رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
 • السبت ۱۱ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Saturday 26 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۲
 • کد خبر : 3330
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : گروه «مندالانی ئاویه­ ر»
اجرای موسیقی کردی

گروه «مندالانی ئاویه­ ر»

موسیقی کردی گروه «مندالانی ئاویه‌ر» 27 شهریور 96 در مجتمع فرهنگی فجر سنندج برگزار می‌شود. این گروه که میانگین سنیِ اعضای آن ۷ تا ۱۲ سال است، متشکل از هنرجویان بنده است و خوشبختانه با وجود سنِ کمِ توانایی اجرای صحنه­ای آنها بسیار خوب است و تا کنون اجراهای موفقی را داشته­اند. اینجانب به عنوان […]

موسیقی کردی گروه «مندالانی ئاویه‌ر» 27 شهریور 96 در مجتمع فرهنگی فجر سنندج برگزار می‌شود.

این گروه که میانگین سنیِ اعضای آن ۷ تا ۱۲ سال است، متشکل از هنرجویان بنده است و خوشبختانه با وجود سنِ کمِ توانایی اجرای صحنه­ای آنها بسیار خوب است و تا کنون اجراهای موفقی را داشته­اند.

اینجانب به عنوان نوازنده و مدرس دف، با انگیزه­ی توجه هرچه بیشتر به سازهای کوبه­ای در قالب گروه، این گروه خردسال را تشکیل دادم و محور اصلی آن را جملات و سازهای ریتمیک قرار دادم.

شاید بسیاری از ما موسیقی کودکان را محدود به ساز اُرف، سازهای زینتی و اشعار بسیار ساده بدانیم؛ هرچند این نوع موسیقی در جایگاه خود بسیار ارزشمند و زیباست؛ اما هر ملت می­تواند موسیقی اصیل خود را به کودکان نیز آموزش دهد و کودکان به راحتی با آن آشنا شده و از آن لذت ببرند.

متاسفانه بسیاری از ما شاگرد نشده، استادیم!

واقعیت امر این است که موسیقی به اصطلاح زیاد هم دمِ دستی نیست! بلکه نیازمند آموزش و فراگیری­های دقیق است؛ متاسفانه یکی از اساسی­ترین مشکلات در حالِ حاضر موسیقی ما اینست که افراد بصورت خودآموز استاد شده­اند و برای فراگیری آن هیچ اهتمامی نورزیده­اند.

در نتیجه مدرسین موسیقی باید آموزش به کودکان را بسیاری جدی بگیرند؛ چراکه همین کودکان امانت­دار موسیقی آینده­اند.

بعد از مقوله­ی آموزش (که معمولاً به صورت انفرادی است) تمرینات گروهی و گروه­نوازی نیز در پرورش هنرجو بسیار ماثر است. همچنین اجرای زنده و صحنه­ای هنرجو که زیر نظر مدرس او باشد به اعتماد بالنفس و اجرای خوب او کمک خواهد کرد.

اجرای پیش­روی این گروه، با فراز و نشیب­های اداری بسیاری همراه بود، نتیجه­ی 3 سال آموزش ریتم، شعر و تصانیف فلکولور کردی به کودکان است. امید که این اجرا مورد استقبال و مورد پسند همشهریان ارجمند قرار گیرد.

در پایان مراتب تشکر خود را از جناب آقای جلال قلعه­شاخانی (معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد ارشاد اسلامی)، جناب آقای سامان احمدی (امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی)، جناب آقای هیرش رضایی (معاون فرهنگی اداره­کل ورزش و جوانان استان)، جناب آقای اقبال منصوری، سرکار خانم زهرا زندی (مدیر موسسه­ی فرهنگی هنری ستایش)، سرکار خانم لیلا رستمی (معاون دبیر موسسه فرهنگی هنری ئاویه­ر سنه­دژ) ابراز دارم.

 

فرید زندی

سرپرست گروه و مدیر مسئول موسسه فرهنگی هنری ئاویه‌ر سنه‌دژ

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...