رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۲
 • کد خبر : 3342
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : حکم اول در مدیریت اجرایی؛ اشتهار به اخلاق حسنه است

سخن گفتن از مطالبات مردم در به ثمر نشستن حلاوت حاصل از مدیریتی کارآمد و مبتنی بر خدمات شایسته به کرات و با ادبیات مختلف در تریبون های مختلف ارتباطات اجتماعی اعلام شده و مردم از بازگو نمودن آن و عدم تحقق این خواسته اساسی خسته شده اند. مدیریت فرهنگی که اعمال حاصل از دانش […]

سخن گفتن از مطالبات مردم در به ثمر نشستن حلاوت حاصل از مدیریتی کارآمد و مبتنی بر خدمات شایسته به کرات و با ادبیات مختلف در تریبون های مختلف ارتباطات اجتماعی اعلام شده و مردم از بازگو نمودن آن و عدم تحقق این خواسته اساسی خسته شده اند.

مدیریت فرهنگی که اعمال حاصل از دانش و تجربه آن می تواند جامعه ای را موفق و یا به سمت اضمحلال بکشاند متشکل از مجموعه ای اشخاص کارآمد حقیقی و حقوقی است که همواره در جامعه با تعریف و برداشتی اشتباه که مدیریت یعنی فرد نه جمع مواجه گردیده است.

اخلاق حسنه که رکن اصلی صفات انسانی در مسیر کمال الهی است در عرصه مدیریت یک الزام و اگر به صورت اخص آنرا در مدیریت فرهنگی مورد بررسی قرار دهیم هم محور اصلی است و هم نبض جامعه در تکریم و ترویج فضایل انسانی خواهد بود.

اقتضای مدیریت فرهنگی در کوردستان متناسب با شرایط روز جامعه و صیانت از هویت و روح متعالی آن تحکیم و بسط دستاوردهای خانواده بزرگ هنرمندان،نویسندگان و روزنامه نگاران استان در کنار تلاش بر تسهیل در امور ایشان توسط مدیران و کارشناسان دستگاه های فرهنگی در مسیری پرپیچ و خم  و گاه تهوع آور به دلیل اتخاذ سیاستی کند و غیر عقلانی است.

سیاستی که در آن به شایسته سالاری بها نداده و خواسته جامعه در بکارگیری نخبه گان فرهنگی را عاملی مخل نظم جامعه دانسته و یا با بی تفاوتی لایه های بالای اداری نظام فرهنگی به آن نگریسته شود محصولی غیر از سرنوشت مظلومانه این روزهای عرصه مدیریت فرهنگی کوردستان را در پی نخواهد داشت.

این مظلومیت به خاطر یک نکته اساسی است که بی اخلاقی و بداخلاقی تا جایی شکل گرفته که از یک طرف بی تفاوتی در تثبیت فعالیتهای خدماتی،آموزشی و تولیدی عرصه فرهنگ و هنر قربانی عدم انتصاب به موقع فردی شایسته مسئولیت مدیریت فرهنگی گردیده و از طرفی دیگر به جای ترویج فرهنگ نقد منصفانه و مصلحانه جهت بهبود سامانه مدیریت فرهنگی با ترور شخصیت اشخاص حقیقی و حقوقی به کرات مواجهیم.

روی سخنم با اشخاص متنفذ در ساختار قدرت سیاسی این استان فرهنگی از سوی قوای سه گانه نظام جمهوری اسلامی ایران است:

۱.مدیریت فرهنگی عرصه معامله و تسویه حساب های شخصی،گروهی و جناحی نیست.

۲.نخبه گان فرهنگی کوردستان در هر کسوتی به مثابه گوشت قربانی نیستند که هر از گاهی مورد کم لطفی و بی تدبیری واقع گردند.

۳.توجه به اقتصاد هنر و خانواده بزرگ فرهنگ و هنر را با اخلاق و احترام به موقع نه طرد آنان باید دید و این چه اخلاقی است که اعتبارات مورد نیاز برای تولید و فعالیت های فرهنگی،هنری و رسانه ای در این استان همواره باید قطره چکانی باشد تا مبتنی بر تامین و تخصیص نظام مند یک بودجه عملیاتی؟!!

۴.عمل به قانون و احترام به آن یک اساس اخلاقی است اما اجرای غلط آن یک آفت بغرنج؛تامین اجتماعی یعنی تقویت رفاه همگانی نه کسب درآمد از ما به ازای یک فعالیت فرهنگی -هنری از سوی دستگاه های متولی این امر که اعتبار یک رویداد فرهنگی را جهت مفاصا حساب به جای تکریم مبدل به یک معضل در عرصه مدیریت فرهنگی کنند به عنوان مثال مراکز و مجامع فرهنگی و هنری طبق بند ل ماده۱۳۹قانون مالیات های مستقیم از پرداخت مالیات معافند که در کوردستان سلیقه حکم این معافیت مالیاتی را تشخیص می دهد و یا جشنواره ای چون جشنواره بین المللی امام رضا(ع)جهت مفاصا حساب تامین اجتماعی به جای کمک سازمان متمول و مامور رفاه همگانی آحاد جامعه به جای حمایت مادی از آن با اخذ پول های میلیون تومانی از بدنه این رویداد کلان هنری متعلق به ساحت مقدس امام رضا(ع) مواجه گردد.

قطعا اخلاق حسنه را باید پاسداشت و نگذاشت که طعم حلاوت خدمات فرهنگی تبدیل به تلخکامی در عرصه نشر فرهنگ و هنر مانا بیانجامد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...