رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
 • الخميس ۶ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Thursday 15 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۰
 • کد خبر : 3287
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : مانده‌ایم به چه مناسبتی از زاهدی یاد کنیم

مدیریت یک فرصت برای ارتقاء شاخصهای توسعه یافتگی است و مدیر باید تمام توان خود را جهت خدمت به کار گیرد تا بتواند به مسئولیت اخلاقی خویش عمل کند زیرا در برابر خدا، خلق، قانون و وجدان مسئول است و باید چنان عمل نماید یادگاریهای دوران تصدی قدرت یار دوران فراغت از مدیریت و بازنشستگیش […]

مدیریت یک فرصت برای ارتقاء شاخصهای توسعه یافتگی است و مدیر باید تمام توان خود را جهت خدمت به کار گیرد تا بتواند به مسئولیت اخلاقی خویش عمل کند زیرا در برابر خدا، خلق، قانون و وجدان مسئول است و باید چنان عمل نماید یادگاریهای دوران تصدی قدرت یار دوران فراغت از مدیریت و بازنشستگیش باشد. پس اگر توانا نیست و یا انگیزه خدمت ندارد نباید مسئولیت را بپذیرد.

هر استانداری به کردستان آمد بعد از رفتن یادگاری گذاشته که وی را به این مناسبت به یاد می‌آورند که میتوان به نیک نامی مهدی رئوفی استاندار قبل از انقلاب اشاره کرد که هنوز هم کوردها به خاطر دلسوزی‌هایش در این منطقه به روحش درود می‌فرستند و تا زمان مرگش در ۶ سال قبل هر وقت به کردستان می‌آمد مورد استقبال قرار میگرفت زیرا سد قشلاق، جاده سنندج – سقز، جنگلهای دست کاشت و دیدگاه سنندج را به یادگاری گذاشت. بسیار از پیران شهر شنیده‌ایم که شبانه برای سنگ فرش نمودن خیابان پاسداران خودش کار می‌کرد.

یادگاری محمد رضا رحیمی گماشتن مدیران توانمند، بومی سازی مدیریت، مدیریت قاطعانه استان، داد و بیداد برای اخذ اعتبارات ویژه و پارک آبیدر و اجرای کنگره بین المللی فرزانگان کورد است و هنوز هم برخی آرزوی بازگشت وی را دارند.

یادگاری دکتر عبدالله رمضانزاده هم کمک به توسعه اندیشه سیاسی، شکل گیری منطق گفتمان سیاسی، ارتباط مداوم با رسانه، فعالیت نهادها مدنی و حضور در میان مردم است به طوری که اکنون هم زمانی به استان برمیگردد مورد استقبال قرار گرفته و بسیاری تلاش میکنند در مجلس حضورش حضور داشته باشند.

یادگاری علیرضا شهبازی مردم داری، گریه بر پیکر توسعه نیافته استان، رسمی شدن مرز باشماق، تلاش برای سرعت گرفتن روند اجرای پتروشیمی و لاستیک بارز در زمان استانداری و تلاش برای آوردن اعتبارات بنیاد برکت به کردستان و ارتباط مداوم با مردم بعد از رفتن از استانداری است.

اما در مورد زمان استانداری جناب عبدالمحمد زاهدی مانده‌ایم که چه موضوع و دستاوردی را به عنوان یادگاری وی بیان کنیم، روزی که به استان آمد در مراسم معارفه اش گفت من آمده‌ام در کردستان کار کنم و نمیتوانم شماره موبایلم را به مردم دهم و وقتم را این طور به هدر دهم زیرا کردستان نیازهای انباشته زیادی دارد و برای کار کردن نیاز به استراحت دارم بر این اساس هم عمل کرد و بازار حضور استاندار در میان مردم، ملاقاتهای مداوم با افراد و ارتباط رسانه‌ای در این دوران برچیده شد اما این زمان ذخیره شده به چه کارهایی در حوزه توسعه استان ختم شد که چشم کور یک روزنامه نگار آن را نمی‌بیند.

این مدیریت جناب زاهدی مرا به یاد جناب اسماعیل نجار انداخت که در زمان رفتنش ماندیم به چه مناسبتی از وی یاد کنیم و وقتی که رفت امیدوار بودیم از وی بهتر نصیب استان شود که به حقیقت زاهدی در برخی جوانب از وی بهتر بود اما آیا از این برتری که به تجارب مدیریتی وی برمی‌گشت چیزی نصیب کردستان شد؟

اکنون که از انتصاب استاندار بومی توسعه گرای غیر جناحی ناامید شده‌ایم امید است چرخش این دایره به سمت منش رئوفی و رحیمی و رمضانزاده و شهبازی باشد نه به سمت دیگر.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...