رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۴
 • کد خبر : 3316
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : چرا دفاع مقدس؟

ادوار تاریخ سیاسی و اجتماعی نشان می‌دهد که با ظهور مدنیت؛ ایران یکی از دو امپراتوری جهان دوران خود بوده است. پادشاهان و سلاطین در قالب سلسله­هایی همانند غزنویان، ساسانیان، هخامنشیان، تیموریان، صفاریان، زندیان، قاجاریه و پهلوی به‌منظور اعمال حاکمیت با کمترین زحمت بر ملت حکومت کرده­اند و با انواع ترفندها سعی و کوشش وافر […]

ادوار تاریخ سیاسی و اجتماعی نشان می‌دهد که با ظهور مدنیت؛ ایران یکی از دو امپراتوری جهان دوران خود بوده است. پادشاهان و سلاطین در قالب سلسله­هایی همانند غزنویان، ساسانیان، هخامنشیان، تیموریان، صفاریان، زندیان، قاجاریه و پهلوی به‌منظور اعمال حاکمیت با کمترین زحمت بر ملت حکومت کرده­اند و با انواع ترفندها سعی و کوشش وافر در مشروعیت بخشیدن به حاکمیت خود داشته‌اند تا جایی که پادشاهان و سلاطین، خود را به‌مثابه نمایندگان خداوند به‌منظور حکومت بر مردم معرفی و خود را برخوردار از فر ایزدی قلمداد کنند و با طبقه­بندی مردم در قالب­های طبقات حاکمان، سپاهیان (نظامیان) کارمندان، صنعت‌کاران، کشاورزان و پیشه‌وران سعی در اقناع داشته‌اند و آن‌چنان با تبلیغات خود در مردم تفهیم کرده بودند که هر طبقه به لحاظ نیروی ذاتی برخوردار از آن برای طبقه­ی آن خلق‌شده است و امکان ارتقاء در طبقات پایین به طبقات بالاتر ندارد و خمیرمایه حاکمان خداوند به‌منظور اعمال حاکمیت بر سایر طبقات در وجود آنها به ودیعه گذاشته و به‌تناسب پیشرفت جامعه شگرد و عوام‌فریبی هیئت حاکمه نیز در فریب مردم و اقناع افکار عمومی تغییر نمود تا جایی که در اواخر سلطنت پادشاهان قاجار به لحاظ رواج تفکرات موجود، نوجوان ۱۲ ساله­ای به پادشاهی انتخاب شد وعده‌ای عدم وجود پادشاه را مصادف با عدم پیشرفت و توسعه دانسته­اند و آنان را از مردم فر ایزدی می­پنداشتند. با ظهور سلسله­ی پهلوی شاه در ردیف خداوند قرار می­گیرد و شعار خدا، شاه ملت تبلیغ، و در بین توده­های ضعیف مشروعیت قدرت پادشاه را ناشی از خداوند دانسته و شاه به‌عنوان پدر ملت بهتر از ملت خیر و صلاح مردم می­داند و اطاعت از شاه واجب بود.

در دهه ۴۰ امام خمینی (ره) بنا به وظیفه دینی خود به‌منظور احیاء فریضه­ی امربه‌معروف و نهی از منکر ضمن مکاتبه با شاه و یادآوری اعمال خلاف دین و قانون حاکمیت، خواهان اصلاح امور و جلوگیری از اقدامات خلاف دستورات قرآن می­گردند. متأسفانه تذکرات و نصایح امام مورد توجه دربار و حاکمیت قرار نمی­گیرد.

امام با تأسی از بزرگان و اولیاء دین ضمن افشاگری اقدامات خلاف دین و قانون و مبارزه خود را علیه رژیم استبدادی پهلوی با استفاده از توان مراکز آموزش عالی و مدارس علوم دینی به‌منظور آگاه‌سازی ملت ایران آغاز کردند و درنهایت با بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، ایران را به ام‌القراء در جهان اسلام تبدیل و جنبش­های آزادی خواهان نیز با تأسی به انقلاب ملت ایران درصدد احقاق حقه خود برآمدند.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سیاست‌های متعددی برای مهار انقلاب و شکست آن ازجمله طرح کودتا، تحریم و جنگ‌های داخلی، به‌منظور سرنگونی نظام نوپای اسلامی از سوی دشمنان انقلاب اجرا شد اما منتج به نتیجه نگردیده، لذا با تحریک حکومت بعثت عراق جنگی ناخواسته را به ملت ایران تحمیل کردند.

امام خمینی با تبیین اهداف دشمنان، ملت را به دفاع از آرمان­های انقلاب و دفاع از کشور بسیج نمودند و دشمنی که ازسوی اغلب کشورهای جهان حمایت می‌شد وادار به شکست کردند. جنگ تحمیلی اگرچه ۸ سال به درازا انجامید اما سبب شد که بسیاری از استعدادهای داخلی شکوفا شده و فرهنگ مقاومت را در بین آحاد جامعه نهادینه نماید. اینک در شرایطی هفته دفاع مقدس را گرامی می‌داریم که ایران در اوج اقتدار سیاسی و نظامی منطقه قرار دارد و علیرغم ناامن‌های گسترده در بسیاری از همسایگان، به مسیر توسعه و پیشرفت گام نهاده و بدون شک استمرار این امنیت و توسعه درگرو حفظ اقتدار نظامی و گسترش فرهنگ ایثار و مقاومت است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...