رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹
 • کد خبر : 3254
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کوردها در کانون توجه جهانیان
اما و اگرهای رفراندم در اقلیم کردستان عراق؛

کوردها در کانون توجه جهانیان

سرویس خبر روژان: موضوع رفراندوم و مخالفت دولت مرکزی عراق و کشورهای ایران، ترکیه و ابرقدرتها با آن از یک سو و پافشاری شخص مسعود بارزانی و احزاب اصلی قدرت بر اجرای آن از سوی دیگر مدت ۲ هفته است که کوردستان عراق را در کانون توجه جهانی قرار داده که علاوه بر طرح وسیع […]

سرویس خبر روژان: موضوع رفراندوم و مخالفت دولت مرکزی عراق و کشورهای ایران، ترکیه و ابرقدرتها با آن از یک سو و پافشاری شخص مسعود بارزانی و احزاب اصلی قدرت بر اجرای آن از سوی دیگر مدت ۲ هفته است که کوردستان عراق را در کانون توجه جهانی قرار داده که علاوه بر طرح وسیع رسانه‌ای در شبکه‌های دنیا هولیر را کانون دیدارهای دیپلوماتیک جهان ساخته است.
تاثیر برگزاری رفراندوم و زمینه‌سازی برای اعلام استقلال کوردستان بر جغرافیای قدرت خاورمیانه، امنیت و تمامیت ارضی کشورهای دارای اقلیت کورد و معادله عربی منطقه سبب شده تا مخالفت‌ها و مناقشات بسیار زیادی در منطقه و محافل سیاسی و دیپلوماتیک روی دهد و هر طرف به رسم و توان خود با این موضوع مخالفت نماید.
مخالفان رفراندوم هر کدام به نوعی به تهدید این تصمیم احزاب غالب کوردستان می‌پردازند، دولت مرکزی که تن ندادنهایش به اجرای اصول قانون اساسی عراق و نگاه آن به مطالبات کوردها بر اساس غلبه بر منابع قدرت بود سعی کرد تا با روشی تهدید‌وار با رفراندوم برخورد کند و مرتب بر تپل جنگ می کوبد، ایران از موضع نرم و نصیحت وار برخورد و علاوه بر مخالفت آرام سعی دارد تا دو طرف را به انعطاف بیشتر وادارد،. ترکیه با زیرکی وارد عمل شده و چنان عمل می‌کند که اگر رفراندوم برگزار و اعلام استقلالی صورت گرفت و ابرقدرتها آن را به رسمیت شناختند منافع سیاسی، اقتصادی و امنیتی آن کشور آسیب نبیند و آمریکا و انگلیس نیز در این مرحله از موضع میانجی‌گری وارد شده و هنوز کسی نمی‌داند که موافق هستند یا مخالف و این امر زمانی به اوج رسید که اسرائیل به عنوان همپیمان اصلی هر دو قدرت رفراندوم و استقلال کوردستان را به رسمیت شناخت. در دو روز اخیر نمایندگان آمریکا و انکلیس در نشستی محرمانه با مسعود بارزانی طرح جایگزین و تعویق اجرای رفراندوم را ارایه دادند و محافل خبری از قطعی شدن برگزار نشدن آن خبر دادند اما ساعت ۷ بعدظهر روز جمعه) ۱۴ شهریور رهبر اقلیم کوردستان در جمع مردم ئامید اعلام کرد که طرح جایگزین قابل قبول نبوده و منافع کوردها را تامین نمینماید و کوردها در هر صورت رفراندوم را برگزار می کنند.
اکنون باید منتظر ماند و دید که در تا سوم مهر چه اتفاقی خواهد افتاد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...