رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۶
 • کد خبر : 3359
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : مرگ کاریزمای کورد و سرنوشت مبهم عراق

حرف زدن در مورد کاریزما و نوشتن خصوصیات وی بسیار سخت است و هر قدر هم که توانایی نوشتن داشته باشی بازهم کم می‌آوری زیرا قابلیت‌های شخصیتی و زیرساخت عقلی و رفتاری کاریزما منحصر به فرد و متعلق به همه می‌باشد و نمی‌توان با مدل‌های رایج وی را تحلیل کرد. نویسنده این مطلب مدعی شناخت […]

حرف زدن در مورد کاریزما و نوشتن خصوصیات وی بسیار سخت است و هر قدر هم که توانایی نوشتن داشته باشی بازهم کم می‌آوری زیرا قابلیت‌های شخصیتی و زیرساخت عقلی و رفتاری کاریزما منحصر به فرد و متعلق به همه می‌باشد و نمی‌توان با مدل‌های رایج وی را تحلیل کرد.
نویسنده این مطلب مدعی شناخت شخصیت مام جلال نیست و این مطلب تنها ذکر ارادت قلبی به ایشان است.
شخصیت انسانی، توانایی عقلی و مهارت سیاسی مام جلال و علاقه وی به مبارزه برای حقوق انسانی وی را از انحصار کورد خارج نموده و باید این انسان بزرگ را سرمایه تمام خاورمیانه نامید چون نگاه به تاریخ زندگی و رفتار سیاسی وی این واقعیت را به نمایش می‌گذارد که همواره نقطه حل مناقشات و اختلافات سیاسی، قومی و مذهبی در خاورمیانه بود.
شاید اگر اقدامات ضد کوردی و جنایتکارانه صدام حسین وی را مجبور به برداشتن اسلحه نمی‌کرد بسیار بهتر می‌توانست نقش آشتی جویانه و انسان دوستانه بازی کند.
مام‌جلال در ابتدای راه یک پیشمرگه بی نظیر در مهندسی جنگ چریکی بود که توانست با تعداد کمی نیرو و امکانات ابتدایی با ارتشی مبارزه کند که از تمام حمایت‌های ابرقدرت‌ها برخوردار بود و چنان وحشتی در دل صدام انداخت که در سال ۱۹۸۹ دستور عفو تمام رهبران و پیشمرگان کورد را صادر نمود به جز مام جلال. طارق عزیز از رهبران حزب بعث و وزیر امور خارجه صدام در مصاحبه با روزنامه‌ا‌ی خارجی می‌گوید، صدام آن‌چنان از طالبانی وحشت داشت که برای نابودی وی ۲ نقشه کشید اول دستور عفو تمام رهبران و پیشمرگان کورد را صادر کرد تا وی را تنها نماید و دوم دستور داد تا تمام امکانات ارتش و استخبارات را به فرماندهی فرزندش عدی برای ترور وی بسیج کنند و ۴۰ بار برای ترور وی نقشه کشید اما هر ۴۰ بار با مهارت عجیبی از تله ترور گریخت.
