رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۶
 • کد خبر : 3241
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ماجرای بی‌سرانجام وعده ۷۰۰ میلیارد تومانی نوبخت به کردستان

به گفته فرشادان نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس، مدیران دولتی استان کردستان نتوانسته‌اند اعتبار ۷۰۰ میلیارد تومانی تخصیص داده شده به استان را جذب کنند و در طرف مقابل نیز فیروزی معاون استاندار کردستان منکر این موضوع است و می‌گوید قانون بودجه چنین ظرفیتی ندارد. رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس […]

به گفته فرشادان نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس، مدیران دولتی استان کردستان نتوانسته‌اند اعتبار ۷۰۰ میلیارد تومانی تخصیص داده شده به استان را جذب کنند و در طرف مقابل نیز فیروزی معاون استاندار کردستان منکر این موضوع است و می‌گوید قانون بودجه چنین ظرفیتی ندارد.
رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی چندی پیش در یک کنفرانس خبری در سنندج گفت: براساس درخواستی که از رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور داشتم، وی دستور پرداخت مبلغ ۷۰۰ میلیارد تومان به کردستان داد اما مدیران استانی نتوانسته‌اند تاکنون یک ریال آن را جذب کنند.
سیدمهدی فرشادان در آن جلسه تصریح کرد: در صورتی که این روند سهل‌‌انگاری مدیران ادامه پیدا کند، آنها را به عنوان خائن به مردم معرفی می‌کند.
معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان هفته گذشته در پاسخ به پیگیری این موضوع به خبرنگار فارس گفته که آقای فرشادان لیستی از پروژه‌های حوزه انتخابی خود را فهرست‌بندی کرده و از آقای نوبخت درخواست تامین اعتبار برای این پروژه‌ها را در اوایل نیمه دوم سال گذشته کرده بود.
به گفته حسین فیروزی آقای نوبخت روی این نامه برای مدیران حوزه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور دستور داده بود که بررسی و اقدام لازم صورت پذیرد.
وی گفت: در جریان پیگیری نامه در جلسه‌ای با حضور نمایندگان استان، بنده و رئیس سازمان برنامه‌ریزی استان در محل سازمان برنامه‌ و بودجه کشور، نمایندگان آقای نوبخت که در جلسه حاضر بودند اعلام کردند، امکان تامین این اعتبارات از بودجه کشور که سهم همه استان‌ها در آن تعیین شده است وجود ندارد.
فیروزی خاطرنشان کرد: کل بودجه عمرانی استان کردستان در سال ۹۵ از ۷۰۰ میلیارد تومان کمتر بود، از نظر منطق بودجه و مقررات و دستورالعمل‌های حاکم بر آن غیرممکن و بعید است که بر اساس یک نامه در اواسط سال بودجه‌ای بیش از بودجه مقرر استان در قانون بودجه به مجموع اعتبارات استانی اضافه شود که قانون بودجه چنین ظرفیتی را ندارد.
وی گفت: ضمنا نامه فوق‌الذکر توسط آقای نوبخت به استانداری کردستان و به مدیران استان ارجاع نشده و ما فقط تصویر آن نامه که مسوولیت بررسی و اقدام مقتضی برای مدیران داخلی سازمان و بودجه کشور ارسال شده بود را دیدیم. البته علی‌رغم اینکه مسوولیت پیگیری این درخواست به مدیران استان داده نشده بود، باز چندین بار از طریق استانداری و سازمان برنامه و بودجه استان موضوع پیگیری شد و پاسخ مثبتی از طرف مدیران سازمان برنامه و بودجه حاصل نشد.
اما فرشادان در پاسخ به به این بخش از اظهارات حسین فیروزی با بیان اینکه رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور دستور تخصیص ۱۰۰درصد اعتبار ۷۰۰ میلیارد تومانی به کردستان در سال ۹۶ را مجددا صادر کرد، اظهار داشت: عدم اشراف معاون استاندار به مسائل حوزه مدیریتی به نفع توسعه کردستان نیست. وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین علل عقب‌ماندگی کردستان در طول سال‌های گذشته عدم پیگیری امور استان از سوی مدیران ارشد استانی بوده است، گفت: سوال از جناب آقای فیروزی آن است که وی پس از بازگشت از تهران، برای اختصاص بودجه کلان مذکور چه اقدام موثری را انجام داده است؟ آیا فرضا و تنها به صرف اظهارنظر یک مدیر میانی، ایشان باید از پیگیری دستور صریح رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور عقب می‌نشستند؟
وی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس همچنین در واکنش به بخش دیگری از اظهارات معاون استاندار کردستان، افزود: روال معمول و درست در سلسله مراتب اداری این است که رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور دستور اقدام بر روی درخواست تخصیص اعتبار تقدیمی توسط این جانب را به مدیران زیرمجموعه خود ارجاع دهند؛ بنابراین این اظهارات جناب آقای فیروزی که “نامه فوق‌الذکر توسط دکتر نوبخت به استانداری کردستان و به مدیران استان ارجاع نشده است و ما فقط تصویر آن نامه را که مسئولیت بررسی و اقدام مقتضی برای مدیران داخلی سازمان و بودجه کشور ارسال شده بود را دیدیم” نیز جای تعجب بسیار است!
فرشادان بار دیگر خواستار تلاش مدیران ارشد استان بخصوص مدیران حوزه اقتصادی برای تحقق اعتبار مذکور در سال جاری شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...