رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
 • الخميس ۶ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Thursday 15 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۳
 • کد خبر : 3304
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : اهرم فوتبال

  آیا تاکنون فکر کرده‌اید چرا در برخی مواقع، بر سر بازی توپ و دروازه باید گریبان‌ها پاره شود، نظم اجتماعی به هم بریزد، پای سیاستمداران و تئوریسین‌های اقتصاد به میان آید و روابط دیپلماتیک میان دولت ها…؟ تمام اینها نشان می دهد بازی قاعده خود را تحمیل خواهد کرد، به هر شکل ممکن ما […]

 

آیا تاکنون فکر کرده‌اید چرا در برخی مواقع، بر سر بازی توپ و دروازه باید گریبان‌ها پاره شود، نظم اجتماعی به هم بریزد، پای سیاستمداران و تئوریسین‌های اقتصاد به میان آید و روابط دیپلماتیک میان دولت ها…؟

تمام اینها نشان می دهد بازی قاعده خود را تحمیل خواهد کرد، به هر شکل ممکن ما آنقدر در آن غرق خواهیم شد که بازی بودنش را فراموش خواهیم کرد و این بستگی دارد به جذابیت بازی‌ها و قواعد فریبنده آنها. آیا فوتبال جذاب‌ترین و فریبنده‌ترین بازی عصر ماست؟

بازی، نمودهای متفاوتی دارد که گاه در کودکان قابل رصد است و گاه در سالخوردگان؛ اما تمام این نمودهای متفاوت دارای یک وجه مشترک است و آن گم شدن در قاعده بازی است. بازی آرام آرام گرم می‌شود و آرام آرام قواعد ساختگی و مجازی خود را بر واقعیت تحمیل می کند و ما آرام آرام از یاد می بریم که همه چیز بازی است و بی‌آ‌نکه بدانیم، در نوسان مدام مجاز و حقیقت بازی را گوشه‌ای از منطق واقعیت می‌پنداریم.

مروری کوتاه بر تحلیل‌های متفاوت در زمینه جامعه‌شناسی فوتبال نشان می‌دهد این بازی جذاب چنان قواعد خود را بر زندگی امروز بشر تحمیل کرده که دیگر ناچاریم از آن نه تنها به‌عنوان بازی، بلکه به‌عنوان مقوله‌ای اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، امنیتی، روانشناسی و علمی یاد کنیم.

این پدیده می‌تواند از زوایای مختلف مورد توجه قرار گیرد؛ به عنوان مثال فوتبال از بعد ملی عامل انسجام و مایه غرور ملت‌هاست و از سویی می تواند عاملی برای ایجاد روحیه نژادپرستی و تحقیر دیگران باشد.

یک تیم فوتبال، فرصتی برای ایجاد نشاط اجتماعی امروزه در شرایطی که بیشتر جوامع با توجه به وجود مشکلات اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در معرض انواع آسیب‌ها قرار دارند، در این میان عرصه ای بنام ورزش هر چند قشری خاص و محدود را در بر می‌گیرد اما تا حدودی توانسته مانعی برای تاثیرگذاری مشکلات روزمره بر افراد جامعه باشد .

در کردستان  نیز همین مشکلات تا حدودی خانواده‌ها را درگیر کرده و سبب شده تا هم و غم مردم، بیشتر معطوف به امرار معاش و برطرف سازی نیازهای اولیه‌شان باشد. دراین سال‌ها نوعی خلاء در بین مردم کردستان  و به ویژه قشر جوان احساس می‌شد اما با یک اتفاق به نظر ساده می توان  این خلا را به خوبی پر کرد و زمینه‌هایی برای برطرف‌سازی سایر مشکلات زندگی مردم نیز بوجود آمد.

شکی نیست که قشر جوان، بخش مهم و تاثیرگذار یک جامعه محسوب می‌شود و کنترل خواسته‌ها و عواطف آنان دشوار است که حتی بسیاری از جوامع با قدرت‌های بالا، از کنترل آن عاجزند اما یک تیم فوتبال که نمادی از یک دیار است، توانسته ضمن تغذیه عاطفی، احساسی، ذهنی و اجتماعی جوانان، در سطحی به مراتب گسترده‌تر نیز اعمال قدرت کرده و قشرهای مختلف را تحت تاثیر خود قرار دهد .

 

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...