در زمان مبارزات مسلحانه با بعث اقداماتی انجام داد که از عهده هر کسی برنمی‌آمد از جمله۱- ایجاد اتحاد بین مبارزین کورد و شیعه؛ به‌طوری که از هیچ حمایت و هماهنگی خودداری نمی‌کردند و پا به‌پای هم و در یک صف واحد به مقابله با رژیم بعث پرداختند. هیچ‌گاه تاریخ کورد این فداکاری و دوستی مرجع عالی قدرآیت‌الله محسن حکیم را فراموش نمی‌کند؛ زمانی که صدام به وی گفت هر آنچه می‌خواهی به تو می‌دهم فقط فتوای حلال بودن خون کورد را صادر کن و ایشان صراحتا اعلام کرد که نه تنها خون کورد حلال نیست بلکه جنگ با کورد حرام کامل است و صدام جنایتکار دستور شهادت وی را صادر کرد.۲- تغییر ذهنیت مدافعان حقوق بشر و نهادهای بین‌المللی نسبت به مبارزات کورد عراق از طریق بنیان‌گذاری کنوانسیون منع اعدام جهان و عضویت در هیئت موسس سوسیالیزم اینترناسیونال که بانی خارج نمودن مبارزات کورد از مدار فعالیت‌های تروریستی شده و این امر سبب حمایت‌های مدافعان حقوق بشر از کوردها شد.۳- ایجاد ارتباط با کشورهای مخالف صدام و بهره‌گیری از امکانات این کشورها برای ادامه مبارزه که در این راستا هم‌پیمانی قدری مثل ایران را به‌دست آورد که در تمام شرایط سخت مثل انفال، آوراگی و کیمیا باران از هیچ حمایت و خدمتی دریغ ننمود و در مجامع بین‌المللی از جایگاه خود برای دفاع از حقوق کورد عراق کم نگذاشت.
در ایام بروز اختلاف آمریکا با صدام در سال ۹۱ مام جلال با تمام توان سعی در افزایش شکاف به وجود آمده داشت و پس از فعالیتی مداوم توانست منافع مخالفان رژیم بعث را به منافع ابرقدرت‌ها پیوند داده و فاز جدیدی از مناسبات دوستانه بین مخالفان بغداد و معارضین عراقی شروع شد. آمریکا و انگلیس در این فاز، با تمام توان به حمایت از مبارزین کورد و شیعه پرداخته و سرانجام این امر به نابودی دیکتاتوری بعث ختم شد.
بعد از صدام هم با دفاع از حقوق تمام اقوام و مذاهب و ارتباط دوستانه با مراجع شیعه و علمای سنی از مام جلال چهره‌ای ملی در عراق ساخت؛ به‌گونه‌ای که توانست از بروز اختلاف بین معادله قدرت جدید در عراق جلوگیری کند که در این حوزه موفقیت‌های بزرگی به دست آورد و مام جلال تبدیل شد به یک چهره بسیار محبوب در عراق و رهبری معتبر در نظام قدرت به طوری که در زمان بروز اختلاف همه به توصیه‌هایش عمل می‌نمودند.
اوج محبوبیت مام جلال زمانی خود را نمایش داد که دچار سکته شد زیرا در این زمان تمام جمعیت عراق اعم از کورد، عرب، ترکمن، آشوری، مسیحی، سنی و شیعه به شدت نگران شده و همه دست به دعا برداشتند تا این چهره محبوب ملی سلامتی خود را به دست آورد و همه به این واقف بودند که مرگ مام جلال آسیب جدی به اتحاد و همبستگی ملی عراق وارد نموده و مرزبندی‌های نژادی، فرهنگی، دینی و مذهبی تقویت شده و احتمال بروز حس قدرت‌طلبی و تنش‌های خونین شدت می‌گیرد. در این زمان مراجع شیعه، علمای اهل سنت، رهبران طریقت‌های عرفانی و پیشوایان مسیحی تمام مردم را به شرکت در مراسم دعا فراخواندند که مراسم دعای سماحت آیت‌الله سیستانی در حرم شریف امام علی (ع) از نمود ویژه‌ای برخوردار بود. بیماری مام جلال و خروج ایشان از مدار قدرت در عراق صحت تمام نگرانی‌های دلسوزان عراق را به نمایش گذاشت زیرا بعد از ایشان اختلاف بین حکومت اقلیم کردستان با دولت مرکزی، بروز شکاف بین شیعه و سنی و ظهور ناسازگاری درونی احزاب کورد، شیعه و سنی به اوج رسید به‌طوری که کورد ناچار به برگزاری رفراندوم شد، از درون یه‌کیه‌تی نیشتمانی گوران بیرون آمد، حزب مجلس اعلاء اسلامی عراق به دو قسمت تقسیم شد و مقتدی صدر برای حفظ موقعیت به دامان عربستان سعودی پناه برد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...