رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۲ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 27 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۳
 • کد خبر : 3304
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : اهرم فوتبال

  آیا تاکنون فکر کرده‌اید چرا در برخی مواقع، بر سر بازی توپ و دروازه باید گریبان‌ها پاره شود، نظم اجتماعی به هم بریزد، پای سیاستمداران و تئوریسین‌های اقتصاد به میان آید و روابط دیپلماتیک میان دولت ها…؟ تمام اینها نشان می دهد بازی قاعده خود را تحمیل خواهد کرد، به هر شکل ممکن ما […]

 

آیا تاکنون فکر کرده‌اید چرا در برخی مواقع، بر سر بازی توپ و دروازه باید گریبان‌ها پاره شود، نظم اجتماعی به هم بریزد، پای سیاستمداران و تئوریسین‌های اقتصاد به میان آید و روابط دیپلماتیک میان دولت ها…؟

تمام اینها نشان می دهد بازی قاعده خود را تحمیل خواهد کرد، به هر شکل ممکن ما آنقدر در آن غرق خواهیم شد که بازی بودنش را فراموش خواهیم کرد و این بستگی دارد به جذابیت بازی‌ها و قواعد فریبنده آنها. آیا فوتبال جذاب‌ترین و فریبنده‌ترین بازی عصر ماست؟

بازی، نمودهای متفاوتی دارد که گاه در کودکان قابل رصد است و گاه در سالخوردگان؛ اما تمام این نمودهای متفاوت دارای یک وجه مشترک است و آن گم شدن در قاعده بازی است. بازی آرام آرام گرم می‌شود و آرام آرام قواعد ساختگی و مجازی خود را بر واقعیت تحمیل می کند و ما آرام آرام از یاد می بریم که همه چیز بازی است و بی‌آ‌نکه بدانیم، در نوسان مدام مجاز و حقیقت بازی را گوشه‌ای از منطق واقعیت می‌پنداریم.

مروری کوتاه بر تحلیل‌های متفاوت در زمینه جامعه‌شناسی فوتبال نشان می‌دهد این بازی جذاب چنان قواعد خود را بر زندگی امروز بشر تحمیل کرده که دیگر ناچاریم از آن نه تنها به‌عنوان بازی، بلکه به‌عنوان مقوله‌ای اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، امنیتی، روانشناسی و علمی یاد کنیم.

این پدیده می‌تواند از زوایای مختلف مورد توجه قرار گیرد؛ به عنوان مثال فوتبال از بعد ملی عامل انسجام و مایه غرور ملت‌هاست و از سویی می تواند عاملی برای ایجاد روحیه نژادپرستی و تحقیر دیگران باشد.

یک تیم فوتبال، فرصتی برای ایجاد نشاط اجتماعی امروزه در شرایطی که بیشتر جوامع با توجه به وجود مشکلات اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در معرض انواع آسیب‌ها قرار دارند، در این میان عرصه ای بنام ورزش هر چند قشری خاص و محدود را در بر می‌گیرد اما تا حدودی توانسته مانعی برای تاثیرگذاری مشکلات روزمره بر افراد جامعه باشد .

در کردستان  نیز همین مشکلات تا حدودی خانواده‌ها را درگیر کرده و سبب شده تا هم و غم مردم، بیشتر معطوف به امرار معاش و برطرف سازی نیازهای اولیه‌شان باشد. دراین سال‌ها نوعی خلاء در بین مردم کردستان  و به ویژه قشر جوان احساس می‌شد اما با یک اتفاق به نظر ساده می توان  این خلا را به خوبی پر کرد و زمینه‌هایی برای برطرف‌سازی سایر مشکلات زندگی مردم نیز بوجود آمد.

شکی نیست که قشر جوان، بخش مهم و تاثیرگذار یک جامعه محسوب می‌شود و کنترل خواسته‌ها و عواطف آنان دشوار است که حتی بسیاری از جوامع با قدرت‌های بالا، از کنترل آن عاجزند اما یک تیم فوتبال که نمادی از یک دیار است، توانسته ضمن تغذیه عاطفی، احساسی، ذهنی و اجتماعی جوانان، در سطحی به مراتب گسترده‌تر نیز اعمال قدرت کرده و قشرهای مختلف را تحت تاثیر خود قرار دهد .

 

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...