) است که در سال ۱۳۷۹ با رویکرد فرهنگی و اجتماعی تاسیس شده است. جامعه در چهارچوب قوانین سازمانهای مردم نهاد به مدت نامحدود فعالیت دارد، ارکان سازمان متشکل از مجمع عمومی، هیات مدیره و بازرسان است.
بر اساس اساسنامه اهداف جامعه کردهای مقیم مرکزعبارتند از:
۱- شناسایی، انسجام، هماهنگی و حفظ ارتباط بین کُردهای مقیم مرکز و مناطق کُردنشین.
۲- تلاش برای گسترش مودت و همبستگی جهت همیاری هموطنان.
۳- بهره برداری بهینه از توانایی‌ها، امکانات و تجربیات علمی و عملی متخصصان و صاحبنظران کُرد.
۴- حفظ ارزشهای اخلاقی و اجتماعی و آداب و رسوم فرهنگی جهت اعتلای فرهنگ ملی و مراعات شعائر دینی.
۵- گسترش و شکوفایی زبان، ادب و هنر کُردی و آشنا نمودن نسل جوان با مفاهیم و جلوههای فرهنگ اصیل کُردی به عنوان پاسداری از اجزا هویت ملی.
۶- زمینهسازی برای ارتقا سطح زندگی، تأمین رفاه اجتماعی و همگام نمودن توسعه مناطق کُردنشین با توسعه کشور.
۷- شناساندن مناطق کُردنشین و قابلیتها و جایگاه اجتماعی و اقتصادی آن در سطح منطقهای و محلی در چارچوب قانون.
۸- تحقیق و بررسی نسبت به آداب و سنن و عادت اجتماعی منطقه و تقویت نقاط مثبت آن و تقویت روحیه تعاون.
۹- کوشش در جهت ایجاد زمینه برای مسئولین نسبت به رفع مشکلات و نارساییهای اجتماعی مناطق کُردنشین.
* در حال حاضر این سازمان مردم‌نهاد توسط چه کسانی مدیریت می‌شود؟
– در مورد ترکیب حاضر هیات مدیره فعلی (دوره ششم) ، آقای دکتر اسعد اردلان (ریاست هیات مدیره)، خانم ماهپاره اکبری، آقای علی پاک سرشت، آقای عبدالله سهرابی (نایب رئیس هیات مدیره)، آقای داریوش شهابی، آقای مهندس جمال طه (مدیر عامل)، آقای رامبد فرهودی مقدم (دبیر جلسات هیات مدیره ومسئول روابط عمومی)، خانم پروین کریمی (خزانه دار)، آقای مهندس مظفر کریمی، آقای جمشید وزیری، آقای جعفر افخمی (بازرس)، آقای سید کمال آزادمنش (بازرس) می باشند.
فعالیتهای جامعه با تاکید بر چه محورهایی است؟
اگر بخواهم به صورت خلاصه بگویم؛ اصلی ترین وظیفه جامعه کردهای مقیم مرکز، حفظ و اشاعه فرهنگ کورد در مرکز در چهارچوب قوانین جاری کشور است.
اهم فعالیت جامعه در چارچوب مسائل فرهنگی مانند آموزش زبان کوردی (تمامی لهجه‌های آن) آموزش هه‌لپرکی، ارتباط با سازمان‌های همسو در مناطق کوردستانی، ارتباط با نخبگان فرهنگی و مدنی کورد، ارتباط با دانشگاه‌ها و دانشجویان کورد تهران و مناطق دیگر و… است البته جامعه کوردهای مقیم مرکز به عنوان بزرگ‌ترین سازمان مردم‌نهاد کوردی این حق را برای خود قائل است که در دیگر موارد و مسائل مربوط به مردم کورد دارای موضع و فعالیت باشد.
* فعالیت سیاسی هم دارید؟ ظاهرا در انتخابات گذشته مجلس شورای اسلامی شاهد فعالیتهایی به نام جامعه کردهای مقیم مرکز بودیم.
– اساسنامه به ما اجازه فعالیت سیاسی را نداده است و به همین روی ما به عنوان سازمان به هیج عنوان نمی‌توانیم دیدگاه‌های شخصی خود را به اعضایمان دیکته کنیم؛ از همین منظر اعضا به عنوان شخصیت حقیقی در مورد فعالیت خود در هر زمینه آزاد هستند.
