رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
 • السبت ۱۱ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Saturday 26 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹
 • کد خبر : 3254
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کوردها در کانون توجه جهانیان
اما و اگرهای رفراندم در اقلیم کردستان عراق؛

کوردها در کانون توجه جهانیان

سرویس خبر روژان: موضوع رفراندوم و مخالفت دولت مرکزی عراق و کشورهای ایران، ترکیه و ابرقدرتها با آن از یک سو و پافشاری شخص مسعود بارزانی و احزاب اصلی قدرت بر اجرای آن از سوی دیگر مدت ۲ هفته است که کوردستان عراق را در کانون توجه جهانی قرار داده که علاوه بر طرح وسیع […]

سرویس خبر روژان: موضوع رفراندوم و مخالفت دولت مرکزی عراق و کشورهای ایران، ترکیه و ابرقدرتها با آن از یک سو و پافشاری شخص مسعود بارزانی و احزاب اصلی قدرت بر اجرای آن از سوی دیگر مدت ۲ هفته است که کوردستان عراق را در کانون توجه جهانی قرار داده که علاوه بر طرح وسیع رسانه‌ای در شبکه‌های دنیا هولیر را کانون دیدارهای دیپلوماتیک جهان ساخته است.
تاثیر برگزاری رفراندوم و زمینه‌سازی برای اعلام استقلال کوردستان بر جغرافیای قدرت خاورمیانه، امنیت و تمامیت ارضی کشورهای دارای اقلیت کورد و معادله عربی منطقه سبب شده تا مخالفت‌ها و مناقشات بسیار زیادی در منطقه و محافل سیاسی و دیپلوماتیک روی دهد و هر طرف به رسم و توان خود با این موضوع مخالفت نماید.
مخالفان رفراندوم هر کدام به نوعی به تهدید این تصمیم احزاب غالب کوردستان می‌پردازند، دولت مرکزی که تن ندادنهایش به اجرای اصول قانون اساسی عراق و نگاه آن به مطالبات کوردها بر اساس غلبه بر منابع قدرت بود سعی کرد تا با روشی تهدید‌وار با رفراندوم برخورد کند و مرتب بر تپل جنگ می کوبد، ایران از موضع نرم و نصیحت وار برخورد و علاوه بر مخالفت آرام سعی دارد تا دو طرف را به انعطاف بیشتر وادارد،. ترکیه با زیرکی وارد عمل شده و چنان عمل می‌کند که اگر رفراندوم برگزار و اعلام استقلالی صورت گرفت و ابرقدرتها آن را به رسمیت شناختند منافع سیاسی، اقتصادی و امنیتی آن کشور آسیب نبیند و آمریکا و انگلیس نیز در این مرحله از موضع میانجی‌گری وارد شده و هنوز کسی نمی‌داند که موافق هستند یا مخالف و این امر زمانی به اوج رسید که اسرائیل به عنوان همپیمان اصلی هر دو قدرت رفراندوم و استقلال کوردستان را به رسمیت شناخت. در دو روز اخیر نمایندگان آمریکا و انکلیس در نشستی محرمانه با مسعود بارزانی طرح جایگزین و تعویق اجرای رفراندوم را ارایه دادند و محافل خبری از قطعی شدن برگزار نشدن آن خبر دادند اما ساعت ۷ بعدظهر روز جمعه) ۱۴ شهریور رهبر اقلیم کوردستان در جمع مردم ئامید اعلام کرد که طرح جایگزین قابل قبول نبوده و منافع کوردها را تامین نمینماید و کوردها در هر صورت رفراندوم را برگزار می کنند.
اکنون باید منتظر ماند و دید که در تا سوم مهر چه اتفاقی خواهد افتاد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...