رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۲
 • کد خبر : 3330
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : گروه «مندالانی ئاویه­ ر»
اجرای موسیقی کردی

گروه «مندالانی ئاویه­ ر»

موسیقی کردی گروه «مندالانی ئاویه‌ر» ۲۷ شهریور ۹۶ در مجتمع فرهنگی فجر سنندج برگزار می‌شود. این گروه که میانگین سنیِ اعضای آن ۷ تا ۱۲ سال است، متشکل از هنرجویان بنده است و خوشبختانه با وجود سنِ کمِ توانایی اجرای صحنه­ای آنها بسیار خوب است و تا کنون اجراهای موفقی را داشته­اند. اینجانب به عنوان […]

موسیقی کردی گروه «مندالانی ئاویه‌ر» ۲۷ شهریور ۹۶ در مجتمع فرهنگی فجر سنندج برگزار می‌شود.

این گروه که میانگین سنیِ اعضای آن ۷ تا ۱۲ سال است، متشکل از هنرجویان بنده است و خوشبختانه با وجود سنِ کمِ توانایی اجرای صحنه­ای آنها بسیار خوب است و تا کنون اجراهای موفقی را داشته­اند.

اینجانب به عنوان نوازنده و مدرس دف، با انگیزه­ی توجه هرچه بیشتر به سازهای کوبه­ای در قالب گروه، این گروه خردسال را تشکیل دادم و محور اصلی آن را جملات و سازهای ریتمیک قرار دادم.

شاید بسیاری از ما موسیقی کودکان را محدود به ساز اُرف، سازهای زینتی و اشعار بسیار ساده بدانیم؛ هرچند این نوع موسیقی در جایگاه خود بسیار ارزشمند و زیباست؛ اما هر ملت می­تواند موسیقی اصیل خود را به کودکان نیز آموزش دهد و کودکان به راحتی با آن آشنا شده و از آن لذت ببرند.

متاسفانه بسیاری از ما شاگرد نشده، استادیم!

واقعیت امر این است که موسیقی به اصطلاح زیاد هم دمِ دستی نیست! بلکه نیازمند آموزش و فراگیری­های دقیق است؛ متاسفانه یکی از اساسی­ترین مشکلات در حالِ حاضر موسیقی ما اینست که افراد بصورت خودآموز استاد شده­اند و برای فراگیری آن هیچ اهتمامی نورزیده­اند.

در نتیجه مدرسین موسیقی باید آموزش به کودکان را بسیاری جدی بگیرند؛ چراکه همین کودکان امانت­دار موسیقی آینده­اند.

بعد از مقوله­ی آموزش (که معمولاً به صورت انفرادی است) تمرینات گروهی و گروه­نوازی نیز در پرورش هنرجو بسیار ماثر است. همچنین اجرای زنده و صحنه­ای هنرجو که زیر نظر مدرس او باشد به اعتماد بالنفس و اجرای خوب او کمک خواهد کرد.

اجرای پیش­روی این گروه، با فراز و نشیب­های اداری بسیاری همراه بود، نتیجه­ی ۳ سال آموزش ریتم، شعر و تصانیف فلکولور کردی به کودکان است. امید که این اجرا مورد استقبال و مورد پسند همشهریان ارجمند قرار گیرد.

در پایان مراتب تشکر خود را از جناب آقای جلال قلعه­شاخانی (معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد ارشاد اسلامی)، جناب آقای سامان احمدی (امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی)، جناب آقای هیرش رضایی (معاون فرهنگی اداره­کل ورزش و جوانان استان)، جناب آقای اقبال منصوری، سرکار خانم زهرا زندی (مدیر موسسه­ی فرهنگی هنری ستایش)، سرکار خانم لیلا رستمی (معاون دبیر موسسه فرهنگی هنری ئاویه­ر سنه­دژ) ابراز دارم.

 

فرید زندی

سرپرست گروه و مدیر مسئول موسسه فرهنگی هنری ئاویه‌ر سنه‌دژ

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...