رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۲ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 27 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۶
 • کد خبر : 3359
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : مرگ کاریزمای کورد و سرنوشت مبهم عراق

حرف زدن در مورد کاریزما و نوشتن خصوصیات وی بسیار سخت است و هر قدر هم که توانایی نوشتن داشته باشی بازهم کم می‌آوری زیرا قابلیت‌های شخصیتی و زیرساخت عقلی و رفتاری کاریزما منحصر به فرد و متعلق به همه می‌باشد و نمی‌توان با مدل‌های رایج وی را تحلیل کرد. نویسنده این مطلب مدعی شناخت […]

حرف زدن در مورد کاریزما و نوشتن خصوصیات وی بسیار سخت است و هر قدر هم که توانایی نوشتن داشته باشی بازهم کم می‌آوری زیرا قابلیت‌های شخصیتی و زیرساخت عقلی و رفتاری کاریزما منحصر به فرد و متعلق به همه می‌باشد و نمی‌توان با مدل‌های رایج وی را تحلیل کرد.
نویسنده این مطلب مدعی شناخت شخصیت مام جلال نیست و این مطلب تنها ذکر ارادت قلبی به ایشان است.
شخصیت انسانی، توانایی عقلی و مهارت سیاسی مام جلال و علاقه وی به مبارزه برای حقوق انسانی وی را از انحصار کورد خارج نموده و باید این انسان بزرگ را سرمایه تمام خاورمیانه نامید چون نگاه به تاریخ زندگی و رفتار سیاسی وی این واقعیت را به نمایش می‌گذارد که همواره نقطه حل مناقشات و اختلافات سیاسی، قومی و مذهبی در خاورمیانه بود.
شاید اگر اقدامات ضد کوردی و جنایتکارانه صدام حسین وی را مجبور به برداشتن اسلحه نمی‌کرد بسیار بهتر می‌توانست نقش آشتی جویانه و انسان دوستانه بازی کند.
مام‌جلال در ابتدای راه یک پیشمرگه بی نظیر در مهندسی جنگ چریکی بود که توانست با تعداد کمی نیرو و امکانات ابتدایی با ارتشی مبارزه کند که از تمام حمایت‌های ابرقدرت‌ها برخوردار بود و چنان وحشتی در دل صدام انداخت که در سال ۱۹۸۹ دستور عفو تمام رهبران و پیشمرگان کورد را صادر نمود به جز مام جلال. طارق عزیز از رهبران حزب بعث و وزیر امور خارجه صدام در مصاحبه با روزنامه‌ا‌ی خارجی می‌گوید، صدام آن‌چنان از طالبانی وحشت داشت که برای نابودی وی ۲ نقشه کشید اول دستور عفو تمام رهبران و پیشمرگان کورد را صادر کرد تا وی را تنها نماید و دوم دستور داد تا تمام امکانات ارتش و استخبارات را به فرماندهی فرزندش عدی برای ترور وی بسیج کنند و ۴۰ بار برای ترور وی نقشه کشید اما هر ۴۰ بار با مهارت عجیبی از تله ترور گریخت.
