رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۵ شوال ۱۴۳۹
 • 2018 Tuesday 19 June

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۶
 • کد خبر : 3209
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : حرف زدن برای مردم نان نم‌شود

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود، خطاب به نمایندگان مجلس گفت: کردها شریک سیاسی و اقتصادی کسی نیستند و برای سود بیشتر چانه زنی نمی کنیم بلکه هموطنان شما هستیم و باید به حقوق مساوی برسیم. سید مهدی فرشادان افزود: من کردستانم با زخم‌های بی‌شمار، […]

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود، خطاب به نمایندگان مجلس گفت: کردها شریک سیاسی و اقتصادی کسی نیستند و برای سود بیشتر چانه زنی نمی کنیم بلکه هموطنان شما هستیم و باید به حقوق مساوی برسیم.
سید مهدی فرشادان افزود: من کردستانم با زخم‌های بی‌شمار، من مرز ایرانم با تاول‌های جنگ، من کرد ایرانی هستم با این بیکاری لجام گسیخته، من کرد هستم و در خیابان‌های پایتخت کارگری می‌کنم، من نخبه کرد هستم و هنوز رنج می‌‌کشم از ناامیدی، به شهادت تاریخ دستانم خسته از عقب ماندگی پرتکرار است.
وی بزرگترین اشتباه دولت‌ها در ادوار گذشته، را بی‌توجهی به سرمایه‌گذاری در کردستان در ابعاد اقتصادی، سرمایه‌گذاری سیاسی و فرهنگی دانست و خواستار بهره‌گرفتن از پتانسیل جوان تحصیل کرده کرد در لایه‌های قدرت و سطوح میانی و بالاتر سیاسی شد.
فرشادان به حامیان عدالت و برابری هشدار داد که مبادا زخم‌های کردستان عفونی شود و به آنان گفت: قبل از اینکه کردستان بمیرد به داد جوانان تحصیل کرده بیکار کرد برسید و حق‌طلبی خود را اثبات نمایید.
نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: در کردستان دو یا سه، شبه کارخانه یا کارگاه در کردستان وجود دارد که مشکلات مالی نفسشان را بریده است و بارها و بارها پشت تریبون‌های مختلف فریاد زده‌ام تمام کارخانه‌های کردستان به تعداد انگشتان دست نمی‌رسد.
وی با تاکید بر اینکه کردستان به هوای تازه نیاز دارد، اظهار داشت: معادن غنی کردستان خاموش و اجاق زندگی در روستاها سرد و سرخی یاقوت کردستان یا همان توت فرنگی، هنوز دست‌های پینه بسته روستائیان را رنگین نکرده است.
به گفته این نماینده مستقل مجلس، با وجود۳۳ سد ساخته شده در کردستان و ۶ میلیاردمترمکعب آب ذخیره پشت سد، متاسفانه کردستان به عنوان یکی از قطب‌های کشاورزی کشور، به آب نیاز دارد و مغفول مانده است. ۷٪ منابع آب کشور را تامین می‌کنیم در حالیکه میانگین اراضی کشاورزی آبی استان، ۱۰ درصد است که ۳۷ درصد از متوسط کشوری پایین‌تر است. قابل قبول نیست، حوزه آبریز ۵ استان کشور باشیم ولی حق‌آبه ما داده نشود.
وی با انتقاد از اعطای مدیریت سدهای کردستان به دیگر استان‌ها، آن را غیرمنطقی دانست و از پیگیری این مساله خبر داد و افزود: چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.
نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی به وضعیت اسفبار جاده‌های کردستان اشاره کرد و افزود: چرا نمی‌پذیریم کوتاهی کرده‌ایم؟ و چرا اعتراف نمی‌کنیم که جاده‌های این استان به قتلگاه تبدیل شده است. آمار کشته‌ها در کردستان در سال ۹۴، ۳۶۵ کشته حوادث جاده‌ای بود که این آمار سال گذشته به بیش از ۳۷۰ رسید و در ۴ ماه امسال ۱۰۸ نفر در جاده‌های این استان جان باختند، به عبارتی هر روز یک کشته ناشی از تصادفات داریم.
وی گفت: با شعارزدگی و خوب حرف زدن نان سر سفره مردم نمی رود و دیگرجوان کرد، بلوچ، عرب و فارس و ترک در این مملکت قانع نمی‌شود، چرا که زندگی می‌خواهد.
فرشادان تصریح کرد: باید بپذیریم این سرمایه اجتماعی امروز در کردستان به شیوه زیرپوستی و تدریجی از بین می‌رود و نگاه دولت‌های گذشته به این استان، نگاه یک بام و دوهوا بوده است.
انتصاب وزیر کرد در سطح شعار باقیماند
وی رای ۷۳ درصدی کردستانی‌ها به آقای حسن روحانی را قابل تامل برشمرد و افزود: انتصاب وزیر کرد و اهل سنت از مطالبات ما کردها بود که متاسفانه در سطح شعار باقیماند و لذا باید در مدیریت کلان کشوری و استانی جایگاه کردها مدنظر قرار گیرد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...