رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷
 • الأحد ۹ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 18 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۷
 • کد خبر : 3338
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کسب جایزه بهترین کارگردانی پنجمین جشنواره بین المللی فیلم دهوک توسط کارگردان سنندجی

جایزه بهترین کارگردانی پنجمین جشنواره بین المللی فیلم دهوک در بخش ملی (Kurdish Cinema) برای فیلم بلند “برایت انار دان کرده بودم” از به کارگردان کردستانی رسید. جایزه بهترین کارگردانی پنجمین جشنواره بین المللی فیلم دهوک در بخش ملی(Kurdish Cinema) برای فیلم بلند “برایت انار دان کرده بودم” از تولیدات سیمای مرکز کردستان ایران رسید. […]

جایزه بهترین کارگردانی پنجمین جشنواره بین المللی فیلم دهوک در بخش ملی (Kurdish Cinema) برای فیلم بلند “برایت انار دان کرده بودم” از به کارگردان کردستانی رسید.

جایزه بهترین کارگردانی پنجمین جشنواره بین المللی فیلم دهوک در بخش ملی(Kurdish Cinema) برای فیلم بلند “برایت انار دان کرده بودم” از تولیدات سیمای مرکز کردستان ایران رسید.

این فیلم ساخته کسب جایزه بهترین کارگردانی پنجمین جشنواره بین المللی فیلم دهوک توسط کارگردان سنندجی از کارگردانان کردستانی و هنرمندان سنندجی فعال در حوزه سینما است که موضوع درباره ی یک پیر مرد و پیرزنی است که فرزند معلمشان در آب های خروشان رود سیروان غرق شده که در این فیلم ضمن اشاره به رسوم و آداب مردم این منطقه تبعات فوت پسر این دو کهنسال در زندگیشان وارد می شود.

کریستوف درایر (نماینده هیت داوران) در جشنواره بین المللی فیلم دهوک هنگام قرائت جایزه بهترین کارگردانی گفت: بحث درباره “مرز”ها و حواشی یک فیلم بسیار دشوار است،زیرا تصور مرزها،اغلب به جای واقعیت یک تصویر ذهنی به دست می دهد.بنابراین بررسی سینماتوگرافیک مرزهای یک فیلم از طریق تشبیه و استعاره بسی دشوارتر است.یکی از ویژگی های خاص این فیلم ، موفقیت ان در به تصویر کشیدن حواشی از طریق یک روش بدیع،ساده و صمیمی است .این  یک نگاه نافذ و متمرکز شده روی یک موضوع حساس و ظریف است.

همچنین این فیلم نشان می دهد که “کارگردان” به خوبی توانسته است چشم انداز کوهستان های کردستان را (بدون فلکلور کردن ان) به یک فضای فیلمیک انتقال بدهد.ریتم فیلم “شعر شرقی” را به یادمان می اورد.

بهمین خاطر جایزه بهترین کارگردانی فیلم بلند اعطا می شود به جمیل مفاخری برای فیلم”برایت انار دان کرده بودم”

گفتنی «برایت انار دان کرده بودم» از کُردستان بیشترین جایزه جشنواره بیستم مراکز استانهای صدا و سیما را کسب کرد. این فیلم در اولین حضور خود در جشنواره هدهد ۲۰ در هشت بخش (بازیگری مرد،بازیگری زن،بازیگری نوجوان مرد و زن،نویسندگی،کارگردانی،فیلمبرداری و تهیه کننده گی)کاندیدای دریافت جایزه شد که از این هشت بخش در پنج بخش (نویسندگی:فرشیدگویلی،بازیگری نوجوان:فرمیسک سلیمانی،فیلمبرداری:حسن اصلانی و تندیس و دیپلم افتخار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی: جمیل مفاخری) را ازان خود کرد و در هشتم مهر در جشنواره بین المللی سلیمانی حضور خواهد داشت.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...