رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • الأحد ۵ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 20 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۲
 • کد خبر : 3342
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : حکم اول در مدیریت اجرایی؛ اشتهار به اخلاق حسنه است

سخن گفتن از مطالبات مردم در به ثمر نشستن حلاوت حاصل از مدیریتی کارآمد و مبتنی بر خدمات شایسته به کرات و با ادبیات مختلف در تریبون های مختلف ارتباطات اجتماعی اعلام شده و مردم از بازگو نمودن آن و عدم تحقق این خواسته اساسی خسته شده اند. مدیریت فرهنگی که اعمال حاصل از دانش […]

سخن گفتن از مطالبات مردم در به ثمر نشستن حلاوت حاصل از مدیریتی کارآمد و مبتنی بر خدمات شایسته به کرات و با ادبیات مختلف در تریبون های مختلف ارتباطات اجتماعی اعلام شده و مردم از بازگو نمودن آن و عدم تحقق این خواسته اساسی خسته شده اند.

مدیریت فرهنگی که اعمال حاصل از دانش و تجربه آن می تواند جامعه ای را موفق و یا به سمت اضمحلال بکشاند متشکل از مجموعه ای اشخاص کارآمد حقیقی و حقوقی است که همواره در جامعه با تعریف و برداشتی اشتباه که مدیریت یعنی فرد نه جمع مواجه گردیده است.

اخلاق حسنه که رکن اصلی صفات انسانی در مسیر کمال الهی است در عرصه مدیریت یک الزام و اگر به صورت اخص آنرا در مدیریت فرهنگی مورد بررسی قرار دهیم هم محور اصلی است و هم نبض جامعه در تکریم و ترویج فضایل انسانی خواهد بود.

اقتضای مدیریت فرهنگی در کوردستان متناسب با شرایط روز جامعه و صیانت از هویت و روح متعالی آن تحکیم و بسط دستاوردهای خانواده بزرگ هنرمندان،نویسندگان و روزنامه نگاران استان در کنار تلاش بر تسهیل در امور ایشان توسط مدیران و کارشناسان دستگاه های فرهنگی در مسیری پرپیچ و خم  و گاه تهوع آور به دلیل اتخاذ سیاستی کند و غیر عقلانی است.

سیاستی که در آن به شایسته سالاری بها نداده و خواسته جامعه در بکارگیری نخبه گان فرهنگی را عاملی مخل نظم جامعه دانسته و یا با بی تفاوتی لایه های بالای اداری نظام فرهنگی به آن نگریسته شود محصولی غیر از سرنوشت مظلومانه این روزهای عرصه مدیریت فرهنگی کوردستان را در پی نخواهد داشت.

این مظلومیت به خاطر یک نکته اساسی است که بی اخلاقی و بداخلاقی تا جایی شکل گرفته که از یک طرف بی تفاوتی در تثبیت فعالیتهای خدماتی،آموزشی و تولیدی عرصه فرهنگ و هنر قربانی عدم انتصاب به موقع فردی شایسته مسئولیت مدیریت فرهنگی گردیده و از طرفی دیگر به جای ترویج فرهنگ نقد منصفانه و مصلحانه جهت بهبود سامانه مدیریت فرهنگی با ترور شخصیت اشخاص حقیقی و حقوقی به کرات مواجهیم.

روی سخنم با اشخاص متنفذ در ساختار قدرت سیاسی این استان فرهنگی از سوی قوای سه گانه نظام جمهوری اسلامی ایران است:

۱.مدیریت فرهنگی عرصه معامله و تسویه حساب های شخصی،گروهی و جناحی نیست.

۲.نخبه گان فرهنگی کوردستان در هر کسوتی به مثابه گوشت قربانی نیستند که هر از گاهی مورد کم لطفی و بی تدبیری واقع گردند.

۳.توجه به اقتصاد هنر و خانواده بزرگ فرهنگ و هنر را با اخلاق و احترام به موقع نه طرد آنان باید دید و این چه اخلاقی است که اعتبارات مورد نیاز برای تولید و فعالیت های فرهنگی،هنری و رسانه ای در این استان همواره باید قطره چکانی باشد تا مبتنی بر تامین و تخصیص نظام مند یک بودجه عملیاتی؟!!

۴.عمل به قانون و احترام به آن یک اساس اخلاقی است اما اجرای غلط آن یک آفت بغرنج؛تامین اجتماعی یعنی تقویت رفاه همگانی نه کسب درآمد از ما به ازای یک فعالیت فرهنگی -هنری از سوی دستگاه های متولی این امر که اعتبار یک رویداد فرهنگی را جهت مفاصا حساب به جای تکریم مبدل به یک معضل در عرصه مدیریت فرهنگی کنند به عنوان مثال مراکز و مجامع فرهنگی و هنری طبق بند ل ماده۱۳۹قانون مالیات های مستقیم از پرداخت مالیات معافند که در کوردستان سلیقه حکم این معافیت مالیاتی را تشخیص می دهد و یا جشنواره ای چون جشنواره بین المللی امام رضا(ع)جهت مفاصا حساب تامین اجتماعی به جای کمک سازمان متمول و مامور رفاه همگانی آحاد جامعه به جای حمایت مادی از آن با اخذ پول های میلیون تومانی از بدنه این رویداد کلان هنری متعلق به ساحت مقدس امام رضا(ع) مواجه گردد.

قطعا اخلاق حسنه را باید پاسداشت و نگذاشت که طعم حلاوت خدمات فرهنگی تبدیل به تلخکامی در عرصه نشر فرهنگ و هنر مانا بیانجامد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...