رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۰
 • کد خبر : 3340
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : صندوق کارآفرینی امید با رویکرد جدید در خدمت توسعه و اشتغال کردستان

اشتغال واژه ای است که در کردستان آرزوی هزاران جوان بیکار می باشد که به علل مختلف بهترین دوران زندگی آنها را به باد داد و در حال بلعیدن بهترین زمان زندگی جوانان دیگری است که اگر فکری عقلایی و دلسوزانه برای آن نشود تداومش تاوانهای متنوعی بر روند توسعه و وحدت ملی تحمیل می […]

اشتغال واژه ای است که در کردستان آرزوی هزاران جوان بیکار می باشد که به علل مختلف بهترین دوران زندگی آنها را به باد داد و در حال بلعیدن بهترین زمان زندگی جوانان دیگری است که اگر فکری عقلایی و دلسوزانه برای آن نشود تداومش تاوانهای متنوعی بر روند توسعه و وحدت ملی تحمیل می کند زیرا دیگر جامعه کورد ایران طاقت پرداخت هزینه سنگین وجود ایرادات عقلی و اخلاقی در توزیع امکانات و منابع اقتصادی کشور را ندارد.

سوء برنامه ریزی و سوء مدیریت در مناطق کردنشین هم سبب از دست رفتن منابع توسعه از جمله عمر گران قیمت و تجدید ناپذیر انسان و اعتبارات مالی شده و هم وفاداری تاریخی کوردها به ایران را نشانه رفته است.

حجم تبعیض در تقسیم منابع توسعه در کشور تا حدی است که اگر دلبستگی دائمی به این مرز و بوم و اعتماد به وعده های مسئولین ارشد نظام نبود موجب تنشهای خطرناک می شد اما این را بدانیم که این موارد هم آسیب پذیر بوده و تداوم تبعیض آسیبهای جدی به آنها می زند.

هر دولتی که سرکار آمد وعده رفع تبعیض در توسعه را داد اما مناطق کردنشین خیری از اعتماد به آنها را ندید و وضعیت هر روز بدتر می شد تا اینکه مقام معظم رهبری در جمع پر شور مردم کردستان در سنندج نیاز این بخش از وطن به اشتغال را با تاکید گوش زد نمود و تمام مسئولان را از کم کاری در این حوزه بر حذر داشت.

اما این تذکر و ارشاد هم کفایت نکرده و باز هم شاهد افزایش بیکاری در مناطق کردنشین هستیم که در مواردی فرد چنان ناامید می گردد که برای فرار از دست وعده و وعید یا راه بازار کار سایر استانها و انجام امور سنگین را برمی گزیند یا راههای خطرناک مهاجرت به خارج را.

کوردها حق است که جویای پاسخ این سوالات باشند، چه کسانی مقصر اعمال تبعیض در توسعه هستند؟ کی این رویه غلط پایان می یابد؟ به کدام دادگاه پناه بریم؟

پرداخت تسهیلات بانکی یکی از راههای ایجاد اشتغال برای جوانان است که در جای خود می تواند هم مفید باشد و هم مضر که این امر در گرو میزان عقلائی بودن نحوه توزیع، میزان سود بانکی و شیوه بازپرداخت آن می باشد.

سابقه چند دهه پرداخت وام در ایران برای اصلاح ساختارهای قانونی پرداخت تسهیلات کافی است و دیگر نمی توان وجود ایراد در چارچوبهای پرداخت آن را قبول نمود و تنها می توان آن را به حساب اهمال و کم لطفی و ….. گذاشت که متاسفانه بازهم شاهد نواقص در این راستا هستیم و گاهی یا موجب ورشکستگی تولید کننده و سرمایه گذار می گردد و یا بدهکاری را به دردهای بیکاران می افزاید و وی را در دام شرمندگی در برابر ضامن و تسلیم شدن به حبس قرار می دهد.

صندوق کارآفرین امید از نهادهای پرداخت تسهیلات است و بخش بزرگی از وامهای اشتغال را می پردازد و در جای خود امتیازاتی از قبیل نداشتن سود نیز دارد و همواره مورد استقبال متقاضیان بوده و سعی دارند به هر طریق ممکن تسهیلات را از این نهاد دریافت کنند.

برای اطلاع از روند پرداخت تسهیلات توسط این صندوق و برنامه های مدیریت آن برای اصلاح ایرادات موجود گفت و گویی با مدیر صندوق کارآفرین امید در کردستان انجام داده ایم که اینک پیش روی شماست.

مدیر صندوق کارآفرین امید کردستان با اشاره به جایگاه و نقش تسهیلات این نهاد در توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال گفت: این صندوق در سال ۱۳۷۳ و بر اساس مفاد برنامه سوم توسعه برای حمایت از فرصتهایشغلی تاسیس گردید، در دولت نهم ۳ صندوق پرداخت تسهیلات کشور ادغام شد و نام آن به صندوق مهر امام رضا ( ع ) تغییر یافت و هر سال ردیف اعتباری از بودجه سنواتی به آن تعلق می ‌گرفت تا با شرایط ویژه و آسان در اختیار بخش اشتغال قرار گیرد، اما از سال ۱۳۸۹  تنها از محل بازگشت اقساط تسهیلات پرداخت شده سنوات گذشته وام پرداخت می‌‌‌کند این روند در شروع دولت تدبیر و امید دچار تغییرات ساختاری بسیار مناسبی با رویکرد هدفمند نمودن پرداخت تسهیلات گشت و اولویت پرداخت تسهیلات به تولید محصولاتی که دارای مزیت رقابت اقتصادی بر اساس ظرفیتها و پتانسیلهای هر منطقه تعلق گرفت.

