رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۱
 • کد خبر : 3273
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : بی توجهی رسانه ملی به یکی از مهمترین رویدادهای فرهنگی کشور

جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان در حالی برگزار شد که نه تنها هیچکدام از شبکه های سراسری در آن حضور نداشتند بلکه شبکه استانی نیز هیچ واحدی را در جریان برگزاری اجراها به جشنواره ارسال نکرده بود. در حالی که چندین رسانه از خبرگزاری و مطبوعات سراسری و محلی در حال پوشش این رویداد […]

جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان در حالی برگزار شد که نه تنها هیچکدام از شبکه های سراسری در آن حضور نداشتند بلکه شبکه استانی نیز هیچ واحدی را در جریان برگزاری اجراها به جشنواره ارسال نکرده بود.
در حالی که چندین رسانه از خبرگزاری و مطبوعات سراسری و محلی در حال پوشش این رویداد مهم مشارکت داشتند، پنج خبرنگار خارجی نیز در جشنواره امسال حضور پیدا کرده بودند.
صدا و سیما اما دقایقی کوتاه را در یکی از شبکه‌های سراسری به این رویداد اختصاص داد و روزانه نیز تنها از طریق یک خبرنگار محلی این رویداد بین‌المللی را پوشش می‌داد و خبر کوتاهی در بخش‌های خبری شبکه استانی از جشنواره پخش می‌شد.
بی‌توجهی صدا و سیما به این رویداد مهم زمانی بیشتر به چشم می‌آید که آن را در کنار نحوه پوشش یک جشنواره درون سازمانی صدا و سیما قرار دهیم که با نام هدهد به مدت پنج روز اکثرا به صورت زنده و همزمان از چندین شبکه سراسری و محلی پخش می‌شد و با وجود به اتمام رسیدن این جشنواره نیز برنامه‌هایی در رابطه با آن پخش می‌شد.
ملیکا زارعی (بازیگر در نقش خاله شادونه) در جشنواره هدهد صدا و سیما حضور داشت و هر باری که برای اجرای برنامه به یکی از شهرستان‌های استان کردستان می‌رفت یک واحد سیار برای پخش زنده نیز به آن شهرستان اعزام می‌شد.
صدا و سیمای استان کردستان با کمک سازمان صدا و سیما و استانداری کردستان بیش از ۷۰ میلیارد ریال برای برگزاری جشنواره هدهد که یک جشنواره درون‌سازمانی است و آنچنان جذابیتی برای مردم ندارد هزینه کرد که مطمئنا بخش چشمگیری از این هزینه‌ها را صرف پخش زنده آن هم همزمان از ۲ یا سه شبکه کرده است.
کارگردان نمایش “ تولیدی لیلی و مجنون” که اثر آن به ترویج حمایت از تولیدات داخلی می‌پرداخت در مورد نحوه پوشش صدا و سیما گفت: زمانی که در جشنواره سوره حضور داشتیم صدا و سیما بعد از اجرای هر کاری با کارگردان اثر مصاحبه می‌کرد و ارتباط مستقیم شبکه سراسری با استان برقرار می‌شد.
پژمان شاهوردی که اثرش بیشترین جوایز جشنواره را نیز از آن خود کرده، افزود: چنین رویه‌ای را در جشنواره تئاتر خیابانی مریوان ندیده‌ام و حتی بعد از ۲ بار اجرا در دومین روز هنوز هیچکس از صدا و سیما به سراغ ما نیامده است.
حال این سئوال پیش می‌آید که چگونه این رسانه ملی که شبکه استانی آن خود را شبکه اصالت و فرهنگ نامیده است به یک رویداد فرهنگی بین‌المللی این چنین کم توجه است و حاضر نیست کمترین هزینه‌ای برای آن بکند.
این رویه‌ای است که صدا و سیمای مرکز کردستان برای پخش رویدادهای ورزشی مورد توجه جوانان نیز در پیش گرفته است و به عنوان مثال مسابقات بسکتبال تیم کردستان در خانه را که در قالب لیگ برتر و مدتی نیز لیگ دسته یک برگزار می شد به صورت زنده یا ضبط شده پوشش نمی داد.
البته ناگفته نماند که این رسانه پوشش مناسبی از یک رویداد فرهنگی دیگر داشت.
بیشتر بخش های جشن موسیقی لیلاخ به صورت جداگانه پخش زنده شد، اما این توجه به جشنواره بین‌المللی تئاتر نشد.
صداو سیما که رسانه‌ای ملی محسوب می‌شود و باید برای همه مردم باشد و خواسته‌های همه مردم را یکسان ببیند اینگونه رفتار نکرده است.
قهر رسانه ملی با جشنواره تئاتر مریوان در مراسم اختتامیه به آشتی تبدیل شد!
اما این آشتی دیر هنگام موجب شد بسیاری از اجراها و برنامه‌های دیگر جنبی این جشنواره نادیده گرفته شود.
این رویه باعث می‌شود که رویداد مهم فرهنگی کشور که به صورت بین‌المللی در کردستان برگزار می‌شود مورد بی توجهی و غفلت واقع شود.
فرصتی که می‌توانست در مقابل دشمنانی قرار داده شود که تلاش می‌کنند این استان را نا امن جلوه دهند و از فضای گل آلود به سود خود سواستفاده کنند.
رویه‌ای که باعث می‌شود این فرصت ترویج فرهنگ و هنر ایرانی که در عین حال به صنعت اشتغالزای گردشگری نیز کمک می‌کند از دست برود.
صدا و سیما یا رسانه ملی کشور که یک رسانه فراگیر و اثرگذار است اگر در پشت چنین رویدادهای مهم فرهنگی قرار نگیرد بازتاب و اثرگذاری آن کاهش می‌یابد و این درواقع به ضرر فرهنگ و اعتبار این کشور تمام می‌شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...