رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
 • الخميس ۶ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Thursday 15 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۶
 • کد خبر : 3359
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : مرگ کاریزمای کورد و سرنوشت مبهم عراق

حرف زدن در مورد کاریزما و نوشتن خصوصیات وی بسیار سخت است و هر قدر هم که توانایی نوشتن داشته باشی بازهم کم می‌آوری زیرا قابلیت‌های شخصیتی و زیرساخت عقلی و رفتاری کاریزما منحصر به فرد و متعلق به همه می‌باشد و نمی‌توان با مدل‌های رایج وی را تحلیل کرد. نویسنده این مطلب مدعی شناخت […]

حرف زدن در مورد کاریزما و نوشتن خصوصیات وی بسیار سخت است و هر قدر هم که توانایی نوشتن داشته باشی بازهم کم می‌آوری زیرا قابلیت‌های شخصیتی و زیرساخت عقلی و رفتاری کاریزما منحصر به فرد و متعلق به همه می‌باشد و نمی‌توان با مدل‌های رایج وی را تحلیل کرد.
نویسنده این مطلب مدعی شناخت شخصیت مام جلال نیست و این مطلب تنها ذکر ارادت قلبی به ایشان است.
شخصیت انسانی، توانایی عقلی و مهارت سیاسی مام جلال و علاقه وی به مبارزه برای حقوق انسانی وی را از انحصار کورد خارج نموده و باید این انسان بزرگ را سرمایه تمام خاورمیانه نامید چون نگاه به تاریخ زندگی و رفتار سیاسی وی این واقعیت را به نمایش می‌گذارد که همواره نقطه حل مناقشات و اختلافات سیاسی، قومی و مذهبی در خاورمیانه بود.
شاید اگر اقدامات ضد کوردی و جنایتکارانه صدام حسین وی را مجبور به برداشتن اسلحه نمی‌کرد بسیار بهتر می‌توانست نقش آشتی جویانه و انسان دوستانه بازی کند.
مام‌جلال در ابتدای راه یک پیشمرگه بی نظیر در مهندسی جنگ چریکی بود که توانست با تعداد کمی نیرو و امکانات ابتدایی با ارتشی مبارزه کند که از تمام حمایت‌های ابرقدرت‌ها برخوردار بود و چنان وحشتی در دل صدام انداخت که در سال ۱۹۸۹ دستور عفو تمام رهبران و پیشمرگان کورد را صادر نمود به جز مام جلال. طارق عزیز از رهبران حزب بعث و وزیر امور خارجه صدام در مصاحبه با روزنامه‌ا‌ی خارجی می‌گوید، صدام آن‌چنان از طالبانی وحشت داشت که برای نابودی وی ۲ نقشه کشید اول دستور عفو تمام رهبران و پیشمرگان کورد را صادر کرد تا وی را تنها نماید و دوم دستور داد تا تمام امکانات ارتش و استخبارات را به فرماندهی فرزندش عدی برای ترور وی بسیج کنند و ۴۰ بار برای ترور وی نقشه کشید اما هر ۴۰ بار با مهارت عجیبی از تله ترور گریخت.
