رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۲ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 27 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۴
 • کد خبر : 3316
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : چرا دفاع مقدس؟

ادوار تاریخ سیاسی و اجتماعی نشان می‌دهد که با ظهور مدنیت؛ ایران یکی از دو امپراتوری جهان دوران خود بوده است. پادشاهان و سلاطین در قالب سلسله­هایی همانند غزنویان، ساسانیان، هخامنشیان، تیموریان، صفاریان، زندیان، قاجاریه و پهلوی به‌منظور اعمال حاکمیت با کمترین زحمت بر ملت حکومت کرده­اند و با انواع ترفندها سعی و کوشش وافر […]

ادوار تاریخ سیاسی و اجتماعی نشان می‌دهد که با ظهور مدنیت؛ ایران یکی از دو امپراتوری جهان دوران خود بوده است. پادشاهان و سلاطین در قالب سلسله­هایی همانند غزنویان، ساسانیان، هخامنشیان، تیموریان، صفاریان، زندیان، قاجاریه و پهلوی به‌منظور اعمال حاکمیت با کمترین زحمت بر ملت حکومت کرده­اند و با انواع ترفندها سعی و کوشش وافر در مشروعیت بخشیدن به حاکمیت خود داشته‌اند تا جایی که پادشاهان و سلاطین، خود را به‌مثابه نمایندگان خداوند به‌منظور حکومت بر مردم معرفی و خود را برخوردار از فر ایزدی قلمداد کنند و با طبقه­بندی مردم در قالب­های طبقات حاکمان، سپاهیان (نظامیان) کارمندان، صنعت‌کاران، کشاورزان و پیشه‌وران سعی در اقناع داشته‌اند و آن‌چنان با تبلیغات خود در مردم تفهیم کرده بودند که هر طبقه به لحاظ نیروی ذاتی برخوردار از آن برای طبقه­ی آن خلق‌شده است و امکان ارتقاء در طبقات پایین به طبقات بالاتر ندارد و خمیرمایه حاکمان خداوند به‌منظور اعمال حاکمیت بر سایر طبقات در وجود آنها به ودیعه گذاشته و به‌تناسب پیشرفت جامعه شگرد و عوام‌فریبی هیئت حاکمه نیز در فریب مردم و اقناع افکار عمومی تغییر نمود تا جایی که در اواخر سلطنت پادشاهان قاجار به لحاظ رواج تفکرات موجود، نوجوان ۱۲ ساله­ای به پادشاهی انتخاب شد وعده‌ای عدم وجود پادشاه را مصادف با عدم پیشرفت و توسعه دانسته­اند و آنان را از مردم فر ایزدی می­پنداشتند. با ظهور سلسله­ی پهلوی شاه در ردیف خداوند قرار می­گیرد و شعار خدا، شاه ملت تبلیغ، و در بین توده­های ضعیف مشروعیت قدرت پادشاه را ناشی از خداوند دانسته و شاه به‌عنوان پدر ملت بهتر از ملت خیر و صلاح مردم می­داند و اطاعت از شاه واجب بود.

در دهه ۴۰ امام خمینی (ره) بنا به وظیفه دینی خود به‌منظور احیاء فریضه­ی امربه‌معروف و نهی از منکر ضمن مکاتبه با شاه و یادآوری اعمال خلاف دین و قانون حاکمیت، خواهان اصلاح امور و جلوگیری از اقدامات خلاف دستورات قرآن می­گردند. متأسفانه تذکرات و نصایح امام مورد توجه دربار و حاکمیت قرار نمی­گیرد.

امام با تأسی از بزرگان و اولیاء دین ضمن افشاگری اقدامات خلاف دین و قانون و مبارزه خود را علیه رژیم استبدادی پهلوی با استفاده از توان مراکز آموزش عالی و مدارس علوم دینی به‌منظور آگاه‌سازی ملت ایران آغاز کردند و درنهایت با بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، ایران را به ام‌القراء در جهان اسلام تبدیل و جنبش­های آزادی خواهان نیز با تأسی به انقلاب ملت ایران درصدد احقاق حقه خود برآمدند.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سیاست‌های متعددی برای مهار انقلاب و شکست آن ازجمله طرح کودتا، تحریم و جنگ‌های داخلی، به‌منظور سرنگونی نظام نوپای اسلامی از سوی دشمنان انقلاب اجرا شد اما منتج به نتیجه نگردیده، لذا با تحریک حکومت بعثت عراق جنگی ناخواسته را به ملت ایران تحمیل کردند.

امام خمینی با تبیین اهداف دشمنان، ملت را به دفاع از آرمان­های انقلاب و دفاع از کشور بسیج نمودند و دشمنی که ازسوی اغلب کشورهای جهان حمایت می‌شد وادار به شکست کردند. جنگ تحمیلی اگرچه ۸ سال به درازا انجامید اما سبب شد که بسیاری از استعدادهای داخلی شکوفا شده و فرهنگ مقاومت را در بین آحاد جامعه نهادینه نماید. اینک در شرایطی هفته دفاع مقدس را گرامی می‌داریم که ایران در اوج اقتدار سیاسی و نظامی منطقه قرار دارد و علیرغم ناامن‌های گسترده در بسیاری از همسایگان، به مسیر توسعه و پیشرفت گام نهاده و بدون شک استمرار این امنیت و توسعه درگرو حفظ اقتدار نظامی و گسترش فرهنگ ایثار و مقاومت است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...