رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷
 • الأحد ۹ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 18 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۶
 • کد خبر : 3241
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ماجرای بی‌سرانجام وعده ۷۰۰ میلیارد تومانی نوبخت به کردستان

به گفته فرشادان نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس، مدیران دولتی استان کردستان نتوانسته‌اند اعتبار ۷۰۰ میلیارد تومانی تخصیص داده شده به استان را جذب کنند و در طرف مقابل نیز فیروزی معاون استاندار کردستان منکر این موضوع است و می‌گوید قانون بودجه چنین ظرفیتی ندارد. رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس […]

به گفته فرشادان نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس، مدیران دولتی استان کردستان نتوانسته‌اند اعتبار ۷۰۰ میلیارد تومانی تخصیص داده شده به استان را جذب کنند و در طرف مقابل نیز فیروزی معاون استاندار کردستان منکر این موضوع است و می‌گوید قانون بودجه چنین ظرفیتی ندارد.
رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی چندی پیش در یک کنفرانس خبری در سنندج گفت: براساس درخواستی که از رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور داشتم، وی دستور پرداخت مبلغ ۷۰۰ میلیارد تومان به کردستان داد اما مدیران استانی نتوانسته‌اند تاکنون یک ریال آن را جذب کنند.
سیدمهدی فرشادان در آن جلسه تصریح کرد: در صورتی که این روند سهل‌‌انگاری مدیران ادامه پیدا کند، آنها را به عنوان خائن به مردم معرفی می‌کند.
معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان هفته گذشته در پاسخ به پیگیری این موضوع به خبرنگار فارس گفته که آقای فرشادان لیستی از پروژه‌های حوزه انتخابی خود را فهرست‌بندی کرده و از آقای نوبخت درخواست تامین اعتبار برای این پروژه‌ها را در اوایل نیمه دوم سال گذشته کرده بود.
به گفته حسین فیروزی آقای نوبخت روی این نامه برای مدیران حوزه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور دستور داده بود که بررسی و اقدام لازم صورت پذیرد.
وی گفت: در جریان پیگیری نامه در جلسه‌ای با حضور نمایندگان استان، بنده و رئیس سازمان برنامه‌ریزی استان در محل سازمان برنامه‌ و بودجه کشور، نمایندگان آقای نوبخت که در جلسه حاضر بودند اعلام کردند، امکان تامین این اعتبارات از بودجه کشور که سهم همه استان‌ها در آن تعیین شده است وجود ندارد.
فیروزی خاطرنشان کرد: کل بودجه عمرانی استان کردستان در سال ۹۵ از ۷۰۰ میلیارد تومان کمتر بود، از نظر منطق بودجه و مقررات و دستورالعمل‌های حاکم بر آن غیرممکن و بعید است که بر اساس یک نامه در اواسط سال بودجه‌ای بیش از بودجه مقرر استان در قانون بودجه به مجموع اعتبارات استانی اضافه شود که قانون بودجه چنین ظرفیتی را ندارد.
وی گفت: ضمنا نامه فوق‌الذکر توسط آقای نوبخت به استانداری کردستان و به مدیران استان ارجاع نشده و ما فقط تصویر آن نامه که مسوولیت بررسی و اقدام مقتضی برای مدیران داخلی سازمان و بودجه کشور ارسال شده بود را دیدیم. البته علی‌رغم اینکه مسوولیت پیگیری این درخواست به مدیران استان داده نشده بود، باز چندین بار از طریق استانداری و سازمان برنامه و بودجه استان موضوع پیگیری شد و پاسخ مثبتی از طرف مدیران سازمان برنامه و بودجه حاصل نشد.
اما فرشادان در پاسخ به به این بخش از اظهارات حسین فیروزی با بیان اینکه رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور دستور تخصیص ۱۰۰درصد اعتبار ۷۰۰ میلیارد تومانی به کردستان در سال ۹۶ را مجددا صادر کرد، اظهار داشت: عدم اشراف معاون استاندار به مسائل حوزه مدیریتی به نفع توسعه کردستان نیست. وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین علل عقب‌ماندگی کردستان در طول سال‌های گذشته عدم پیگیری امور استان از سوی مدیران ارشد استانی بوده است، گفت: سوال از جناب آقای فیروزی آن است که وی پس از بازگشت از تهران، برای اختصاص بودجه کلان مذکور چه اقدام موثری را انجام داده است؟ آیا فرضا و تنها به صرف اظهارنظر یک مدیر میانی، ایشان باید از پیگیری دستور صریح رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور عقب می‌نشستند؟
وی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس همچنین در واکنش به بخش دیگری از اظهارات معاون استاندار کردستان، افزود: روال معمول و درست در سلسله مراتب اداری این است که رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور دستور اقدام بر روی درخواست تخصیص اعتبار تقدیمی توسط این جانب را به مدیران زیرمجموعه خود ارجاع دهند؛ بنابراین این اظهارات جناب آقای فیروزی که “نامه فوق‌الذکر توسط دکتر نوبخت به استانداری کردستان و به مدیران استان ارجاع نشده است و ما فقط تصویر آن نامه را که مسئولیت بررسی و اقدام مقتضی برای مدیران داخلی سازمان و بودجه کشور ارسال شده بود را دیدیم” نیز جای تعجب بسیار است!
فرشادان بار دیگر خواستار تلاش مدیران ارشد استان بخصوص مدیران حوزه اقتصادی برای تحقق اعتبار مذکور در سال جاری شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...