رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷
 • الأحد ۹ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 18 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۶
 • کد خبر : 3327
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : افتتاح کتابخانه کانون کوه‌نوردان کردستان
گرامیداشت یاد و خاطره زنده‌یاد محمد اوراز

افتتاح کتابخانه کانون کوه‌نوردان کردستان

مراسم سالگرد تولد زنده یاد “محمد اوراز” و افتتاح کتابخانه ی کانون کوه نوردان کردستان عصر آخرین شنبه‌ی شهریور ماه مقارن با تولد مردی است که علاوه بر فعالیت‌های ارزشمند و شاخص در عرصه ی ورزش کوهنوردی، ابعاد شخصیتی و انسانی اش وی را به قهرمانی بدل ساخته که همواره در دل همه ی اقشار […]

مراسم سالگرد تولد زنده یاد “محمد اوراز” و افتتاح کتابخانه ی کانون کوه نوردان کردستان

عصر آخرین شنبه‌ی شهریور ماه مقارن با تولد مردی است که علاوه بر فعالیت‌های ارزشمند و شاخص در عرصه ی ورزش کوهنوردی، ابعاد شخصیتی و انسانی اش وی را به قهرمانی بدل ساخته که همواره در دل همه ی اقشار جامعه به ویژه کوه نوردان جاودانه کرده است. لذا تولد محمد اوراز بهترین بهانه ای است برای اتحاد تمامی تلاشکران عرصه ی فرهنگ و ورزش.

به همین مناسبت در سالن کانون کوه نوردان کردستان مراسمی با حضور پیشکسوتان و مربیان ورزشی، اساتید حوزه ی فرهنگ، میدران و مسئولان و جمع کثیری از کوه نوردان برگزار شد. در این مراسم برای اولین بار دو فیلم دکومنتار به همت کمیته ی کوه نوردی کانون پخش شد که در آن سعی شده بود تا زاویه های دیگری از شخصیت و تفکر زنده یاد اوراز در مسیر تعالی و جاودانگی اش برای مخاطبان و جامعه ی کوه نوردی نمایش داده شود. در ادامه ی مراسم آقای حسین نعمتیان از پیشکسوتان و مربیان به نام ورزش کوه نوردی کردستان نیز سخنانی در خصوص شاخصه های فنی و اخلاقی این کوه نورد بزرگ و هم چنین نقش و جایگاه کانون و فعالیت هایش در ترقی ورزش کوه نوردی کردستان بیان نمودند. راه اندازی کتابخانه ی کانون نیز اتفاق مبارکی بود که با همت کانون، اعضا و همراهان آن آماده شده بود و در این مراسم به دست شهردار محترم سنندج آقای مهندس سیدی و با حضور دکتر زارعی فرماندار محترم، اعضای شورای شهر سنندج و دیگر مسئولان و پیشکسوتان ورزشی افتتاح گردید.

آقای صلاح حقیقیان به نمایندگی از کانون کوه نوردان کردستان ضمن قدردانی از مردم فهیم، فرهنگی و ورزش دوست کردستان عنوان کرد: زنده یاد اوراز آغازگر راهی بود که در آن رفیع ترین قله، قله ی انسانیت و باورهای انسانی است. رمز جاودانگی وی فتح چنین قله ای است و ما نیز با ادامه ی این مسیر در تلاشیم با حمایت مردم و همکاری مسئولان، راه را برای ترقی و تعالی  ورزشی-فرهنگی جوانان و نوجوانان این دیار هموار سازیم و همگی شاهد حضور قهرمانانی بااخلاق از زمره ی اوراز باشیم. رسیدن به این مهم؛ نه تنها رسالت کانون بلکه خواسته ی جامعه است که با حمایت و همراهی هرچه بیشتر مدیران و مسئولان اجرایی در زمان کوتاه تری میسر خواهد شد.

در پایان نیز از دو بانوی فعال و تلاشگر در عرصه ی فرهنگ سنندج، خانم ها “دکتر شکوه بزرگی” به واسطه ی احداث اولین کتابخانه در محل آزمایشگاه پاتوبیولوژی راژه و “پروانه واحدی” برای تالیف کتاب “گیانا و جوانا ئەچن بۆ ئاویەر” همچنین آقایان محمد پیرظهیری پیشکسوت ورزشی سنندج و مبین سیف‌پناهی اردونشین تیم امید هیمالیانوردی کشور از سوی کانون تقدیر شد و به چند نفر از اعضا که در دوره های مختلف کارآموزی ورزش کوه نوردی شرکت نموده بودند لوح و گواهینامه ی رسمی اعطا شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...