رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۲ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 27 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۶
 • کد خبر : 3241
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ماجرای بی‌سرانجام وعده ۷۰۰ میلیارد تومانی نوبخت به کردستان

به گفته فرشادان نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس، مدیران دولتی استان کردستان نتوانسته‌اند اعتبار ۷۰۰ میلیارد تومانی تخصیص داده شده به استان را جذب کنند و در طرف مقابل نیز فیروزی معاون استاندار کردستان منکر این موضوع است و می‌گوید قانون بودجه چنین ظرفیتی ندارد. رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس […]

به گفته فرشادان نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس، مدیران دولتی استان کردستان نتوانسته‌اند اعتبار ۷۰۰ میلیارد تومانی تخصیص داده شده به استان را جذب کنند و در طرف مقابل نیز فیروزی معاون استاندار کردستان منکر این موضوع است و می‌گوید قانون بودجه چنین ظرفیتی ندارد.
رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی چندی پیش در یک کنفرانس خبری در سنندج گفت: براساس درخواستی که از رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور داشتم، وی دستور پرداخت مبلغ ۷۰۰ میلیارد تومان به کردستان داد اما مدیران استانی نتوانسته‌اند تاکنون یک ریال آن را جذب کنند.
سیدمهدی فرشادان در آن جلسه تصریح کرد: در صورتی که این روند سهل‌‌انگاری مدیران ادامه پیدا کند، آنها را به عنوان خائن به مردم معرفی می‌کند.
معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان هفته گذشته در پاسخ به پیگیری این موضوع به خبرنگار فارس گفته که آقای فرشادان لیستی از پروژه‌های حوزه انتخابی خود را فهرست‌بندی کرده و از آقای نوبخت درخواست تامین اعتبار برای این پروژه‌ها را در اوایل نیمه دوم سال گذشته کرده بود.
به گفته حسین فیروزی آقای نوبخت روی این نامه برای مدیران حوزه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور دستور داده بود که بررسی و اقدام لازم صورت پذیرد.
وی گفت: در جریان پیگیری نامه در جلسه‌ای با حضور نمایندگان استان، بنده و رئیس سازمان برنامه‌ریزی استان در محل سازمان برنامه‌ و بودجه کشور، نمایندگان آقای نوبخت که در جلسه حاضر بودند اعلام کردند، امکان تامین این اعتبارات از بودجه کشور که سهم همه استان‌ها در آن تعیین شده است وجود ندارد.
فیروزی خاطرنشان کرد: کل بودجه عمرانی استان کردستان در سال ۹۵ از ۷۰۰ میلیارد تومان کمتر بود، از نظر منطق بودجه و مقررات و دستورالعمل‌های حاکم بر آن غیرممکن و بعید است که بر اساس یک نامه در اواسط سال بودجه‌ای بیش از بودجه مقرر استان در قانون بودجه به مجموع اعتبارات استانی اضافه شود که قانون بودجه چنین ظرفیتی را ندارد.
وی گفت: ضمنا نامه فوق‌الذکر توسط آقای نوبخت به استانداری کردستان و به مدیران استان ارجاع نشده و ما فقط تصویر آن نامه که مسوولیت بررسی و اقدام مقتضی برای مدیران داخلی سازمان و بودجه کشور ارسال شده بود را دیدیم. البته علی‌رغم اینکه مسوولیت پیگیری این درخواست به مدیران استان داده نشده بود، باز چندین بار از طریق استانداری و سازمان برنامه و بودجه استان موضوع پیگیری شد و پاسخ مثبتی از طرف مدیران سازمان برنامه و بودجه حاصل نشد.
اما فرشادان در پاسخ به به این بخش از اظهارات حسین فیروزی با بیان اینکه رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور دستور تخصیص ۱۰۰درصد اعتبار ۷۰۰ میلیارد تومانی به کردستان در سال ۹۶ را مجددا صادر کرد، اظهار داشت: عدم اشراف معاون استاندار به مسائل حوزه مدیریتی به نفع توسعه کردستان نیست. وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین علل عقب‌ماندگی کردستان در طول سال‌های گذشته عدم پیگیری امور استان از سوی مدیران ارشد استانی بوده است، گفت: سوال از جناب آقای فیروزی آن است که وی پس از بازگشت از تهران، برای اختصاص بودجه کلان مذکور چه اقدام موثری را انجام داده است؟ آیا فرضا و تنها به صرف اظهارنظر یک مدیر میانی، ایشان باید از پیگیری دستور صریح رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور عقب می‌نشستند؟
وی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس همچنین در واکنش به بخش دیگری از اظهارات معاون استاندار کردستان، افزود: روال معمول و درست در سلسله مراتب اداری این است که رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور دستور اقدام بر روی درخواست تخصیص اعتبار تقدیمی توسط این جانب را به مدیران زیرمجموعه خود ارجاع دهند؛ بنابراین این اظهارات جناب آقای فیروزی که “نامه فوق‌الذکر توسط دکتر نوبخت به استانداری کردستان و به مدیران استان ارجاع نشده است و ما فقط تصویر آن نامه را که مسئولیت بررسی و اقدام مقتضی برای مدیران داخلی سازمان و بودجه کشور ارسال شده بود را دیدیم” نیز جای تعجب بسیار است!
فرشادان بار دیگر خواستار تلاش مدیران ارشد استان بخصوص مدیران حوزه اقتصادی برای تحقق اعتبار مذکور در سال جاری شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...