رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۷
 • کد خبر : 3338
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کسب جایزه بهترین کارگردانی پنجمین جشنواره بین المللی فیلم دهوک توسط کارگردان سنندجی

جایزه بهترین کارگردانی پنجمین جشنواره بین المللی فیلم دهوک در بخش ملی (Kurdish Cinema) برای فیلم بلند “برایت انار دان کرده بودم” از به کارگردان کردستانی رسید. جایزه بهترین کارگردانی پنجمین جشنواره بین المللی فیلم دهوک در بخش ملی(Kurdish Cinema) برای فیلم بلند “برایت انار دان کرده بودم” از تولیدات سیمای مرکز کردستان ایران رسید. […]

جایزه بهترین کارگردانی پنجمین جشنواره بین المللی فیلم دهوک در بخش ملی (Kurdish Cinema) برای فیلم بلند “برایت انار دان کرده بودم” از به کارگردان کردستانی رسید.

جایزه بهترین کارگردانی پنجمین جشنواره بین المللی فیلم دهوک در بخش ملی(Kurdish Cinema) برای فیلم بلند “برایت انار دان کرده بودم” از تولیدات سیمای مرکز کردستان ایران رسید.

این فیلم ساخته کسب جایزه بهترین کارگردانی پنجمین جشنواره بین المللی فیلم دهوک توسط کارگردان سنندجی از کارگردانان کردستانی و هنرمندان سنندجی فعال در حوزه سینما است که موضوع درباره ی یک پیر مرد و پیرزنی است که فرزند معلمشان در آب های خروشان رود سیروان غرق شده که در این فیلم ضمن اشاره به رسوم و آداب مردم این منطقه تبعات فوت پسر این دو کهنسال در زندگیشان وارد می شود.

کریستوف درایر (نماینده هیت داوران) در جشنواره بین المللی فیلم دهوک هنگام قرائت جایزه بهترین کارگردانی گفت: بحث درباره “مرز”ها و حواشی یک فیلم بسیار دشوار است،زیرا تصور مرزها،اغلب به جای واقعیت یک تصویر ذهنی به دست می دهد.بنابراین بررسی سینماتوگرافیک مرزهای یک فیلم از طریق تشبیه و استعاره بسی دشوارتر است.یکی از ویژگی های خاص این فیلم ، موفقیت ان در به تصویر کشیدن حواشی از طریق یک روش بدیع،ساده و صمیمی است .این  یک نگاه نافذ و متمرکز شده روی یک موضوع حساس و ظریف است.

همچنین این فیلم نشان می دهد که “کارگردان” به خوبی توانسته است چشم انداز کوهستان های کردستان را (بدون فلکلور کردن ان) به یک فضای فیلمیک انتقال بدهد.ریتم فیلم “شعر شرقی” را به یادمان می اورد.

بهمین خاطر جایزه بهترین کارگردانی فیلم بلند اعطا می شود به جمیل مفاخری برای فیلم”برایت انار دان کرده بودم”

گفتنی «برایت انار دان کرده بودم» از کُردستان بیشترین جایزه جشنواره بیستم مراکز استانهای صدا و سیما را کسب کرد. این فیلم در اولین حضور خود در جشنواره هدهد ۲۰ در هشت بخش (بازیگری مرد،بازیگری زن،بازیگری نوجوان مرد و زن،نویسندگی،کارگردانی،فیلمبرداری و تهیه کننده گی)کاندیدای دریافت جایزه شد که از این هشت بخش در پنج بخش (نویسندگی:فرشیدگویلی،بازیگری نوجوان:فرمیسک سلیمانی،فیلمبرداری:حسن اصلانی و تندیس و دیپلم افتخار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی: جمیل مفاخری) را ازان خود کرد و در هشتم مهر در جشنواره بین المللی سلیمانی حضور خواهد داشت.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...