رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۲ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 27 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۴
 • کد خبر : 3267
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : تجلی آواهای فولکلور کوردی در جشنواره موسیقی لیلاخ

سومین جشنواره موسیقی لیلاخ با حضورمردم و مسئولان استان کردستان درپارک لاله شهر دهگلان برگزار شد. فرماندار دهگلان دراین جشنواره موسیقی ضمن تقدیر از پایه گزاران و دست اندرکاران این برنامه اظهار داشت: هدف از اجرای این برنامه ایجاد فضای امید و نشاط درمیان مردم خصوصا جوانان است. نظری هدف از برگزاری این جشنواره را […]

سومین جشنواره موسیقی لیلاخ با حضورمردم و مسئولان استان کردستان درپارک لاله شهر دهگلان برگزار شد.
فرماندار دهگلان دراین جشنواره موسیقی ضمن تقدیر از پایه گزاران و دست اندرکاران این برنامه اظهار داشت: هدف از اجرای این برنامه ایجاد فضای امید و نشاط درمیان مردم خصوصا جوانان است.
نظری هدف از برگزاری این جشنواره را زنده نگه داشتن فرهنگ بومی، محلی و موسیقی کردستان خصوصا فولکلور شهرستان دهگلان و منطقه لیلاخ دانست.
وی با اشاره به تهاجم فرهنگ غربی گفت: هجمه های فرهنگی در قالبهای مختلف مشکلات برای جامعه ما ایجاد کرده است که لازم است فرهنگ منطقه خود را احیا نموده و نگذاریم در مقابل این هجمه تحت تاثیر قرار گیریم.
وی افزود: یکی از این عناصر فرهنگی، موسیقی غنی و شیرین کردستانات است که به خاستگاه موسیقی معروف بوده خصوصا شهرستان دهگلان که با موسیقی ویژه (بان لیلاخ )معروف نموده است.
وی افزود: در دنیای امروزی در عرصه جهانی شدن تهاجم فرهنگی و امواج ماهواره و سایر ابزاری که عمدتا در اختیار کشورهای غربی است و موسیقی به عنوان اصیل ترین بخش فرهنگ ماست آن راحفظ کنیم.
نظری گفت: موسیقی کردی خصوصا موسیقی پرمعنا و با تمدن منطقه لیلاخ با آمدن موج جهانی شدن تحت تاثیر فرهنگ غرب قرار گرفته که امیدواریم با این جشنواره ها بتوانیم هویت اصیل فرهنگی خود را حفظ کنیم.
فرماندار دهگلان در ادامه گفت: جشنواره موسیقی لیلاخ پارسال تاثیر بسیار مناسبی در استان وخارج از استان داشت و باعث رشد وتعالی موسیقی منطقه شد.
وی افزود: مردم شهرستان و منطقه علاقه خاصی به سمت هویت فرهنگی خود و زنده نگه داشتن هویت و فرهنگ خود دارند و امیدواریم که این برنامه ها باعث شود که جوانان روز به روز به فرهنگ اصیل وگذشته خود رغبت پیدا کنند.
گفتنی است که گستره منطقه لیلاخ شامل قسمتی از شهرستانهای سنندج، کامیاران، سنقر کلیایی، بیجار، دیواندره و قروه را شامل می شود.
سومین جشن موسیقی آواهای لیلاخ پنجشنبه‌شب و پس از اجراهای متفاوت گروه‌های موسیقی مناطق مختلف کردنشین به پایان رسید.
در این جشنواره که به مدت دو شب در پارک لاله دهگلان برگزار شد، ۲۶ گروه موسیقی حضور داشتند.
بیت، حیران، لاوک، ورده‌قام، سیاچمانه و هوره از بخش‌های مختلف سومین جشنواره منطقه‌ای موسیقی لیلاخ بود که در حمایت و پاسداشت موسیقی اصیل ایرانی به‌خصوص موسیقی فولکلور مناطق کردنشین و خاصتا موسیقی منطقه لیلاخ برگزار شد.
براساس این گزارش؛ ۲۰ گروه موسیقی از نواحی مختلف کردستان و ۶ گروه از منطقه لیلاخ در این جشنواره تازه‌ترین کارهای خود را اجرا کردند.
شایان ذکر است؛ بیش از ۶ هزار نفر برنامه‌های سومین جشن آواهای موسیقی لیلاخ را نظاره‌گر بودند.
موسیقی لیلاخ از لحاظ کلامی و ریتم دارای ویژگی‌های خاص و مختص این منطقه بوده و یکی از غنی‌ترین موسیقی کُردی به شمار می‌رود.
در کنار موسیقی، اجرای برنامه‌های متنوع دیگری همچون هه‌لپه‌رکی (رقص کردی) و طنز توانست لحظات شادی را برای مردم دهگلان رقم بزند.
ارگان‌های مختلف از این رویداد فرهنگی و شادی‌بخش حمایت کرده بودند تا به مرحله اجرا و برگزاری برسد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...