رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • الأحد ۵ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 20 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۱
 • کد خبر : 3273
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : بی توجهی رسانه ملی به یکی از مهمترین رویدادهای فرهنگی کشور

جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان در حالی برگزار شد که نه تنها هیچکدام از شبکه های سراسری در آن حضور نداشتند بلکه شبکه استانی نیز هیچ واحدی را در جریان برگزاری اجراها به جشنواره ارسال نکرده بود. در حالی که چندین رسانه از خبرگزاری و مطبوعات سراسری و محلی در حال پوشش این رویداد […]

جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان در حالی برگزار شد که نه تنها هیچکدام از شبکه های سراسری در آن حضور نداشتند بلکه شبکه استانی نیز هیچ واحدی را در جریان برگزاری اجراها به جشنواره ارسال نکرده بود.
در حالی که چندین رسانه از خبرگزاری و مطبوعات سراسری و محلی در حال پوشش این رویداد مهم مشارکت داشتند، پنج خبرنگار خارجی نیز در جشنواره امسال حضور پیدا کرده بودند.
صدا و سیما اما دقایقی کوتاه را در یکی از شبکه‌های سراسری به این رویداد اختصاص داد و روزانه نیز تنها از طریق یک خبرنگار محلی این رویداد بین‌المللی را پوشش می‌داد و خبر کوتاهی در بخش‌های خبری شبکه استانی از جشنواره پخش می‌شد.
بی‌توجهی صدا و سیما به این رویداد مهم زمانی بیشتر به چشم می‌آید که آن را در کنار نحوه پوشش یک جشنواره درون سازمانی صدا و سیما قرار دهیم که با نام هدهد به مدت پنج روز اکثرا به صورت زنده و همزمان از چندین شبکه سراسری و محلی پخش می‌شد و با وجود به اتمام رسیدن این جشنواره نیز برنامه‌هایی در رابطه با آن پخش می‌شد.
ملیکا زارعی (بازیگر در نقش خاله شادونه) در جشنواره هدهد صدا و سیما حضور داشت و هر باری که برای اجرای برنامه به یکی از شهرستان‌های استان کردستان می‌رفت یک واحد سیار برای پخش زنده نیز به آن شهرستان اعزام می‌شد.
صدا و سیمای استان کردستان با کمک سازمان صدا و سیما و استانداری کردستان بیش از ۷۰ میلیارد ریال برای برگزاری جشنواره هدهد که یک جشنواره درون‌سازمانی است و آنچنان جذابیتی برای مردم ندارد هزینه کرد که مطمئنا بخش چشمگیری از این هزینه‌ها را صرف پخش زنده آن هم همزمان از ۲ یا سه شبکه کرده است.
کارگردان نمایش “ تولیدی لیلی و مجنون” که اثر آن به ترویج حمایت از تولیدات داخلی می‌پرداخت در مورد نحوه پوشش صدا و سیما گفت: زمانی که در جشنواره سوره حضور داشتیم صدا و سیما بعد از اجرای هر کاری با کارگردان اثر مصاحبه می‌کرد و ارتباط مستقیم شبکه سراسری با استان برقرار می‌شد.
پژمان شاهوردی که اثرش بیشترین جوایز جشنواره را نیز از آن خود کرده، افزود: چنین رویه‌ای را در جشنواره تئاتر خیابانی مریوان ندیده‌ام و حتی بعد از ۲ بار اجرا در دومین روز هنوز هیچکس از صدا و سیما به سراغ ما نیامده است.
حال این سئوال پیش می‌آید که چگونه این رسانه ملی که شبکه استانی آن خود را شبکه اصالت و فرهنگ نامیده است به یک رویداد فرهنگی بین‌المللی این چنین کم توجه است و حاضر نیست کمترین هزینه‌ای برای آن بکند.
این رویه‌ای است که صدا و سیمای مرکز کردستان برای پخش رویدادهای ورزشی مورد توجه جوانان نیز در پیش گرفته است و به عنوان مثال مسابقات بسکتبال تیم کردستان در خانه را که در قالب لیگ برتر و مدتی نیز لیگ دسته یک برگزار می شد به صورت زنده یا ضبط شده پوشش نمی داد.
البته ناگفته نماند که این رسانه پوشش مناسبی از یک رویداد فرهنگی دیگر داشت.
بیشتر بخش های جشن موسیقی لیلاخ به صورت جداگانه پخش زنده شد، اما این توجه به جشنواره بین‌المللی تئاتر نشد.
صداو سیما که رسانه‌ای ملی محسوب می‌شود و باید برای همه مردم باشد و خواسته‌های همه مردم را یکسان ببیند اینگونه رفتار نکرده است.
قهر رسانه ملی با جشنواره تئاتر مریوان در مراسم اختتامیه به آشتی تبدیل شد!
اما این آشتی دیر هنگام موجب شد بسیاری از اجراها و برنامه‌های دیگر جنبی این جشنواره نادیده گرفته شود.
این رویه باعث می‌شود که رویداد مهم فرهنگی کشور که به صورت بین‌المللی در کردستان برگزار می‌شود مورد بی توجهی و غفلت واقع شود.
فرصتی که می‌توانست در مقابل دشمنانی قرار داده شود که تلاش می‌کنند این استان را نا امن جلوه دهند و از فضای گل آلود به سود خود سواستفاده کنند.
رویه‌ای که باعث می‌شود این فرصت ترویج فرهنگ و هنر ایرانی که در عین حال به صنعت اشتغالزای گردشگری نیز کمک می‌کند از دست برود.
صدا و سیما یا رسانه ملی کشور که یک رسانه فراگیر و اثرگذار است اگر در پشت چنین رویدادهای مهم فرهنگی قرار نگیرد بازتاب و اثرگذاری آن کاهش می‌یابد و این درواقع به ضرر فرهنگ و اعتبار این کشور تمام می‌شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...