اگر بخواهم به صورت صریح به سوال شما پاسخ دهم جامعه تا اکنون به صورت مستقیم در فرآینده انتخابات که منجر به سهیم شدن در قدرت برای سازمان متبوع باشد وارد این کارزار نشده است اما در برخی موارد این امکان را برای کاندیداهای کورد و زاگرس نشین فراهم نموده‌ایم که در دفتر جامعه به تبادل نظر یا ایجاد ائتلاف‌ برای انتخابات در چارچوب مکانی برای اجماع بپردازند. فعالیت  به معنی تلاش برای کسب قدرت سیاسی نداشته‌ایم اما به عنوان سازمانی برای انتقال درخواست و مطالبات مردم کورد به نظام سیاسی همواره فعال بوده‌ایم.
* شما به عنوان عضوی از جامعه کردهای پایتخت، وضعیت کردها را در ایران چگونه می‌بینید؟
– سوال شما به صورت کلی مطرح شده اما برداشتم را از سوال اینگونه مطرح می‌کنم. قانون اساسی ایران از ظرفیت‌های خوبی برای حقوق اقلیت‌ها برخوردار است با روی کار آمدن دولت روحانی گشایشی برای اجرای بندهای معلل قانون اساسی ایجاد شده است امیدوارم با اهتمام بیشتر در چارچوب این گفتمان درخواست‌های مردم کورد برآورده شود.
*نقش کردها را در فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی چگونه ارزیابی می کنید و کردها در مناسبات ملی به ویژه در حوزه فرهنگ چه جایگاهی دارند؟
متاسفانه با وجود قدمت تاریخی کوردها در ایران، مردم کورد به دلیل نگاه‌های بسته نتوانسته‌اند پتانسیل واقعی خود را عیان نمایند؛ امیدواریم با تغییر نگاه دولت و نخبگان بتوان از این پتانسیل‌ها به نحو احصن استاده شود. امیدواری در این مورد بسیار است چرا که مردمان کورد از گنجینه‌ای عظیم تاریخی و فرهنگی برخوردار هستند و با ایجاد شرایط لازم با پشتوانه فرهنگی که داریم منجر به ارتقا جایگاه کوردها در ایران خواهد شد که نهایتا مردم ایران از برکات آن سود خواهند برد.
* شما به عنوان مسوول کمیته زنان، نقش زنان کرد در فرایند فعالیتهای جامعه را چگونه می‌بینید و این کمیته برای ایفای نقش زنان در فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی چه برنامه‌هایی تدارک دیده است؟
– باتوجه به نقش موثر زنان و اینکه نیمی از جمعیت جامعه را بانوان تشکیل می‌دهند بطور کلی در اجتماع و بطور خاص در فرایند کاری جامعه کُردهای مقیم مرکز و به منظور هماهنگی و سازماندهی زنان فعال و علاقه‌مند در حوزه‌های ویژه و مرتبط، کمیته زنان تشکیل شده است که مهمترین وظایف آن تعیین اهداف بلندمدت و کوتاه مدت در حوزه کاری کمیته زنان، پژوهش  و تحقیقات میدانی و جمع‌آوری اطلاعات در حوزه‌های مختلف و مرتبط با زنان، شناسایی زنان علاقه‌مند و توانمند کُرد و غیرکُرد و جذب و جلب  همکاری و امکانات مادی و معنوی و بخصوص استفاده از تخصص در قالب کمیته زنان و در چارچوب برنامه‌های جامعه است.
علاوه بر آن، برگزاری سمینارها و گرامی‌داشت مناسبت‌های  مرتبط به حوزه زنان، توسعه و فعالیت در کارهای مولد و درآمدزا متناسب با استعداد و توانمندی‌های بانوان بویژه در امور هنری و صنایع دستی مانند خیاطی و گلدوزی و بافندگی، انجام مطالعات و تحقیقات علمی در خصوص جایگاه و نقش زنان در بخشهای سیاسی، فرهنگی ،اقتصادی و اجتماعی جامعه ودرنتیجه ارائه راه کارهای اجرایی،  بررسی و انجام کار کارشناسی در خصوص حقوق و مشکلات و معضلات زندگی فردی و خانوادگی و اجتماعی زنان به منظور شناخت وارائه راه کارها و راه‌حل‌های اجرایی و هماهنگی و همکاری و ارائه گزارش عملکرد ماهانه به مدیرعامل و هیئت مدیره، بخشی از فعالیتهای جامعه در کمیته بانوان است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.