در زمان مبارزات مسلحانه با بعث اقداماتی انجام داد که از عهده هر کسی برنمی‌آمد از جمله۱- ایجاد اتحاد بین مبارزین کورد و شیعه؛ به‌طوری که از هیچ حمایت و هماهنگی خودداری نمی‌کردند و پا به‌پای هم و در یک صف واحد به مقابله با رژیم بعث پرداختند. هیچ‌گاه تاریخ کورد این فداکاری و دوستی مرجع عالی قدرآیت‌الله محسن حکیم را فراموش نمی‌کند؛ زمانی که صدام به وی گفت هر آنچه می‌خواهی به تو می‌دهم فقط فتوای حلال بودن خون کورد را صادر کن و ایشان صراحتا اعلام کرد که نه تنها خون کورد حلال نیست بلکه جنگ با کورد حرام کامل است و صدام جنایتکار دستور شهادت وی را صادر کرد.۲- تغییر ذهنیت مدافعان حقوق بشر و نهادهای بین‌المللی نسبت به مبارزات کورد عراق از طریق بنیان‌گذاری کنوانسیون منع اعدام جهان و عضویت در هیئت موسس سوسیالیزم اینترناسیونال که بانی خارج نمودن مبارزات کورد از مدار فعالیت‌های تروریستی شده و این امر سبب حمایت‌های مدافعان حقوق بشر از کوردها شد.۳- ایجاد ارتباط با کشورهای مخالف صدام و بهره‌گیری از امکانات این کشورها برای ادامه مبارزه که در این راستا هم‌پیمانی قدری مثل ایران را به‌دست آورد که در تمام شرایط سخت مثل انفال، آوراگی و کیمیا باران از هیچ حمایت و خدمتی دریغ ننمود و در مجامع بین‌المللی از جایگاه خود برای دفاع از حقوق کورد عراق کم نگذاشت.
در ایام بروز اختلاف آمریکا با صدام در سال ۹۱ مام جلال با تمام توان سعی در افزایش شکاف به وجود آمده داشت و پس از فعالیتی مداوم توانست منافع مخالفان رژیم بعث را به منافع ابرقدرت‌ها پیوند داده و فاز جدیدی از مناسبات دوستانه بین مخالفان بغداد و معارضین عراقی شروع شد. آمریکا و انگلیس در این فاز، با تمام توان به حمایت از مبارزین کورد و شیعه پرداخته و سرانجام این امر به نابودی دیکتاتوری بعث ختم شد.
بعد از صدام هم با دفاع از حقوق تمام اقوام و مذاهب و ارتباط دوستانه با مراجع شیعه و علمای سنی از مام جلال چهره‌ای ملی در عراق ساخت؛ به‌گونه‌ای که توانست از بروز اختلاف بین معادله قدرت جدید در عراق جلوگیری کند که در این حوزه موفقیت‌های بزرگی به دست آورد و مام جلال تبدیل شد به یک چهره بسیار محبوب در عراق و رهبری معتبر در نظام قدرت به طوری که در زمان بروز اختلاف همه به توصیه‌هایش عمل می‌نمودند.
اوج محبوبیت مام جلال زمانی خود را نمایش داد که دچار سکته شد زیرا در این زمان تمام جمعیت عراق اعم از کورد، عرب، ترکمن، آشوری، مسیحی، سنی و شیعه به شدت نگران شده و همه دست به دعا برداشتند تا این چهره محبوب ملی سلامتی خود را به دست آورد و همه به این واقف بودند که مرگ مام جلال آسیب جدی به اتحاد و همبستگی ملی عراق وارد نموده و مرزبندی‌های نژادی، فرهنگی، دینی و مذهبی تقویت شده و احتمال بروز حس قدرت‌طلبی و تنش‌های خونین شدت می‌گیرد. در این زمان مراجع شیعه، علمای اهل سنت، رهبران طریقت‌های عرفانی و پیشوایان مسیحی تمام مردم را به شرکت در مراسم دعا فراخواندند که مراسم دعای سماحت آیت‌الله سیستانی در حرم شریف امام علی (ع) از نمود ویژه‌ای برخوردار بود. بیماری مام جلال و خروج ایشان از مدار قدرت در عراق صحت تمام نگرانی‌های دلسوزان عراق را به نمایش گذاشت زیرا بعد از ایشان اختلاف بین حکومت اقلیم کردستان با دولت مرکزی، بروز شکاف بین شیعه و سنی و ظهور ناسازگاری درونی احزاب کورد، شیعه و سنی به اوج رسید به‌طوری که کورد ناچار به برگزاری رفراندوم شد، از درون یه‌کیه‌تی نیشتمانی گوران بیرون آمد، حزب مجلس اعلاء اسلامی عراق به دو قسمت تقسیم شد و مقتدی صدر برای حفظ موقعیت به دامان عربستان سعودی پناه برد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...