رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱ ربيع ثاني ۱۴۴۰
 • 2018 Monday 10 December

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۶
 • کد خبر : 3209
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : حرف زدن برای مردم نان نم‌شود

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود، خطاب به نمایندگان مجلس گفت: کردها شریک سیاسی و اقتصادی کسی نیستند و برای سود بیشتر چانه زنی نمی کنیم بلکه هموطنان شما هستیم و باید به حقوق مساوی برسیم. سید مهدی فرشادان افزود: من کردستانم با زخم‌های بی‌شمار، […]

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود، خطاب به نمایندگان مجلس گفت: کردها شریک سیاسی و اقتصادی کسی نیستند و برای سود بیشتر چانه زنی نمی کنیم بلکه هموطنان شما هستیم و باید به حقوق مساوی برسیم.
سید مهدی فرشادان افزود: من کردستانم با زخم‌های بی‌شمار، من مرز ایرانم با تاول‌های جنگ، من کرد ایرانی هستم با این بیکاری لجام گسیخته، من کرد هستم و در خیابان‌های پایتخت کارگری می‌کنم، من نخبه کرد هستم و هنوز رنج می‌‌کشم از ناامیدی، به شهادت تاریخ دستانم خسته از عقب ماندگی پرتکرار است.
وی بزرگترین اشتباه دولت‌ها در ادوار گذشته، را بی‌توجهی به سرمایه‌گذاری در کردستان در ابعاد اقتصادی، سرمایه‌گذاری سیاسی و فرهنگی دانست و خواستار بهره‌گرفتن از پتانسیل جوان تحصیل کرده کرد در لایه‌های قدرت و سطوح میانی و بالاتر سیاسی شد.
فرشادان به حامیان عدالت و برابری هشدار داد که مبادا زخم‌های کردستان عفونی شود و به آنان گفت: قبل از اینکه کردستان بمیرد به داد جوانان تحصیل کرده بیکار کرد برسید و حق‌طلبی خود را اثبات نمایید.
نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: در کردستان دو یا سه، شبه کارخانه یا کارگاه در کردستان وجود دارد که مشکلات مالی نفسشان را بریده است و بارها و بارها پشت تریبون‌های مختلف فریاد زده‌ام تمام کارخانه‌های کردستان به تعداد انگشتان دست نمی‌رسد.
وی با تاکید بر اینکه کردستان به هوای تازه نیاز دارد، اظهار داشت: معادن غنی کردستان خاموش و اجاق زندگی در روستاها سرد و سرخی یاقوت کردستان یا همان توت فرنگی، هنوز دست‌های پینه بسته روستائیان را رنگین نکرده است.
به گفته این نماینده مستقل مجلس، با وجود۳۳ سد ساخته شده در کردستان و ۶ میلیاردمترمکعب آب ذخیره پشت سد، متاسفانه کردستان به عنوان یکی از قطب‌های کشاورزی کشور، به آب نیاز دارد و مغفول مانده است. ۷٪ منابع آب کشور را تامین می‌کنیم در حالیکه میانگین اراضی کشاورزی آبی استان، ۱۰ درصد است که ۳۷ درصد از متوسط کشوری پایین‌تر است. قابل قبول نیست، حوزه آبریز ۵ استان کشور باشیم ولی حق‌آبه ما داده نشود.
وی با انتقاد از اعطای مدیریت سدهای کردستان به دیگر استان‌ها، آن را غیرمنطقی دانست و از پیگیری این مساله خبر داد و افزود: چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.
نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی به وضعیت اسفبار جاده‌های کردستان اشاره کرد و افزود: چرا نمی‌پذیریم کوتاهی کرده‌ایم؟ و چرا اعتراف نمی‌کنیم که جاده‌های این استان به قتلگاه تبدیل شده است. آمار کشته‌ها در کردستان در سال ۹۴، ۳۶۵ کشته حوادث جاده‌ای بود که این آمار سال گذشته به بیش از ۳۷۰ رسید و در ۴ ماه امسال ۱۰۸ نفر در جاده‌های این استان جان باختند، به عبارتی هر روز یک کشته ناشی از تصادفات داریم.
وی گفت: با شعارزدگی و خوب حرف زدن نان سر سفره مردم نمی رود و دیگرجوان کرد، بلوچ، عرب و فارس و ترک در این مملکت قانع نمی‌شود، چرا که زندگی می‌خواهد.
فرشادان تصریح کرد: باید بپذیریم این سرمایه اجتماعی امروز در کردستان به شیوه زیرپوستی و تدریجی از بین می‌رود و نگاه دولت‌های گذشته به این استان، نگاه یک بام و دوهوا بوده است.
انتصاب وزیر کرد در سطح شعار باقیماند
وی رای ۷۳ درصدی کردستانی‌ها به آقای حسن روحانی را قابل تامل برشمرد و افزود: انتصاب وزیر کرد و اهل سنت از مطالبات ما کردها بود که متاسفانه در سطح شعار باقیماند و لذا باید در مدیریت کلان کشوری و استانی جایگاه کردها مدنظر قرار گیرد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...