رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
 • الخميس ۶ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Thursday 15 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۷
 • کد خبر : 3375
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : چگونه کتابخونی رارونق بخشیم

کتابخانه‌ها در کنار اینکه به عرضه، فروش و توزیع کتاب‌های مختلف فعالیت دارند می‌توانند تغییرات اساسی در قفسه کتاب‌های خود به وجود آورده و در کنار این نیز امکان تشکیل جلسات دور همی برای علاقمندان به کتاب من باب مثال، کتاب‌ها و موضوعات مختلف فراهم آورند.

معمولا از سرانه پایین مطالعه و عدم استقبال آنچنانی از کتاب و کتاب‌خوانی در کشور ابراز نگرانی‌های بسیاری می‌شود اما کمتر به علت‌های مختلف و متعدد این مسئله پرداخته می‌شود. اگر از زاویه‌های مختلف علت‌یابی به این موضوع نگاه کنیم، در کنار ضعف‌های ساختاری آموزشی می‌توان به عدم جذابیت در حوزه کتاب، کتاب‌خانه‌ها و همچنین سبک کتاب‌خوانی در کشور انتقاد کرد. بدیهی است برای بسیاری از کتاب‌های عرضه شده بازاریابی فکری نشده و نویسندگان وناشران صرفا به دنبال اخذ مجوز برای چاپ کتاب بوده و توجهی به میزان استقبال خوانندگان احتمالی کتاب نداشته و هم اکنون کتاب‌های بسیاری صرفا برای نشر و تکمیل کردن روزمه برخی نویسندگان و ناشران بر روی قفسه‌ی کتاب‌فروشی‌ها قرار گرفته‌اند که خاک می‌خورند.

جدای از بازاریابی و نیازسنجی، می‌توان به ضعف ساختاری و فیزیکی مکان‌های عرضه کتاب همچون کتاب‌خانه‌های عمومی، کتاب‌فروشی‌ها و سایر نهادهای مرتبط با کتاب اشاره کرد که فضای سنگین و بی‌روحی در این حوزه ایجاد و انگیزه خواندن کتاب را از علاقمندان سلب کرده و در نهایت میل به خواندن کتاب فروکش کرده و هیچ گونه دلبستگی یا تعلق خاطری در کتاب‌خوانان نسبت به محیط مطالعه نمی‌توان یافت؛ به همین خاطر به راحتی می‌توانند از ان دل بکنند.

کتابخانه‌ها در کنار اینکه به عرضه، فروش و توزیع کتاب‌های مختلف فعالیت دارند می‌توانند تغییرات اساسی در قفسه کتاب‌های خود به وجود آورده و در کنار این نیز امکان تشکیل جلسات دور همی برای علاقمندان به کتاب من باب مثال، کتاب‌ها و موضوعات مختلف فراهم آورند. بسیارند نویسندگان و کتاب‌خوان‌هایی که هیچ جایی برای گفت‌وگو و بحث در باره مطالب و موضوعات خوانده شده در ذهنشان با همکیشان و هم نظران یا دگر اندیشان، منتقدان و مخالفان ندارند. کافه کتاب به عنوان مکانی موثر می‌تواند این امکانات را برای مخاطبان فراهم آورده در آنان تعلق خاطر ایجاد کند و این چیزی است که می‌تواند مهمترین بحث گرایش به کتاب، پیدا کردن دیگر کتاب‌خوان‌ها و تبادل فکر با دیگر اندیشه‌ها باشد؛ اما قفسه‌های بی‌روح با فروشندگانی که شاید خود اصلا کتابی نخوانده باشند نه تنها برای کسانی که اولین بار است به سوی کتاب می‌آیند بلکه برای کسانی که با کتاب‌ زندگی می‌گذرانند آزار دهنده است. کافه کتاب می‌تواند امکان خواندن کتاب‌های دسته‌جمعی را در اختیار طیف وسیعی از جامعه قراردهد و شب‌نشینی‌های کتاب‌خوانی را در سالن‌های اجتماعات با مشارکت کتاب‌خوانان و ایجاد تقاضا برای کتاب به صورت منظم و برنامه‌دار برای سنین مختلف در ساعت‌های مختلف برگزار کند و با صداهای دلنشین به کلمات خوابیده در لابلای کتاب‌های مختلف جان بخشد و بر این رکود در این حوزه رونق دهد. کافه کتاب، جایی است که در کنار اینکه فیزیکال زیبایی را در چیدمان کتاب‌های موجود در کتابخانه یا کتاب فروشی فراهم می‌کند فضا و امکانات کافی در اختیار علاقمندان قرار داده و در کنار آن سرویس‌های خدماتی لازم را در طول مطالعه ارائه و نوعی گفتمان را در مخاطبان خود نهادینه کند. کافه کتاب نویسندگان و خوانندگان را از نزدیک به هم آشنا کرده و با خلاقیت‌های مختلف و ایجاد جذابیت به ساختن یک مکان فرهنگی بی نظیر برای دوستداران کتاب کمک می‌کند و در نهایت لحظات پرکار و بانشاطی برای جویندگان علم و دانش رقم می‌زند.
علاقه‌مندان می توانند جهت اطلاعات تکمیلی برای راه اندازی کافه کتاب از طریق همین هفته‌نامه با نویسنده مطلب ارتباط بگیرند.

سید عادل قاسمی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...