رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۴
 • کد خبر : 3267
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : تجلی آواهای فولکلور کوردی در جشنواره موسیقی لیلاخ

سومین جشنواره موسیقی لیلاخ با حضورمردم و مسئولان استان کردستان درپارک لاله شهر دهگلان برگزار شد. فرماندار دهگلان دراین جشنواره موسیقی ضمن تقدیر از پایه گزاران و دست اندرکاران این برنامه اظهار داشت: هدف از اجرای این برنامه ایجاد فضای امید و نشاط درمیان مردم خصوصا جوانان است. نظری هدف از برگزاری این جشنواره را […]

سومین جشنواره موسیقی لیلاخ با حضورمردم و مسئولان استان کردستان درپارک لاله شهر دهگلان برگزار شد.
فرماندار دهگلان دراین جشنواره موسیقی ضمن تقدیر از پایه گزاران و دست اندرکاران این برنامه اظهار داشت: هدف از اجرای این برنامه ایجاد فضای امید و نشاط درمیان مردم خصوصا جوانان است.
نظری هدف از برگزاری این جشنواره را زنده نگه داشتن فرهنگ بومی، محلی و موسیقی کردستان خصوصا فولکلور شهرستان دهگلان و منطقه لیلاخ دانست.
وی با اشاره به تهاجم فرهنگ غربی گفت: هجمه های فرهنگی در قالبهای مختلف مشکلات برای جامعه ما ایجاد کرده است که لازم است فرهنگ منطقه خود را احیا نموده و نگذاریم در مقابل این هجمه تحت تاثیر قرار گیریم.
وی افزود: یکی از این عناصر فرهنگی، موسیقی غنی و شیرین کردستانات است که به خاستگاه موسیقی معروف بوده خصوصا شهرستان دهگلان که با موسیقی ویژه (بان لیلاخ )معروف نموده است.
وی افزود: در دنیای امروزی در عرصه جهانی شدن تهاجم فرهنگی و امواج ماهواره و سایر ابزاری که عمدتا در اختیار کشورهای غربی است و موسیقی به عنوان اصیل ترین بخش فرهنگ ماست آن راحفظ کنیم.
نظری گفت: موسیقی کردی خصوصا موسیقی پرمعنا و با تمدن منطقه لیلاخ با آمدن موج جهانی شدن تحت تاثیر فرهنگ غرب قرار گرفته که امیدواریم با این جشنواره ها بتوانیم هویت اصیل فرهنگی خود را حفظ کنیم.
فرماندار دهگلان در ادامه گفت: جشنواره موسیقی لیلاخ پارسال تاثیر بسیار مناسبی در استان وخارج از استان داشت و باعث رشد وتعالی موسیقی منطقه شد.
وی افزود: مردم شهرستان و منطقه علاقه خاصی به سمت هویت فرهنگی خود و زنده نگه داشتن هویت و فرهنگ خود دارند و امیدواریم که این برنامه ها باعث شود که جوانان روز به روز به فرهنگ اصیل وگذشته خود رغبت پیدا کنند.
گفتنی است که گستره منطقه لیلاخ شامل قسمتی از شهرستانهای سنندج، کامیاران، سنقر کلیایی، بیجار، دیواندره و قروه را شامل می شود.
سومین جشن موسیقی آواهای لیلاخ پنجشنبه‌شب و پس از اجراهای متفاوت گروه‌های موسیقی مناطق مختلف کردنشین به پایان رسید.
در این جشنواره که به مدت دو شب در پارک لاله دهگلان برگزار شد، ۲۶ گروه موسیقی حضور داشتند.
بیت، حیران، لاوک، ورده‌قام، سیاچمانه و هوره از بخش‌های مختلف سومین جشنواره منطقه‌ای موسیقی لیلاخ بود که در حمایت و پاسداشت موسیقی اصیل ایرانی به‌خصوص موسیقی فولکلور مناطق کردنشین و خاصتا موسیقی منطقه لیلاخ برگزار شد.
براساس این گزارش؛ ۲۰ گروه موسیقی از نواحی مختلف کردستان و ۶ گروه از منطقه لیلاخ در این جشنواره تازه‌ترین کارهای خود را اجرا کردند.
شایان ذکر است؛ بیش از ۶ هزار نفر برنامه‌های سومین جشن آواهای موسیقی لیلاخ را نظاره‌گر بودند.
موسیقی لیلاخ از لحاظ کلامی و ریتم دارای ویژگی‌های خاص و مختص این منطقه بوده و یکی از غنی‌ترین موسیقی کُردی به شمار می‌رود.
در کنار موسیقی، اجرای برنامه‌های متنوع دیگری همچون هه‌لپه‌رکی (رقص کردی) و طنز توانست لحظات شادی را برای مردم دهگلان رقم بزند.
ارگان‌های مختلف از این رویداد فرهنگی و شادی‌بخش حمایت کرده بودند تا به مرحله اجرا و برگزاری برسد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...