رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۳
 • کد خبر : 3304
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : اهرم فوتبال

  آیا تاکنون فکر کرده‌اید چرا در برخی مواقع، بر سر بازی توپ و دروازه باید گریبان‌ها پاره شود، نظم اجتماعی به هم بریزد، پای سیاستمداران و تئوریسین‌های اقتصاد به میان آید و روابط دیپلماتیک میان دولت ها…؟ تمام اینها نشان می دهد بازی قاعده خود را تحمیل خواهد کرد، به هر شکل ممکن ما […]

 

آیا تاکنون فکر کرده‌اید چرا در برخی مواقع، بر سر بازی توپ و دروازه باید گریبان‌ها پاره شود، نظم اجتماعی به هم بریزد، پای سیاستمداران و تئوریسین‌های اقتصاد به میان آید و روابط دیپلماتیک میان دولت ها…؟

تمام اینها نشان می دهد بازی قاعده خود را تحمیل خواهد کرد، به هر شکل ممکن ما آنقدر در آن غرق خواهیم شد که بازی بودنش را فراموش خواهیم کرد و این بستگی دارد به جذابیت بازی‌ها و قواعد فریبنده آنها. آیا فوتبال جذاب‌ترین و فریبنده‌ترین بازی عصر ماست؟

بازی، نمودهای متفاوتی دارد که گاه در کودکان قابل رصد است و گاه در سالخوردگان؛ اما تمام این نمودهای متفاوت دارای یک وجه مشترک است و آن گم شدن در قاعده بازی است. بازی آرام آرام گرم می‌شود و آرام آرام قواعد ساختگی و مجازی خود را بر واقعیت تحمیل می کند و ما آرام آرام از یاد می بریم که همه چیز بازی است و بی‌آ‌نکه بدانیم، در نوسان مدام مجاز و حقیقت بازی را گوشه‌ای از منطق واقعیت می‌پنداریم.

مروری کوتاه بر تحلیل‌های متفاوت در زمینه جامعه‌شناسی فوتبال نشان می‌دهد این بازی جذاب چنان قواعد خود را بر زندگی امروز بشر تحمیل کرده که دیگر ناچاریم از آن نه تنها به‌عنوان بازی، بلکه به‌عنوان مقوله‌ای اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، امنیتی، روانشناسی و علمی یاد کنیم.

این پدیده می‌تواند از زوایای مختلف مورد توجه قرار گیرد؛ به عنوان مثال فوتبال از بعد ملی عامل انسجام و مایه غرور ملت‌هاست و از سویی می تواند عاملی برای ایجاد روحیه نژادپرستی و تحقیر دیگران باشد.

یک تیم فوتبال، فرصتی برای ایجاد نشاط اجتماعی امروزه در شرایطی که بیشتر جوامع با توجه به وجود مشکلات اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در معرض انواع آسیب‌ها قرار دارند، در این میان عرصه ای بنام ورزش هر چند قشری خاص و محدود را در بر می‌گیرد اما تا حدودی توانسته مانعی برای تاثیرگذاری مشکلات روزمره بر افراد جامعه باشد .

در کردستان  نیز همین مشکلات تا حدودی خانواده‌ها را درگیر کرده و سبب شده تا هم و غم مردم، بیشتر معطوف به امرار معاش و برطرف سازی نیازهای اولیه‌شان باشد. دراین سال‌ها نوعی خلاء در بین مردم کردستان  و به ویژه قشر جوان احساس می‌شد اما با یک اتفاق به نظر ساده می توان  این خلا را به خوبی پر کرد و زمینه‌هایی برای برطرف‌سازی سایر مشکلات زندگی مردم نیز بوجود آمد.

شکی نیست که قشر جوان، بخش مهم و تاثیرگذار یک جامعه محسوب می‌شود و کنترل خواسته‌ها و عواطف آنان دشوار است که حتی بسیاری از جوامع با قدرت‌های بالا، از کنترل آن عاجزند اما یک تیم فوتبال که نمادی از یک دیار است، توانسته ضمن تغذیه عاطفی، احساسی، ذهنی و اجتماعی جوانان، در سطحی به مراتب گسترده‌تر نیز اعمال قدرت کرده و قشرهای مختلف را تحت تاثیر خود قرار دهد .

 

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...