رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۵ شوال ۱۴۳۹
 • 2018 Tuesday 19 June

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۷
 • کد خبر : 3270
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : پیامدهای ساخت شهرک جدید در سنندج
نگاهی اجمالی به شرایط شهرک‌سازی در کردستان؛

پیامدهای ساخت شهرک جدید در سنندج

در دوران معاصر، شهرنشینی خواه‌ناخواه به‌عنوان الگوی برتر سکونت در همه کشورها پذیرفته‌شده است؛ گرایش و اشتیاق شدیدی به شهرنشینی پدید آمده و سبب شده که بسیاری از شهرها ازنظر جمعیت‌پذیری، اشتغال‌زایی، خدمات‌دهی و توسعه فضایی در آستانه پر شدن ظرفیت و فراتر از آن قرار گیرند، یکی از تدابیر کارساز برای کنترل یا تعدیل […]

در دوران معاصر، شهرنشینی خواه‌ناخواه به‌عنوان الگوی برتر سکونت در همه کشورها پذیرفته‌شده است؛ گرایش و اشتیاق شدیدی به شهرنشینی پدید آمده و سبب شده که بسیاری از شهرها ازنظر جمعیت‌پذیری، اشتغال‌زایی، خدمات‌دهی و توسعه فضایی در آستانه پر شدن ظرفیت و فراتر از آن قرار گیرند، یکی از تدابیر کارساز برای کنترل یا تعدیل این مشکل، ساخت شهرها و شهرک‌های جدید است.
با توجه به اینکه در استان کردستان به دلایل مختلف تنها شهرک‌های جدید در کنار شهرهای قدیمی به وجود آمده‌اند و از شهرهای جدید خبری نیست، بنابراین به مفهوم شناسی شهرک در اینجا بسنده می‌نمایم.
شهرک‌های جدید باید بر اساس یک نظام برنامه‌ریزی مدون که دربرگیرنده مراحل تصمیم‌گیری، طراحی، تصویب و اجراست شکل گیرند؛ درحالی‌که پیدایش و رشد شهرهای سنتی بر پایه منطق برنامه‌ریزی شهری نبوده است. در الگوهای شهرک‌سازی اجزا و عناصر تشکیل‌دهنده بایستی پیرو اشکال منظم هندسی و نوعی انتظام فضایی و آرایش انعطاف‌ناپذیر و منظم باشند؛ درواقع هندسه بر طبیعت و توپوگرافی محیط چیرگی داشته و شکل و بافت شهرک را تعیین می‌نماید.
اصولاً شهرک‌ها در استان به دو شکل ساخته شده‌اند: نوع اول شهرک‌ها، ساخت‌وسازهای مسکونی پیوسته در حاشیه یک شهر هستند که به‌صورت محلاتی متصل به بدنه اصلی مادر شهر ساخته‌شده‌اند؛ این‌گونه شهرک‌ها، اصولاً پدیده‌هایی سامان‌یافته بوده و طبق برنامه‌ای مدون توسط اشخاص حقیقی و حقوقی وابسته به بخش خصوصی یا دولتی ساخته می‌شوند.
نوع دوم شهرک‌ها، شامل ساخت‌وسازهایی است که به‌صورت یک مجموعه زیستی مستقل و منفصل از مادرشهر اصلی به وجودآمده‌اند که عمدتاً غیر سازمان‌یافته بوده و در محدوده یک روستا قرار دارند؛ این نوع شهرک‌ها از ویژگی‌های صرفاً روستایی فاصله گرفته‌اند اما با این وجود موقعیت شهری هم نیافته‌اند. پیدایش این‌گونه شهرک‌های منفصل موضوعی ازپیش طراحی‌شده نبوده بلکه نقاط مستعدی بوده‌اند که در معرض فرایند شهرگرایی قرار گرفته‌اند. در شهرک‌های منفصل، برخلاف شهرک‌های متصل ساخت و ساز و عمران شهری به صورت فردی و پراکنده انجام می‌گیرد. در دهه‌های اخیر یکی از مهمترین عوامل پیدایش این‌گونه شهرک‌ها دخالت و مشارکت دولت از راه تفویض عملکردهای اداری- سیاسی به نقاط روستایی و گسترش کارگاه‌های صنعتی در روستاهای کوچک و بزرگ بوده است.
آنچه مسلم است در استان کردستان برخلاف بسیاری از شهرهای دیگر در ایران فاکتور و علت اصلی در ایجاد شهرک‌های جدید متصل نیاز سکونتی شهروندان نبوده بلکه اصلاح ساختار هندسی شهر و روان‌سازی ترافیک و بهبود شرایط زندگی شهروندان بوده است، در شهرک‌های منفصل نیزغالبا روستاییانی که به دلیل کمبود امکانات و درآمد ناچیز به شهرها روی آورده و همچنین افرادی که نمی‌توانند از پس هزینه‌ها و اجاره‌ها در داخل شهر برآیند در این نوع شهرک‌ها اقدام به ساخت‌وسازهای غیر قانونی و غیر اصولی نموده و بدین‌صورت چنین شهرک‌هایی به وجود می‌آیند.
