رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
 • الخميس ۶ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Thursday 15 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹
 • کد خبر : 3254
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کوردها در کانون توجه جهانیان
اما و اگرهای رفراندم در اقلیم کردستان عراق؛

کوردها در کانون توجه جهانیان

سرویس خبر روژان: موضوع رفراندوم و مخالفت دولت مرکزی عراق و کشورهای ایران، ترکیه و ابرقدرتها با آن از یک سو و پافشاری شخص مسعود بارزانی و احزاب اصلی قدرت بر اجرای آن از سوی دیگر مدت ۲ هفته است که کوردستان عراق را در کانون توجه جهانی قرار داده که علاوه بر طرح وسیع […]

سرویس خبر روژان: موضوع رفراندوم و مخالفت دولت مرکزی عراق و کشورهای ایران، ترکیه و ابرقدرتها با آن از یک سو و پافشاری شخص مسعود بارزانی و احزاب اصلی قدرت بر اجرای آن از سوی دیگر مدت ۲ هفته است که کوردستان عراق را در کانون توجه جهانی قرار داده که علاوه بر طرح وسیع رسانه‌ای در شبکه‌های دنیا هولیر را کانون دیدارهای دیپلوماتیک جهان ساخته است.
تاثیر برگزاری رفراندوم و زمینه‌سازی برای اعلام استقلال کوردستان بر جغرافیای قدرت خاورمیانه، امنیت و تمامیت ارضی کشورهای دارای اقلیت کورد و معادله عربی منطقه سبب شده تا مخالفت‌ها و مناقشات بسیار زیادی در منطقه و محافل سیاسی و دیپلوماتیک روی دهد و هر طرف به رسم و توان خود با این موضوع مخالفت نماید.
مخالفان رفراندوم هر کدام به نوعی به تهدید این تصمیم احزاب غالب کوردستان می‌پردازند، دولت مرکزی که تن ندادنهایش به اجرای اصول قانون اساسی عراق و نگاه آن به مطالبات کوردها بر اساس غلبه بر منابع قدرت بود سعی کرد تا با روشی تهدید‌وار با رفراندوم برخورد کند و مرتب بر تپل جنگ می کوبد، ایران از موضع نرم و نصیحت وار برخورد و علاوه بر مخالفت آرام سعی دارد تا دو طرف را به انعطاف بیشتر وادارد،. ترکیه با زیرکی وارد عمل شده و چنان عمل می‌کند که اگر رفراندوم برگزار و اعلام استقلالی صورت گرفت و ابرقدرتها آن را به رسمیت شناختند منافع سیاسی، اقتصادی و امنیتی آن کشور آسیب نبیند و آمریکا و انگلیس نیز در این مرحله از موضع میانجی‌گری وارد شده و هنوز کسی نمی‌داند که موافق هستند یا مخالف و این امر زمانی به اوج رسید که اسرائیل به عنوان همپیمان اصلی هر دو قدرت رفراندوم و استقلال کوردستان را به رسمیت شناخت. در دو روز اخیر نمایندگان آمریکا و انکلیس در نشستی محرمانه با مسعود بارزانی طرح جایگزین و تعویق اجرای رفراندوم را ارایه دادند و محافل خبری از قطعی شدن برگزار نشدن آن خبر دادند اما ساعت ۷ بعدظهر روز جمعه) ۱۴ شهریور رهبر اقلیم کوردستان در جمع مردم ئامید اعلام کرد که طرح جایگزین قابل قبول نبوده و منافع کوردها را تامین نمینماید و کوردها در هر صورت رفراندوم را برگزار می کنند.
اکنون باید منتظر ماند و دید که در تا سوم مهر چه اتفاقی خواهد افتاد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...