رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۵
 • کد خبر : 3368
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : سینماگران ایرانی «بلوط‌های زرین» جشنواره فیلم «سلیمانیه» را تصاحب کردند

منصور جهانی ـ سینماگران ایرانی جایزه «بلوط‌های زرین» بخش‌های رقابتی فیلم‌های بلند و کوتاه «سینمای جهان» و «سینمای ملی» دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» در اقلیم کردستان عراق را تصاحب کردند. مراسم اختتامییه دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» Slemani، تحت تأثیر درگذشت جلال طالبانی رئیس جمهور سابق عراق و با حضور «فؤاد جلال» […]

منصور جهانی ـ سینماگران ایرانی جایزه «بلوط‌های زرین» بخش‌های رقابتی فیلم‌های بلند و کوتاه «سینمای جهان» و «سینمای ملی» دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» در اقلیم کردستان عراق را تصاحب کردند.

مراسم اختتامییه دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» Slemani، تحت تأثیر درگذشت جلال طالبانی رئیس جمهور سابق عراق و با حضور «فؤاد جلال» مدیر جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»، کامبوزیا پرتوی فیلمنامه‌نویس و کارگردان ایرانی، شهریار اسدی مدیر فیلمبرداری و داور بخش رقابتی «فیلم‌های کوتاه ملی»، دکتر دلشاد مصطفی رئیس هیئت داروان بخش رقابتی «فیلم‌های کوتاه بین‌الملل» و استاد دانشگاه سلیمانیه، مهدی قربانپور مستندساز ایرانی، اعضای هیئت داوران بخش‌های مختلف رقابتی فیلم‌های بلند و کوتاه «سینمای جهان» و «سینمای ملی»، «دانر فارس» مدیر هنری جشنواره، سالم صلواتی کارگردانی ایرانی، میهمانان داخلی و خارجی شرکت کننده در جشنواره و همچنین تعدادی از علاقمندان به سینما با اجرای خانم لینا رضا در ساعت ۷ بعدازظهر شب گذشته شنبه ۱۵ مهرماه جاری (۷ اکتبر ۲۰۱۷) در تالار هنر شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، تاج گلی به رسم وفا و احترام در کنار عکسی از جلال طالبانی رئیس جمهور سابق عراق قرار گرفت که با ۸۴ موم به نشانه ۸۴ سالگی این سیاستمدار کهنه‌کار کُرد آراسته شده بود و در ادامه، سخنانی از ایشان در مورد هنر و هنرمند پخش شد؛ که در بخشی از این فیلم، جلال طالبانی گفت: جای بسی خوشحالی است که در جامعه ما این همه هنرمند وجود داشته باشد و این نشانه توسعه و پیشرفت جامعه کُردی است، ما همیشه در هنگام مبارزه در کوه‌ها به شعار خود در مورد تأمین زندگی و آزادی برای هنرمندها پایبند بودیم و به صورت مداوم آن را تکرار می‌کردیم.

در ادامه این مراسم، حاضران در سالن یک دقیقه به احترام درگذشت جلال طالبانی سکوت کردند و در ادامه، اعضای هیئت داوران بخش‌های رقابتی فیلم‌های بلند «سینمای جهان» و «سینمای ملی» دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» که از سینمای ایران نیز رضا درمیشیان کارگردان ایرانی داور بخش رقابتی «فیلم‌های کوتاه بین‌الملل»، شهریار اسدی مدیر فیلمبرداری باتجربه سینمای ایران داور بخش رقابتی «فیلم‌های کوتاه ملی»، حسن نقاشی مستندساز ایرانی داور بخش رقابتی «فیلم‌های مستند» آثار این دوره از جشنواره را ارزیابی و آرای خود را اعلام کردند که سینماگران ایرانی ۶ جایزه تندیس «بلوط زرین» این جشنواره را از آن خود کردند.

«بلوط‌های زرین» جشنواره در دستان سینماگران ایرانی

در ادامه مراسم اختتامییه دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»، از طرف اعضای هیئت داوران بخش‌های مختلف رقابتی فیلم‌های بلند و کوتاه «سینمای جهان» و «سینمای ملی» اسامی برندگان بدین شرح زیر اعلام شد:

بخش رقابتی فیلم‌های بلند:

ـ تندیس «بلوط زرین» و دیپلم افتخار بهترین مدیر فیمبرداری بخش «سینمای ملی» به حسن اصلانی برای فیلمبرداری فیلم سینمایی سینمایی «برات انار دان کرده بودم»  به کارگردانی «جمیل مفاخری» از ایران اهدا شد.

جایزه ویژه کمپانی «مستی فیلم» به بهترین فیلمنامه:

ـ جایزه ویژه کمپانی «مستی فیلم» به بهترین فیلمنامه، به فیلمنامه عطا حمه صالح از اقلیم کردستان عراق اهدا شد.

بخش رقابتی فیلم‌های کوتاه:

ـ تندیس «بلوط زرین» و دیپلم افتخار ویژه هیئت داوران جشنواره در بخش رقابتی «فیلم‌های کوتاه ملی» به فیلم کوتاه «چمدان خیس» به کارگردانی اشکان احمدی از ایران اهدا شد.

ـ تندیس «بلوط زرین» و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی بخش رقابتی «فیلم‌های کوتاه ملی» به فیلم کوتاه «ساختمان شماره ۱۳» به کارگردانی امیر غلامی از ایران تقدیم شد.

ـ تندیس «بلوط زرین» و دیپلم افتخار بهترین فیلم بخش رقابتی «فیلم‌های کوتاه ملی» به فیلم کوتاه «مترسکها هم می‌میرند» به کارگردانی پرویز رستمی از ایران اهدا شد.

ـ تندیس «بلوط زرین» و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی بخش رقابتی «فیلم‌های کوتاه بین‌الملل» به فیلم کوتاه «فوت وقت» به کارگردانی عاطفه رحمانی از ایران تقدیم شد.

ـ تندیس «بلوط زرین» و دیپلم افتخار بهترین فیلم کوتاه بخش رقابتی دانشجویی «فیلم‌های کوتاه انیمیشن» به فیلم کوتاه «مفهوم آلودگی من» به کارگردانی زانیار محمدی نیکو از ایران اهدا شد.

دومین جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» با ریاست «ملا بختیار» از شخصیتهای برجسته سیاسی اقلیم کُردستان؛ توسط کمپانی سینمایی «مستی فیلم» با مدیریت فؤاد جلال و با نمایش ۱۷۰ فیلم از کارگردانان کشور مختلف جهان، از جمله؛ ایران، فرانسه، آمریکا، آلمان، ایتالیا، انگلستان، مکزیک، پرو، کوزو، امارات، سویس، کانادا، اسپانیا، قزاقستان، فیلیپین، هندوستان، لیتوانی، صربستان، پاراگوئه، آلبانی، الجزایر، مراکش، کلمبیا، شیلی، پرتغال، روسیه، هلند، بلژیک، آذربایجان، استونی، بلاروس، ژاپن، مصر، ترکیه، نپال، تونس، ارمنستان، قطر، سوریه، بوسنی و هرزگوین، بلغارستان، دانمارک، اقلیم کردستان و … در روزهای ۹ تا ۱۵ مهرماه جاری (۱ تا ۷  اکتبر ۲۰۱۷) در ۵ سالن «سیتی سینما»، تالار هنر و سینما سالم در شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق برگزار ‌شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...