رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
 • الخميس ۶ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Thursday 15 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۴
 • کد خبر : 3267
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : تجلی آواهای فولکلور کوردی در جشنواره موسیقی لیلاخ

سومین جشنواره موسیقی لیلاخ با حضورمردم و مسئولان استان کردستان درپارک لاله شهر دهگلان برگزار شد. فرماندار دهگلان دراین جشنواره موسیقی ضمن تقدیر از پایه گزاران و دست اندرکاران این برنامه اظهار داشت: هدف از اجرای این برنامه ایجاد فضای امید و نشاط درمیان مردم خصوصا جوانان است. نظری هدف از برگزاری این جشنواره را […]

سومین جشنواره موسیقی لیلاخ با حضورمردم و مسئولان استان کردستان درپارک لاله شهر دهگلان برگزار شد.
فرماندار دهگلان دراین جشنواره موسیقی ضمن تقدیر از پایه گزاران و دست اندرکاران این برنامه اظهار داشت: هدف از اجرای این برنامه ایجاد فضای امید و نشاط درمیان مردم خصوصا جوانان است.
نظری هدف از برگزاری این جشنواره را زنده نگه داشتن فرهنگ بومی، محلی و موسیقی کردستان خصوصا فولکلور شهرستان دهگلان و منطقه لیلاخ دانست.
وی با اشاره به تهاجم فرهنگ غربی گفت: هجمه های فرهنگی در قالبهای مختلف مشکلات برای جامعه ما ایجاد کرده است که لازم است فرهنگ منطقه خود را احیا نموده و نگذاریم در مقابل این هجمه تحت تاثیر قرار گیریم.
وی افزود: یکی از این عناصر فرهنگی، موسیقی غنی و شیرین کردستانات است که به خاستگاه موسیقی معروف بوده خصوصا شهرستان دهگلان که با موسیقی ویژه (بان لیلاخ )معروف نموده است.
وی افزود: در دنیای امروزی در عرصه جهانی شدن تهاجم فرهنگی و امواج ماهواره و سایر ابزاری که عمدتا در اختیار کشورهای غربی است و موسیقی به عنوان اصیل ترین بخش فرهنگ ماست آن راحفظ کنیم.
نظری گفت: موسیقی کردی خصوصا موسیقی پرمعنا و با تمدن منطقه لیلاخ با آمدن موج جهانی شدن تحت تاثیر فرهنگ غرب قرار گرفته که امیدواریم با این جشنواره ها بتوانیم هویت اصیل فرهنگی خود را حفظ کنیم.
فرماندار دهگلان در ادامه گفت: جشنواره موسیقی لیلاخ پارسال تاثیر بسیار مناسبی در استان وخارج از استان داشت و باعث رشد وتعالی موسیقی منطقه شد.
وی افزود: مردم شهرستان و منطقه علاقه خاصی به سمت هویت فرهنگی خود و زنده نگه داشتن هویت و فرهنگ خود دارند و امیدواریم که این برنامه ها باعث شود که جوانان روز به روز به فرهنگ اصیل وگذشته خود رغبت پیدا کنند.
گفتنی است که گستره منطقه لیلاخ شامل قسمتی از شهرستانهای سنندج، کامیاران، سنقر کلیایی، بیجار، دیواندره و قروه را شامل می شود.
سومین جشن موسیقی آواهای لیلاخ پنجشنبه‌شب و پس از اجراهای متفاوت گروه‌های موسیقی مناطق مختلف کردنشین به پایان رسید.
در این جشنواره که به مدت دو شب در پارک لاله دهگلان برگزار شد، ۲۶ گروه موسیقی حضور داشتند.
بیت، حیران، لاوک، ورده‌قام، سیاچمانه و هوره از بخش‌های مختلف سومین جشنواره منطقه‌ای موسیقی لیلاخ بود که در حمایت و پاسداشت موسیقی اصیل ایرانی به‌خصوص موسیقی فولکلور مناطق کردنشین و خاصتا موسیقی منطقه لیلاخ برگزار شد.
براساس این گزارش؛ ۲۰ گروه موسیقی از نواحی مختلف کردستان و ۶ گروه از منطقه لیلاخ در این جشنواره تازه‌ترین کارهای خود را اجرا کردند.
شایان ذکر است؛ بیش از ۶ هزار نفر برنامه‌های سومین جشن آواهای موسیقی لیلاخ را نظاره‌گر بودند.
موسیقی لیلاخ از لحاظ کلامی و ریتم دارای ویژگی‌های خاص و مختص این منطقه بوده و یکی از غنی‌ترین موسیقی کُردی به شمار می‌رود.
در کنار موسیقی، اجرای برنامه‌های متنوع دیگری همچون هه‌لپه‌رکی (رقص کردی) و طنز توانست لحظات شادی را برای مردم دهگلان رقم بزند.
ارگان‌های مختلف از این رویداد فرهنگی و شادی‌بخش حمایت کرده بودند تا به مرحله اجرا و برگزاری برسد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...