فرزان عزت‌پور افزود: در راستای اجرای رویکرد جدید تمام استانها موظف شدند تا ظرفیتهای تولید و اشتغال شهری و روستایی را شناسایی و اولویت‌بندی نمایند و بعد از این مرحله نوبت به انعقاد قرارداد و تفاهم‌نامه با نهادها، اصناف و ادارات مرتبط با اشتغال رسید که تا کنون ۹۴۵ فقره تفاهم‌نامه در سطح ملی منقعد گشته تا متقاضیان بتوانند به صورت هدفمند در این چارچوب کسب و کار ایجاد نمایند.

وی تصریح کرد: سال گذشته در کردستان ۳ هزار و ۳۰۲ فقره تسهیلات در قالب ۹ سرفصل مختلف به صورت کسب و کار خرد و فردی و وام ازدواج جمعا به مبلغ ۴۱۵ میلیارد و ۳۰۲ میلیون ریال پرداخت شد که در زمینه پرداخت وام ازدواج صندوق کارآفرین امید رتبه اول را در بین بانکهای استان کسب کرد.

وی اعلام کرد: سال گذشته در حوزه طرحهای مشارکتی و غیر مشارکتی تفاهم‌نامه‌ای با معاونت توسعه اشتغال روستایی نهاد ریاست جمهوری منعقد شد که بر اساس آن ۱۰۰ میلیارد ریال در قالب ۳ طرح غیر مشارکتی مصوب گردید برای نمونه هتل شادی هورامان از این محل ۲۰ میلیارد ریال تسهیلات دریافت نمود و دو طرح دیگر در جریان تشکیل پرونده می باشند. یکی دیگر از طرحهای مورد حمایت صندوق مشاغل خرد زنان روستایی است که با مشارکت سازمان جهاد کشاورزی ۳ میلیارد و ۱۵۰ میلیون ریال تسهیلات در قالب ۲ طرح صندوق پرداخت گردید.

این مقام مسئول در مورد عملکرد سالجاری گفت: یکی از ظرفیتهای شناسایی شده در سالجاری طرح تکاپو می‌باشد که با همکاری سازمان بین المللی تجارت جهانی ( یونیدو) انجام شد و اولویت به کسب و کارهای IT  و زنبورداری داده شد. از جمله برنامه‌های دیگر صندق روستای بدون بیکار است که بر اساس توان تولید روستا اجرا می‌گردد که در این راستا تا کنون ۲۰ روستا شناسایی گشته و تمام تلاش ما این است امسال ۱۰ روستا تحت پوشش حمایتی صندوق قرار می‌گیرد برای نمونه به روستاهای چور مریوان با قابلیت گردشگری، آرمرده بانه با قابلیت شال بافی، دل سروآباد با قابلیت کلاش بافی و نوره سنندج با قابلیت گردشگری اشاره می‌شود. این طرحها از ۱۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیون ریال تسهیلات می‌گیرند و وثیقه مورد نیاز متناسب با شرایط روستاییان خواهد بود منجمله املاک و مستغلات روستایی و اموال منقول و غیر منقول است که در حال حاضر ۳ طرح به اتمام رسیده است.

عزت‌پور در ادامه افزود: اولویت دیگر پرداخت تسهیلات بر اساس کسب و کارهای دارای مزیت طرح توت فرنگی می‌باشد زیرا کردستان ۸۰درصد توت فرنگی کشور را تولید می‌کند و باید در حوزه بسته بندی و فرآوری در منازل و کارگاهها مورد حمایت قرار گیرد.

وی اولویت سوم را گردشگری ذکر کرد و اظهار نمود: کردستان در این زمینه استعدادهای کم نظیری دارد که اکثر ظرفیتهای آن شناسایی شده و برنامه ریزی لازم برای حمایت از آنها صورت گرفته برای مثال در سال جاری برای اجرای  طرح گردشگری در منطقه هورامان در سفر مدیرعامل صندوق کار آفرین کشور به استان مبلغ ۲ میلیارد تومان اعتبارات ویژه جدای از سرجمع اعتبارات استان ابلاغ گردید.

وی خاطر نشان کرد: اولویت دیگر به صنایع دستی تعلق دارد و این استان دارای سابقه چند هزار ساله در این حوزه می‌باشد که حمایت از آن در دستور کار امسال قرار گرفته و در زمینه های شال بافی، کلاش بافی، صنایع چوب، سنگهای تزئینی، سبد بافی و کالاهای چرمی و سایر مشاغل مرتبط جهت حمایت مالی برنامه ریزی نموده است.

مدیر صندوق کارآفرین امید کردستان تصریح کرد: تولید گیاهان دارویی و غذایی اولویت دیگر حمایت مالی می‌باشد که تا کنون بیشتر به صورت خام به فروش می‌رسد و ما بنا داریم تا در راستای فرآوری و بسته بندی این محصولات تعداد زیادی شغل برای بیکاران ایجاد کنیم به عنوان مثال کارگاه تولید گیاهان دارویی سراب قامیش سنندج مبلغ ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات مصوب شده است.

عزت‌پور افزود: تولید گوشت قرمز اولویت دیگری است که صندوق در دستور کار دارد که ۸۰ روستای مهم تولید آن با همکاری جهاد کشاورزی شناسایی شده و تا سقف ۲ میلیارد تومان تسهیلات برای پرداخت به این حوزه اختصاص خواهد یافت.

 

 

 

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...