حال با توجه به اهمیت شهر سنندج به لحاظ مرکز استان بودن و حساسیت بیشتر موضوع شهرک‌سازی در آن به علت تراکم جمعیت، ترافیک و شرایط اداری و سیاسی آن، در اینجا بر روی این شهر تمرکز می‌نماییم.
قبلاً اشاره شد که ساخت شهرک‌های متصل قاعدتاً باید براساس برنامه‌ریزی باشد اما ظاهراً در شهرک‌های متصل شهری در سنندج عمدتاً از برنامه‌ریزی و پیش‌بینی‌های لازم و منطقی خبری نبوده و شاهد نواقص و مشکلات عدیده‌ای در فاز مطالعاتی و اجرایی آنها هستیم که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱-عدم رعایت عرض کافی در خیابان‌ها و کوچه‌ها طبق آیین‌نامه‌های اجرایی
۲-عدم رعایت عرض کافی دربسیاری از پیاده‌روها طبق آیین‌نامه‌های اجرایی
۳-عدم رعایت تعداد طبقات ساختمان‌های اجرا شده متناسب با معبر، عرض و متراژ کلی زمین، پارکینگ و سایر فاکتورهای اثرگذار در موارد متعدد
۴-عدم ساماندهی و پلاک‌گذاری ساختمان‌های مسکونی و تجاری و عدم نام‌گذاری خیابان‌ها و کوچه‌ها در بسیاری از شهرک‌ها
۵-عدم وجود فضای آموزشی کافی (مدرسه و آموزشگاه)
۶-عدم وجود فضای سبز، تفریحی و ورزشی کافی (پارک، شهربازی، سالن‌های ورزشی)
۷-عدم رعایت طراحی هندسی و اصولی خیابان‌ها، چهارراه‌ها، تقاطع‌ها و معابر
۸-عدم وجود درمانگاه، بانک و سایر امور درمانی و خدماتی
۹-عدم توجه مطالعاتی و اجرایی درخصوص آلودگی هوا، ترافیک و ایجاد پارکینگ‌های عمومی در سطح شهر و شهرک‌های آن
۱۰-تغییر کاربری زمین‌های دارای کاربری مشخص به‌صورت غیرمنطقی
در باب شهرک‌های منفصل نیز باید گفت که وضعیت به‌مراتب بسیار بدتر و حادتر است؛ به عبارت دقیق‌تر با توجه به اینکه ساخت‌وساز دراین نوع شهرک‌ها عموماً به‌صورت غیراصولی و خودسرانه انجام شده قطعاً مشکلات زیادی همچون استاندارد نبودن و فقدان خیابان‌ها و کوچه‌ها، محکم و ایمن نبودن سازه ساختمان‌ها و کمبود شدید امکانات خدماتی، بهداشتی، آموزشی و رفاهی در شرایط حاد قرار دارد.
ناگفته نماند با توجه به تداوم و توسعه ساخت‌وسازهای غیر قانونی و بدون مجوز در شهرک‌های منفصل، ابعاد این مشکلات و مسائل روزبه‌روز بزرگ‌تر و خطرناک‌تر خواهد شد.
همین وضعیت در بافت فرسوده شهر نیز به چشم می‌خورد؛ برای نمونه: ناامن بودن و فرسایش قسمت اعظم بناهای موجود، نامناسب و غیر اصولی بودن کوچه‌ها و معابر، عدم وجود پارکینگ خانگی، کمبود ارائه خدمات شهری از سوی شهرداری به دلیل شرایط نامناسب معابر و ساختمان‌ها، تمرکز زیاد جمعیت در این قسمت از شهر، وجود ترافیک سنگین و طولانی در خیابان‌ها و مسیرهای مواصلاتی بافت‌های فرسوده، آلودگی صوتی و آلودگی هوای بیشتر، وجود کارگاه‌ها و تعمیرگاه‌های بسیار در این مناطق کاملاً ملموس و چشمگیرمی‌باشد.
موارد برشمرده در این مقاله گوشه‌ای از مشکلات و معضلات مجموعه شهر سنندج و اقمار آن است و بنابراین به نظر می‌رسد که ادارات و سازمان‌هایی همانند اداره کل محترم راه و شهرسازی استان و شهرستان سنندج و شورای شهر و شهرداری این شهر و سایر ارگان‌های مربوطه اگر با یک برنامه جامع و پویا در جهت هموار کردن و رفع مشکلات و موانع اشاره شده برآیند، آینده‌نگرانه‌تر و بسیار اصولی‌تر به نظر می‌رسد تا اینکه در اندیشه اجرای یک شهرک جدید باشند؛ چراکه با توجه به تعداد بالای واحدهای خالی تمام و نیمه‌تمام ساخته شده توسط بخش خصوصی و وجود ساختمان‌ها و بلوک‌های مسکن مهر، اجرای چنین پروژه‌ای نه‌تنها از بار مشکلات شهر سنندج نخواهد کاست بلکه باید منتظر پدیده‌های شوم بدتری در همه ابعاد در آینده نیز باشیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...