رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
 • الخميس ۶ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Thursday 15 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۴
 • کد خبر : 3316
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : چرا دفاع مقدس؟

ادوار تاریخ سیاسی و اجتماعی نشان می‌دهد که با ظهور مدنیت؛ ایران یکی از دو امپراتوری جهان دوران خود بوده است. پادشاهان و سلاطین در قالب سلسله­هایی همانند غزنویان، ساسانیان، هخامنشیان، تیموریان، صفاریان، زندیان، قاجاریه و پهلوی به‌منظور اعمال حاکمیت با کمترین زحمت بر ملت حکومت کرده­اند و با انواع ترفندها سعی و کوشش وافر […]

ادوار تاریخ سیاسی و اجتماعی نشان می‌دهد که با ظهور مدنیت؛ ایران یکی از دو امپراتوری جهان دوران خود بوده است. پادشاهان و سلاطین در قالب سلسله­هایی همانند غزنویان، ساسانیان، هخامنشیان، تیموریان، صفاریان، زندیان، قاجاریه و پهلوی به‌منظور اعمال حاکمیت با کمترین زحمت بر ملت حکومت کرده­اند و با انواع ترفندها سعی و کوشش وافر در مشروعیت بخشیدن به حاکمیت خود داشته‌اند تا جایی که پادشاهان و سلاطین، خود را به‌مثابه نمایندگان خداوند به‌منظور حکومت بر مردم معرفی و خود را برخوردار از فر ایزدی قلمداد کنند و با طبقه­بندی مردم در قالب­های طبقات حاکمان، سپاهیان (نظامیان) کارمندان، صنعت‌کاران، کشاورزان و پیشه‌وران سعی در اقناع داشته‌اند و آن‌چنان با تبلیغات خود در مردم تفهیم کرده بودند که هر طبقه به لحاظ نیروی ذاتی برخوردار از آن برای طبقه­ی آن خلق‌شده است و امکان ارتقاء در طبقات پایین به طبقات بالاتر ندارد و خمیرمایه حاکمان خداوند به‌منظور اعمال حاکمیت بر سایر طبقات در وجود آنها به ودیعه گذاشته و به‌تناسب پیشرفت جامعه شگرد و عوام‌فریبی هیئت حاکمه نیز در فریب مردم و اقناع افکار عمومی تغییر نمود تا جایی که در اواخر سلطنت پادشاهان قاجار به لحاظ رواج تفکرات موجود، نوجوان ۱۲ ساله­ای به پادشاهی انتخاب شد وعده‌ای عدم وجود پادشاه را مصادف با عدم پیشرفت و توسعه دانسته­اند و آنان را از مردم فر ایزدی می­پنداشتند. با ظهور سلسله­ی پهلوی شاه در ردیف خداوند قرار می­گیرد و شعار خدا، شاه ملت تبلیغ، و در بین توده­های ضعیف مشروعیت قدرت پادشاه را ناشی از خداوند دانسته و شاه به‌عنوان پدر ملت بهتر از ملت خیر و صلاح مردم می­داند و اطاعت از شاه واجب بود.

در دهه ۴۰ امام خمینی (ره) بنا به وظیفه دینی خود به‌منظور احیاء فریضه­ی امربه‌معروف و نهی از منکر ضمن مکاتبه با شاه و یادآوری اعمال خلاف دین و قانون حاکمیت، خواهان اصلاح امور و جلوگیری از اقدامات خلاف دستورات قرآن می­گردند. متأسفانه تذکرات و نصایح امام مورد توجه دربار و حاکمیت قرار نمی­گیرد.

امام با تأسی از بزرگان و اولیاء دین ضمن افشاگری اقدامات خلاف دین و قانون و مبارزه خود را علیه رژیم استبدادی پهلوی با استفاده از توان مراکز آموزش عالی و مدارس علوم دینی به‌منظور آگاه‌سازی ملت ایران آغاز کردند و درنهایت با بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، ایران را به ام‌القراء در جهان اسلام تبدیل و جنبش­های آزادی خواهان نیز با تأسی به انقلاب ملت ایران درصدد احقاق حقه خود برآمدند.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سیاست‌های متعددی برای مهار انقلاب و شکست آن ازجمله طرح کودتا، تحریم و جنگ‌های داخلی، به‌منظور سرنگونی نظام نوپای اسلامی از سوی دشمنان انقلاب اجرا شد اما منتج به نتیجه نگردیده، لذا با تحریک حکومت بعثت عراق جنگی ناخواسته را به ملت ایران تحمیل کردند.

امام خمینی با تبیین اهداف دشمنان، ملت را به دفاع از آرمان­های انقلاب و دفاع از کشور بسیج نمودند و دشمنی که ازسوی اغلب کشورهای جهان حمایت می‌شد وادار به شکست کردند. جنگ تحمیلی اگرچه ۸ سال به درازا انجامید اما سبب شد که بسیاری از استعدادهای داخلی شکوفا شده و فرهنگ مقاومت را در بین آحاد جامعه نهادینه نماید. اینک در شرایطی هفته دفاع مقدس را گرامی می‌داریم که ایران در اوج اقتدار سیاسی و نظامی منطقه قرار دارد و علیرغم ناامن‌های گسترده در بسیاری از همسایگان، به مسیر توسعه و پیشرفت گام نهاده و بدون شک استمرار این امنیت و توسعه درگرو حفظ اقتدار نظامی و گسترش فرهنگ ایثار و مقاومت است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...