رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
 • الخميس ۶ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Thursday 15 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۰
 • کد خبر : 3302
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : اطلاعیه وزارت کشور و فراموش کردن امید کوردها به رویکرد اعتدال

تنوع نژادی، فرهنگی، دینی و مذهبی در ذات خود حامل دو قابلیت فرصت و تهدید است و کشورهای دارای اقلیت باید ظرفیتهای قانونی و حقوقی خود را در چارچوب رعایت حقوق اقلیتها تعریف نموده و پایبندی عملی به آن داشته باشند تا اقلیتها ناچار نباشند برای احقاق مطالبات خویش به اقدامات آسیب رسان و تنش […]

تنوع نژادی، فرهنگی، دینی و مذهبی در ذات خود حامل دو قابلیت فرصت و تهدید است و کشورهای دارای اقلیت باید ظرفیتهای قانونی و حقوقی خود را در چارچوب رعایت حقوق اقلیتها تعریف نموده و پایبندی عملی به آن داشته باشند تا اقلیتها ناچار نباشند برای احقاق مطالبات خویش به اقدامات آسیب رسان و تنش زا متوسل شوند.

نگاه انحصار طلبانه و اقتدار گرایانه حاکمیت به ماهیت نژادی، هویت فرهنگی و بافت اعتقادی اقلیتها رویکردی خطرناک بوده و سبب گرایش اقلیتها به افکار ایدئولوژیک و حس جدایی خواهی می‌گردد زیرا تسلیم روند نابود سازی اصالتها و رویه بی احترامی به ارزشهای خویش نمیشوند.

تاریخ دنیا در این حوزه تجارب فراوانی دارد و رویه نگاه از موضع قدرت و تکیه به اقتدار سبب بروز تنشهای خونین و تجزیه تعدادی از کشورها شد و امروز باید این تجارب مورد توجه دنیای امروز قرار گیرد و از دست زدن به رفتارها و گفتارهایی که بانی آسیب رسیدن به تمامیت ارضی، اتحاد ملی و همزیستی مسالمت آمیز خودداری کنند.

رویکرد انحصارطلبانه حاکمیت و خطای رفتاری و گفتاری سران قدرت برخی کشورها در عصر حاضر باعث ظهور افکار ایدئولوژیک خطرناک در میان اقلیتها و شکل گیری جریانهای خطرناک ناسیونالیستی و مذهبی و بروز تنشهای خونین و در مواردی تجزیه کشور گردید که برای نمونه به رفتار سرکوب گرانه صدام حسین در قبال کوردها، بی رحمی و قساوت اسرائیل در برابر فلسطینیان، تلاش برای حذف شیعیان عربستانی توسط آل سعود و انکار حقوق انسانی کوردها توسط حافظ اسد اشاره کرد.

ایران در زمره کشورهای دارای تنوع نژادی، فرهنگی، دینی و مذهبی است که قرنهاست در کنار هم زندگی کرده، به اصالت و ارزشهای همدیگر احترام گذاشته و تاریخی پر بار از فرهنگ و تمدن ساخته‌اند.

قانون اساسی ایران موجودیت، اصالت، هویت و ارزشهای اقلیتها را به رسمیت شناخته و امروزه این بخش از جمعیت کشور با وصف اینکه بسیاری از اصول قانون اساسی اجرا نشده و دسترسی به بخشی از منابع حمایتی مادی، مالی و قدرت مدیریتی ندارند اما در انجام اقدامات مربوط به حفظ دین، فرهنگ و مذهب خویش آزادی‌هایی دارند.

کورد به عنوان بخشی از پیکره ایران زمین هزاران سال است که با سایر ایرانیان زیسته و زرین ترین برگهای تاریخ مبارزه با بیگانگان و خدمت به هموطنان به کورد تعلق دارد و هیچگاه تاریخ این مرز و بوم نابودی امپراطوری آشور، سرکوب قوم خون خوار هون، دور شدن اقوام قفقازی از مرزهای ایران زمین، تنبیه مغولها و مقابله با دست درازی سلاطین عثمانی را از یاد نمی‌برد.

