رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
 • السبت ۱۱ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Saturday 26 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۵
 • کد خبر : 3368
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : سینماگران ایرانی «بلوط‌های زرین» جشنواره فیلم «سلیمانیه» را تصاحب کردند

منصور جهانی ـ سینماگران ایرانی جایزه «بلوط‌های زرین» بخش‌های رقابتی فیلم‌های بلند و کوتاه «سینمای جهان» و «سینمای ملی» دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» در اقلیم کردستان عراق را تصاحب کردند. مراسم اختتامییه دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» Slemani، تحت تأثیر درگذشت جلال طالبانی رئیس جمهور سابق عراق و با حضور «فؤاد جلال» […]

منصور جهانی ـ سینماگران ایرانی جایزه «بلوط‌های زرین» بخش‌های رقابتی فیلم‌های بلند و کوتاه «سینمای جهان» و «سینمای ملی» دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» در اقلیم کردستان عراق را تصاحب کردند.

مراسم اختتامییه دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» Slemani، تحت تأثیر درگذشت جلال طالبانی رئیس جمهور سابق عراق و با حضور «فؤاد جلال» مدیر جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»، کامبوزیا پرتوی فیلمنامه‌نویس و کارگردان ایرانی، شهریار اسدی مدیر فیلمبرداری و داور بخش رقابتی «فیلم‌های کوتاه ملی»، دکتر دلشاد مصطفی رئیس هیئت داروان بخش رقابتی «فیلم‌های کوتاه بین‌الملل» و استاد دانشگاه سلیمانیه، مهدی قربانپور مستندساز ایرانی، اعضای هیئت داوران بخش‌های مختلف رقابتی فیلم‌های بلند و کوتاه «سینمای جهان» و «سینمای ملی»، «دانر فارس» مدیر هنری جشنواره، سالم صلواتی کارگردانی ایرانی، میهمانان داخلی و خارجی شرکت کننده در جشنواره و همچنین تعدادی از علاقمندان به سینما با اجرای خانم لینا رضا در ساعت ۷ بعدازظهر شب گذشته شنبه ۱۵ مهرماه جاری (۷ اکتبر ۲۰۱۷) در تالار هنر شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، تاج گلی به رسم وفا و احترام در کنار عکسی از جلال طالبانی رئیس جمهور سابق عراق قرار گرفت که با ۸۴ موم به نشانه ۸۴ سالگی این سیاستمدار کهنه‌کار کُرد آراسته شده بود و در ادامه، سخنانی از ایشان در مورد هنر و هنرمند پخش شد؛ که در بخشی از این فیلم، جلال طالبانی گفت: جای بسی خوشحالی است که در جامعه ما این همه هنرمند وجود داشته باشد و این نشانه توسعه و پیشرفت جامعه کُردی است، ما همیشه در هنگام مبارزه در کوه‌ها به شعار خود در مورد تأمین زندگی و آزادی برای هنرمندها پایبند بودیم و به صورت مداوم آن را تکرار می‌کردیم.

در ادامه این مراسم، حاضران در سالن یک دقیقه به احترام درگذشت جلال طالبانی سکوت کردند و در ادامه، اعضای هیئت داوران بخش‌های رقابتی فیلم‌های بلند «سینمای جهان» و «سینمای ملی» دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» که از سینمای ایران نیز رضا درمیشیان کارگردان ایرانی داور بخش رقابتی «فیلم‌های کوتاه بین‌الملل»، شهریار اسدی مدیر فیلمبرداری باتجربه سینمای ایران داور بخش رقابتی «فیلم‌های کوتاه ملی»، حسن نقاشی مستندساز ایرانی داور بخش رقابتی «فیلم‌های مستند» آثار این دوره از جشنواره را ارزیابی و آرای خود را اعلام کردند که سینماگران ایرانی ۶ جایزه تندیس «بلوط زرین» این جشنواره را از آن خود کردند.

«بلوط‌های زرین» جشنواره در دستان سینماگران ایرانی

در ادامه مراسم اختتامییه دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»، از طرف اعضای هیئت داوران بخش‌های مختلف رقابتی فیلم‌های بلند و کوتاه «سینمای جهان» و «سینمای ملی» اسامی برندگان بدین شرح زیر اعلام شد:

بخش رقابتی فیلم‌های بلند:

ـ تندیس «بلوط زرین» و دیپلم افتخار بهترین مدیر فیمبرداری بخش «سینمای ملی» به حسن اصلانی برای فیلمبرداری فیلم سینمایی سینمایی «برات انار دان کرده بودم»  به کارگردانی «جمیل مفاخری» از ایران اهدا شد.

جایزه ویژه کمپانی «مستی فیلم» به بهترین فیلمنامه:

ـ جایزه ویژه کمپانی «مستی فیلم» به بهترین فیلمنامه، به فیلمنامه عطا حمه صالح از اقلیم کردستان عراق اهدا شد.

بخش رقابتی فیلم‌های کوتاه:

ـ تندیس «بلوط زرین» و دیپلم افتخار ویژه هیئت داوران جشنواره در بخش رقابتی «فیلم‌های کوتاه ملی» به فیلم کوتاه «چمدان خیس» به کارگردانی اشکان احمدی از ایران اهدا شد.

ـ تندیس «بلوط زرین» و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی بخش رقابتی «فیلم‌های کوتاه ملی» به فیلم کوتاه «ساختمان شماره ۱۳» به کارگردانی امیر غلامی از ایران تقدیم شد.

ـ تندیس «بلوط زرین» و دیپلم افتخار بهترین فیلم بخش رقابتی «فیلم‌های کوتاه ملی» به فیلم کوتاه «مترسکها هم می‌میرند» به کارگردانی پرویز رستمی از ایران اهدا شد.

ـ تندیس «بلوط زرین» و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی بخش رقابتی «فیلم‌های کوتاه بین‌الملل» به فیلم کوتاه «فوت وقت» به کارگردانی عاطفه رحمانی از ایران تقدیم شد.

ـ تندیس «بلوط زرین» و دیپلم افتخار بهترین فیلم کوتاه بخش رقابتی دانشجویی «فیلم‌های کوتاه انیمیشن» به فیلم کوتاه «مفهوم آلودگی من» به کارگردانی زانیار محمدی نیکو از ایران اهدا شد.

دومین جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» با ریاست «ملا بختیار» از شخصیتهای برجسته سیاسی اقلیم کُردستان؛ توسط کمپانی سینمایی «مستی فیلم» با مدیریت فؤاد جلال و با نمایش ۱۷۰ فیلم از کارگردانان کشور مختلف جهان، از جمله؛ ایران، فرانسه، آمریکا، آلمان، ایتالیا، انگلستان، مکزیک، پرو، کوزو، امارات، سویس، کانادا، اسپانیا، قزاقستان، فیلیپین، هندوستان، لیتوانی، صربستان، پاراگوئه، آلبانی، الجزایر، مراکش، کلمبیا، شیلی، پرتغال، روسیه، هلند، بلژیک، آذربایجان، استونی، بلاروس، ژاپن، مصر، ترکیه، نپال، تونس، ارمنستان، قطر، سوریه، بوسنی و هرزگوین، بلغارستان، دانمارک، اقلیم کردستان و … در روزهای ۹ تا ۱۵ مهرماه جاری (۱ تا ۷  اکتبر ۲۰۱۷) در ۵ سالن «سیتی سینما»، تالار هنر و سینما سالم در شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق برگزار ‌شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...