رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
 • الخميس ۶ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Thursday 15 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۵
 • کد خبر : 3368
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : سینماگران ایرانی «بلوط‌های زرین» جشنواره فیلم «سلیمانیه» را تصاحب کردند

منصور جهانی ـ سینماگران ایرانی جایزه «بلوط‌های زرین» بخش‌های رقابتی فیلم‌های بلند و کوتاه «سینمای جهان» و «سینمای ملی» دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» در اقلیم کردستان عراق را تصاحب کردند. مراسم اختتامییه دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» Slemani، تحت تأثیر درگذشت جلال طالبانی رئیس جمهور سابق عراق و با حضور «فؤاد جلال» […]

منصور جهانی ـ سینماگران ایرانی جایزه «بلوط‌های زرین» بخش‌های رقابتی فیلم‌های بلند و کوتاه «سینمای جهان» و «سینمای ملی» دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» در اقلیم کردستان عراق را تصاحب کردند.

مراسم اختتامییه دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» Slemani، تحت تأثیر درگذشت جلال طالبانی رئیس جمهور سابق عراق و با حضور «فؤاد جلال» مدیر جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»، کامبوزیا پرتوی فیلمنامه‌نویس و کارگردان ایرانی، شهریار اسدی مدیر فیلمبرداری و داور بخش رقابتی «فیلم‌های کوتاه ملی»، دکتر دلشاد مصطفی رئیس هیئت داروان بخش رقابتی «فیلم‌های کوتاه بین‌الملل» و استاد دانشگاه سلیمانیه، مهدی قربانپور مستندساز ایرانی، اعضای هیئت داوران بخش‌های مختلف رقابتی فیلم‌های بلند و کوتاه «سینمای جهان» و «سینمای ملی»، «دانر فارس» مدیر هنری جشنواره، سالم صلواتی کارگردانی ایرانی، میهمانان داخلی و خارجی شرکت کننده در جشنواره و همچنین تعدادی از علاقمندان به سینما با اجرای خانم لینا رضا در ساعت ۷ بعدازظهر شب گذشته شنبه ۱۵ مهرماه جاری (۷ اکتبر ۲۰۱۷) در تالار هنر شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، تاج گلی به رسم وفا و احترام در کنار عکسی از جلال طالبانی رئیس جمهور سابق عراق قرار گرفت که با ۸۴ موم به نشانه ۸۴ سالگی این سیاستمدار کهنه‌کار کُرد آراسته شده بود و در ادامه، سخنانی از ایشان در مورد هنر و هنرمند پخش شد؛ که در بخشی از این فیلم، جلال طالبانی گفت: جای بسی خوشحالی است که در جامعه ما این همه هنرمند وجود داشته باشد و این نشانه توسعه و پیشرفت جامعه کُردی است، ما همیشه در هنگام مبارزه در کوه‌ها به شعار خود در مورد تأمین زندگی و آزادی برای هنرمندها پایبند بودیم و به صورت مداوم آن را تکرار می‌کردیم.

در ادامه این مراسم، حاضران در سالن یک دقیقه به احترام درگذشت جلال طالبانی سکوت کردند و در ادامه، اعضای هیئت داوران بخش‌های رقابتی فیلم‌های بلند «سینمای جهان» و «سینمای ملی» دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» که از سینمای ایران نیز رضا درمیشیان کارگردان ایرانی داور بخش رقابتی «فیلم‌های کوتاه بین‌الملل»، شهریار اسدی مدیر فیلمبرداری باتجربه سینمای ایران داور بخش رقابتی «فیلم‌های کوتاه ملی»، حسن نقاشی مستندساز ایرانی داور بخش رقابتی «فیلم‌های مستند» آثار این دوره از جشنواره را ارزیابی و آرای خود را اعلام کردند که سینماگران ایرانی ۶ جایزه تندیس «بلوط زرین» این جشنواره را از آن خود کردند.

«بلوط‌های زرین» جشنواره در دستان سینماگران ایرانی

در ادامه مراسم اختتامییه دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»، از طرف اعضای هیئت داوران بخش‌های مختلف رقابتی فیلم‌های بلند و کوتاه «سینمای جهان» و «سینمای ملی» اسامی برندگان بدین شرح زیر اعلام شد:

بخش رقابتی فیلم‌های بلند:

ـ تندیس «بلوط زرین» و دیپلم افتخار بهترین مدیر فیمبرداری بخش «سینمای ملی» به حسن اصلانی برای فیلمبرداری فیلم سینمایی سینمایی «برات انار دان کرده بودم»  به کارگردانی «جمیل مفاخری» از ایران اهدا شد.

جایزه ویژه کمپانی «مستی فیلم» به بهترین فیلمنامه:

ـ جایزه ویژه کمپانی «مستی فیلم» به بهترین فیلمنامه، به فیلمنامه عطا حمه صالح از اقلیم کردستان عراق اهدا شد.

بخش رقابتی فیلم‌های کوتاه:

ـ تندیس «بلوط زرین» و دیپلم افتخار ویژه هیئت داوران جشنواره در بخش رقابتی «فیلم‌های کوتاه ملی» به فیلم کوتاه «چمدان خیس» به کارگردانی اشکان احمدی از ایران اهدا شد.

ـ تندیس «بلوط زرین» و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی بخش رقابتی «فیلم‌های کوتاه ملی» به فیلم کوتاه «ساختمان شماره ۱۳» به کارگردانی امیر غلامی از ایران تقدیم شد.

ـ تندیس «بلوط زرین» و دیپلم افتخار بهترین فیلم بخش رقابتی «فیلم‌های کوتاه ملی» به فیلم کوتاه «مترسکها هم می‌میرند» به کارگردانی پرویز رستمی از ایران اهدا شد.

ـ تندیس «بلوط زرین» و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی بخش رقابتی «فیلم‌های کوتاه بین‌الملل» به فیلم کوتاه «فوت وقت» به کارگردانی عاطفه رحمانی از ایران تقدیم شد.

ـ تندیس «بلوط زرین» و دیپلم افتخار بهترین فیلم کوتاه بخش رقابتی دانشجویی «فیلم‌های کوتاه انیمیشن» به فیلم کوتاه «مفهوم آلودگی من» به کارگردانی زانیار محمدی نیکو از ایران اهدا شد.

دومین جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» با ریاست «ملا بختیار» از شخصیتهای برجسته سیاسی اقلیم کُردستان؛ توسط کمپانی سینمایی «مستی فیلم» با مدیریت فؤاد جلال و با نمایش ۱۷۰ فیلم از کارگردانان کشور مختلف جهان، از جمله؛ ایران، فرانسه، آمریکا، آلمان، ایتالیا، انگلستان، مکزیک، پرو، کوزو، امارات، سویس، کانادا، اسپانیا، قزاقستان، فیلیپین، هندوستان، لیتوانی، صربستان، پاراگوئه، آلبانی، الجزایر، مراکش، کلمبیا، شیلی، پرتغال، روسیه، هلند، بلژیک، آذربایجان، استونی، بلاروس، ژاپن، مصر، ترکیه، نپال، تونس، ارمنستان، قطر، سوریه، بوسنی و هرزگوین، بلغارستان، دانمارک، اقلیم کردستان و … در روزهای ۹ تا ۱۵ مهرماه جاری (۱ تا ۷  اکتبر ۲۰۱۷) در ۵ سالن «سیتی سینما»، تالار هنر و سینما سالم در شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق برگزار ‌شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...