در زمان مبارزات مسلحانه با بعث اقداماتی انجام داد که از عهده هر کسی برنمی‌آمد از جمله۱- ایجاد اتحاد بین مبارزین کورد و شیعه؛ به‌طوری که از هیچ حمایت و هماهنگی خودداری نمی‌کردند و پا به‌پای هم و در یک صف واحد به مقابله با رژیم بعث پرداختند. هیچ‌گاه تاریخ کورد این فداکاری و دوستی مرجع عالی قدرآیت‌الله محسن حکیم را فراموش نمی‌کند؛ زمانی که صدام به وی گفت هر آنچه می‌خواهی به تو می‌دهم فقط فتوای حلال بودن خون کورد را صادر کن و ایشان صراحتا اعلام کرد که نه تنها خون کورد حلال نیست بلکه جنگ با کورد حرام کامل است و صدام جنایتکار دستور شهادت وی را صادر کرد.۲- تغییر ذهنیت مدافعان حقوق بشر و نهادهای بین‌المللی نسبت به مبارزات کورد عراق از طریق بنیان‌گذاری کنوانسیون منع اعدام جهان و عضویت در هیئت موسس سوسیالیزم اینترناسیونال که بانی خارج نمودن مبارزات کورد از مدار فعالیت‌های تروریستی شده و این امر سبب حمایت‌های مدافعان حقوق بشر از کوردها شد.۳- ایجاد ارتباط با کشورهای مخالف صدام و بهره‌گیری از امکانات این کشورها برای ادامه مبارزه که در این راستا هم‌پیمانی قدری مثل ایران را به‌دست آورد که در تمام شرایط سخت مثل انفال، آوراگی و کیمیا باران از هیچ حمایت و خدمتی دریغ ننمود و در مجامع بین‌المللی از جایگاه خود برای دفاع از حقوق کورد عراق کم نگذاشت.
در ایام بروز اختلاف آمریکا با صدام در سال ۹۱ مام جلال با تمام توان سعی در افزایش شکاف به وجود آمده داشت و پس از فعالیتی مداوم توانست منافع مخالفان رژیم بعث را به منافع ابرقدرت‌ها پیوند داده و فاز جدیدی از مناسبات دوستانه بین مخالفان بغداد و معارضین عراقی شروع شد. آمریکا و انگلیس در این فاز، با تمام توان به حمایت از مبارزین کورد و شیعه پرداخته و سرانجام این امر به نابودی دیکتاتوری بعث ختم شد.
بعد از صدام هم با دفاع از حقوق تمام اقوام و مذاهب و ارتباط دوستانه با مراجع شیعه و علمای سنی از مام جلال چهره‌ای ملی در عراق ساخت؛ به‌گونه‌ای که توانست از بروز اختلاف بین معادله قدرت جدید در عراق جلوگیری کند که در این حوزه موفقیت‌های بزرگی به دست آورد و مام جلال تبدیل شد به یک چهره بسیار محبوب در عراق و رهبری معتبر در نظام قدرت به طوری که در زمان بروز اختلاف همه به توصیه‌هایش عمل می‌نمودند.
اوج محبوبیت مام جلال زمانی خود را نمایش داد که دچار سکته شد زیرا در این زمان تمام جمعیت عراق اعم از کورد، عرب، ترکمن، آشوری، مسیحی، سنی و شیعه به شدت نگران شده و همه دست به دعا برداشتند تا این چهره محبوب ملی سلامتی خود را به دست آورد و همه به این واقف بودند که مرگ مام جلال آسیب جدی به اتحاد و همبستگی ملی عراق وارد نموده و مرزبندی‌های نژادی، فرهنگی، دینی و مذهبی تقویت شده و احتمال بروز حس قدرت‌طلبی و تنش‌های خونین شدت می‌گیرد. در این زمان مراجع شیعه، علمای اهل سنت، رهبران طریقت‌های عرفانی و پیشوایان مسیحی تمام مردم را به شرکت در مراسم دعا فراخواندند که مراسم دعای سماحت آیت‌الله سیستانی در حرم شریف امام علی (ع) از نمود ویژه‌ای برخوردار بود. بیماری مام جلال و خروج ایشان از مدار قدرت در عراق صحت تمام نگرانی‌های دلسوزان عراق را به نمایش گذاشت زیرا بعد از ایشان اختلاف بین حکومت اقلیم کردستان با دولت مرکزی، بروز شکاف بین شیعه و سنی و ظهور ناسازگاری درونی احزاب کورد، شیعه و سنی به اوج رسید به‌طوری که کورد ناچار به برگزاری رفراندوم شد، از درون یه‌کیه‌تی نیشتمانی گوران بیرون آمد، حزب مجلس اعلاء اسلامی عراق به دو قسمت تقسیم شد و مقتدی صدر برای حفظ موقعیت به دامان عربستان سعودی پناه برد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...