کورد در حوزه فرهنگ و تمدن ایران همواره پیشتاز بوده و خدماتی بی نظیر در این راستا نموده است و در زمینه دین، فلسفه، ادبیات، هنر و عرفان هزاران خدمت به ایران نموده و هزاران نابغه در این زمینه‌ها تحویل داده است که اگر نبودند این حجم از غنای فرهنگی و عقلی هیچگاه شکل نمی‌گرفت و کثرت زیاد امکان ذکر نمونه را سلب می‌نماید.

اما همواره مورد تبعیض قرار گرفته و از دسیابی به حق محروم بوده زیرا در موارد تاریخی بسیاری سعی شده تا بعد از رفع خطر و دفع فتنه در حاشیه قرار گرفته ولی به حرمت حس انسان دوستی و رعایت حرمت هموطنی کوتاه آمده است و هنوز هم برای حل مشکلات، نارسایی‌ها و کم مهری‌ها امیدوار بوده و به گفتگو، تعامل و تفاهم می‌اندیشد ولی باید این واقعیت را در نظر گرفت که این ظرفیت گفتمانی هم حدی دارد و اگر روزی از این رویکرد خویش ناامید شود راهی دیگر برمی‌گزیند.

اگر بخواهیم موارد تبعیض و برخورد نامناسب نظام قدرت را بر شمریم و آن را با حس وطن دوستی و هموطن خواهی کورد مقایسه کنیم کفه ترازو چنان به نفع کوردهاست که تعجب همگان را در پی خواهد داشت.

نبود بستر فعالیت آزادانه سیاسی، عدم حضور سازمان یافته در معادله مدیریت و محرومیت از منابع و امکانات و اختیارات فرهنگی واقعیتی غیر قابل انکار و نگران کننده است و کورد هنوز هم به آینده امیدوار و به تعامل معتقد می‌باشد.

اما در کنار این مسایل گاهی موارد برخی نهادهای قدرت و برخی قدرتمندان اقدام به رفتارهایی نموده و گاهی گفتارهای از خود بروز می‌دهند که در ذات خود آسیب خیز هستند که برای نمونه به بیانیه اخیر وزارت کشور در زمینه خودداری از انتصاب استانداران بومی و توصیه به دوری جستن اقلیتها از توقع داشتن استاندار بومی است که هر عاقلی این را می‌داند که منظور وزارت کشور اقلیتهاست.

حضرات در مناطق اکثریت نشین معتقد به انتصاب استاندار بومی هستند و داشتن شناخت از نیازها و مطالبات را برای اثبات این اعتقاد خود بیان می‌کنند اما نوبت به اقلیتها که می‌رسد وجود استاندار بومی را مضر به حال توسعه میدانند و این تناقض در رفتار سبب نگرانی اقلیتها خواهد شد و به اختلافات دامن می‌زند.

عقلانیت کورد در زمان حاضر زیاد معتقد به بومی و غیر بومی نیست شایستگی را بر بومی بودن ترجیح می‌دهند زیرا این واقعیت را میدانند که بومی مورد نظر دولت بومی مورد نظر مردم نبوده و بومی دولتی بومی توسعه گرا نیست بلکه بومی در ستادی ( فعالین ستاد تبلیغات ریاست جمهوری ) است.

گویا دولت تدبیر و امید آراء ۷۲ درصدی کوردها به خود را فراموش نموده که این چنین موضع گیریهایی را مینماید و از یاد برده که کورد بانی تعامل و تفاهم است.

باید این واقعیت را پذیرفت که گاهی موارد موضع گیری غلط سبب می‌شود که موارد کوچک بزرگ شده و موجب بروز تنش میگردد.

 

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...