رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۰
 • کد خبر : 3302
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : اطلاعیه وزارت کشور و فراموش کردن امید کوردها به رویکرد اعتدال

تنوع نژادی، فرهنگی، دینی و مذهبی در ذات خود حامل دو قابلیت فرصت و تهدید است و کشورهای دارای اقلیت باید ظرفیتهای قانونی و حقوقی خود را در چارچوب رعایت حقوق اقلیتها تعریف نموده و پایبندی عملی به آن داشته باشند تا اقلیتها ناچار نباشند برای احقاق مطالبات خویش به اقدامات آسیب رسان و تنش […]

تنوع نژادی، فرهنگی، دینی و مذهبی در ذات خود حامل دو قابلیت فرصت و تهدید است و کشورهای دارای اقلیت باید ظرفیتهای قانونی و حقوقی خود را در چارچوب رعایت حقوق اقلیتها تعریف نموده و پایبندی عملی به آن داشته باشند تا اقلیتها ناچار نباشند برای احقاق مطالبات خویش به اقدامات آسیب رسان و تنش زا متوسل شوند.

نگاه انحصار طلبانه و اقتدار گرایانه حاکمیت به ماهیت نژادی، هویت فرهنگی و بافت اعتقادی اقلیتها رویکردی خطرناک بوده و سبب گرایش اقلیتها به افکار ایدئولوژیک و حس جدایی خواهی می‌گردد زیرا تسلیم روند نابود سازی اصالتها و رویه بی احترامی به ارزشهای خویش نمیشوند.

تاریخ دنیا در این حوزه تجارب فراوانی دارد و رویه نگاه از موضع قدرت و تکیه به اقتدار سبب بروز تنشهای خونین و تجزیه تعدادی از کشورها شد و امروز باید این تجارب مورد توجه دنیای امروز قرار گیرد و از دست زدن به رفتارها و گفتارهایی که بانی آسیب رسیدن به تمامیت ارضی، اتحاد ملی و همزیستی مسالمت آمیز خودداری کنند.

رویکرد انحصارطلبانه حاکمیت و خطای رفتاری و گفتاری سران قدرت برخی کشورها در عصر حاضر باعث ظهور افکار ایدئولوژیک خطرناک در میان اقلیتها و شکل گیری جریانهای خطرناک ناسیونالیستی و مذهبی و بروز تنشهای خونین و در مواردی تجزیه کشور گردید که برای نمونه به رفتار سرکوب گرانه صدام حسین در قبال کوردها، بی رحمی و قساوت اسرائیل در برابر فلسطینیان، تلاش برای حذف شیعیان عربستانی توسط آل سعود و انکار حقوق انسانی کوردها توسط حافظ اسد اشاره کرد.

ایران در زمره کشورهای دارای تنوع نژادی، فرهنگی، دینی و مذهبی است که قرنهاست در کنار هم زندگی کرده، به اصالت و ارزشهای همدیگر احترام گذاشته و تاریخی پر بار از فرهنگ و تمدن ساخته‌اند.

قانون اساسی ایران موجودیت، اصالت، هویت و ارزشهای اقلیتها را به رسمیت شناخته و امروزه این بخش از جمعیت کشور با وصف اینکه بسیاری از اصول قانون اساسی اجرا نشده و دسترسی به بخشی از منابع حمایتی مادی، مالی و قدرت مدیریتی ندارند اما در انجام اقدامات مربوط به حفظ دین، فرهنگ و مذهب خویش آزادی‌هایی دارند.

کورد به عنوان بخشی از پیکره ایران زمین هزاران سال است که با سایر ایرانیان زیسته و زرین ترین برگهای تاریخ مبارزه با بیگانگان و خدمت به هموطنان به کورد تعلق دارد و هیچگاه تاریخ این مرز و بوم نابودی امپراطوری آشور، سرکوب قوم خون خوار هون، دور شدن اقوام قفقازی از مرزهای ایران زمین، تنبیه مغولها و مقابله با دست درازی سلاطین عثمانی را از یاد نمی‌برد.

کورد در حوزه فرهنگ و تمدن ایران همواره پیشتاز بوده و خدماتی بی نظیر در این راستا نموده است و در زمینه دین، فلسفه، ادبیات، هنر و عرفان هزاران خدمت به ایران نموده و هزاران نابغه در این زمینه‌ها تحویل داده است که اگر نبودند این حجم از غنای فرهنگی و عقلی هیچگاه شکل نمی‌گرفت و کثرت زیاد امکان ذکر نمونه را سلب می‌نماید.

اما همواره مورد تبعیض قرار گرفته و از دسیابی به حق محروم بوده زیرا در موارد تاریخی بسیاری سعی شده تا بعد از رفع خطر و دفع فتنه در حاشیه قرار گرفته ولی به حرمت حس انسان دوستی و رعایت حرمت هموطنی کوتاه آمده است و هنوز هم برای حل مشکلات، نارسایی‌ها و کم مهری‌ها امیدوار بوده و به گفتگو، تعامل و تفاهم می‌اندیشد ولی باید این واقعیت را در نظر گرفت که این ظرفیت گفتمانی هم حدی دارد و اگر روزی از این رویکرد خویش ناامید شود راهی دیگر برمی‌گزیند.

اگر بخواهیم موارد تبعیض و برخورد نامناسب نظام قدرت را بر شمریم و آن را با حس وطن دوستی و هموطن خواهی کورد مقایسه کنیم کفه ترازو چنان به نفع کوردهاست که تعجب همگان را در پی خواهد داشت.

نبود بستر فعالیت آزادانه سیاسی، عدم حضور سازمان یافته در معادله مدیریت و محرومیت از منابع و امکانات و اختیارات فرهنگی واقعیتی غیر قابل انکار و نگران کننده است و کورد هنوز هم به آینده امیدوار و به تعامل معتقد می‌باشد.

اما در کنار این مسایل گاهی موارد برخی نهادهای قدرت و برخی قدرتمندان اقدام به رفتارهایی نموده و گاهی گفتارهای از خود بروز می‌دهند که در ذات خود آسیب خیز هستند که برای نمونه به بیانیه اخیر وزارت کشور در زمینه خودداری از انتصاب استانداران بومی و توصیه به دوری جستن اقلیتها از توقع داشتن استاندار بومی است که هر عاقلی این را می‌داند که منظور وزارت کشور اقلیتهاست.

حضرات در مناطق اکثریت نشین معتقد به انتصاب استاندار بومی هستند و داشتن شناخت از نیازها و مطالبات را برای اثبات این اعتقاد خود بیان می‌کنند اما نوبت به اقلیتها که می‌رسد وجود استاندار بومی را مضر به حال توسعه میدانند و این تناقض در رفتار سبب نگرانی اقلیتها خواهد شد و به اختلافات دامن می‌زند.

عقلانیت کورد در زمان حاضر زیاد معتقد به بومی و غیر بومی نیست شایستگی را بر بومی بودن ترجیح می‌دهند زیرا این واقعیت را میدانند که بومی مورد نظر دولت بومی مورد نظر مردم نبوده و بومی دولتی بومی توسعه گرا نیست بلکه بومی در ستادی ( فعالین ستاد تبلیغات ریاست جمهوری ) است.

گویا دولت تدبیر و امید آراء ۷۲ درصدی کوردها به خود را فراموش نموده که این چنین موضع گیریهایی را مینماید و از یاد برده که کورد بانی تعامل و تفاهم است.

باید این واقعیت را پذیرفت که گاهی موارد موضع گیری غلط سبب می‌شود که موارد کوچک بزرگ شده و موجب بروز تنش میگردد.

 

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...