رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۷
 • کد خبر : 3375
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : چگونه کتابخونی رارونق بخشیم

کتابخانه‌ها در کنار اینکه به عرضه، فروش و توزیع کتاب‌های مختلف فعالیت دارند می‌توانند تغییرات اساسی در قفسه کتاب‌های خود به وجود آورده و در کنار این نیز امکان تشکیل جلسات دور همی برای علاقمندان به کتاب من باب مثال، کتاب‌ها و موضوعات مختلف فراهم آورند.

معمولا از سرانه پایین مطالعه و عدم استقبال آنچنانی از کتاب و کتاب‌خوانی در کشور ابراز نگرانی‌های بسیاری می‌شود اما کمتر به علت‌های مختلف و متعدد این مسئله پرداخته می‌شود. اگر از زاویه‌های مختلف علت‌یابی به این موضوع نگاه کنیم، در کنار ضعف‌های ساختاری آموزشی می‌توان به عدم جذابیت در حوزه کتاب، کتاب‌خانه‌ها و همچنین سبک کتاب‌خوانی در کشور انتقاد کرد. بدیهی است برای بسیاری از کتاب‌های عرضه شده بازاریابی فکری نشده و نویسندگان وناشران صرفا به دنبال اخذ مجوز برای چاپ کتاب بوده و توجهی به میزان استقبال خوانندگان احتمالی کتاب نداشته و هم اکنون کتاب‌های بسیاری صرفا برای نشر و تکمیل کردن روزمه برخی نویسندگان و ناشران بر روی قفسه‌ی کتاب‌فروشی‌ها قرار گرفته‌اند که خاک می‌خورند.

جدای از بازاریابی و نیازسنجی، می‌توان به ضعف ساختاری و فیزیکی مکان‌های عرضه کتاب همچون کتاب‌خانه‌های عمومی، کتاب‌فروشی‌ها و سایر نهادهای مرتبط با کتاب اشاره کرد که فضای سنگین و بی‌روحی در این حوزه ایجاد و انگیزه خواندن کتاب را از علاقمندان سلب کرده و در نهایت میل به خواندن کتاب فروکش کرده و هیچ گونه دلبستگی یا تعلق خاطری در کتاب‌خوانان نسبت به محیط مطالعه نمی‌توان یافت؛ به همین خاطر به راحتی می‌توانند از ان دل بکنند.

کتابخانه‌ها در کنار اینکه به عرضه، فروش و توزیع کتاب‌های مختلف فعالیت دارند می‌توانند تغییرات اساسی در قفسه کتاب‌های خود به وجود آورده و در کنار این نیز امکان تشکیل جلسات دور همی برای علاقمندان به کتاب من باب مثال، کتاب‌ها و موضوعات مختلف فراهم آورند. بسیارند نویسندگان و کتاب‌خوان‌هایی که هیچ جایی برای گفت‌وگو و بحث در باره مطالب و موضوعات خوانده شده در ذهنشان با همکیشان و هم نظران یا دگر اندیشان، منتقدان و مخالفان ندارند. کافه کتاب به عنوان مکانی موثر می‌تواند این امکانات را برای مخاطبان فراهم آورده در آنان تعلق خاطر ایجاد کند و این چیزی است که می‌تواند مهمترین بحث گرایش به کتاب، پیدا کردن دیگر کتاب‌خوان‌ها و تبادل فکر با دیگر اندیشه‌ها باشد؛ اما قفسه‌های بی‌روح با فروشندگانی که شاید خود اصلا کتابی نخوانده باشند نه تنها برای کسانی که اولین بار است به سوی کتاب می‌آیند بلکه برای کسانی که با کتاب‌ زندگی می‌گذرانند آزار دهنده است. کافه کتاب می‌تواند امکان خواندن کتاب‌های دسته‌جمعی را در اختیار طیف وسیعی از جامعه قراردهد و شب‌نشینی‌های کتاب‌خوانی را در سالن‌های اجتماعات با مشارکت کتاب‌خوانان و ایجاد تقاضا برای کتاب به صورت منظم و برنامه‌دار برای سنین مختلف در ساعت‌های مختلف برگزار کند و با صداهای دلنشین به کلمات خوابیده در لابلای کتاب‌های مختلف جان بخشد و بر این رکود در این حوزه رونق دهد. کافه کتاب، جایی است که در کنار اینکه فیزیکال زیبایی را در چیدمان کتاب‌های موجود در کتابخانه یا کتاب فروشی فراهم می‌کند فضا و امکانات کافی در اختیار علاقمندان قرار داده و در کنار آن سرویس‌های خدماتی لازم را در طول مطالعه ارائه و نوعی گفتمان را در مخاطبان خود نهادینه کند. کافه کتاب نویسندگان و خوانندگان را از نزدیک به هم آشنا کرده و با خلاقیت‌های مختلف و ایجاد جذابیت به ساختن یک مکان فرهنگی بی نظیر برای دوستداران کتاب کمک می‌کند و در نهایت لحظات پرکار و بانشاطی برای جویندگان علم و دانش رقم می‌زند.
علاقه‌مندان می توانند جهت اطلاعات تکمیلی برای راه اندازی کافه کتاب از طریق همین هفته‌نامه با نویسنده مطلب ارتباط بگیرند.

سید عادل قاسمی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...